Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α) Μονο απο Αθηνα...

β) ΟΧΙ! Δε μπορείς απο γραφείο ειπαμε...(ε, μεχρι το Μαρτιο...βγαλε μια πιστωτικη κι εσυ...)

γ) Ας απαντησει καποιος αλλος που ξερει καλυτερα...με 200 ευρω πηγαινε-ελα; χμ...δυσκολο νομιζω, αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια!

 

δ) Southampton ;)

 

edit: Τελικα βρισκεις με 200 ευρω για Μαρτιο...κοιταξα στο airtickets.gr και εχει μερικες εταιρειες γυρω στα 200 ευρω μετ επιστροφης...πχ η british-airways με 225ευρω απευθειας πτηση! Ψαξε λιγο στο συγκεκριμενο site...

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

ok οι απορειες μου λυθηκαν! Ευχαριστω πολυ για ακομη μια φορα :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα για 22 δεκεμβριου και επιστροφη 6 ιανουαριου.μου εβγαλε 4 εταιριες(olympic,alitalia,lufhansa,swiss) και με επιστροφη χωρις φορους αεροδρομιων τα εισητηρια ηταν στα 346 ευρο.

 

Οι τιμές που δίνει το airtickets είναι τελικές (δηλαδή φόροι, φπα συμπεριλαμβανομένοι). Το μόνο έξτρα έξοδο είναι τα 19 ευρώ χρέωσης του ταξιδιωτικού γραφείου.

 

Η easy δεν προσφέρει τίποτα αν δεν το πληρώσεις. Εκτός αν άλλαξε κάτι τους τελευταίους 12 μήνες;;

 

Δε μπορείς να κλείσεις συγκεκριμένη θέση. Όταν μπεις στο αεροπλάνο, ότι είναι ελεύθερο!

 

Η ίδια η easy δε συνεργάζεται με πρακτορεία (και αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους που είναι φθηνότερη).

 

Αυτοί (κυρίως οι πρώτοι 2), είναι και οι λόγοι που δεν ήθελα να επιλέξω easyjet...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για ταξίδι 5-6 ημερών συνολικά με την κοπέλα μου προτείνετε Πράγα, Βιέννη ή Βουδαπέστη; Και κυρίως: ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι μας ;
Link to comment
Share on other sites

Πράγα, Βιέννη ή Βουδαπέστη

 

Nomizw mporeite na sunduasete 2 apo afta ta 3! Proswpika den exw paei Voudapesti, Prague kai Vienna mou aresan para poly (piga ksexwrista), Prague perissotero.

 

 

ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι μας ;

 

Afto einai pio poly thema protimisis. Proswpika den exw paei pote taksidi me grafeio. Panta me enan touristiko odigo sto xeri (sunithws Eye Witness, ekdoseis DK), sumvoules apo kapoion pou na kserei tin perioxi/poli (an kserw kapoion) kai ekserevnontas.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Όμως, Πράγα και Βιέννη μαζί μέσα σε 5-6 ημέρες δεν είναι λίγο; Μην τρέχω με την ψυχή στο στόμα! Ούτε εγώ έχω πάει ποτέ με πρακτορείο, οπότε το θεωρώ ένα πείραμα.

 

Υ.Γ. Από τις εκδόσεις DK βγαίνει και η σειρά ταξιδιωτικών οδηγών Top10 πόλεων στην Ημερήσια. Ποια η γνώμη σου, σας; Είναι ίδια με την Eye Witness που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Katarxas sorry, ekana kapoies tropopoiiseis sto arxiko mou minima. Epeidi egw den exw paei Voudapesti, de simainei oti kapoios de mporei na sunduasei ti Voudapesti px me kapoia apo tis alles 2. :lol:

 

6 meres, 2 poleis einai 3 meres se kathe poli. Nomizw einai arketa.

 

Sunithws 2-3 meres pigainw egw se kathe poli, alla eksartatai poso porwsi exeis me mouseia pou trwne xrono. Emena mou aresoun ta aksiotheata, alla oxi me tis wres. Kapoios mporei na paei se 2-3 mouseia kai na faei mia mera. E tha xreiastei perissotero xrono.

 

Logika tha prokeitai gia tin idia seira, nai.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Όμως, Πράγα και Βιέννη μαζί μέσα σε 5-6 ημέρες δεν είναι λίγο; Μην τρέχω με την ψυχή στο στόμα! Ούτε εγώ έχω πάει ποτέ με πρακτορείο, οπότε το θεωρώ ένα πείραμα.

 

Υ.Γ. Από τις εκδόσεις DK βγαίνει και η σειρά ταξιδιωτικών οδηγών Top10 πόλεων στην Ημερήσια. Ποια η γνώμη σου, σας; Είναι ίδια με την Eye Witness που αναφέρεις;

 

Η σειρά των οδηγών είναι η ίδια.

