Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πακέτο σου είναι unregister όταν θα στο φέρει δηλαδή ο ταχυδρόμος σου δεν θα σου ζητήσει να υπογραψεις. έχει δηλαδή πακεταριστει στο τσουβάλι με την απλή αλληλογραφία και αυτά δεν παρακολουθουνται από τα ΕΛΤΑ μόνο τα συστημενα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι πήγαινε στο γραφείο της περιοχής σου και ζήτα απ τον ταχυδρομο σου να στα κάνει αναδιαβιβαση στην διεύθυνση που θα πας. φυσικά μην ξεχάσεις μετά να τον ενημερωσεις πως γύρισες για να μην στα ξαναστείλει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είναι στο αεροδρόμιο στο τελωνείο μόλις το αποδεσμευσουν από εκεί τότε σημαίνει πως το έχουν πλέον παραλάβει τα ΕΛΤΑ για παράδοση οπότε μόλις το δεις στην σελίδα του ΕΛΤΑ μέτρα 1-2 ημέρες να το παραλάβεις

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαζί θα το παραλάβουμε έχω παραγγείλει το ίδιο smartwatch και σ εμένα δείχνει ίδια ημερομηνία

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άντε να δούμε άμα θα έρθει γρήγορα από Τορόντο με Unregistered USPS (dbrand) απ τα τέλη Οκτώβρη

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Επιβάλεται σε όσα δέματα εισαχθούν στο τελωνείο. Είτε πληρώσεις δασμούς είτε όχι. Από την στιγμή που θα εισαχθει στο τελωνείο, Χρεώνεσαι 3 ευρώ....

 

27 Οκτ. 2017, 22:14

καλησπερα

παρελαβα σημερα δεμα 14.50 ευρω οπως ειχα αναφερει !

η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε κλεισει παλι με ταινιες που εγραφαν τελωνειακος ελεγχος και μια πρασινη καρτουλα τελωνειακως ελευθερο!

αυτα....

 

εγω το παρελαβα και δεν εδωσα τιποτα !

δεν μου κρατησαν τιποτα ! τωρα γιατιιιιι ???????

Link to comment
Share on other sites

27 Οκτ. 2017, 22:14

καλησπερα

παρελαβα σημερα δεμα 14.50 ευρω οπως ειχα αναφερει !

η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε κλεισει παλι με ταινιες που εγραφαν τελωνειακος ελεγχος και μια πρασινη καρτουλα τελωνειακως ελευθερο!

αυτα....

 

εγω το παρελαβα και δεν εδωσα τιποτα !

δεν μου κρατησαν τιποτα ! τωρα γιατιιιιι ???????

 

Με τον Κανονισμό 918/83 της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008, ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009

Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

 

και στην παρ. 2 ότι:

 

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

 

 

 

Άλλωστε, στον Κανονισμό 1186/2009 της ΕΕ της 16.11.2009, για τη θέσπιση κοινοτικού καθεστώτος τελωνειακών ατελειών και ειδικά στο κεφάλαιο V "Αποστολές αμελητέας αξίας", άρθρο 23 παρ. 2 αναφέρεται ότι:

 

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.

2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.

Σημαντικές διατάξεις για την έννοια των αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα και της ατέλειας αναφέρονται και στα άρθρα 25-27

Οι τελώνες όμως, επειδή α) η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό και β) δεν χάνουν το χρόνο τους για δέματα μικρής αξίας, ΣΥΝΗΘΩΣ δεν τους δίνουν σημασία, με αποτέλεσμα αφενός στα δέματα αξίας μέχρι 150€ να μην επιβάλλεται ΦΠΑ αφετέρου να περνάνε και δέματα περιεχομένου μεγαλύτερης αξίας αλλά μικρότερου όγκου, όπως πχ ρολόγια, χωρίς να επιβάλλονται δασμοί.

Έχουν, όμως, το δικαίωμα να ανοίξουν ένα δέμα, στο οποίο η περιγραφή του περιεχομένου δεν αντιστοιχεί, κατά την κρίση τους, με την αναγραφόμενη αξία και να κοστολογήσουν το περιεχόμενο με βάση των στοιχείων και των δεδομένων που έχουν. Σπάνιο αλλά συμβαίνει.

Το ότι εμείς οι παραλήπτες/πελάτες έχουμε βρει διάφορα "tricks" για να μειώνουμε τις πιθανότητες εκτελωνισμού, αυτό είναι άλλη ιστορία και όχι ο κανόνας.

