Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα μπαταρία για G3 από gearbest χωρίς θέμα και ποντίκι motospeed v30 επίσης χωρίς θέμα από gearbest και αυτό. 3 κάμερες που έχω πάρει μάλλον πήγαν τελωνείο έχουν 10 μέρες που ήρθαν Ελλάδα στο tracking ακόμα γράφει arrived at destination country.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για βελγικο tracking πάτε εδώ

 

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

 

Γράφει τα πάντα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παράγγειλα απο την adidas κάτι παπούτσια! Με dhl έρχονται έγραφε στην σελίδα τους.. το tracking είναι: 447520003134

Το χτυπάω στην σελίδα της dhl δεν μου βγάζει τίποτα... μπορεί να βοηθήσει κάποιος??

Ευχαριστώ!

 

16.10.2017 09:10

Electronic notification of shipment

--

16.10.2017 14:10

Arrived at postal office

Greven, Deutschland

17.10.2017 06:09

Arrived at postal office

Feucht, Deutschland

17.10.2017 06:32

Send item abroad (Export)

Link to comment
Share on other sites

16.10.2017 09:10

Electronic notification of shipment

--

16.10.2017 14:10

Arrived at postal office

Greven, Deutschland

17.10.2017 06:09

Arrived at postal office

Feucht, Deutschland

17.10.2017 06:32

Send item abroad (Export)

 

Eιναι germany DHL packet,

Origin Country - Tracking Consuming: 349 ms

2017-10-17 06:32 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

2017-10-17 06:09 Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

2017-10-16 14:10 Greven, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

2017-10-16 09:10 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγει καποιος γιατι εχει κολησει το συμπαν,

ακομη κι εκει που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος,

και δεν παραλαμβανω απολυτως τιποτε;;;;;

 

Δεματάκι της...πλάκας, απο Κινα, μικρο σε μεγεθος και με αξια....3€,

δειχνει κολλημενο απο 27 Σεπτεμβριου που εφτασε στο αεροδρομιο,

και δεν μου εχει παραδοθει....

 

 

dema.jpg

 

Πειτε μου, γιατι τοσα χρονια με ebay απο εξωτερικο,

τετοιο κολλημα που βλεπω το τελευταιο τριμηνο δεν εχει ξαναυπαρξει...

Link to comment
Share on other sites

27 Σεπτεμβρίου είσαι στις καλές περιπτώσεις άλλοι έχουν από 9/9 κολλημένο και δεν το έχουν πάρει. και το δικό μου από 23/9
Link to comment
Share on other sites

Μου εξηγει καποιος γιατι εχει κολησει το συμπαν,

ακομη κι εκει που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος,

και δεν παραλαμβανω απολυτως τιποτε;;;;;

 

Δεματάκι της...πλάκας, απο Κινα, μικρο σε μεγεθος και με αξια....3€,

δειχνει κολλημενο απο 27 Σεπτεμβριου που εφτασε στο αεροδρομιο,

και δεν μου εχει παραδοθει....

 

 

dema.jpg

 

Πειτε μου, γιατι τοσα χρονια με ebay απο εξωτερικο,

τετοιο κολλημα που βλεπω το τελευταιο τριμηνο δεν εχει ξαναυπαρξει...

Απο εμπειρια μου, οταν κολλαει το συμπαν, κατι αλλαζουν... μεχρι να γινει η αλλαγη εχουμε καθυστερησεις, συνηθως στις αλλαγες κλεινουν κ αλλες "τρυπες" που βρηκαμε για τους προσπερναμε. Π.χ. το priority line του gb με την dpd-uk ελαβε τελος, ακουστηκε μαθευτηκε, εμεις τους ανοιγουμε τα ματια να ξερεις, το ειπα στο παρελθον το λεω και τωρα, αν θελει καποιος του ΥΠ.ΟΙΚ. να δει τι γινεται απλα διαβαζει εμας που του τα γραφουμε χαρτι και καλαμαρι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