 

Προσωπικά θα σου πω ότι από τη στιγμή που δεν είσαι "του πρακτορείου", καλύτερα να πατε μόνοι σας. Την εμπειρία την έχετε και μπορείτε να πάτε και να κάνετε ότι θέλετε. Μόνο έτσι γνωρίζεις την πόλη κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης, πιστεύω πως είναι καλύτερα να πάτε σε μόνο μία πόλη, να την δείτε καλά και να πάρετε όλες τις εμπειρίες που προσφέρει. Τώρα για ποιά από όλες και στις τρεις έχω πάει, αλλά η σειρά προτίμησης είναι Πράγα, Βιέννη, Βουδαπέστη. Νομίζω πως η Πράγα είναι η καλύτερη επιλογή από πολλές πλευρές (ΜΜΜ, διαμονή, κόστος, αξιοθέατα, φαγητό :p).

 

Για πότε σκέφτεστε, if I may ask;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, πιστεύω πως είναι καλύτερα να πάτε σε μόνο μία πόλη, να την δείτε καλά και να πάρετε όλες τις εμπειρίες που προσφέρει.

 

Ναι αλλα και τι να κανεις 6 μέρες σε μια και μονο πόλη, όσο ωραία και να είναι. Από 1 σημείο και μετά αρχίζεις και βαριέσαι ... :)

Link to comment
Share on other sites

Λέμε για Απρίλιο του 2007. (Αλήθεια, τη Βέρνη ορθώς την έχω αποκλείσει;) Συζητάγαμε για Παρίσι, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνουμε, χρειάζονται τουλάχιστον 8-9 ημέρες για να το χαρούμε και σαφώς περισσότερα χρήματα. Επίσης, εγώ πάντα είχα #1 τη Βενετία, αλλά... βρωμάει!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τι να κανεις 6 μέρες σε μια και μονο πόλη, όσο ωραία και να είναι. Από 1 σημείο και μετά αρχίζεις και βαριέσαι ... :)

 

Να πας να δεις κανένα δύο μουσεία (κάθε πόλη έχει ένα σημαντικό - Λούβρο, Βρετανικό, Βαν Γκογκ, κλπ), να πας και καμία εκδρομή κάπου έξω από την πόλη, Κάρλοβι Βάρι εν προκειμένω, περνάνε οι μέρες. Όταν είχα πάει Πράγα, 6 μέρες είχα μείνει και δεν βαρέθηκα καθόλου. :)

 

Λέμε για Απρίλιο του 2007. (Αλήθεια, τη Βέρνη ορθώς την έχω αποκλείσει;) Συζητάγαμε για Παρίσι, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνουμε, χρειάζονται τουλάχιστον 8-9 ημέρες για να το χαρούμε και σαφώς περισσότερα χρήματα. Επίσης, εγώ πάντα είχα #1 τη Βενετία, αλλά... βρωμάει!

 

Κάπου αλλού στην Ιταλία και μονοήμερη εκδρομή στη Βενετία ίσως;

 

edit: Τη Βέρνη τώρα είδα ότι την αναφέρεις, δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα αν είναι καλή για 6 μέρες, είχα περάσει μόνο μία μέρα μου εκεί, όταν είχα πάει Ελβετία και ήταν και Κυριακή (οπότε δεν είχε μαγαζιά κλπ ανοιχτά). Νομίζω όμως ότι οι τρεις στις οποίες επικεντρώθηκες είναι καλύτερες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για αγγλια χρειαζομαι διαβατηριο?

Επισης η easyjet αξιζει τα 60 ευρω λιγοτερα που βρηκα απο την ολυμπιακη, η ειναι σαν τα καραβια το καλοκαιρι?

Το γκατγουικ εχει καποιο μειονεκτημα απο το χιθροου?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για αγγλια χρειαζομαι διαβατηριο?

Επισης η easyjet αξιζει τα 60 ευρω λιγοτερα που βρηκα απο την ολυμπιακη, η ειναι σαν τα καραβια το καλοκαιρι?

Το γκατγουικ εχει καποιο μειονεκτημα απο το χιθροου?

 

Για τις τιμές της Easyjet έχω αναφερθεί πιο πάνω. Προσωπικά πιστεύω πως αν το budget που έχεις διαθέσιμο για το ταξίδι σηκώνει 60 ευρώ επιπλέον, δεν νομίζω πως αξίζει να πας με Easyjet.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ποτε ξανα με easyjet!!! ήρθα brighton πριν μερικές μέρες σε ένα φίλο χαλια το ταξίδι!

Όσο αναφορά το brighton είναι πανέμορφη πόλη!! απίστευτα όμορφη... :)

διακοπές μιας βδομάδα! καλα ταξίδια παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμές της Easyjet έχω αναφερθεί πιο πάνω. Προσωπικά πιστεύω πως αν το budget που έχεις διαθέσιμο για το ταξίδι σηκώνει 60 ευρώ επιπλέον, δεν νομίζω πως αξίζει να πας με Easyjet.

 

Tελικα θελει διαβατηριο γαι Αγγλια;

Υπαρχουν καλες τιμες σε αλλες εταιρειες εκτος απο Easyjet;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Βαρκελώνη το Πάσχα τι λέει? Είμαι περισσότερο των βόρειων περιοχών, αλλα η πλειοψηφία... :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για αγγλια χρειαζομαι διαβατηριο?