 

2. Σίγουρα υπάρχει διαφορά στον τρόπο αποστολής ενός δέματος από Αμερική, δεδομένου ότι όλα τα δέματα που έρχονται με courier θα περάσουν υποχρεωτικά από τελωνείο στο αεροδρόμιο εισόδου, ενώ τα δέματα που στέλνονται με USPS (τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) δεν ακολουθούν την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

27 Οκτ. 2017, 22:14

καλησπερα

παρελαβα σημερα δεμα 14.50 ευρω οπως ειχα αναφερει !

η συσκευασια ειχε ανοιχτει και ειχε κλεισει παλι με ταινιες που εγραφαν τελωνειακος ελεγχος και μια πρασινη καρτουλα τελωνειακως ελευθερο!

αυτα....

 

εγω το παρελαβα και δεν εδωσα τιποτα !

δεν μου κρατησαν τιποτα ! τωρα γιατιιιιι ???????

 

Παρομοίως πακετάκι με action camera αξίας 30€ ανοίχτηκε, έκλεισε πρόχειρα και... τελωνειακώς ελεύθερο

Παρελήφθη, για την ιστορία, μετά από 56 ημέρες με NL Post

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μέσω eBay κάτι vintage γυαλιά ηλίου (κόστος περί τα 90€). Απόστολή με USPS 30/09, άφιξη Ελλάδα 08/10. Έκτοτε το tracking κολλημένο στο:

 

8/10/2017, 04:45:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Πριν λίγο ήρθε ο ταχυδρόμος και μου το έφερε.... :blink::blink: χωρίς έξοδα τελωνείου κτλ κτλ και απείραχτη συσκευασία.

 

Tracking number της μορφής UA**********US

Link to comment
Share on other sites

Εργάσιμες ημέρες ή σύνολο?

 

56 μέρες σύνολο από την ημερομηνία που δώσανε tracking number

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι κολλημένο όπως τα υπόλοιπα?f5f99f6eb22ce8f53ed52d8631eeb416.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία μέσω eBay κάτι vintage γυαλιά ηλίου (κόστος περί τα 90€). Απόστολή με USPS 30/09, άφιξη Ελλάδα 08/10. Έκτοτε το tracking κολλημένο στο:

 

8/10/2017, 04:45:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Πριν λίγο ήρθε ο ταχυδρόμος και μου το έφερε.... :blink::blink: χωρίς έξοδα τελωνείου κτλ κτλ και απείραχτη συσκευασία.

 

Tracking number της μορφής UA**********US

 

Μα υποτιθεται οτι Usps, τετοια τιμη, και απο Αμερικη, οτι θα περνουσε τελωνειο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.....ας πούμε τελικά ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με τελωνείο αργεί για τους ελέγχους κ.α.! Έχω μια απορία......παραγγέλνω πολύ συχνά από το amazon.co.uk για να μου έρχονται τα προϊόντα πάντα γρήγορα και χωρίς να φοβάμαι διάφορα! Ρεκόρ αποστολής....2 μέρες και ένας μέσος όρος αποστολής προϊόντων μια βδομάδα!Έχω παραγγείλει μια τσάντα που θεωρητικά έπρεπε να έρθει στις 18 Οκτωβρίου! Ακόμα περιμένω! Έστειλα και Mail στο κατάστημα και μου είπαν ότι κανονικά έπρεπε να έχει φτάσει! Να πάω να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ κ.α.! Τι σ***α συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ! Ταυτόχρονα συνεχίζω και παραγγέλνω πράγματα και έρχονται κανονικά!!!!!!!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Οι παραγγελίες από Αγγλία δεν περνάνε τελωνίο

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι από αυτά που διαβάζω ότι παίζει μεγάλη πιθανότητα να μην ενημερώνεται η σελίδα των ΕΛΤΑ με τις αναζητήσεις. Οπότε πάλι σκοτάδι......
Link to comment
Share on other sites

Οι παραγγελίες από Αγγλία δεν περνάνε τελωνίο

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ξέρω αυτό! Είναι ένας βασικός λόγος που ψωνίζω από amazon!!! Απλά πιστεύω μήπως όλα αυτά επηρεάζουν την ΟΛΗ λειτουργία των ΕΛΤΑ!!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Origin Country - Cache Time: 2017-11-06 16:39

2017-09-01 09:25 GR, ATHENS AMU, Arrival at Destination Country

2017-08-30 13:15 GR, Eleftherios Venizelos Intl, Shipment arrived at destination country

