Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αποφασισα να παω γερμανια με germanwings με 50ε το ατομο(με επιστροφη με φορυς με ολα)

θα παω κολωνια.. ειναι καποιος ο οποις γνωριζει ορισμενα πραγματα παραπανω?

δηλαδη καποιο site με φθηνα ξενοδοχεια για την περιοχη η με φθηνα αυτοκινητα ενοικιασεως? και αν γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποια πολη εκει κοντα στην ολλανδια που αξιζει καποιος να παει?

 

ευχαριστω

 

τυχερος εισαι φιλε!Με τον ιδιο τροπο πηγα κι εγω τα χριστουγεννα κολωνια!

Ξενοδοχειο εκλεισα απο http://www.booking.de/

Νοικιασαμε και αυτοκινητο αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της εταιριας,μας ειχε βγει 240 ευρω για 4 μερες για ενα εος καμπριο...Αλλα τοτε ηταν χριστουγεννα,τωρα ισως να ειναι φθηνοτερα..

Γενικα αν ειστε λιγοτερα απο 3 ατομα κινηθειτε με τρενα(απιστευτο δικτυο εχει η γερμανια) ειναι φθηνο ανετο και γρηγορο σχετικα....

Για πολεις που αξιζουν πιστευω οτι αμστερνταμ και μπριζ ειναι πανεμορφες ειδικα το αμστερνταμ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκλησα αυτοκινητο για 5ημερες 185Ε ξενοδοχειο για 5ημερες 260Ε κοντα στο κεντρο.

συνολο με τα μεταφορικα το αυτοκινητο αλλα και την διαμονη 300 το ατομο.

εφαγα πολυ ωρα στο να ψαχνω....

 

Το gps φορτωνει χαρτη ολλανδιας και γερμανιας!!!και παμε για............

 

CAr http://www.vizivo.net/ Αψογη εξυπηρετηση μολις πληρωσεις σε καλουν μεσο skype και ρωτας οτι θελεις..συνεχεια εχουν καποιον online

hotel http://www.hotel.de/

air Germanwings h aegean..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αύριο πετάω για Cardiff μέσω Amsterdam στο οποίο έχω 4,5 ώρες αναμονή για την πτήση που θα με πάει Cardiff.

 

Ερώτηση 1η: Αξίζει να πάω στην πόλη έστω και για ένα καφέ ή να περιμένω στο αεροδρόμιο;

 

Ερώτηση 2η: Αν τελικά η βόλτα στην πόλη είναι η ενδεδειγμένη λύση, διάβασα ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρω τρένο που με αφήνει στο Amsterdam Central Station. Η διαδρομή είναι όντως περίπου 20 λεπτά που διάβασα σε διάφορα sites; Από το Central Station πόσο μακριά είναι κάποιο σημείο το οποίο ενδείκνυται για μια σύντομη βολτίτσα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Ένας Amsterdam-άσχετος. :p

 

 

YΓ. Απαραίτητη προϋπόθεση να γίνουν όλα αυτά είναι να πείσω και μια φίλη μου που πετάμε μαζί και η οποία φοβάται ότι αν πάμε στην πόλη θα χάσουμε την πτήση... :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

η διαδρομη ειναι τοσο ναι περιπου αλλα καλο θα ειναι μολις φτασεις στο Schiphol airport να ρωτησεις για σιγουρια,ακομα και ενας καφες αξιζει...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Na pas einai mish writsa kai aksizei!Tha bgeis ekei pou eipes kai einai panemorfa!Eixa paei to 2001 kathws anebaina Skwtia aberdeen

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε να πρεπει να παω το καλοκαιρι σε ενα γαμο στην ΙΚΑΡΙΑ και σκεφτηκα να συνδυασω και διακοπες. Σκεφτομαι να παω και στην ΣΑΜΟ τις μισες μερες που ειναι διπλα. Βασικα ηθελα να παω στην ΣΜΥΡΝΗ εστω και για μια μερα.

