Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα ΕΛΤΑ, το «μαύρο γράμμα» της PWC και τα λεφτά των φορολογουμένων

.

.

.

Ο «σύμβουλος»*PWC, μελέτησε την κατάσταση και αποφάνθηκε:

· Να μειώσετε το προσωπικό κατά 1.800 εργαζόμενους,

· Να κλείσετε 200 καταστήματα,

· Να καταργήσετε τους 14 μισθούς καταργώντας «δώρα» κι επιδόματα

· Να μοιράζετε γράμματα και πακέτα, μέρα παρά μέρα και όχι κάθε μέρα(!)

Οι εργαζόμενοι των ΕΛΤΑ προφανώς απαντούν με απεργιακές κινητοποιήσεις (23 Ιανουαρίου)*

 

 

Πηγη:

https://www.liberal.gr/arthro/236024/oikonomia/2019/Ta-elta-to-isonmauro-grammasin-tis-PWC-kai-ta-lefta-ton-forologoumenon.html

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χαχαχα, πολύ αντικειμενικό το άρθρο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτά που λέει η PWC αποκλείετε να κοπούν οι 14 μισθοί σε επιχείρηση του Ιδιωτικού τομέα. Φυσικά μπορεί να γίνει περικοπή μισθών σε αντίστοιχο επίπεδο.

Αλλά το να γίνεται διανομή αλληλογραφίας κάθε δύο μέρες το βλέπω εξωπραγματικό για μια επιχείρηση που αυτός είναι ο κύριος προορισμος της και όχι η μεταφορά του τύπου ή η εξόφληση λογαριασμών....

Ούτε οι περίφημες 1.800 απολύσεις μπορούν να περάσουν . Βλέπω να φορτώνουν για μια ακόμα φορά κόσμο στα συνταξιοδοτικά ταμεία....

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό σημερα 13/1/2019.....

19/12/2018, 11:48:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Μηπως να ανησυχησω;

Πρωτη φορα καποια πακετακια μου κλεινουν 2μηνο και δεν εχουν παραδοθει ακομα

 

Δεν ανησυχω για τη χρεωση γιατι ειναι κατω του 20ευρου, αλλα μηπως εχει χαθει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό σημερα 13/1/2019.....

19/12/2018, 11:48:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Μηπως να ανησυχησω;

Πρωτη φορα καποια πακετακια μου κλεινουν 2μηνο και δεν εχουν παραδοθει ακομα

 

Δεν ανησυχω για τη χρεωση γιατι ειναι κατω του 20ευρου, αλλα μηπως εχει χαθει τιποτα;

 

 

περιμένει να περάσει τελωνειακό έλεγχο, φυσιολογικό είναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρα από αυτά που λέει η PWC αποκλείετε να κοπούν οι 14 μισθοί σε επιχείρηση του Ιδιωτικού τομέα. Φυσικά μπορεί να γίνει περικοπή μισθών σε αντίστοιχο επίπεδο.

Αλλά το να γίνεται διανομή αλληλογραφίας κάθε δύο μέρες το βλέπω εξωπραγματικό για μια επιχείρηση που αυτός είναι ο κύριος προορισμος της και όχι η μεταφορά του τύπου ή η εξόφληση λογαριασμών....

Ούτε οι περίφημες 1.800 απολύσεις μπορούν να περάσουν . Βλέπω να φορτώνουν για μια ακόμα φορά κόσμο στα συνταξιοδοτικά ταμεία....

 

 

σε προεκλογική περίοδο είμαστε, αντί για απολύσεις μπορεί να κάνουν και προσλήψεις από πάνω, σε πρόωρη συνταξιοδότηση τα ΕΛΤΑ έβγαλαν 150 μόνο τον Δεκέμβριο, έπεται και συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ανησυχησω;

Πρωτη φορα καποια πακετακια μου κλεινουν 2μηνο και δεν εχουν παραδοθει ακομα

Δεν ανησυχω για τη χρεωση γιατι ειναι κατω του 20ευρου, αλλα μηπως εχει χαθει τιποτα;

 

Μου είπε ο postman της γειτονιά μου, οτι πλεον, ΟΛΑ τα πακετα εξωτερικου, περνανε απο τελωνιο, ασχετα από ογκο, βαρος, αξια, με ότι καθυστέρηση έχει αυτό.

