Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Λοιπόν, αν το QT του S^3 αποκρίνεται με τον ίδιο τρόπο που αυτό συμβαίνει στο PC τότε μπορείς να κάνεις μαζί του «παπάδες» αν και θα ήθελα ορισμένες βελτιώσεις στο επίσημο IDE της εταιρίας.

 

Από εκεί και πέρα, έχω γράψει μερικά προγράμματα με αυτό τα οποία όμως καθώς δεν διαθέτω το ελάχιστο συμβατό hardware (δηλαδή συσκευή με Symbian FP1+ - εμένα είναι S60 3rd Ed. δίχως FPx) τα έχω δοκιμάσει είτε στον simulator που προσφέρει το νέο IDE είτε παλαιότερα στον emulator που προσέφερε η εταιρία μαζί με το Carbide.C++ ενώ κάποια από αυτά τα έκανα τελικά port σε Windows (πολύ απλό & άμεσο όταν δουλεύεις με QT).

 

Να, για παράδειγμα πριν 1,5 μήνα έγραψα ένα απλό «παιχνιδάκι» στο «νέο» QT για S60 για να δω από πρώτο χέρι το τελικό SDK κλπ. το οποίο τρέχει δίχως προβλήματα στον simulator (του N97) που προσφέρει το Nokia SDK 1.0 (βέβαια δίχως hardware αυτά είναι ασκήσεις επί χάρτου :D):

 

http://www.youtube.com/watch?v=XsDVlOOv8x8

 

Προς το παρόν πάντως ψάχνομαι και με το Android SDK/Emulator (άλλες περιπέτειες άλλος κόσμος –Java- όχι απαραίτητα καλύτερος).. ίσως θέλω να κοιτάξω και προς τα WP7 ελέω C# (όταν τελικά ανοίξουν τις homebrew εφαρμογές –όπως λέγεται) αν τελικά καταλήξω σε Symbian (μάλλον σε N8 –αφού περάσει καιρός και φανεί ότι εξαλείφονται σίγουρα οι παιδικές ασθένειες του όμως –ειλικρινά σιχαίνομαι το Service) ο λόγος θα είναι η εξοικείωση μου με το QT, την C++ (δεν αλλάζονται οι συνήθειες) και το QT Creator IDE το οποίο είναι αρκετά ώριμο στην κατηγορία του.

 

Είναι η πρώτη φορά που η NOKIA κάνει σοβαρά βήματα στο θέμα του developing. Κρίμα που δεν τα έκανε χρόνια πριν και το λέω έχοντας γράψει σε Symbian C++, J2ME και PyS60 (και κάποτε κάποια ελάχιστα πράματα σε.. Flash Mini) δηλαδή έχω δει την συνολική εικόνα των εργαλείων προγραμματισμού της πλατφόρμας και είναι η πρώτη φορά που θέλω να είμαι αισιόδοξος (αρκεί όντως οι εφαρμογές QT να τρέχουν το ίδιο ειδικά σε θέματα χαμηλού επιπέδου με εκείνες στο PC). Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει σε hardware είναι το νέο Nokia SDK και πως αυτό λειτουργεί και αποδίδει σε αληθινές συνθήκες οπότε επιφυλάσσομαι επ’ αυτού.

 

Happy coding :)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν και μου βγάζει το εξής μήνυμα: Σφάλμα πιστοποιητικού.Επικοινωνήστε με τον προμηθευτή της εφαρμογής.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να την κάνω να εγκατασταθεί?

 

Καλές γιορτές :)

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Kάποιες εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν και μου βγάζει το εξής μήνυμα: Σφάλμα πιστοποιητικού.Επικοινωνήστε με τον προμηθευτή της εφαρμογής.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να την κάνω να εγκατασταθεί?

 

Καλές γιορτές :)

Πριν βάλεις αυτές τις εφαρμογές που λες τις έχει υπογράψει με κάποιο πιστοποιητικό?

 

Το βάζω και εδώ γιατί μάλλον είναι πιο σωστό αυτό το νήμα (μπας και πάρω καμιά απάντηση).

Αν ισχύει και στο Symbian^3 τότε τα βίντεο θα πρέπει να στα εμφανίζει στους ήχους κλήσεις, εκεί που εμφανίζονται και τα mp3 και τα διάφορα ringtones και οι default ήχοι. Κοίταξες στην επιλογή ήχος κλήσης να δεις αν εμφανίζονται?

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν και μου βγάζει το εξής μήνυμα: Σφάλμα πιστοποιητικού.Επικοινωνήστε με τον προμηθευτή της εφαρμογής.

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να την κάνω να εγκατασταθεί?