και γω 2 μικροδεματα 25 και 27/9 στη ιδια κατασταση. εκει που μου ηρθαν σε 15 μερες το Σεπτεμβριο και ειπα εστρωσε η κατασταση παλι τα ιδια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρια μου, οταν κολλαει το συμπαν, κατι αλλαζουν... μεχρι να γινει η αλλαγη εχουμε καθυστερησεις, συνηθως στις αλλαγες κλεινουν κ αλλες "τρυπες" που βρηκαμε για τους προσπερναμε. Π.χ. το priority line του gb με την dpd-uk ελαβε τελος, ακουστηκε μαθευτηκε, εμεις τους ανοιγουμε τα ματια να ξερεις, το ειπα στο παρελθον το λεω και τωρα, αν θελει καποιος του ΥΠ.ΟΙΚ. να δει τι γινεται απλα διαβαζει εμας που του τα γραφουμε χαρτι και καλαμαρι.

για αυτο και εχω πει να κλεισει αυτο το μαμημενο tread...και υπαρχουν και ..ρουφιανοι!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

για αυτο και εχω πει να κλεισει αυτο το μαμημενο tread...και υπαρχουν και ..ρουφιανοι!!
εχεις χιλια δικια και εγω το εχω πει αυτο,,,οτι τους ανοιγουμε τα ματια,,,ας κλεισει το νημα ετσι και αλλιως ξερουμε σχεδον ολοι εδω τι γινεται με τις αγορες απο κινα...και ας μεινει μονο ο ενημερωτικος οδηγος αποστολων απο κινα,,,γιατι και στα δυο νηματα που αφορουν κινα πανω κατω ολοι τα ιδια γραφουν και καρφωνομαστε...να κλεισουν τα νηματα..... ελτα καθυστερησεις αποστολες......τελωνειο και εκτελωνισμοι......και να μεινουν τα νηματα εκπωτικα κουπονια απο κινα......και μονο ο οδηγος αποστολων απο κινα......χωρις να γραφουν σε αυτο το νημα.... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι έχει κουράσει τον τελευταίο καιρό, αλλά αν δεν υπήρχαν τα εν λόγω νήματα ρε παιδιά πώς θα μαθαίναμε τι παίζει? Συνεχώς υπάρχουν εξελίξεις όσον αφορά τους τρόπους αποστολής και δεν νομίζω ότι θέλει ο καθένας μας να πειραματίζεται συνεχώς με τις μεθόδους αποστολής. Αν ο καθένας μας πατούσε το search button όλα θα ήταν πολύ καλύτερα και δεν θα γέμιζε το νήμα με ανούσια ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι έχει κουράσει τον τελευταίο καιρό, αλλά αν δεν υπήρχαν τα εν λόγω νήματα ρε παιδιά πώς θα μαθαίναμε τι παίζει? Συνεχώς υπάρχουν εξελίξεις όσον αφορά τους τρόπους αποστολής και δεν νομίζω ότι θέλει ο καθένας μας να πειραματίζεται συνεχώς με τις μεθόδους αποστολής. Αν ο καθένας μας πατούσε το search button όλα θα ήταν πολύ καλύτερα και δεν θα γέμιζε το νήμα με ανούσια ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

υπαρχουν και αλλα μερη που μπορεις να παρεις πληροφοριες...εδω μεσα σε αυτα τα thread συχναζουν και οι ..ανεπιυθυμητοι..πρεπει να κλεισει..ειναι αιτημα πλεον

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλα μερη που μπορεις να παρεις πληροφοριες...εδω μεσα σε αυτα τα thread συχναζουν και οι ..ανεπιυθυμητοι..πρεπει να κλεισει..ειναι αιτημα πλεον
Εννοείται ότι υπάρχουν και άλλα μέρη γιατί τις ίδιες πληροφορίες μπορεί να τις μάθει κάποιος σε καμία δεκαριά άλλα ελληνικά φόρουμ. Οπότε για να έχει νόημα αυτό που λες πρέπει να γίνει σε όλα τα φόρουμ. Επίσης οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν νομίζω να είναι ντετέκτιβ και να κάθονται να παρακολουθούν τα φόρουμ. Εδώ δεν κάνουν τα βασικά. Τέλος, όταν κάτι είναι νόμιμο, όπως πχ οι τριγωνικες αποστολές, λίγη σημασία έχει αν διαβάζουν ή όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δέμα δικό μου αποστολή από Ιωάννινα στην Γερμανία χωρίς να ξέρω τον λόγο μπήκε σε διαδικασία επιστροφής. Σήμερα ανανεώθηκε η κατάσταση του και γράφει πως είναι στο τελωνείο Θεσσαλονίκης λόγω μεγάλης αξίας και κάτι τέτοια. Τώρα τι γίνεται??