Συμφερει απο Σαμο ή καλυτερα απο Χιο (που ειναι πολυ πιο μακρυα απο Ικαρία)να παω Σμύρνη;

Γνωριζει καποιος πως ειναι καλυτερα για ημερισια εκδρομη στην Σμυρνη;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

αγαπώ τα ταξίδια και θέλω να ταξιδέψω σε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη

Για αρχή αν και είμαι 16 χρονών έχω πάει ήδη Μαδρίτη-φέτος και Βερολίνο-περυσι (με το σχολείο) και ελπίζω να είναι η αρχή για αρκετά ταξίδια.

Βασικά η όλη διαδικασία στα αεροδρόμια και τα ξενοδοχεία, αλλά και τις πόλεις με τους ανθρώπους είναι τέλεια. Ειδικά το Βερολίνο είναι μια πόλη που θα ήθελα να ζήσω στο μέλλον για κάποιο διάστημα.

Αντίθετα είναι εκνευριστικό να συναντας απροθυμία για βοήθεια στην επικοινωνία από τους ντόπιους (ειδικά στην Ισπανία).

Ταξιδιωτικά όνειρα στόχοι στο μέλλον είναι η Νέα Υόρκη και άλλες αμερικανικές μεγαλουπόλεις, ένα ταξίδι με το interrail, ένα ταξίδι με τον υπερσηβηρικό (σε όλο το μήκος της διαδρομής του Μόσχα-Βλαδίβιστοκ) και βλέπουμε....

 

ΥΓ:όποιος έχει εμπειρία από τα παραπάνω μέρη ας μας πεί κάτι..

Link to comment
Share on other sites

αγαπώ τα ταξίδια και θέλω να ταξιδέψω σε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη

Για αρχή αν και είμαι 16 χρονών έχω πάει ήδη Μαδρίτη-φέτος και Βερολίνο-περυσι (με το σχολείο) και ελπίζω να είναι η αρχή για αρκετά ταξίδια.

Βασικά η όλη διαδικασία στα αεροδρόμια και τα ξενοδοχεία, αλλά και τις πόλεις με τους ανθρώπους είναι τέλεια. Ειδικά το Βερολίνο είναι μια πόλη που θα ήθελα να ζήσω στο μέλλον για κάποιο διάστημα.

Αντίθετα είναι εκνευριστικό να συναντας απροθυμία για βοήθεια στην επικοινωνία από τους ντόπιους (ειδικά στην Ισπανία).

Ταξιδιωτικά όνειρα στόχοι στο μέλλον είναι η Νέα Υόρκη και άλλες αμερικανικές μεγαλουπόλεις, ένα ταξίδι με το interrail, ένα ταξίδι με τον υπερσηβηρικό (σε όλο το μήκος της διαδρομής του Μόσχα-Βλαδίβιστοκ) και βλέπουμε....

 

ΥΓ:όποιος έχει εμπειρία από τα παραπάνω μέρη ας μας πεί κάτι..

 

Αφου ειμαι μεγαλος και εχω παει εκατονταδες ταξιδια, να σας πω μερικα πραγματα.

 

Πρωτα απο ολα ειναι σημαντικο η διαδρομη η ιδια. Απο την ημερα που το αποφασιζεις, η προετοιμασια, η συλλογη πληροφοριων, οι κουβεντες με τους φιλους που ισως εχετε μαζι, κλπ ειναι ενα ταξιδια απο μονο του. Σε εξιταρει ιδικα τις πρωτες φορες.

 

Απο μικρος εκανα 4 φορες interail. Ειναι μοναδικη εμπειρια, οποιος δεν το εχει κανει, να το κανει οσο ειναι νεαρος οπωσδηποτε. Και βεβαια μεσω Γιουγκοσλαβιας ολα.

 

Τις καλυτερες εικονες εχεις οταν δεν πας με αεροπλανο. Βεβαια για μακρυνα ταξιδια ειναι αναποφευκτο.

 

Λοιπον προτεινω (και θελω να κανω και εγω, οσα μου εχουν μεινει):

 

1. Υπερσιβηρικος. Θελει οπωσδηποτε παρεα 4-5 ατομα. Αμα κανετε κεφι παιρνεται παρεα και 2-3 κοριτσια απο Μοσχα για διερμηνεις (και καλα).

