Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις 18/7 σύμφωνα με την NL είναι στην Ελλάδα ενώ τα ΕΛΤΑ το βλέπουν ακόμα να ταξιδεύει.

Στις 3 ημέρες που είσαι εσύ, είτε θα φανείς κωλόφαρδος και θα ξεκολλήσει άμεσα είτε έχεις δρόμο ακόμα.

Και εγώ ένα δέμα με sg post αναφέρει ότι από 19/7 είναι Ελλάδα και από ΕΛΤΑ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα το φάμε το δίμηνο απ ότι φαίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα δέμα με sg post αναφέρει ότι από 19/7 είναι Ελλάδα και από ΕΛΤΑ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα το φάμε το δίμηνο απ ότι φαίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Άνετα, ειδικά αν σκεφτείς και το ταξίδι εντος Ελλάδας, τέλη Σεπτέμβρη κι αν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα, λειτουργούν τα Ελτα κανονικά;

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα, λειτουργούν τα Ελτα κανονικά;

 

Τι εννοείς;

Σίγουρα, πάντως, δεν δουλεύουν οι ταχυδρόμοι.

Link to comment
Share on other sites

15 Αυγούστου είναι πάντα αργία... Αδύνατον να δουλευουν τα ΕΛ.ΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Προ εβδομάδας με έβαλαν να πληρώσω 50 Euro για να παραλάβω πακέτο με 2-3 παιδικά ρουχαλάκια, 2-3 παιδικά βιβλία, κι ένα παιχνιδάκι που έστειλε η γιαγιά από Αμερική στα εγγόνια της στην Ελλάδα. Έξοδα αποστολής ήταν 73 δολάρια και στην φόρμα που την έβαλαν να συμπληρώσει από εκεί δήλωσε πράγματα αξίας 90 δολάρια και είχε δηλώσει πως ήταν δώρο. Οι Έλληνες τελωνειακοί έβαλαν ένα sticker που λέει πως το περιεχόμενο είναι ρούχα αξίας 146 ευρώ και βγήκε ΦΠΑ 35 ευρώ + 15 τέλος εκτελωνισμού = 50 ευρώ. :mad:

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να πούμε στη γιαγιά να κάνει για να γλυτώσουμε τέτοια έκτροπα στο μέλλον, ή τελικά η μόνη λύση είναι να της πούμε να μην ξαναστείλει πράγματα; :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γίνεται να προπληρωσει κάπως τους φόρους

Ισως είναι χαμηλότερο το ποσο απο αυτο που πληρωσες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προ εβδομάδας με έβαλαν να πληρώσω 50 Euro για να παραλάβω πακέτο με 2-3 παιδικά ρουχαλάκια, 2-3 παιδικά βιβλία, κι ένα παιχνιδάκι που έστειλε η γιαγιά από Αμερική στα εγγόνια της στην Ελλάδα. Έξοδα αποστολής ήταν 73 δολάρια και στην φόρμα που την έβαλαν να συμπληρώσει από εκεί δήλωσε πράγματα αξίας 90 δολάρια και είχε δηλώσει πως ήταν δώρο. Οι Έλληνες τελωνειακοί έβαλαν ένα sticker που λέει πως το περιεχόμενο είναι ρούχα αξίας 146 ευρώ και βγήκε ΦΠΑ 35 ευρώ + 15 τέλος εκτελωνισμού = 50 ευρώ. :mad:

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να πούμε στη γιαγιά να κάνει για να γλυτώσουμε τέτοια έκτροπα στο μέλλον, ή τελικά η μόνη λύση είναι να της πούμε να μην ξαναστείλει πράγματα; :(

 

Πες της να σου στειλει τα λεφτα να τα αγορασεις απο Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Προ εβδομάδας με έβαλαν να πληρώσω 50 Euro για να παραλάβω πακέτο με 2-3 παιδικά ρουχαλάκια, 2-3 παιδικά βιβλία, κι ένα παιχνιδάκι που έστειλε η γιαγιά από Αμερική στα εγγόνια της στην Ελλάδα. Έξοδα αποστολής ήταν 73 δολάρια και στην φόρμα που την έβαλαν να συμπληρώσει από εκεί δήλωσε πράγματα αξίας 90 δολάρια και είχε δηλώσει πως ήταν δώρο. Οι Έλληνες τελωνειακοί έβαλαν ένα sticker που λέει πως το περιεχόμενο είναι ρούχα αξίας 146 ευρώ και βγήκε ΦΠΑ 35 ευρώ + 15 τέλος εκτελωνισμού = 50 ευρώ. :mad:

