Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες τη γνώμη μου, θα πας Αμστερνταμ με την προυπόθεση ότι θα με πάρεις μαζί :p

 

και εγω θελβ να σε παρω μαζι

ειμαι σιγουρος οτι θα περασουμε μελι

 

:lol:

:X
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει 2 - 3 πραγματακια?

 

Προσανατολιζομαι για ρωμη αλλα θελω να ξερω το εξης

 

1)Για να πας με αμαξι ποση ωρα ειναι το Μπαρι η η ανκονα για Ρωμη?

2)Μπορεις να κινηθεις ευκολα στη Ρωμη με αμαξι?

3)Τι εχει να δεις για 3 μερες περιπου?

 

Ειναι γενικως ακριβα?

 

Και στην τελικη Ρωμη η ξανα παρισι που το λατρευω (αχχ...) ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι γνωριζετε αρκετα πραγματα απο το Ντουμπαι ηθελα να σας κανω μια ερωτηση γιατι με ενδιαφερει το θεμα μιας και θα παν οι γονεις μου για μια εβδομαδα διακοπες εκει...

 

Γνωριζεται αν οι τιμες στα ηλεκτρονικα τους ειδη ειναι χαμηλωτερες εκει περα??? Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι εδω και καιρο για ενα Laptop και ειπα μηπως εποφεληθω απο το ταξιδι τους....

 

Οποιος γνωριζει οτιδηποτε πανω σε αυτο το θεμα η μπορει να μαθει καπως θα με υποχρεωνε... :)

Link to comment
Share on other sites

 

1)Για να πας με αμαξι ποση ωρα ειναι το Μπαρι η η ανκονα για Ρωμη?

 

Πολύ χρήσιμο site για τέτοιες περιπτώσεις: http://www.viamichelin.com/

 

Κατά προσέγγιση και σύμφωνα με την προτεινόμενη διαδρομή τους, Μπάρι-Ρώμη είναι 443km και χρειάζεται 4h43m και Ανκόνα-Ρώμη είναι 306km και χρειάζεται 3h05m.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 μερες ρωμη ειναι οτι πρεπει να για να δει κανεις τα βασικα της Πολης!Αν ο καιρος ειναι καλος θα ειναι παιχνιδακι!

Οσο για το αμαξι,σας λεω πως ειναι αστειο το να προσανατολιστεις!Πινακιδες-ενδείξεις ΠΑΝΤΟΥ!Γρηγορα λοιπον και ευκολα!

Οσο για το Ανκονα Ρωμη αν κανεις ανεβει λιγο ποιο πανω προς το Φανο και κατεβει απο την πισω πλευρα του βουνου δεν θα κανει πανω απο 2,5 ωρες απο την regionale.

Παντως οτι και να χρειαστει κανεις το σαιτ που δεινει το παιδι ποιο πανω ειναι το πλεον ενδεδειγμένο!

 

 

 

Οσο αφορα τωρα το Dubai,φιλαρακι τρεχα city center στον παπου οπως μπεις απο το παρκινκ του!Τρελες τιμες σε σχεση μετους υπολοιπους! Γενικα οι τιμες ειναι πολυ καλες αρκει να ψαξεις.Δεν γινεται να πας μονο Mall και να θες να βρεις αμεσως την τρελη προσφορα!Παντως ειναι φθηνοτερα απο ευρωπη.Προσοχη με την εγγυηση.

Εχει καταστημα Jumbo electrics και σηκωνει τρελα παζαρια!Το ξερω απο πρωτο χερι εχω κανει εκει κατω αρκετους μηνες!

 

Για οποιαδηποτε πληροφορια απλα ρωτα!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα

το καλοκαιράκι θα πάω για 3 εβδομάδες Λονδίνο και σκεφτόμουν να περάσω μια μέρα στο thorpe park (http://www.thorpepark.com).Εχει πάει κανείς?Αξίζει?Εχετε να προτίνετε κάποιο παρόμοιο παρκ (με πολλά rollercoasters ) που να αξίζει?

thnx in advance!

 

κανείς που να γνωρίζει:( ?

Link to comment
Share on other sites

3 μερες ρωμη ειναι οτι πρεπει να για να δει κανεις τα βασικα της Πολης!Αν ο καιρος ειναι καλος θα ειναι παιχνιδακι!

Οσο για το αμαξι,σας λεω πως ειναι αστειο το να προσανατολιστεις!Πινακιδες-ενδείξεις ΠΑΝΤΟΥ!Γρηγορα λοιπον και ευκολα!

Οσο για το Ανκονα Ρωμη αν κανεις ανεβει λιγο ποιο πανω προς το Φανο και κατεβει απο την πισω πλευρα του βουνου δεν θα κανει πανω απο 2,5 ωρες απο την regionale.

