Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεθαβω παλι το τοπικ αυτο..θα ηθελα να ρωτησω, αν φερει ο ταχυδρομος το χαρτι (αφου εχει προηγηθει αποστολη με αντικαταβολη) και εσυ λειπεις σε ταξιδι τι γινεται..??..υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μεσα στο οποιο θα πρεπει να γινει η παραλαβη των χρηματων απο τοτε που εφερε ο ταχυδρομος το χαρτι (πχ παραλαβει αλλος συγγενης το χαρτι αυτο)??:confused:

 

Ενημέρωσε τα ΕΛΤΑ για τι χρονικό διάστημα θα λείπεις να το κρατήσουν ή κάνε σε κάποιον μια εξουσιοδότηση να το παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια, εστειλα στις 28 του μηνος ενα συστημενο προς Αθηνα.

Την ιδια μερα εστειλε και ενα παιδι το δικο του παλι συστημενο προς επαρχια.

Εμενα ηρθε στις 30 ενω αυτου δεν εχει ερθει ακομα!

Λετε να χαθηκε? Ποτε θα επιστραφει πισω? Ρωατω γιατι παω διακοπες και θα λειπω.

Στο track&trace λεει

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

Απο τις 30 του μηνος.

XGamers.gr :)
Link to comment
Share on other sites

15 μερες μενει εκει,

οταν φτασει στον προορισμο.

πες στον παραληπτη

να παει στο ταχυδρομειο.

παρτους και τηλ. να δεις αν εφτασε και δεν το πηρε αυτος.

υπαρχει και ενα τηλ. 801κατι.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δέμα από Αθήνα σε Κοζάνη πόσο να κάνει;;;

Τώρα στο track n trace λέει Πέμπτη, 13 Αυγούστου 2009 10:23:46 πμ ` ` ` `

` ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. Αποστολή Συσκευασίας

υπάρχει περίπτωση να το έχω αύριο???

Παρακαλώ κάποιος να απαντήσει, πρέπει να έχω αύριο το δέμα!!

Link to comment
Share on other sites

Ας με βοηθήσει κάποιος, γιατί με τα γ........... τα ΕΛΤΑ δε βγάζεις άκρη.

Λέει για ένα πακέτο μου, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ.

Πώς στο δ......... είναι στο κέντρο διαλογής Κοζάνης, αφού αυτό έκλεισε πέρυσι?

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι τώρα αυτό το κέντρο λειτουργεί θεσσαλονίκη...

Πάντως το δέμα εκεί έφτασε στις 14 αυγούστου... Και η τελευταία ενημέρωση είναι αυτή...

Πότε να το περιμένω στην Κοζάνη????

Link to comment
Share on other sites

Eίναι δυνατόν να μην υπάρχει κέντρο διαλογής σε μια πρωτεύουσα νομού,όπως είναι η Κοζάνη ; -Kάτι έχεις μπερδέψει με τα υποκαταστήματα ΕΛΤΑ .
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως. Μαλιστα ειδα στην τοπικη σελιδα της πολης για το οτι εκλεισε.
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει ένα δέμα από Ισπανία για Ελλάδα. Έχουν περάσει 2 βδομάδες και στα ΕΛΤΑ σολάρουν ακόμα. :>

 

Για απλο, επειγον ή εξπρες;

Αν εχεις κωδικο, tracking υπαρχει εδω.

Το απλο κανει 8-10 εργασιμες.

Το επειγον μεχρι 7.

Το εξπρες μεχρι 5.

Link to comment
Share on other sites

Ας με βοηθήσει κάποιος, γιατί με τα γ........... τα ΕΛΤΑ δε βγάζεις άκρη.

Λέει για ένα πακέτο μου, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ.

Πώς στο δ......... είναι στο κέντρο διαλογής Κοζάνης, αφού αυτό έκλεισε πέρυσι?

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι τώρα αυτό το κέντρο λειτουργεί θεσσαλονίκη...

Πάντως το δέμα εκεί έφτασε στις 14 αυγούστου... Και η τελευταία ενημέρωση είναι αυτή...

Πότε να το περιμένω στην Κοζάνη????

