Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον σπουδάζω Πράγα! Σίγουρα θα περάσετε καλά με το σχολειο διότι η πολη είναι πανέμορφη και έχει μια Α ζωή!

Άλλαξε τα ευρω εδω αλλά προσοχη στα συνναλακτήρια.Απέφυγα αναλήψεις απο ΑΤΜ διότι κρατάνε μια προμήθεια 4 ευρω/ανάληψη.

 

Τώρα για διασκέδαση...να ξέρεις δεν είναι όπως την Ελλάδα.Είναι πολύ τεκνάδες και γουστάρουν πολύ rnb/black music.Οτι πιο mainstream ύπάρχει είναι τα Misch Masch,Hany Bany,Face2Face,Radost FX(πανέμορφο μαγαζί).

Για μπαράκια προτείνω Infinity,Lucerna,Ku.

 

Τελος με τις τσέχες..ωραίες κοπελιές ειναι,δε προκειτε να βρεις δίμετρες διότι αυτό είναι μύθος.Ωραίες κοπέλες,απελευθερωμένες (που σημαίνει οτι αν της αρέσεις δε θα κολλήσει με μα και μου) αλλά για μενα οι ελληνίδες είναι καλύτερες.

 

Για οτι θες εδω είμαι παντως!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω προτάσεις για διακοπές! Προϋποθέσεις; Όμορφες παραλίες, καλή νυχτερινή ζωή αλλά όχι τίποτα τρελό (πήγα Μύκονο και δεν τρελάθηκα με όλο αυτό το πατιρντί), ρομαντική ατμόσφαιρα :love: ...εχμ... να μην είναι και πολύ lux και expensive μέρος:lol: (φοιτητές είμεθα, κύριε πρόεδρε!!)... Αυτά! Α, τη ρομαντική ατμόσφαιρα την είπα;; :O ;)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

tsouxterh se times...

 

Άουτς!! Μπα, δε μου κάνει...

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

santorinh tote??

 

Σαντορίνη??? Μπα! Άστο καλύτερα.

Πήγα εγώ :wacko:

Ειδικά για όμορφες παραλίες! Τι να πω. Έχει παααααααρα πολλές :confused:

Νυχτερινή ζωή έχει, δεν λέω! Και ρομαντικά είναι :love: :love:

Αλλά διακοπές πας σε νησί να κάνεις και κανένα μπάνιο στη θάλασσα.

Και τέλος, θα έλεγα ότι είναι ακριβούτσικο νησί.

Στην Οία όμως μου άρεσε πάαααααααααρα πολύ!

Δεν νομίζω όμως ότι είναι το νησί που θα ξαναπήγαινα διακοπές και γενικά δεν το προτείνω.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδικη ίσως..

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδικη πηγαινω απο 10 χρονων γιατι εχουμε εξοχικο εκει.

Πραγματικα εχω κανει τις ομορφοτερες διακοπες της ζωης μου εκει.

Μυκονος & Σαντορινη δεν πιανουν μια μπροστα της! Απιστευτες παραλιες και εχεις και την επιλογη να διαλεγεις τοσες πολλες που ειναι! Η αγαπημενη μου ειναι στον ορμο της παναγιας..

Εγω πηγαινω δευτερο ποδι και δεν εχει τοσο νυχτερινη ζωη οσο το πρωτο αλλα το προτιμω για αλλα πραγματα. Ειναι πανεμορφη η Χαλκιδικη!

Link to comment
Share on other sites

......Ειναι πανεμορφη η Χαλκιδικη!

 

και ενα "off topic" - "on post" ανεκδοτο

 

πεθαινουν 2 γεροι σαλονικεις

και πανε στον αγιο Πετρο, τους ξεναγει

στον παραδεισο..

"απο δω τα χαμαμ, οι πιστες για ski,

πιο κατω τα πολυτελη ξενοδοχεια,

περναμε μετα στις εξωτικες παραλιες.."

καθως τους ξεναγει ο αγ.πετρος

οι 2 σαλονικεις συζητουν:

"-ρε συ κωστικα, σου αρεσει ο παραδεισος?

-ωραιος ειναι γιωρικα, εχει οτι θες εδω

-καλα λες κωστικα,αλλα εχεις προσεξει κατι?