2. Πετας Νεα Υορκη, βλεπεις εκει τι παιζει μερικες ημερες, αγοραζεις αυτοκινητο φτηνο, οδηγας εως τη Δυτικη ακτη, Φρισκο, LA, κλπ το πουλας και πετας πισω απο εκει. Παρεα 1-2 ατομα ακομα, Αν δεν βαριεσαι το οδηγας πισω, πας απο βορειες πολιτειες, γυρνας απο νοτιες, Σικαγο, Ν. Ορλεανη, Μαιμαμι, κλπ. Οπωσδηποτε Οδηγας Καλιφορνια απο τον 101 παραλια.

3. Κοντινο και ευκολο και φτηνο σχετικα, Ιταλια με αυτοκινητο. Πατρα-Αγκωνα, ανεβαινεις Βενετια, Φλωρεντια και Τοσκανη, κατω Ρωμη, Ναπολι, Αμαφλι, Καλαμπρια, περνας Σικελια, γυρνας στα ελληνικα χωρια της Πουλια, επιστροφη απο Μπαρι.

4. Απο Ν. Αμερικη μου αρεσε η Χιλη. Μου εχουν πει οχι καλα για το Μπ. Αιρες, αλλα μια επισκεψη στο Μπομπονιερα επιβαλλεται (για τις γυναικες, ειναι το γηπεδο της Μποκα). Η Βραζιλια ειναι αλλη κατασταση απο μονη της. Πατε οχι σε καρναβαλι φυσικα, λεει απο πανω μεχρι κατω. Πορτο Αλεγκρε, Ριο, Σαο Παουλο και τα νησακια απεναντι.

5. Απο Μ. Ανατολη λεει το Ομαν. Οσο Αραβια χρειαζεται. Το Ντουμπαι εντυπωσιακο, μια ΝΥ στην ερημο αλλα μεχρι εκει.

6. Αφρικη δεν εχω παει αλλα μου εχει κολλησει. Πηγε φιλος στη Νιγηρια οπου ειναι χειροτερα απο τα χειροτερα του Χαρλεμ 20 χρονια πριν. Μακρυα, δεν ειναι για πλακα εκει. Μου εχει κολλησει η Ακτη Ελεφαντοστου (Αμπιτζαν), Μαδαγασκαρη, Τανζανια (Ζανζιβαρη).

7. Αυστραλια δεν εχω παει, αλλα μου τη σπανε οι Εγγλεζαδες γενικως, οποτε δεν το βλεπω. Τα ιδια και για Ν. Αφρικη που λενε οτι ειναι ωραια αλλα για να κυκλοφορησεις θελεις 3-4 μπραβους με πιστολια. Γυρισε φιλος πριν λιγο καιρο. Επισης μου ειπε οτι ειδε τις πιο ωραιες γυναικες εκει. Τι να πω, ουτε για εκει με βλεπω.

8. Επισης θελω να κανω μια Κουβα, αλλα τωρα πριν μας αφησει ο Καστρο και πλακωσουν οι Αμερικανοι και την κανουν Μαιαμι.

 

 

Γενικως τα μερη που θελετε να πατε πρεπει να σας λενε κατι. Μικρος ας πουμε το Αμστερνταμ εκλυει λογω φουμας και clubbing. Τωρα που ξαναπηγα, ξενερωσα. Εμενα ας πουμε δεν μου αρεσουν τα ηρεμα και ωραια μερη απλα. Πραγα, Βιεννη κλπ ειναι για τα γεραματα. Ισπανια πας Βαρκελωνη για να προσκυνησεις στο Καμπ Νου, αλλα να δεις και Γκαουντι.