800 11 82000 δωρεάν από σταθερό τηλέφωνο για αναλυτικό track and trace. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για απλο, επειγον ή εξπρες;

Αν εχεις κωδικο, tracking υπαρχει εδω.

Το απλο κανει 8-10 εργασιμες.

Το επειγον μεχρι 7.

Το εξπρες μεχρι 5.

 

Απλό... Μας τα φάγε τα λεφτά η Ισπανίδα πατριώτη....

τι κάνουμε αν θέλουμε να ακυρώσουμε την πληρωμή μέσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάω στα ΕΛ.ΤΑ και να πάρω ένα λογαριασμό που θέλω επειγόντως ή θα πρέπει να περιμένω να μου το δώσει ο ταχυδρόμος;:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια ερωτηση σε οποιον γνωριζει τι παιζει σε αντιστοιχες περιπτωσεις->

 

εστειλα ενα συστημενο γραμμα στις 11 Σεπτεμβριου με τελικο προορισμο Φιλαδελφεια και μου βγαζει στο υςρς τρακ εντ κονφερμ

 

Inbound International Arrival, September 13, 2009, 6:24 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Origin Post is Preparing Shipment

 

και ενω ενα αλλο γραμμα που εστειλα μια μερα νωριτερα στις 10 Σεπτεμβριου, εφτασε Φιλαδελφεια ηδη στις 17 Σεπτεμβριου

 

Delivered, September 17, 2009, 7:49 am, PHILADELPHIA, PA 19101

Notice Left, September 16, 2009, 10:54 am, PHILADELPHIA, PA 19101

Arrival at Unit, September 16, 2009, 10:15 am, PHILADELPHIA, PA 19104

Inbound International Arrival, September 11, 2009, 9:38 pm, ISC NEW YORK NY(USPS)

Origin Post is Preparing Shipment

 

 

να υποθεσω οτι μετα απο τοσες μερες που ετοιμαζεται να αποσταλει το γραμμα μου χαθηκε καπου στην Ν.Υ. ?

τι να κανω τωρα? καθομαι με δεμενα τα χερια ή υπαρχει καπου να αποτανθω? μηπως απο τα ΕΛ.ΤΑ. μου πουνε ''ααα εμεις το στειλαμε και εφτασε, τωρα τι κανουν εκει ειναι δικο τους θεμα...''

 

οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σε οποιον γνωριζει τι παιζει σε αντιστοιχες περιπτωσεις->

 

εστειλα ενα συστημενο γραμμα στις 11 Σεπτεμβριου με τελικο προορισμο Φιλαδελφεια και μου βγαζει στο υςρς τρακ εντ κονφερμ

 

Inbound International Arrival, September 13, 2009, 6:24 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Origin Post is Preparing Shipment

 

και ενω ενα αλλο γραμμα που εστειλα μια μερα νωριτερα στις 10 Σεπτεμβριου, εφτασε Φιλαδελφεια ηδη στις 17 Σεπτεμβριου

 

Delivered, September 17, 2009, 7:49 am, PHILADELPHIA, PA 19101

Notice Left, September 16, 2009, 10:54 am, PHILADELPHIA, PA 19101

Arrival at Unit, September 16, 2009, 10:15 am, PHILADELPHIA, PA 19104

Inbound International Arrival, September 11, 2009, 9:38 pm, ISC NEW YORK NY(USPS)

Origin Post is Preparing Shipment

 

 

να υποθεσω οτι μετα απο τοσες μερες που ετοιμαζεται να αποσταλει το γραμμα μου χαθηκε καπου στην Ν.Υ. ?

τι να κανω τωρα? καθομαι με δεμενα τα χερια ή υπαρχει καπου να αποτανθω? μηπως απο τα ΕΛ.ΤΑ. μου πουνε ''ααα εμεις το στειλαμε και εφτασε, τωρα τι κανουν εκει ειναι δικο τους θεμα...''

 

οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη.

 

Μαλλον πρεπει να μιλησεις με USPS να το αναζητησουν. Το τρακινγκ των ΕΛΤΑ τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να μη παραλάβω αλληλογραφία από εξωτερικό αλλά δε γνωρίζω αν ήταν σφάλμα των ΕΛ.ΤΑ. ή των ξένων ταχυδρομίων.