-πες μου ρε γιωρικα??" και απανταει ο γιωρικας

"ωραια ειναι και εδω, αλλα... Σα τη χαλκιδικη ΔΕΝ ΕΧΕΙ!"

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: 5hmeri stin PRAGA...! :-)

 

 

hIiIiI! Loipon paidia 8a i8ela na me enimerosete sxetika me tin Praga...

1.) ti me simferei perissotero... na allaxw edw ta euro h stin tsexia..?

2) kanena kalo magazi na pame to vradi me to school...

3)iparxei kanenas xartis na perasw sto kin m..?

4) me tis tsexes ti paizei... ? ;-) xexe

 

 

efxaristo polu... :-)

 

 

 

???????????

M E L O :innocent:
Link to comment
Share on other sites

nomizo pos sou apanthse kapoio melos pio pano...

ego 8a sou po apla pos 8a peraseis teleia,na kaneis sunalagma ekei

kai pos oi tsexes antikeimenika einai polu omorfes;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους να βρεθώ στην Pensylvania, και επειδή κανείς γνωστός μου δεν έχει πάει εκεί, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει να μου πεί μερικά πράγματα?Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την πόλη τα ξενοδοχεία, κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους να βρεθώ στην Pensylvania, και επειδή κανείς γνωστός μου δεν έχει πάει εκεί, υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει να μου πεί μερικά πράγματα?Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την πόλη τα ξενοδοχεία, κλπ.

 

Μήπως εννοείς την πολιτεία Pensylvania των ΗΠΑ?

Θα μείνεις στην πρωτεύουσα Φιλαδέλφεια? Συμπαθητική πόλη με νέους εντυπωσιακούς ουρανοξύστες και τεράστια εμπορικά κέντρα, ειδικά στα περίχωρα το εμπορικό Prince of Prussia.

Αυτό που πρέπει να δοκιμάσεις στην Φιλαδέλφεια είναι το φημισμένο cheese-stake. Επίσης στην Φιλαδέλφεια θα δεις και την καμπάνα της ανεξαρτησίας.

Σε 1,5 ώρα είσαι στην εντυπωσιακή Νέα Υόρκη ή περνώντας την γέφυρα στο New Jersey.

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρινές διακοπές θα κάνω στην μητέρα πατρίδα βλέπε Ελλάδα.

Σαλονίκη, Κέρκυρα και Αθήνα.

 

Και γύρω στα Χριστούγεννα θα πεταχτώ μέχρι το Λονδίνο.http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon12.gif

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω Ουγγαρια σε 1-2 εβδομαδες για 1 εβδομαδα περιπου, εχει παει κανεις σας? Βασικα θα παω για αγορα αλογου εκει αλλα θα κανω και τις βολτιτσες μου :)

Για διαβατηριο βγαζω 4 φωτογραφιες και παω απλα αστυνομια ετσι?

μετα απο ποσο καιρο θα ναι ετοιμο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω Ουγγαρια σε 1-2 εβδομαδες για 1 εβδομαδα περιπου, εχει παει κανεις σας? Βασικα θα παω για αγορα αλογου εκει αλλα θα κανω και τις βολτιτσες μου :)

Για διαβατηριο βγαζω 4 φωτογραφιες και παω απλα αστυνομια ετσι?

μετα απο ποσο καιρο θα ναι ετοιμο ξερει κανεις?

 

Θα με πάρεις μαζί; Μόλις γύρισα από κει και με το ζόρι ήρθα πίσω:love:

 

Να πας οπωσδήποτε Βουδαπέστη (αν θες λεπτομέρειες PM me). Είναι απίστευτη πόλη.

Διαβατήριο εγώ ως πεισματάρα κλασικά δεν χρειάστηκα και πέταξα μια χαρά με απλή ταυτότητα :D

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Όντως στη Βουδαπέστη είναι καταπληκτικά :)

Έχω πάει και χειμώνα με χιόνια και καλοκαίρι!

Να δούμε πότε θα μπορέσω να ξαναπάω :worry:

 

Πάντως το 3ημέρο θα πάω Ναύπλιο και θα μείνω στο Ακροναυπλία, έχει πάει κανείς?

http://www.pensionacronafplia.gr/accommodation.php?lang=gr

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς την πολιτεία Pensylvania των ΗΠΑ?