Φλωρεντια για τον Νταβιντσι, Παρισι για το ρομαντισμο, Λονδινο για να δεις τι παιζει τωρα στον κοσμο, ΝΥ γιατι την εχεις δει εκατονταδες φορες σε ταινιες, το ιδιο και το Φρισκο, Σαντιαγκο ντε Τσιλε για το Λατιν που ολοι φανταζομαστε, αμαξι στις ΗΠΑ για να ζησεις ενα road movie ο ιδιος, Μαυρη Αφρικη για να δεις πρωτογονα πραγματα και την πραγματικη φυση. Βραζιλια γιατι ειναι η πρωτη μας φαντασιωση για γυναικες και χορο, για ανεμελια στη παραλια. Καζαμπλανκα για την ταινια, Αιγυπτο για τον αρχαιο πολιτισμο τους, Αραβια για να εξοικιωθεις με το Ισλαμ και τη μαγεια της ερημου (μοναδικη εμπειρια).

 

Αντι να παρετε ενα καλο αμαξι και να το "πουσαρετε" σαν καγκουρες στα 22 σας, πατε ταξιδια και κυκλοφορατε με ενα Φιατακι. Θα ανοιξουν τα μυαλα σας και θα ελθει και η ωρα που θα εχετε χρηματα αλλα θα ειναι αργα.

 

ΥΓ. Ξεχασα φυσικα την Ινδια. Πρεπει να αντεχετε τη βρωμα, αλλα ειναι μαγεια. Επισης να γινει μεχρι τα 25.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πολυταξιδεμενε φιλε μου

αν και μικρη σε ηλικια σχετικα εχω ταξιδεψει πολυ λογο επαγγελματος του πατερα μου.

και η Αυστραλια μια χαρα ειναι,οπως και η Φιλανδια και η Σκανδιναβια :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

You are Beautiful Its True...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 μέρες που γύρισα απο Βασιλεία το τι πράγματα είδα και τι οργάνωση έχουν δεν περιγράφεται με λόγια, Ελλαδάρα δυστυχώς είσαι πίσω 1000ετίες,σεβασμός προς τον πολίτη ηταν στάνταρ, η ομορφιά απερίγραπτη άντε στο επόμενο να επισκεπτώ και Γενεύη-Ζυρίχη
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 μέρες που γύρισα απο Βασιλεία το τι πράγματα είδα και τι οργάνωση έχουν δεν περιγράφεται με λόγια, Ελλαδάρα δυστυχώς είσαι πίσω 1000ετίες,σεβασμός προς τον πολίτη ηταν στάνταρ, η ομορφιά απερίγραπτη άντε στο επόμενο να επισκεπτώ και Γενεύη-Ζυρίχη

 

Ε, μα τι συγκρίνεις τώρα; Την Ελβετία με την Ελλάδα; Ιεροσυλία... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι σε δίλλημα!

 

την επόμενη εβδομάδα πάμε τετραήμερη στη σαντορίνη με το σχολείο

έχω ξαναπάει στο νησί, αλλά με τους συμμαθητές&φίλους είναι αλλιώς...

 

σήμερα έμαθα πως κέρδισα σε σχολικό διαγωνισμό μέσω ΥΠΕΠΘ και ΕΕ με βραβείο ταξίδι στις Βρυξέλλες (με πλήρη ξενάγηση στα θεσμικά όργανα της ΕΕ στην πόλη, μεταφορές, αεροπορικά κλπ,κλπ όλα πληρομένα), το οποίο κατα διαβολική σύμπτωση φεύγει μια μέρα μετά την αναχώρηση για σαντορίνη!!

Τώρα είμαι σε τρομερό δίλλημα για να επιλέξω που να πάω....

 

sos τι λέτε?? θέλω να ακούσω γνώμες

 

ΥΓ: θέλω πάρα πολύ Βρυξέλλες και όλα αυτά με ΕΕ, αλλά η σχολική εκδρομή είναι κάτι μοναδικό....

Link to comment
Share on other sites

βρυξελλες με τρελα!!

εχω παει και ειναι απιστευτα

σε νησι με φιλους και συμμα8ητες μπορεις να κανονισεις να πας ανα πασα ωρα,αλλα στις βρεξελλες?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι σε δίλλημα!