 

Υπάρχει κάτι που πρέπει να πούμε στη γιαγιά να κάνει για να γλυτώσουμε τέτοια έκτροπα στο μέλλον, ή τελικά η μόνη λύση είναι να της πούμε να μην ξαναστείλει πράγματα; :(

 

Τα δέματα από συγγενή σε συγγενή θεωρούνται "μη εμπορικού χαρακτήρα", δηλαδή δεν πλήρωσε χρήματα ο παραλήπτης για την αγορά τους και έχουν διαφορετική ατέλεια (45€) από εκείνη των "εμπορικού χαρακτήρα".

 

Στο μέλλον, η γιαγιά μπορεί να στέλνει τα δέματα με ρουχισμό γράφοντας ότι είναι "μεταχειρισμένα με μηδενική αξία". Εάν και πάλι σταματήσει στο τελωνείο κάποιο επόμενο δέμα, μπορείς να ζητήσεις επαναδασμολόγηση και εξηγώντας τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ 2 χρόνια τώρα ο παλιός ταχυδρόμος δεν έχει αφήσει στη πόρτα της πολυκατοικίας ούτε φακελάκι μικρό, σήμερα μου άφησε παραγγελία με μέγεθος σχεδόν σαν ένα κουτί παππουτσιών απλά επειδή ήταν untracked (από UK).

Δηλαδή πρέπει να είναι πολύ στόκος ο νέος για να αφήσει έξω κάτι τέτοιο που χτυπάει στο μάτι κατευθειάν επειδή βαρίεται να χτυπήσει κουδούνι.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ 2 χρόνια τώρα ο παλιός ταχυδρόμος δεν έχει αφήσει στη πόρτα της πολυκατοικίας ούτε φακελάκι μικρό, σήμερα μου άφησε παραγγελία με μέγεθος σχεδόν σαν ένα κουτί παππουτσιών απλά επειδή ήταν untracked (από UK).

Δηλαδή πρέπει να είναι πολύ στόκος ο νέος για να αφήσει έξω κάτι τέτοιο που χτυπάει στο μάτι κατευθειάν επειδή βαρίεται να χτυπήσει κουδούνι.

 

 

 

Κανονικά κάτι τόσο μεγάλο δεν έπρεπε να το πάρει μαζί αλλά να αφήσει ειδοποιητήριο ακόμα και untracked που είναι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κάτι τόσο μεγάλο δεν έπρεπε να το πάρει μαζί αλλά να αφήσει ειδοποιητήριο ακόμα και untracked που είναι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εννοείται, ειδικά επειδή είναι untracked δε θα καταλάβαινα καν ότι ήρθε αν το χε πάρει κάποιος άλλος.

Αλλά 2 ημέρες μετά τον δεκαπενταυγουστο σιγά μην κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει μερικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ 2 χρόνια τώρα ο παλιός ταχυδρόμος δεν έχει αφήσει στη πόρτα της πολυκατοικίας ούτε φακελάκι μικρό, σήμερα μου άφησε παραγγελία με μέγεθος σχεδόν σαν ένα κουτί παππουτσιών απλά επειδή ήταν untracked (από UK).

Δηλαδή πρέπει να είναι πολύ στόκος ο νέος για να αφήσει έξω κάτι τέτοιο που χτυπάει στο μάτι κατευθειάν επειδή βαρίεται να χτυπήσει κουδούνι.

Πόσες μέρες χρειάστηκε για να φτάσει στα χέρια σου το untracked από UK;
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες χρειάστηκε για να φτάσει στα χέρια σου το untracked από UK;

 

Ένα που παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα έκανε 12, αυτό που παρέλαβα χθες έκανε 2 ( παραγγελία στης 14, το έστειλε στις 15 ).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε ευχαριστώ. Είχα ένα untracked από UK που μετά από 40 μέρες έφτασε επιτέλους σήμερα.