 

Καλές γιορτές :)

 

κ εγω αυτο το προβλημα εχω...κατι ειδα εδω μεσα για υπογραφες πιστοποιητικα αλλα δεν πολυκαταλαβα διοτι εγω πρωσοπικα δεν γνωριζω καθολου αγγλικα και ετσι μου ειναι αδυνατο να καταλαβω..αν μπορουσε καποιος να μας βοηθησει με ενα οδηγο στα ελληνικα...

 

χρονια πολλα και απο μενα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

επόμενη απορία......τις επαφές τις έχω περάσει πρώτα με το επώνυμο και μετά το όνομα, σήμερα πέρασα το spb και μου βγάζει αντίθετα τις επαφές με το όνομα πρώτο, δεν μπορώ να το αλλάξω αυτό και αν ναι από που και πως ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

επόμενη απορία......τις επαφές τις έχω περάσει πρώτα με το επώνυμο και μετά το όνομα, σήμερα πέρασα το spb και μου βγάζει αντίθετα τις επαφές με το όνομα πρώτο, δεν μπορώ να το αλλάξω αυτό και αν ναι από που και πως ?

 

πηγαινεις στα contacts, μετα επιλογες , ρυθμισεις η 3η επιλογη απο πανω σου λεει πως θα εμφανιζονται (name display)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

swype update:

 

Εχω βαλει το swype απο το ovi. H version που εχω ειναι η1.00(13559)

Ωστοσο εδω

http://betalabs.nokia.com/apps/swype-for-symbian/more_info

εχει την 13923

 

Αν πας να την κατεβασεις, σε στελνει στο ovi, οπου και παλι κατεβαζεις την παλια εκδοση!!! wtf!? καμια ιδεα που να βρω την καινουργια εκδοση?!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

swype update:

 

Εχω βαλει το swype απο το ovi. H version που εχω ειναι η1.00(13559)

Ωστοσο εδω

http://betalabs.nokia.com/apps/swype-for-symbian/more_info

εχει την 13923

 

Αν πας να την κατεβασεις, σε στελνει στο ovi, οπου και παλι κατεβαζεις την παλια εκδοση!!! wtf!? καμια ιδεα που να βρω την καινουργια εκδοση?!

 

H καινούργια δεν είναι για S^3 αλλα για S60v5

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο δεν το βρισκω.... :X:X:X

 

Οταν ψαχνει το ovi (το application στο pc) για updates, ψαχνει για ολες τις εφαρμογες?!

Π.χ. το angry birds παροτι ειχε γινει update δεν κατεβαζε την καινουργια εκδοση...

 

Υπαρχει καποιος τροπος για μαζικο update /παρακολουθηση ολων των εφαρμογων? Γιατι μια-μια θα μας βγαλει την ψυχη....

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο δεν το βρισκω.... :X:X:X

 

Οταν ψαχνει το ovi (το application ston pc) για updates, ψαχνει για οες τις εφαρμογες?!

Π.χ. το angry birds παροτι ειχε γινει update δεν κατεβαζε την καινουργια εκδοση...

 

Υπαρχει καποιος τροπος για μαζικο update /παρακολουθηση ολων των εφαρμογων? Γιατι μια-μια θα μας βγαλει την ψυχη....

 

Ένα απο τα μεγάλα προβλήματα του Ovi είναι αυτό που θέτεις, πιο γρήγορα παρακολουθείς τις αναβαθμίσεις απο τα "μαγαζάκια"...

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ισχύει και στο Symbian^3 τότε τα βίντεο θα πρέπει να στα εμφανίζει στους ήχους κλήσεις, εκεί που εμφανίζονται και τα mp3 και τα διάφορα ringtones και οι default ήχοι. Κοίταξες στην επιλογή ήχος κλήσης να δεις αν εμφανίζονται?

 

Μπαίνω στη διαμόρφωση προφίλ. Στην επιλογή "Ήχος κλήσης" μου βγάζει τρεις φακέλους εικονικούς (όχι όπως είναι αποθηκευμένα στη μνήμη). Ο ένας ονομάζεται "Ήχοι" και έχει μέσα τα μαμήσια ringtones, ο άλλος λέγεται "Τραγούδια" και έχει μέσα τους εικονικούς υποφακέλους "Όλα τα τραγούδια", "Καλλιτέχνες", "Άλμπουμ", "Είδη", "Συνθέτες", που έχει δημιουργήσει η μουσική βιβλιοθήκη με όλα τα τραγούδια που έχω περάσει, και ο τελευταίος φάκελος λέγεται "Κλιπ ήχου" με όλα τα ηχογραφημένα κλιπ.