 

Πάντωε μια φορά (απο τις πολλές) πήγα να παραλάβω ένα δεματάκι και ήταν τυλιγμένο με λαστιχάκια, δεν έδωσα σημασία, και αφού βγήκα από το ταχυδρομείο παρατήρησα ότι μαζί με το δέμα μου ήταν δεμένο και ένα άσχετο δέμα, κάποιου άλλου ανθρώπου.

Το επέστρεψα και φυσικά δεν είχαν καμιά σοβαρή δικαιολογία.

 

Μετά χάνονται τα δέματα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πάντα αξιόπιστο το tracking έχε υπόψιν σου..εμένα ενα δέμα που παρέλαβα απο φλώρινα,όταν πια εγώ το ειχα στα χέρια μου,εέλεγε οτι επέστρεψε θεσσαλονίκη

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να μιλησεις με USPS να το αναζητησουν. Το τρακινγκ των ΕΛΤΑ τι λεει;

 

 

το έκανα... τους τηλεφώνησα...

 

Η υπάλληλος μου είπε ό,τι ακριβώς έβλεπα και εγώ μέσω ιντερνετ, με την διαφορά ότι όταν της είπα

 

-is there a possibility that my letter will not reach its destination despite the fact that it's already in USA?

 

αυτό κατάλαβα την εκνεύρισε σε σημείο που αυτή καθώς και όλες οι επόμενες ερωτήσεις μου πχ

 

-so you're implying that this delay is bizzare

 

λάμβαναν καρμπον την ίδια απάντηση

 

-you should start an investigation from the postal service of your homeland sir...

 

την στιγμή που τα ΕΛ.ΤΑ. απέστηλαν το γράμμα κανονικά και έφτασε Ν.Υ. / το τρακ εντ τρεις των ΕΛ.ΤΑ. σου δείχνει την πορεία μέχρι να φύγει το γράμμα από την χώρα.

 

Έτσι και εγώ πήρα των ομματιών μου και πήγα σε μία εταιρία κουριερ και πλήρωσα για μία νέα αποστολή 4 φορές το αντίτιμο σε σχέση με το προηγούμενο...

 

Πήρα αυτήν την απόφαση καθώς γκουγκλάρωντας βρήκα περιπτώσεις που έκαναν τα γράμματα 3 μήνες να φτάσουν καθώς τα θεωρούσαν ύποπτα στο ISC και αφού τα ¨μελετούσαν¨ μετά τα προωθούσαν... φυσικά με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν χαθεί τελικά αυτά τα γράμματα...

 

το δικό μου γράμμα μάλλον είχε την ατυχία να μην έχει στα αγγλικά το πεδίο του αποστολέα πάνω στους ταχυδρομικούς φακέλλους του ο εργασιακός φορέας για τον οποίο δούλευα...

 

οπότε μάλλον θεωρήθηκε ύποπτο, πολύύύύύύ ύποπτο....

 

συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μου-ελπίζω να βοήθησα και άλλους εκεί έξω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...θελω να στειλω ενα φακελο με φυσαλιδες,που θα περιεχει μεσα ενα ηλεκτρονικο προιον 100 γρ ΣΤΗ Γερμανια....Ειδα στο σιτε τιμες για Γερμανια 30 ευρω περιπου....Οι τιμες πως πανε αν το στειλω με γραμματοσημα κανονικα?Και ποσες μερες κανουν συνηθως?
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ,οτι μπορείς να το στείλεις και χωρίς να ειναι δέμα..σαν γράμμα και δε πληρώνεις 30 ευρώ πχ που λένε

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...θελω να στειλω ενα φακελο με φυσαλιδες,που θα περιεχει μεσα ενα ηλεκτρονικο προιον 100 γρ ΣΤΗ Γερμανια....Ειδα στο σιτε τιμες για Γερμανια 30 ευρω περιπου....Οι τιμες πως πανε αν το στειλω με γραμματοσημα κανονικα?Και ποσες μερες κανουν συνηθως?

Για τα 30€, εννοείς χρέωση courier?