Επισης η easyjet αξιζει τα 60 ευρω λιγοτερα που βρηκα απο την ολυμπιακη, η ειναι σαν τα καραβια το καλοκαιρι?

 

Αν και έχω διαβατήριο, δεν το δείχνω ποτέ μπαίνοντας ή βγαίνοντας από την Αγγλία. Μόνο ταυτότητα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

60 Ευρώ δεν είναι μεγάλη διαφορά, οι μόνες διαφορές που θα έχει η easy με την Ολυμπιακή θα είναι:

 

α) Στην easy δεν θα έχεις γεύμα, αναψυκτικά κτλ

 

β) Στην Ολυμπιακή θα είναι λίγο πιο άνετα (μεγαλύτερος χώρος) αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι η διαφορά είναι σημαντική

 

γ) Αν έχεις πάνω από το επιτρεπτό όριο κιλών, είναι πιο πιθανό να σε βάλουν να πληρώσεις extra αν πετάξεις με easy παρά με Ολυμπιακή

 

δ) Η easy θα πετάξει στην ώρα της ;)

 

Το γκατγουικ εχει καποιο μειονεκτημα απο το χιθροου?

 

Ελαφρώς πιο ακριβό εισητήριο αν πας με τρένο στο Λονδίνο, μιας και στο Heathrow πας με μετρό ενώ στο Gatwick με τρένο (λογικά και με λεωφορείο - αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ).

 

Ποιος είναι ο τελικός σου προορισμός; Αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορές για Λονδίνο Χριστούγεννα πόσα λεφτά να υπολογίζω? Έχω πάει μόνο μόνος μου άλλουσ μήνες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τελικος προορισμος ειναι το Guildford.

Εχω παλια ταυτοτητα? Παιζει προβλημα??(αν και νομιζω το εχουμε ξανασυζητησει δεν εβγαλα συμπερασμα) Επισης εχω και παλιο διαβατηριο (περυσι το εβγαλα)

Tα ΜΜΜ λειτουργουν 24/7 εκει?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προσφορές για Λονδίνο Χριστούγεννα πόσα λεφτά να υπολογίζω? Έχω πάει μόνο μόνος μου άλλουσ μήνες.

 

Για τα εισιτήρια, τουλάχιστον 350 με 400 ευρώ (αν δεν πας με Eayjet). Για ξενοδοχείο, υπολόγισε 100 ευρώ το βράδυ τουλάχιστον για ένα απλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο. Κοίταξε στο BA Holidays για περισσότερες πληροφορίες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για τα εισιτήρια, τουλάχιστον 350 με 400 ευρώ (αν δεν πας με Eayjet). Για ξενοδοχείο, υπολόγισε 100 ευρώ το βράδυ τουλάχιστον για ένα απλά αξιοπρεπές ξενοδοχείο. Κοίταξε στο BA Holidays για περισσότερες πληροφορίες.

 

έλεγα για κανα έτοιμο groupaki μωρε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

έλεγα για κανα έτοιμο groupaki μωρε..

 

Α, για groupάκι δεν μπορώ να βοηθήσω. :p

Πάντως έκανα ένα γρήγορο search, αναχώρηση 20/12, επιστροφή 28/12 με British Airways πάντα, διαμονή στο Express by Holiday Inn σου έρχεται 1100 ευρώ (όλα μέσα, εισιτήρια, διαμονή, φόροι, ΦΠΑ, ΙΚΑ, χαρτόσημα κλπ.) για δύο άτομα. Άψογο νομίζω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελικος προορισμος ειναι το Guildford.

 

Xμμ δεν ξέρω ποιο από τα 2 (Gatwick - Heathrow) θα σε βολέψει περισσότερο, μιας και το Guildford είναι κάπου στη μέση, αλλά με κανένα από τα 2 δε θα έχει απευθείας σύνδεση.

 

Δες εδώ για δρομολόγια τρένων:

http://www.nationalrail.co.uk

 

Λογικά θα είναι πάνω κάτω το ίδιο ...

 

Εχω παλια ταυτοτητα? Παιζει προβλημα??

 

Θεωρώ πως όχι.

 

Επισης εχω και παλιο διαβατηριο (περυσι το εβγαλα)

 

Δεν ξέρω πότε θες να πας, αλλά το διαβατήριο σου (εφόσον "παλιό") ισχύει μέχρι 31/12/2006.

 

Tα ΜΜΜ λειτουργουν 24/7 εκει?

 

Όχι. Μετρό και τρένα κλέινουν συνήθως ανάμεσα 12 με 1 μετά τα μεσάνυχτα (ανάλογα τη γραμμή) υπάρχουν όμως κάποια night buses.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο πως αν η ταυτότητα δεν έχει στοιχεία γραμμένα στα αγγλικά ενδέχεται να δημιουργηθεί πρόβλημα. Καλύτερα ο φίλος να επικοινωνήσει με την εταιρεία που θα χρησιμοποιήσει για να του πουν με σιγουριά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...