Τελωνείο μέσα στην ΕΕ?? Και σε επιστρεφομενο αντικείμενο? Μια ταπετσαρία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχουν και άλλα μέρη γιατί τις ίδιες πληροφορίες μπορεί να τις μάθει κάποιος σε καμία δεκαριά άλλα ελληνικά φόρουμ. Οπότε για να έχει νόημα αυτό που λες πρέπει να γίνει σε όλα τα φόρουμ. Επίσης οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν νομίζω να είναι ντετέκτιβ και να κάθονται να παρακολουθούν τα φόρουμ. Εδώ δεν κάνουν τα βασικά. Τέλος, όταν κάτι είναι νόμιμο, όπως πχ οι τριγωνικες αποστολές, λίγη σημασία έχει αν διαβάζουν ή όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δεν καθονται οι υπαλληλοι των ελτα, αυτους ουτε καν τους νοιαζει, ο μισθος πεφτει καθε μηνα. Καθονται οι υπευθυνοι των εταιρειων, που επειδη εσυ κ εγω παιρνουμε κινητο απο κινα , χανουν χρηματα. Στο πλαισιο πχ ειχαν (δεν ξερω αν εχουν ακομη) ατομο που καθεται ολη μερα και παρακολουθει τα forum, ειτε για καλο ειτε για κακο σκοπο. Αυτη ειναι η δουλεια του, και εφοσον διαπιστωσει οτι χανουν χρημα απο εκει και περα ενεργοποιουνται μηχανισμοι, ο επιχειρηματιας εχει πολιτικες γνωριμιες, πιστεψε με.

Τελος, ποιες τριγωνικες? Δεν ειναι νομιμες ουτε αυτες, κενα στη νομοθεσια εκμεταλλευονται, ετσι πχ και το priority line του gearbest ξεφυγε της ποσοτητας δεματων και πλεον ολα περνανε τελωνειο στην αγγλια, εξ ου και οι καθυστερησεις.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν καρτέλ μεταξύ εταιριών τότε έχουν παρόμοια προϊόντα και τιμές κλπ.

Όταν δεν υπάρχουν και στην περίπτωση μας δεν μπορεί να υπάρξουν από την Κίνα τότε ψάχνουν τρόπους να βγάλουν τον αντίπαλο από την μέση με κάθε τρόπο! Δεν είναι άγιοι...

Ειδικά αν είσαι αποκλειστικός εισαγωγέας σε κάποια προϊόντα.

Πολλοί γράφουν πολλά για διάφορες διαδικασίες και τους ανοίγουν τα μάτια! Εδώ μέσα βλέπω εκατοντάδες πελάτες που τους θέλουν τα εγχώρια καταστήματα. Συνωμοσιολογίες off topic θα μου πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!! Λοιπον επειδη εχω αγανακτησει ειλικρινά!! Στις 17/08 ηρθε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου μια οθονη ανταλλακτικη η οποια εκανε 21,35€! Στο τελωνειο όμως την περασαν σαν κινητο και ειχε χρεωση 39€! Και εκανα αιτηση για αναθεωρηση δασμων!! Ολα καλα μεχρι εδω!! Απο της 21/08 που εφτασε στο κέντρο διαλογης αεροδρομίου μεχρι και σημερα δεν μπορω να βρω που ειναι!! Πηρα κυριολεκτικά 50 φορες στα ελτα και οσα τηλμου δινουν ο ενας με στελνει στον αλλον και δεν μπορω να βγαλω ακρη!! Η απαντηση απο τα ελτα ειναι οτι τοσο κανει!!! Να τους κανω καταγγελια?? Δλδ με τοσα τηλ που πηρα αγοραζα καινούρια οθονη!!! Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει!! Ευχαριστώ εκ των προτερων!!!
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην τόση συνωμοσιολογία, για τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ, με εταιρείες εισαγωγής κινητών κλπ που κατευθύνουν τα ΕΛΤΑ, με υπαλλήλους άλλων εταιρειών που παρακολουθούν το forum (ειδικά και αποκλειστικά αυτό και όχι άλλα !!!), με ..., με ..., ας καταθέσω την ταπεινή μου άποψη για το θέμα.