Παντως οτι και να χρειαστει κανεις το σαιτ που δεινει το παιδι ποιο πανω ειναι το πλεον ενδεδειγμένο!

 

 

 

 

μας βγαινει ακριβα τελικα με το αμαξι

680 ευρω 2 ατομα καμπινα και ιχ, τη στιγμη που τοσα θελουμε στο παρισι για ξενοδοχειο και εισητηρια 4 μερες....

 

Οποτε μαλλον θα παμε παρισι

:X
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πάω Πράγα τον Ιούλιο. Για 5 μέρες βγαίνει η 192 ή 307 ευρώ το άτομο. Ανάλογα τη ώρα θα φύγουμε απο εκεί.

 

Πολύ μεγάλη διαφορά... Μήπως η χαμηλή τιμή πάει πακέτο με πτήση τις πρώτες πρωϊνές ώρες;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κανείς που να γνωρίζει:( ?

 

Φυσικα και αξιζει το thorpe park! Τρελαινομαι για τετοια εγω, σκοπευω να πάω εκεί το πρωτο σαββατοκυριακο του ιουνη.

 

Ισως να θες να κοιταξεις και το Alton towers που ειναι ψηλά όμως αλλα ειναι το καλυτερο της Αγγλιας και εχει μερικα απο τα καλυτερα rollercoasters της ευρωπης. Εννοειται οτι αν πας thorpe park θα ανεβεις στο Nemesis Inferno & Colossus και φυσικα στο Stealth. Εχε υποψην σου ομως να πας πρωι γιατι αμα μπλεξεις με ουρες μπορει να μην προλαβεις καν τα rollercoasters!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και αξιζει το thorpe park! Τρελαινομαι για τετοια εγω, σκοπευω να πάω εκεί το πρωτο σαββατοκυριακο του ιουνη.

 

Ισως να θες να κοιταξεις και το Alton towers που ειναι ψηλά όμως αλλα ειναι το καλυτερο της Αγγλιας και εχει μερικα απο τα καλυτερα rollercoasters της ευρωπης. Εννοειται οτι αν πας thorpe park θα ανεβεις στο Nemesis Inferno & Colossus και φυσικα στο Stealth. Εχε υποψην σου ομως να πας πρωι γιατι αμα μπλεξεις με ουρες μπορει να μην προλαβεις καν τα rollercoasters!

 

thanx για τις info!!

To κοίταξα και το alton towers αλλά πέφτει μακριά :(

Παρόλ'αυτά πιστεύω ότι και το thorpe είναι τέλειο!

thnx again!

Link to comment
Share on other sites

μας βγαινει ακριβα τελικα με το αμαξι

680 ευρω 2 ατομα καμπινα και ιχ, τη στιγμη που τοσα θελουμε στο παρισι για ξενοδοχειο και εισητηρια 4 μερες....

 

Οποτε μαλλον θα παμε παρισι

Με τα ιδια λεφτα θα πατε Ρωμη 2 ατομα 4 μερες!Το ιδιο δεν ειναι?:D

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιδια λεφτα θα πατε Ρωμη 2 ατομα 4 μερες!Το ιδιο δεν ειναι?:D

 

οχι

Παρισι... να ξαναθυμηθω τοσα πολλα... Το προτιμαμε. Εχουμε πραγματα να κανουμε ενω Ρωμη δεν της εχω και πολυ εμπιστοσυνη

:X
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη διαφορά... Μήπως η χαμηλή τιμή πάει πακέτο με πτήση τις πρώτες πρωϊνές ώρες;

 

Δεν είναι πακέτο μόνος τα κανονίζω.

 

Ναι 192 βγαίνει άμα φύγεις απο εκεί 5 το πρωί.

 

307 βγαίνει επειδή φεύγεις το βράδυ και είναι με άλλη εταιρεία άρα δεν υπάρχει η έκπτωση απο το "με επιστροφής";)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πακέτο μόνος τα κανονίζω.

 

Ναι 192 βγαίνει άμα φύγεις απο εκεί 5 το πρωί.

 

307 βγαίνει επειδή φεύγεις το βράδυ και είναι με άλλη εταιρεία άρα δεν υπάρχει η έκπτωση απο το "με επιστροφής";)

 

Δεν εννοούσα πακέτο, εννοούσα ότι συνδυάζεται. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

thanx για τις info!!

To κοίταξα και το alton towers αλλά πέφτει μακριά :(

Παρόλ'αυτά πιστεύω ότι και το thorpe είναι τέλειο!

thnx again!