 

την επόμενη εβδομάδα πάμε τετραήμερη στη σαντορίνη με το σχολείο

έχω ξαναπάει στο νησί, αλλά με τους συμμαθητές&φίλους είναι αλλιώς...

 

σήμερα έμαθα πως κέρδισα σε σχολικό διαγωνισμό μέσω ΥΠΕΠΘ και ΕΕ με βραβείο ταξίδι στις Βρυξέλλες (με πλήρη ξενάγηση στα θεσμικά όργανα της ΕΕ στην πόλη, μεταφορές, αεροπορικά κλπ,κλπ όλα πληρομένα), το οποίο κατα διαβολική σύμπτωση φεύγει μια μέρα μετά την αναχώρηση για σαντορίνη!!

Τώρα είμαι σε τρομερό δίλλημα για να επιλέξω που να πάω....

 

sos τι λέτε?? θέλω να ακούσω γνώμες

 

ΥΓ: θέλω πάρα πολύ Βρυξέλλες και όλα αυτά με ΕΕ, αλλά η σχολική εκδρομή είναι κάτι μοναδικό....

Εισαι 16. Αρα εχεις κι αλλες εκδρομες μπροστα σου με το σχολειο. Βρυξελλες με τα 1000!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

+1 για Βρυξέλλες. Πέραν του ότι έχεις ξαναπάει Σαντορίνη και ότι οι Βρυξέλλες είναι πιο μακρινό και πιο ακριβό ταξίδια από τη Σαντορίνη,

πόσες ευκαιρίες θα έχεις για να επισκεφθείς τα θεσμικά όργανα ξανά; Ενώ σε νησί με φίλους μπορείς να πας όποτε θες (και θα έχεις και άλλες ευκαιρίες στο μέλλον αφού είσαι μόλις 16)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 μέρες που γύρισα απο Βασιλεία το τι πράγματα είδα και τι οργάνωση έχουν δεν περιγράφεται με λόγια, Ελλαδάρα δυστυχώς είσαι πίσω 1000ετίες,σεβασμός προς τον πολίτη ηταν στάνταρ, η ομορφιά απερίγραπτη άντε στο επόμενο να επισκεπτώ και Γενεύη-Ζυρίχη

 

για οργάνωση άλλο πράγμα στο εξωτερικό, άλλο να το βλέπεις με τα ίδια σου τα ματάκια και άλλο να τα διηγήσε μετά:O

εδώ στην επαρχία τους καταρχάς οι δρόμοι είναι καλύτεροι απ ότι είναι σε μας η εθνική, δεύτερον δεν υπάρχει αδέσποτο ούτε για δείγμα, να μην μιλήσω φυσικά για πτώματα στους δρόμους που εμείς εδώ κάθε 20 μέτρα βλέπουμε και άλλο, κοντέβουμε να κάνουμε διατριβή στην ανατομία στο τέλος μας βλέπω τους Ελληνες με μάστερ στον τομέα.

Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε τρομερή εντύπωσω στην Γερμανία που πήγα πρόσφατα η ευγένεια και η καλοσύνη των ανθρώπων, και μετά λέμε την Ελλάδα φιλόξενη χώρα, μάλλον αυτοί που τα γράφουν αυτά δεν έχουν πάει παραέξω..εδώ είμαστε όλοι πως να φάμε ο ένας τον άλλον, αγρίμια κανονικά ειδικά οι οδηγοί ειναι χάροι κανονικοί οι περισσότεροι οδηγούν λες και κάνουν ράλι, βλέπεις θα γίνουμε πιο μάγκες αν περνάμε πρώτοι στην ουρά στην Μεσογείων..

για να μην μίλήσω για τα σκουπίδια που εκεί δεν βλέπεις ούτε με μικροσκόπιο σε αντίθεση με δώ που έχουμε να δούμε πεζοδρόμιο χρόνια απο τα βουνά που έχει κανει η απολίτιστη συμπεριφορά μας.