2017-08-29 10:10 CN, HONG KONG, Departed on Outbound Flight

2017-08-28 17:50 HK, Hong Kong, Departed DHLeC Facility

2017-08-28 11:04 DP, DPHKGA, Departed from Transit Facility

2017-08-28 10:13 DE, Deutsche Post Singapore, Processing at Facility

2017-08-28 02:15 DE, MT Hongkong, Processing at Facility

2017-08-26 21:56 HK, Hong Kong, Processing at DHLeC Facility

2017-08-26 12:00 HK, Hong Kong, Arrival at Facility

2017-08-25 11:21 CN, Electronic Notification Received

 

Υπαρχει κανεις να με κοντραρει?

Link to comment
Share on other sites

Origin Country - Cache Time: 2017-11-06 16:39

2017-09-01 09:25 GR, ATHENS AMU, Arrival at Destination Country

2017-08-30 13:15 GR, Eleftherios Venizelos Intl, Shipment arrived at destination country

2017-08-29 10:10 CN, HONG KONG, Departed on Outbound Flight

2017-08-28 17:50 HK, Hong Kong, Departed DHLeC Facility

2017-08-28 11:04 DP, DPHKGA, Departed from Transit Facility

2017-08-28 10:13 DE, Deutsche Post Singapore, Processing at Facility

2017-08-28 02:15 DE, MT Hongkong, Processing at Facility

2017-08-26 21:56 HK, Hong Kong, Processing at DHLeC Facility

2017-08-26 12:00 HK, Hong Kong, Arrival at Facility

2017-08-25 11:21 CN, Electronic Notification Received

 

Υπαρχει κανεις να με κοντραρει?

 

Εγω νομιζω μπορω :lol:

Θα ειπαν αφου δε το προλαβε για Πασχα ας το παρει τα Χριστουγεννα

 

April 21 13:53 Customs clearance GREECE

April 21 10:13 Imported to the country of destination GREECE

April 9 10:13 In transit - Departed international transit center

April 9 04:39 Exported from the departure country Exchange Bureau

April 8 10:36 Preparing to depart to the country of destination Exchange Bureau

April 7 02:36 In transit - Departed waypoint Small package Center

April 7 01:03 Package in transit Parcel centre

April 6 22:03 In transit - Arrived at the waypoint Small package Center

April 6 20:03 Electronic shipment information received

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω μπορω :lol:

Θα ειπαν αφου δε το προλαβε για Πασχα ας το παρει τα Χριστουγεννα

 

April 21 13:53 Customs clearance GREECE

April 21 10:13 Imported to the country of destination GREECE

April 9 10:13 In transit - Departed international transit center

April 9 04:39 Exported from the departure country Exchange Bureau

April 8 10:36 Preparing to depart to the country of destination Exchange Bureau

April 7 02:36 In transit - Departed waypoint Small package Center

April 7 01:03 Package in transit Parcel centre

April 6 22:03 In transit - Arrived at the waypoint Small package Center

April 6 20:03 Electronic shipment information received

γαμ*το εχασα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω μπορω :lol:

Θα ειπαν αφου δε το προλαβε για Πασχα ας το παρει τα Χριστουγεννα

 

April 21 13:53 Customs clearance GREECE

April 21 10:13 Imported to the country of destination GREECE

April 9 10:13 In transit - Departed international transit center

April 9 04:39 Exported from the departure country Exchange Bureau

April 8 10:36 Preparing to depart to the country of destination Exchange Bureau

April 7 02:36 In transit - Departed waypoint Small package Center

April 7 01:03 Package in transit Parcel centre

April 6 22:03 In transit - Arrived at the waypoint Small package Center

April 6 20:03 Electronic shipment information received

 

Δηλαδή εσύ ακόμα περιμένεις;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ ακόμα περιμένεις;

 

προφανως και κανω πλακα. με τα ελτα ομως δεν αποκλειω τιποτα..