Αναμονή λοιπον σε όλους μας

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο «σύμβουλος»*PWC, μελέτησε την κατάσταση και αποφάνθηκε:

 

:cool: - θα θυμασαι πριν πολλα χρονια με την ολυμπιακη ομαδα κωπηλασιας και την ηττα απο τους κινεζους ποιος εβγαλε το πορισμα και ποιος πληρωσε την νυφη ετσι;

τετοια φλωρικα "golden boys" οπου μα οπου κι αν πανε στην Ελλαδα συνιστουν τετοια μετρα,χρησοπληρωνονται απο την διοικηση της εταιριας και οταν εξαφανιζονται και το σχεδιο τους παει κατα διαολου φυσικα και φταινε οι εργαζομενοι (αποκλειστικα και μονο) της εταιριας.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μία εταιρεία του Μεγέθους των ΕΛΤΑ δεν μπορει να ελεγχθεί από ένα συνικιακό μαγαζί.

Αν δεν ε μπιστευεσαι την PWC πιά νομίζεις ότι είναι κατάληλη ως σύμβουλος ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μία εταιρεία του Μεγέθους των ΕΛΤΑ δεν μπορει να ελεγχθεί από ένα συνικιακό μαγαζί.

Αν δεν ε μπιστευεσαι την PWC πιά νομίζεις ότι είναι κατάληλη ως σύμβουλος ;

 

Καλα...αυτο ειναι η μια πλευρα του νομισματος...

Απο την αλλη, ειδαμε τι καταληξη ειχε και το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο. Μια κερδοφορα επιχειρηση με μεγαλη ιστορια, και πως την πηρε μπιρ-παρα Πειραιως...

Σαν κορακια πανω απο το πτωμα ειναι αυτες οι συμβουλευτικες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα...αυτο ειναι η μια πλευρα του νομισματος...

Απο την αλλη, ειδαμε τι καταληξη ειχε και το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο. Μια κερδοφορα επιχειρηση με μεγαλη ιστορια, και πως την πηρε μπιρ-παρα Πειραιως...

Σαν κορακια πανω απο το πτωμα ειναι αυτες οι συμβουλευτικες εταιριες.

το ΤΤ το έχει η Eurobank

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου ήρθε γράμμα (όχι δέμα άλλα απλό γράμμα που δεν χρειάζεται τελώνιο κτλ.) από Κίνα που στάλθηκε 2 Νοεμβρίου, γενικά καλά πάμε :)
Link to comment
Share on other sites

Δέμα μου μπήκε τελωνείο και μου ζήτησαν απόδειξη αγοράς. Η αξία ήταν 18.90. Σήμερα ήρθε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί κάτι;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δέμα μου μπήκε τελωνείο και μου ζήτησαν απόδειξη αγοράς. Η αξία ήταν 18.90. Σήμερα ήρθε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί κάτι;

 

 

Εάν έστειλες απόδειξη, δεν πρέπει να έχεις χρεωθεί, αλλά θα το καταλάβεις εάν είναι μικρό το δέμα και ο ταχυδρόμος σου αφήσει ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έστειλες απόδειξη, δεν πρέπει να έχεις χρεωθεί, αλλά θα το καταλάβεις εάν είναι μικρό το δέμα και ο ταχυδρόμος σου αφήσει ειδοποίηση.

 

 

 

Άλλο περίεργο... Ο ταχυδρόμος δεν έχει αφήσει ειδοποίηση. Μου ήρθε sms για ενημέρωση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο περίεργο... Ο ταχυδρόμος δεν έχει αφήσει ειδοποίηση. Μου ήρθε sms για ενημέρωση.