αχχ αθάνατη Ελλαδάρα που ακόμη και στην eurovision για τρίτη συνεχόμενη χρονια χρησιμοποιήσαμε το ίδιο κάμπριο αυτοκίνητο στο videoclip, βλέπετε εδώ στο Ελλάδα προτιμάμε να τα τρώμε τα λεφτά σε αηδίες προσωπικές και όχι σε ουσιώδη πράγματα που θα πήγαιναν κάπως μπροστά την χώρα (βλέπε χριστόδουλο-κρουαζιέρα 1 εκ. ευρώ παρακαλώ..για να ακολουθήσει λέει τα βήματα του αγ.πέτρου αν δεν με απατά η μνήμη μου)..

εδώ πας σε εστιατόριο εξωτερικό και αν ζητήσεις να πληρώσεις ξεχοριστά τα άτομα που φάγαμε μαζί το γκαρσόνι σου λέει "αμέσως" και μέσα σε 2 λεπτά έχεις 3 διαφορετικές αποδείξεις παρακαλώ!! για κάντε το αυτό εδώ και αν δεν ακούσετε τις χριστοπαναγίες σας εμένα να μην με λένε Γιάννη!;)

κατα τα άλλα είμαστε Ευρώπη, αυτο μετράει, τι είμαστε στα χαρτιά και οχι τι κάνουμε με πράξεις, αυτό είναι Ελλάδα.

 

edit:επίσης ξέχασα να αναφέρω πως στην ελληνική αστυνομία, όταν πέρνουν σύνταξη μετά τραγουδάνε ντας κεμπαπ γιαούρτια και ντονέρ!!!!!!!! α ρε ελλαδάααααααρααααααααααα!!!!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Αύριο πετάω για Cardiff μέσω Amsterdam στο οποίο έχω 4,5 ώρες αναμονή για την πτήση που θα με πάει Cardiff.

 

Ερώτηση 1η: Αξίζει να πάω στην πόλη έστω και για ένα καφέ ή να περιμένω στο αεροδρόμιο;

 

Ερώτηση 2η: Αν τελικά η βόλτα στην πόλη είναι η ενδεδειγμένη λύση, διάβασα ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρω τρένο που με αφήνει στο Amsterdam Central Station. Η διαδρομή είναι όντως περίπου 20 λεπτά που διάβασα σε διάφορα sites; Από το Central Station πόσο μακριά είναι κάποιο σημείο το οποίο ενδείκνυται για μια σύντομη βολτίτσα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! Ένας Amsterdam-άσχετος. :p

 

 

YΓ. Απαραίτητη προϋπόθεση να γίνουν όλα αυτά είναι να πείσω και μια φίλη μου που πετάμε μαζί και η οποία φοβάται ότι αν πάμε στην πόλη θα χάσουμε την πτήση... :p

 

Τελικά η KLM αποφάσισε να μη μας κάνει τη χάρη να δούμε το Άμστερνταμ έστω και για λίγο. Η πτήση μας αναχώρησε από την Αθήνα με μια ώρα καθυστέρηση και στη συνέχεια μετά κόβαμε βόλτες πάνω από το Schiphol μέχρι να προσγειωθούμε, οπότε ο χρόνος στη συνέχεια ήταν περιορισμένος. Μας έμεινε απωθημένο όμως για να πάμε κανένα Σαββατοκύριακο μετά την εξεταστική...:D

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 μέρες που γύρισα απο Βασιλεία το τι πράγματα είδα και τι οργάνωση έχουν δεν περιγράφεται με λόγια, Ελλαδάρα δυστυχώς είσαι πίσω 1000ετίες,σεβασμός προς τον πολίτη ηταν στάνταρ, η ομορφιά απερίγραπτη άντε στο επόμενο να επισκεπτώ και Γενεύη-Ζυρίχη

 

 

Eίχες πάει για τη γνωστή έκθεση ωρολογοποιίας;

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Eίχες πάει για τη γνωστή έκθεση ωρολογοποιίας;

 