Σε κανέναν από αυτούς τους φακέλους-υποφακέλους δεν περιλαμβάνεται αρχείο μορφής βίντεο όπου κι αν έχω δοκιμάσει να το αποθηκεύσω.

 

Επίσης δοκίμασα και αντίστροφα, να πάω στο βίντεο και από τις επιλογές του να το ορίσω ως ήχο κλήσης, όμως δε μου βγάζει τέτοια επιλογή, ενώ στα αρχεία ήχου μου τη βγάζει.

Είναι καθαρά θέμα firmware, όμως απορώ που στο S60 3rd Edition δούλευαν άψογα τα βιντεάκια ως ήχος κλήσης και στο Symbian 3 το έχουν αφαιρέσει από τις δυνατότητες.

 

Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Το έχει ψάξει κανείς;

Edited by Soti_
Link to comment
Share on other sites

καποιος καλος internet explorer?γιατι ο opera δε μου αρεσει καθολου.επισης να υποστηριζει και flash.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα firmware, όμως απορώ που στο S60 3rd Edition δούλευαν άψογα τα βιντεάκια ως ήχος κλήσης και στο Symbian 3 το έχουν αφαιρέσει από τις δυνατότητες.

 

Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Το έχει ψάξει κανείς;

 

Όχι, απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει υποστήριξη για αρχεία βίντεο στους ήχους κλήσης. Περίεργο, έπρεπε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα εξαρχής.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το dukto χρειάζεται κάποια εγκατάσταση στο pc για να συνδεθεί?

Γιατί στην περιγραφή της εφαρμογής στο ovi (dukto ovi) λέει ότι δεν χρειάζεται, σε κάποιες άλλες περιγραφές και σχόλια ότι χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι προβλημα εχει το click the city του ovistore βγαζει γιατι βγαζει σφαλμα?υπαρχει καπου αλλου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το dukto χρειάζεται κάποια εγκατάσταση στο pc για να συνδεθεί?

Γιατί στην περιγραφή της εφαρμογής στο ovi (dukto ovi) λέει ότι δεν χρειάζεται, σε κάποιες άλλες περιγραφές και σχόλια ότι χρειάζεται....

 

εμενα δεν δούλευε χωρίς την εφαρμογή στο pc μόλις την πέρασα μπορώ και στέλνω και λαμβάνω

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το dukto χρειάζεται κάποια εγκατάσταση στο pc για να συνδεθεί?

Γιατί στην περιγραφή της εφαρμογής στο ovi (dukto ovi) λέει ότι δεν χρειάζεται, σε κάποιες άλλες περιγραφές και σχόλια ότι χρειάζεται....

 

το .exe στον υπολογιστη ειναι στυλ Portable γιαυτο λενε οτι δεν εγκαθιστας κατι στον υπολογιστη . Φυσικα και χρειαζετια να το τρεξεις στο pc και στο κινητο

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος προγραμμα αναπαραγωγης μουσικης που να μπορει να διαβαζει απο φακελους! το ιδιο κ προγραμμα φωτογραφιων!
Link to comment
Share on other sites

http://www.nokias60v5.com/wp-content/uploads/2010/08/LightCtrl1.jpg

http://www.ziddu.com/download/6151364/LightCtrlv1.36.zip.html

Μια που η φωτεινότητα στα S^3 (Ν8,C7...) ρυθμίζεται με τον αισθητήρα και είναι ψιλοσκοτεινή το LightCtrl λύνει το πρόβλημα αυτό.

Η έκδοση 1.36 θέλει sign και δεν έχει το θέμα της 1.51 που ζητάει download UCDesk κλπ.,ενώ έχει και το autorun....:);)

το κατέβαζω αλλά δεν μου κανει εγκατάσταση.τι πρέπει να κάνω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, την υπέγραψες πριν την κάνεις εγκατάσταση; Όπως αναφέρει στο ποστ, χρειάζεται sign.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε την εφαρμογη "offscreen grid"

Ειναι απιστευτη!!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Κάλησπερα, σημερα προσπαθησα για πρωτη φορα να στελω mail μεσω του client του κινητου και δε τα καταφερνω. Μολις προσθετω τα στοιχεια κανω αποστολη και το mail κολλαει στον φακελο εξερχομενα χωρις να αποστελλεται. Να τονισω οτι δοκιμασα να στειλω μεσω του λογαριμου μου yahoo και μεσω ovimail ενω και τα δυο συγχρονιζονατι μια χαρα και απο τα δυο δε μπορω να στειλω. Μηπως μο διαφευγει καμια ρυθμιση;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...