Για τα ΕΛΤΑ, μπορείς να βρεις εδώ τον τιμοκατάλογο για επιστολές και εδώ τον τιμοκατάλογο για δέματα εξωτερικού. Αν το στείλεις μέσω ΕΛΤΑ πάντως, ζήτα οπωσδήποτε tracking number ή ζήτα υπηρεσία που λόγω της φύσης της να δίνει αναγκαστικά δωρεάν tracking number.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...θελω να στειλω ενα φακελο με φυσαλιδες,που θα περιεχει μεσα ενα ηλεκτρονικο προιον 100 γρ ΣΤΗ Γερμανια....Ειδα στο σιτε τιμες για Γερμανια 30 ευρω περιπου....Οι τιμες πως πανε αν το στειλω με γραμματοσημα κανονικα?Και ποσες μερες κανουν συνηθως?

http://www.elta.gr/pricelist1.pdf

Δες τον κατάλογο επιστολικού ταχυδρομείου για Γερμανία στα ακανόνιστα.

100 γρ--->4,75€ για συστημένο

200 γρ--->5,50€ για συστημένο

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου στείλαν από ΗΠΑ πακέτο με την μέθοδο flat rate (http://ircalc.usps.gov/popups/PMI_SmallFlatRateBox_help.htm) που δεν είναι ανιχνέυσιμη με κωδικό. Το δέμα στάλθηκε στις 17 Αυγούστου και ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα...! Είμαι εκνευρισμένος γιατί δεν ξέρω που να ρίξω τις ευθύνες, στο USPS ή στα ΕΛΤΑ; Λέτε να το παραλάβω τελικά ή τέλος...; Τα ΕΛΤΑ λένε ότι είναι θέμα αποστολέα και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και τα USPS λένε ότι αφού δεν έχει tracking κωδικό δεν μπορούν να μάθουν κάτι...τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γενικα στις περιοχές που μένετε τα συστημένα και μικρα πακέτα τα περνετε μονο με ειδοποιήσεις απο τα ταχυδρομεία η τυχαίνει να τα φερνει και πουθενά σπιτι σας ο ταχυδρόμος??

(ξέρω πολλα ζητάω)

 

Απλα ρωταω γιατι μου εχουν σπάσει τα νευρα με ειδοποιήσεις τις παρασκευές, οποτε πρεπει να περιμενω να ερθει η δευτέρα ωστε να παω στο ταχυδρομείο και να πάρω το νεο γκατζετακι μου π.χ!:cry: (μια φορα έκανα φασαρία :lol: και με άφησαν παρασκευή να παω στο κεντρο διαμοιρασμού και να πάρω το gps μου αλλα δε μπορώ να κάνω καθε φορά αυτο βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γενικα στις περιοχές που μένετε τα συστημένα κ μικρα πακέτα τα περνετε μονο με ειδοποιήσεις απο τα ταχυδρομεία η τυχαίνει να τα φερνει κ πουθενά σπιτι σας ο ταχυδρόμος??

(ξέρω πολλα ζητάω)

 

Απλα ρωταω γιατι μου εχουν σπάσει τα νευρα με ειδοποιήσεις τις παρασκευές, οποτε πρεπει να περιμενω να ερθει η δευτέρα ωστε να παω στο ταχυδρομείο κ να πάρω το νεο γκατζετακι μου π.χ!:cry: (μια φορα έκανα φασαρία :lol: κ με άφησαν παρασκευή να παω στο κεντρο διαμοιρασμού κ να πάρω το gps μου αλλα δε μπορώ να κάνω καθε φορά αυτο βέβαια)

 

επειδη δουλευω ταχυδρομος να σου πω οτι εγω τα συστημενα&δεματακια τα παω ολα κανονικα καθε μερα..αν τον βρω εκει εχει καλως,αν χτυπησω κουδουνι δυο φορες&δεν ανοιγει ξεκιναω να γραφω ειδοποιηση..αν δεν εχει ανοιξει μεχρι να την γραψω την αφηνω!!!αν παλι το συστημενο εχει την διευθυνση σωστη&το ονομα..αλλα το ονομα δεν υπαρχει στο κουδουνι δεν το συζηταμε κατευθειαν ειδοποιηση!!!(εκτος αν εχει ενα κουδουνι;))..τελος αν το δεμα ειναι πολυ μεγαλο ή βαρυ παει ειδοποιηση...ελπιζω να σε βοηθησα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...