Ναι και απο οτι φαίνεται θα πικραθώ αν απο δω και πέρα δεν πηγαίνω συνέχεια τέτοια εποχή, επιτέλους έστω και λίγο κατάλαβα οτι εκεί υπάρχουν άνθρωποι σπίτια τοπία μαγαζιά οργάνωση μεταφορές και η σύγκριση με Ελλάδα απλά δεν είναι εφικτή, δεν περιγράφεται με λόγια η έκθεση, άλλο πράγμα πιαστήκανε τα πόδια μου να περπατάω και να βγάζω φωτογραφίες και να φανταστείτε, δεν είδα παρά μόνο το 1/5,πέρα απο όλα αυτά δεν ξέρω αλλά ταξίδευα για πάνω απο 4 μέρες, με μια μέρα ξενοδοχείο στην Ιταλία και δεν κουράστηκα καθόλου γύρισα στο σπίτι με ενα χαμόγελο τελικά το ταξίδι είναι τεράστια εμπειρία και χαρά, δεν είναι σε καμία περίπτωση κούραση μη το βλέπετε έτσι,συγκεκριμένα ξεκίνησα απο Αθήνα με καράβι και μετά απο ανκόνα πήγα με τρένο βασιλεία μέσω Μπολόνιας οπου κάθησα λίγο, η διαδρομή ήταν παράδεισος πείτε με τρελό αλλα το ευχαριστήθηκα

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

αχχ αθάνατη Ελλαδάρα που ακόμη και στην eurovision για τρίτη συνεχόμενη χρονια χρησιμοποιήσαμε το ίδιο κάμπριο αυτοκίνητο στο videoclip, βλέπετε εδώ στο Ελλάδα προτιμάμε να τα τρώμε τα λεφτά σε αηδίες προσωπικές και όχι σε ουσιώδη πράγματα που θα πήγαιναν κάπως μπροστά την χώρα

 

:confused: :lol:

 

για οργάνωση άλλο πράγμα στο εξωτερικό, άλλο να το βλέπεις με τα ίδια σου τα ματάκια...μπλα μπλα μπλα...τραγουδάνε ντας κεμπαπ γιαούρτια και ντονέρ!!!!!!!! α ρε ελλαδάααααααρααααααααααα!!!!

 

Κάνουν και κάτι άλλο στο εξωτερικό που δεν το κάνουν τα αγρίμια οι Έλληνες...

Πληρώνουν για να έρθουν στην Ελλάδα.

 

Ανεξάρτητος;

 

LOL

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε να πρεπει να παω το καλοκαιρι σε ενα γαμο στην ΙΚΑΡΙΑ και σκεφτηκα να συνδυασω και διακοπες. Σκεφτομαι να παω και στην ΣΑΜΟ τις μισες μερες που ειναι διπλα. Βασικα ηθελα να παω στην ΣΜΥΡΝΗ εστω και για μια μερα.

Συμφερει απο Σαμο ή καλυτερα απο Χιο (που ειναι πολυ πιο μακρυα απο Ικαρία)να παω Σμύρνη;

Γνωριζει καποιος πως ειναι καλυτερα για ημερισια εκδρομη στην Σμυρνη;

 

:( :( :( :( :(

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Για να πας Σμύρνη είναι καλύτερα από Χίο.

Πας στο λιμάνι, αφού πρώτα μάθεις τα δρομολόγια. Το καράβι κάνει 40 - 45 για Τσέσμε. Από εκεί είναι σχεδόν 70χλμ η Σμύρνη. Κοινώς πρέπει να συνδυάσεις τις ώρες ώστε να υπάρχει λεωφορείο για Σμύρνη.

Είναι λίγο ταλαιπωρία γιατί και η Σμύρνη είναι τεράστια και σε 1 μέρα δεν θα δεις σχεδόν τίποτε.

Πάντως η παραλία θα σου θυμίσει αρκετά Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Re paidia den kserw ti lete, alla epeidi pleon zw UK (spoudazw ekei gia 1i xronia fetos), nomizw pws i Ellada mas einai sunarpastiki! To katalabaineis akoma kai ston aera! Yparxei diafora na pas se mia xwra gia diakopes apo to na zeis! Otan ta pragmata ta vlepeis apo mesa einai diaforetika! Greece Rocks!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...