αλλωστε και το πακετο ηταν αξιας ~4ευρω οποτε μικρο το κακο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2017-11-01 08:02 ITEM ARR

2017-10-31 23:39 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-10-31 16:35 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM IN CONTA K.D. DEMATON ATHINAS

2017-10-31 14:51 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-10-31 14:35 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM ARR K.D. DEMATON ATHINAS

2017-10-31 12:12 ANAVISSOU - ELTA, ITEM LOADED

2017-10-31 12:04 ANAVISSOU - ELTA, ITEM IN CONTA ANAVISSOU - ELTA

2017-10-31 09:31 ANAVISSOU - ELTA, ITEM ARR ANAVISSOU - ELTA

2017-10-31 00:00 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM IN CONTA K.D. DEMATON ATHINAS

2017-10-30 22:00 K.D. DEMATON ATHINAS, ITEM ARR K.D. DEMATON ATHINAS

2017-10-27 20:43 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-10-27 19:28 ITEM IN CONTA

2017-10-27 17:28 ITEM ARR

2017-10-27 13:24 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON

2017-10-26 12:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-10-25 09:55 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 376 ms

2017-10-25 12:55 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2017-09-21 13:31 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-09-19 20:51 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ολη αυτή η ταλεπορία γιατί τόλμησα να αγοράσω από Κίνα ένα κινητο leeco le s3 αξίας 100 euro και το οποίο μετα απο 2 μήνες στο Αεροδρόμειο ο εκτελωνιστής των ΕΛΤΑ ( γιατί αυτά τα οποία περνούν τελωνείο εκτελωνιστές των ΕΛΤΑ τα αξιολογούν ) το κοστολόγισε 220 euro έτσι γιατί του άρεσε! ( σε όποιο site και να μπείς κάνει 100 euro ) οποτε 53 euro ΦΠΑ + 20 euro κόστος εκτελωνισμού το οποίο και αυτό το πέρνουν τα ΕΛΤΑ σύνολο 73 euro !! για κάτι που κοστίζει 100. Επιδή τώρα τόλμησα να ζητήσω επαναεκτελωνισμό απο εκτελωνιστή του τελωνείου επισηνάπτοντας απόδειξη αγοράς, απο 1/11 είναι κολημένο στα ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ και θα καθυστερίσει αρκετά όπως μου είπαν γιατί έχουν πρόβλημα με το λογισμικό τους σήστημα!! Η τιμωρία συνεχίζεται.

Τώρα έμαθα την επόμενη φορά αγορά απο κινέζικη αποθήκη της Ευρώπης

Link to comment
Share on other sites

Με τον Κανονισμό 918/83 της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008, ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009

Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

 

και στην παρ. 2 ότι:

 

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

 

 

 

Άλλωστε, στον Κανονισμό 1186/2009 της ΕΕ της 16.11.2009, για τη θέσπιση κοινοτικού καθεστώτος τελωνειακών ατελειών και ειδικά στο κεφάλαιο V "Αποστολές αμελητέας αξίας", άρθρο 23 παρ. 2 αναφέρεται ότι:

 

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.

2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.

Σημαντικές διατάξεις για την έννοια των αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα και της ατέλειας αναφέρονται και στα άρθρα 25-27

Οι τελώνες όμως, επειδή α) η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα αυτό και β) δεν χάνουν το χρόνο τους για δέματα μικρής αξίας, ΣΥΝΗΘΩΣ δεν τους δίνουν σημασία, με αποτέλεσμα αφενός στα δέματα αξίας μέχρι 150€ να μην επιβάλλεται ΦΠΑ αφετέρου να περνάνε και δέματα περιεχομένου μεγαλύτερης αξίας αλλά μικρότερου όγκου, όπως πχ ρολόγια, χωρίς να επιβάλλονται δασμοί.

Έχουν, όμως, το δικαίωμα να ανοίξουν ένα δέμα, στο οποίο η περιγραφή του περιεχομένου δεν αντιστοιχεί, κατά την κρίση τους, με την αναγραφόμενη αξία και να κοστολογήσουν το περιεχόμενο με βάση των στοιχείων και των δεδομένων που έχουν. Σπάνιο αλλά συμβαίνει.

Το ότι εμείς οι παραλήπτες/πελάτες έχουμε βρει διάφορα "tricks" για να μειώνουμε τις πιθανότητες εκτελωνισμού, αυτό είναι άλλη ιστορία και όχι ο κανόνας.

 

2. Σίγουρα υπάρχει διαφορά στον τρόπο αποστολής ενός δέματος από Αμερική, δεδομένου ότι όλα τα δέματα που έρχονται με courier θα περάσουν υποχρεωτικά από τελωνείο στο αεροδρόμιο εισόδου, ενώ τα δέματα που στέλνονται με USPS (τα ΕΛΤΑ της Αμερικής) δεν ακολουθούν την ίδια διαδικασία.