Ευθύνεται όμως ο αποστολέας που το έστειλε με καθυστέρηση (!) ενός μήνα. Τα ΕΛ-ΤΑ μου τα παρέδωσαν μέσα σε 10 μέρες από την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα δέμα με sg post αναφέρει ότι από 19/7 είναι Ελλάδα και από ΕΛΤΑ ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα το φάμε το δίμηνο απ ότι φαίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Και μένα από 19/7 κολλημένο arrival at destination post Με sg. Ελπίζω μόνο μην χάθηκε το δέμα. 4862bc0d82bddeed7e149b082bd6f24b.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ δέμα από 20/7 Arrival at Destination Post με SP, υπομονή παιδιά, κάνουν τις διακοπές τους ακόμα...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

36666392075_93212da703_c.jpgScreenshot_20170819-131935 by Titarasaudi, on Flickr

Με ολα αυτά που διαβάζω, νομίζω καλά ήρθε το δικό μου :)

Το mail αποστολής απ' τον Κινέζο ήταν 24-07-17 και παρέλαβα 18-08-17.......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται με το παρακάτω tracking

 

RS736616898CN

 

Μου το έστειλε το tinydeal και δεν βγάζω άκρη αν είναι να τους στείλω μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται με το παρακάτω tracking

 

RS736616898CN

 

Μου το έστειλε το tinydeal και δεν βγάζω άκρη αν είναι να τους στείλω μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος.

Έχει φύγει απο Κίνα και περιμένεις να ανοιχτεί ο σάκος για να ενημερωθεί και το κινέζικο και το ελληνικό tracking.

Η China Post δεν δίνει δική της ημερομηνία άφιξης όπως η Singapore ή η PostNL. Περιμένει ενημέρωση απο τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φύγει απο Κίνα και περιμένεις να ανοιχτεί ο σάκος για να ενημερωθεί και το κινέζικο και το ελληνικό tracking.

Η China Post δεν δίνει δική της ημερομηνία άφιξης όπως η Singapore ή η PostNL. Περιμένει ενημέρωση απο τα ΕΛΤΑ.

Σε ευχαριστώ πολύ εκεί είχα καταλήξει εδώ και μέρες απλά πρώτη φορά που αργεί τόσο πολύ. Συνήθως μόλις φεύγει από κίνα φαίνεται και στα ΕΛΤΑ μετά από λίγες μέρες αλλά εδώ τίποτα και με παραξένεψε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μένα από 19/7 κολλημένο arrival at destination post Με sg. Ελπίζω μόνο μην χάθηκε το δέμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χαχαχα, ακριβώς την ίδια ώρα δείχνει και εμένα άφιξη, 09:47. Αλλά εμένα έγινε dispatched 16/7. Ελπίζω να μην μας δουλεύουν οι κινέζοι με τις πληροφορίες του tracking.

 

Έχω και εγώ δέμα από 20/7 Arrival at Destination Post με SP, υπομονή παιδιά, κάνουν τις διακοπές τους ακόμα...

 

Μάλλον πέσαμε την περίοδο που ξεκινούσαν οι άδειες και οι σάκοι είναι κάπου στο Βενιζέλος. Ελπίζω δηλαδή, γιατί προτιμότερο είναι να είναι ξεχασμένοι στο Βενιζέλος παρά σε αεροδρόμιο κάποιας άλλης χώρας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,παρέλαβε τελικά κανεις από iherb?παραγγελια από 26/6 και άφιξη 1/7 στην Ελλάδα και ακόμα τπτ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,παρέλαβε τελικά κανεις από iherb?παραγγελια από 26/6 και άφιξη 1/7 στην Ελλάδα και ακόμα τπτ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Α μιλάμε για τέτοιες αναμονες. Εμένα 19/7 arrived και έκτοτε καμία ανανέωση. 37 μέρες σήμερα. Βλέπω αυτό το Mi band 2 θα το παραλάβω όταν βγει το καινούργιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...