 

Όπως έχω γράψει και αλλού, πιστεύω ότι όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε από το ότι ήταν συνεχώς ελλειμματικός ο προϋπολογισμός των ΕΛΤΑ τα προηγούμενα χρόνια και το κράτος δεν μπορούσε να τσοντάρει συνεχώς ποσά, κυρίως, λόγω εταίρων και μνημονίων.

 

Αποφασίστηκε, λοιπόν, πέρυσι η μείωση των υψηλών αποδοχών μικρού αριθμού στελεχών, η αναδιάταξη των ΕΛΤΑ (βλέπε ΚΥΑ του ΔΕΚ 2016), ο διαγωνισμός για την ανάθεση σε ιδιώτη του εκτελωνισμού των δεμάτων (ΙΑΝ 2017), και η εφαρμογή νέου τιμολογίου και αυστηρού ελέγχου των εισερχομένων δεμάτων από τρίτες χώρες (ΙΟΥΝ 2017) με αποκλειστικό στόχο αφενός την αύξηση των εσόδων του κράτους από τον ΦΠΑ αφετέρου την αύξηση των εσόδων των ΕΛΤΑ για τον περιορισμό του ελλείμματος.

 

Όλη αυτή η αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας των ΕΛΤΑ, σε συνδυασμό με το ότι ο μεγαλύτερος αριθμός των δεμάτων από τρίτες χώρες περνάει πλέον από τελωνείο, δημιούργησε τις καθυστερήσεις που βλέπουμε, τις στρεβλώσεις στην εφαρμογή των διατάξεων, τις περίεργες χρεώσεις σε μερικές περιπτώσεις και όλα αυτά τα περιστατικά που καταγράφονται σ' αυτό και άλλα fora καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχω κάνει μια παραγγελία απο το aliexpress και το tracking εχει κολλήσει εδω και μια εβδομάδα ετσι:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

17/10/2017, 10:55:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/10/2017, 18:42:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ειναι φυσιολογικό;

Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δέμα δικό μου αποστολή από Ιωάννινα στην Γερμανία χωρίς να ξέρω τον λόγο μπήκε σε διαδικασία επιστροφής. Σήμερα ανανεώθηκε η κατάσταση του και γράφει πως είναι στο τελωνείο Θεσσαλονίκης λόγω μεγάλης αξίας και κάτι τέτοια. Τώρα τι γίνεται??

Τελωνείο μέσα στην ΕΕ?? Και σε επιστρεφομενο αντικείμενο? Μια ταπετσαρία είναι.

Για να απαντήσω αν το αντιμετωπίσει κανείς, με παρέπεμπαν όλοι στην υπεύθυνη δεμάτων εξωτερικού όπου και πήρα τηλέφωνο σήμερα και με ενημέρωσε πως επιστρεφομενα αντικείμενα από ΕΕ περνάνε από υεδ Θεσσαλονίκης σαν τοποθεσία και όχι σαν εκτελωνισμο. Δεν το ήξερα αυτό σήμερα το έμαθα.

Παρακάτω πως πάει το δέμα

374957db806b6667b38d21fded2c10fb.jpg

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2017-10-22 09:46

ITEM UNLOADED

 

2017-10-13 16:52

INDIA, SEND ITEM ABROAD

 

Το 'ITEM UNLOADED' τι μπορει να σημαινει;

 

ελλαδα ειναι, ξεφορτωθηκε απο μεταφορικο μεσο, τωρα υπομονη....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τα ΕΛΤΑ και μου είπαν πως το item unloaded σημαίνει πως εχει φτάσει και ειναι στην αναμονή του τελωνείου. Γιατί με την καινουρια απόφαση μου είπαν πως όλα τα δέματα περνάνε απο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...