 

Γιατί δεν γράφεις την πηγή από την οποία αντέγραψες όλα τα παραπάνω, για να είσαι σωστός;

 

Θα την γράψω εγώ, λοιπόν, μιας και είμαι ο συντάκτης αυτού του κειμένου, που αποτελεί το κεφάλαιο 8 του Οδηγού για τις αγορές από το εξωτερικό, που έγραψα στο insomnia αρχικά εδώ, στη συνέχεια εδώ, για να έχω τη δυνατότητα να τον συμπληρώνω και να τον επικαιροποιώ και, αργότερα, περιορισμένο τμήμα του σ' αυτό το forum (το link στην υπογραφή μου), αφού υπάρχει το όριο των 60.000 λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ακόμη να παραλάβεις..?? Εγώ σου περιμένω από μέσα Οκτωβρίου κάποια δέματα με τρακινγκ από Ali και ebay και ακόμη τίποτα.. Αρα να είμαι και ευχαριστημένος..?? :wacko:

Έλεος.. Καλά ρε παιδιά όταν ένα δέμα έχει tracking number συστημένο θεωρείτε έτσι δεν είναι η μπορεί να έχει και να μην είναι συστημένο?? Πόσες μέρες μπορεί ένα συστημένο με tracking number δέμα να κάτσει νομικά αεροδρόμιο..?? Έχουν ξεφύγει πάντως στο Βενιζέλο.. :confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ολη αυτή η ταλεπορία γιατί τόλμησα να αγοράσω από Κίνα ένα κινητο leeco le s3 αξίας 100 euro και το οποίο μετα απο 2 μήνες στο Αεροδρόμειο ο εκτελωνιστής των ΕΛΤΑ ( γιατί αυτά τα οποία περνούν τελωνείο εκτελωνιστές των ΕΛΤΑ τα αξιολογούν ) το κοστολόγισε 220 euro έτσι γιατί του άρεσε! ( σε όποιο site και να μπείς κάνει 100 euro ) οποτε 53 euro ΦΠΑ + 20 euro κόστος εκτελωνισμού το οποίο και αυτό το πέρνουν τα ΕΛΤΑ σύνολο 73 euro !! για κάτι που κοστίζει 100. Επιδή τώρα τόλμησα να ζητήσω επαναεκτελωνισμό απο εκτελωνιστή του τελωνείου επισηνάπτοντας απόδειξη αγοράς, απο 1/11 είναι κολημένο στα ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ και θα καθυστερίσει αρκετά όπως μου είπαν γιατί έχουν πρόβλημα με το λογισμικό τους σήστημα!! Η τιμωρία συνεχίζεται.

Τώρα έμαθα την επόμενη φορά αγορά απο κινέζικη αποθήκη της Ευρώπης

 

Δεν σχολιάζω την κοστολόγηση του κινητού αλλά θα διορθώσω μερικά από όσα γράφεις.

Τα περιεχόμενα των δεμάτων δεν κοστολογούνται από εκτελωνιστή (και και μάλιστα από τους υπαλλήλων του ιδιώτη που ανέλαβε το έργο) αλά από τελωνειακό που είναι υπάλληλος του Υπ. Οικονομικών και είναι ο μόνος που έχει αυτή την αρμοδιότητα (και πρέπει να βρίζουμε).

Τα τέλη εκτελωνισμού που πληρώνουμε στα ΕΛΤΑ αποτελούν έσοδο και ο ιδιώτης πληρώνεται με το κομμάτι και τη μειοδοτική προσφορά που έχει δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ακόμη να παραλάβεις..?? Εγώ σου περιμένω από μέσα Οκτωβρίου κάποια δέματα με τρακινγκ από Ali και ebay και ακόμη τίποτα.. Αρα να είμαι και ευχαριστημένος..?? :wacko:

Έλεος.. Καλά ρε παιδιά όταν ένα δέμα έχει tracking number συστημένο θεωρείτε έτσι δεν είναι η μπορεί να έχει και να μην είναι συστημένο?? Πόσες μέρες μπορεί ένα συστημένο με tracking number δέμα να κάτσει νομικά αεροδρόμιο..?? Έχουν ξεφύγει πάντως στο Βενιζέλο.. :confused:

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο deadline. Και αν υπάρχει απλά λένε "είχαμε πολλή δουλειά" και όλα μέλι γάλα φαντάζομαι. Όλη στην ίδια θέση είμαστε αδερφέ, κουράγιο.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...