 

 

Entaksei kala einai ekei, alla min perimeneis kai polla polla. Oi oures einai megales kai an mplekseis asto....

Den thumamai onomata, alla emena mou eixe aresei ena pou einai san Banana kai paei pera dwthe....me megali taxutita.

Exei kai ena pou einai san auto tou Allou! pou mpaneis se kormo dentrou...! Auto aksizei na to kaneis, kai einai makran kalutero apo tou Allou!!!!!

 

Pantws kalutera na pas se pio polla mouseia, apo to na pas ekei...;)

Link to comment
Share on other sites

οχι

Παρισι... να ξαναθυμηθω τοσα πολλα... Το προτιμαμε. Εχουμε πραγματα να κανουμε ενω Ρωμη δεν της εχω και πολυ εμπιστοσυνη

Κοιτα αυτο μπορεις να το ξερεις Μονο εσυ:) Απο την πλευρα μου παλι...θα πηγενα Ρωμη μιας και την ξερω πολυ καλα και θα χα πραγματα να κανω...ενω Παρισι δεν εχω παει ποτε!

 

Ειναι μια νεα πολη και ειναι λογικο να σε κουρασει αν πας για 4 μερες και τρεχεις δεξια και αριστερα......

Οπου και αν πας καλα να περασεις:p

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Entaksei kala einai ekei, alla min perimeneis kai polla polla. Oi oures einai megales kai an mplekseis asto....

Den thumamai onomata, alla emena mou eixe aresei ena pou einai san Banana kai paei pera dwthe....me megali taxutita.

Exei kai ena pou einai san auto tou Allou! pou mpaneis se kormo dentrou...! Auto aksizei na to kaneis, kai einai makran kalutero apo tou Allou!!!!!

 

Pantws kalutera na pas se pio polla mouseia, apo to na pas ekei...;)

 

Αξιζει ομως και το παρκο! Εγω προτεινω να πας πρωτα στα νεα παιχνιδια για να γλυτωσεις τις ουρες....

Φυσικα οκ και τα μουσεια αξιζουν αλλα και το shopping... Μην ξεχνας Λονδινο εισαι :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε κανά μήνα θα πάω Τουρκία.

Έχετε πάει? ξέρετε πόσο περίπου βγαίνουν τα εισητήρια?

πόσες μέρες αξίζει να κάτσεις?

σαν κόστος η ζωή εκεί είναι φτηνότερη η ακριβότερη?

αξίζει δηλαδή να πάς για ψώνια ή καλύτερα απλά για βόλτα?

βοηθήστε γιατί είναι η πρώτη μου φορά Τουρκία και δεν έχω ιδέα!!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

σε κανά μήνα θα πάω Τουρκία.

Έχετε πάει? ξέρετε πόσο περίπου βγαίνουν τα εισητήρια?

πόσες μέρες αξίζει να κάτσεις?

σαν κόστος η ζωή εκεί είναι φτηνότερη η ακριβότερη?

αξίζει δηλαδή να πάς για ψώνια ή καλύτερα απλά για βόλτα?

βοηθήστε γιατί είναι η πρώτη μου φορά Τουρκία και δεν έχω ιδέα!!

 

Με ενδιαφέρει και μένα για Τουρκια! Θέλω να πάω σε καμια παραθαλάσσια περιοχή (όχι Κωσταντινούπολη κι έτσι) οποτε οποιος έχει πληροφορίες για όλα αυτά που ρωτάει ο Cavaradossi με ενδιαφέρουν και μένα! :)

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατ'αρχήν καλό καλοκαίρι σε όλους κι επειδή τώρα άρχισα προσωπικά να σκέφτομαι τις διακοπές μου θα ήθελα όποιος ξέρει να προτείνει κάποιο μέρος στο εξωτερικό πχ Ιταλία αντί για Ελληνικά νησιά και Κυκλάδες. Κατ'αρχήν αξίζει τον κόπο; Οι θάλασσες είναι εξίσου καλές; Τα χρήματα θα είναι μεγάλη διαφορά; Όποιος έχει να προτείνει κάτι ας απαντήσει. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και μένα για Τουρκια! Θέλω να πάω σε καμια παραθαλάσσια περιοχή (όχι Κωσταντινούπολη κι έτσι) οποτε οποιος έχει πληροφορίες για όλα αυτά που ρωτάει ο Cavaradossi με ενδιαφέρουν και μένα! :)

 

Thanks :)

Αν σε ενδιαφέρουν πληροφορίες για Σμύρνη, Τσέσμε (πολύ όμορφα και παραθαλάσσια) στείλε p.m. το ίδιο ισχύει και για τον Cavaradossi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...