 

 

Σου ήρθε sms ότι βρίσκεται το ταχυδρομείο της περιοχής σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απο 11/1 έχει φορτωθει το δέμα απο κδ αττικης με προορισμο το κδ Θεσσαλονίκης. 4 μέρες ακόμα δεν έφτασε πως γίνεται αυτό? ενώ άλλο δέμα απο 13/1 φορτώθηκε και 14/1 έφτασε Θεσσαλονίκη. Μήπως να παρω αύριο τηλέφωνο? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθε sms ότι βρίσκεται το ταχυδρομείο της περιοχής σου;

 

 

 

Ναι......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών:

 

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777 (Δευ - Παρ, 08:00 - 20:00)

Ηλεκτρονική διεύθυνση: service@elta-net.gr

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ανοιγω μαζικα cases στο ebay...

Αυτο που εγινε φετος, δεν εχει προηγουμενο.

 

 

μην ανησυχείς δεν είσαι ο μόνος και Ebay και Aliexpress καθυστέρηση πάνω από 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να αρχίσουμε να ανοίγουμε cases ; Κ εγώ περιμένω, μικρά πακέτα μάλιστα, εδώ και 2 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει διάφορα μικρής αξίας δέματα από Banggood

Gearbest από τέλη Νοεμβρίου μέχρι και αρχές Δεκεμβρίου και ακόμα τίποτα.

Υπάρχει καθυστέρηση σε πολλούς πάνω από 1,5-2 μήνες πλέον ή είναι λόγω των γιορτών γιατί παλιά έρχονταν σε 2-3 εβδομάδες max

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ανοιγω μαζικα cases στο ebay...

Αυτο που εγινε φετος, δεν εχει προηγουμενο.

 

Και τι σου φταίνε αυτοί ρε φίλε; εδώ είναι το πρόβλημα.Αν έχεις βάλει PayPal έχεις 180 μέρες ή αν είσαι aliexpress ζητάς να σου αυξήσει purchase protection και απλά περιμένεις.

Υπάρχει από μερικούς η τακτική αντε να ανοίξω case να πάρω τα λεφτά πίσω και ας έρθει οπότε είναι.Μετά ΑΜΑΚΑ oμως αν έρθει το αντικείμενο..

Δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα ότι έχεις αυτή τη τακτική ούτε θέλω να τσακωθω με κάποιον τουλάχιστον που δεν έχει αυτή τη τακτική όταν αργεί κάτι, απλα βλέπω σε πολλα φόρουμ ότι έχουν αρχίσει όλοι και βαράνε dispute λες και φταίνε οι Κινέζοι.

Κανε καταγγελία στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο που είναι η πηγή του προβλήματος όχι στο Κινέζο που το έστειλε στην ώρα του.

Αυτός το πολύ πολύ να μην σου ξαναστείλει Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει διάφορα μικρής αξίας δέματα από Banggood

Gearbest από τέλη Νοεμβρίου μέχρι και αρχές Δεκεμβρίου και ακόμα τίποτα.

Υπάρχει καθυστέρηση σε πολλούς πάνω από 1,5-2 μήνες πλέον ή είναι λόγω των γιορτών γιατί παλιά έρχονταν σε 2-3 εβδομάδες max

Εχω ακριβως την ιδια περίπτωση.

Ουτε στο tracking δεν φαίνονται (ελτα κ track17}

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει κολλησει στο " ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" από τις 6/12 ... Πήρα στα ΕΛΤΑ και μου λένε πως σχετικα εχει αργησει και πρέπει να επικοινωνησει ο αποστολέας του δέματος με Ελτα για να μιλησουν ... Αλλά με τους κινεζους δεν βγαίνει άκρη σε αυτα τα θέματα χωρις να φταινε αυτοί βέβαια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...