Θα μείνεις στην πρωτεύουσα Φιλαδέλφεια? Συμπαθητική πόλη με νέους εντυπωσιακούς ουρανοξύστες και τεράστια εμπορικά κέντρα, ειδικά στα περίχωρα το εμπορικό Prince of Prussia.

Αυτό που πρέπει να δοκιμάσεις στην Φιλαδέλφεια είναι το φημισμένο cheese-stake. Επίσης στην Φιλαδέλφεια θα δεις και την καμπάνα της ανεξαρτησίας.

Σε 1,5 ώρα είσαι στην εντυπωσιακή Νέα Υόρκη ή περνώντας την γέφυρα στο New Jersey.

 

 

Για την ακριβεια θα μείνω η μέσα η σε ενα inn δυο blocks απο το Pennsylvania State univerciτy. Πολύ φοβαμαι οτι ειναι κανενα χωριουδακι εκει. Αν ξέρεις κάτι πες μου σε παρακαλώ. Επιτέλους βρεθηκε κάποιος που έχει μια ιδέα για το μερος που πάω. Ως τώρα κανεναν δεν εχω βρει που να έχει παει προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

PowerZ : Μπορεί να το ξέρεις ήδη αλλά είναι σημαντικό : Δεν έχουν ευρώ ως νόμισμα αλλά forint. Στην Ελλάδα στις τράπεζές μας δεν υπάρχει για να κάνεις συνάλλαγμα από εδώ οπότε θα κάνεις είτε στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις είτε σε κάποιο ανταλλακτήριο της πόλης, έχει πολλά.

 

Ο καιρός τις μέρες που πήγα ήταν καλύτερος από της Ελλάδας! Δες την πρόβλεψη για τον καιρό της Ουγγαρίας πριν φύγεις.

 

Αν έχεις χώρο στις βαλίτσες σου στο γυρισμό,φέρε μου και κανένα κρασί γιατί έχουν άψογο :p

 

ioanna_io : Δεν έχω μείνει εκεί αλλά φαίνεται όμορφο. Είναι τόσο όμορφο το Νάυπλιο από μόνο του που όπου και να μείνεις θα είναι μια χαρά :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

PowerZ : Μπορεί να το ξέρεις ήδη αλλά είναι σημαντικό : Δεν έχουν ευρώ ως νόμισμα αλλά forint. Στην Ελλάδα στις τράπεζές μας δεν υπάρχει για να κάνεις συνάλλαγμα από εδώ οπότε θα κάνεις είτε στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις είτε σε κάποιο ανταλλακτήριο της πόλης, έχει πολλά.

 

Ο καιρός τις μέρες που πήγα ήταν καλύτερος από της Ελλάδας! Δες την πρόβλεψη για τον καιρό της Ουγγαρίας πριν φύγεις.

 

Αν έχεις χώρο στις βαλίτσες σου στο γυρισμό,φέρε μου και κανένα κρασί γιατί έχουν άψογο :p

 

ioanna_io : Δεν έχω μείνει εκεί αλλά φαίνεται όμορφο. Είναι τόσο όμορφο το Νάυπλιο από μόνο του που όπου και να μείνεις θα είναι μια χαρά :)

nelly δεν θ εχω προβληΜα με το που να παω γιατι θα ειμαι μ'εναν Ουγγρο :p

Πρεπει οποσηποτε να βγαλω διαβατηριο η οχι? το δικο μου εχει ληξει απο το 2000! Εσυ πως ταξιδεψες χωρις? Μπορει να μου πει καποιος σιγουρα αν χρειαζεται η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Για καμια χωρα της ΕΕ δεν ειναι απαραιτητο το διαβατηριο. Και με ταυτοτητα με ελληνικους χαρακτηρες πας μια χαρα.

 

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και μου ειπαν οτι με την παλια ταυτοτητα που εχω δεν μπορω να ταξιδεψω Ουγγαρια χωρις διαβατηριο! Ισχυει οντος αυτο? Και οτι πρεπει να βγαλω την καινουρια που περνας σε ολη την Ευρωπη χωρις να χρειαζεται να βγαλεις και διαβατηριο μαζι! Τι πρεπει να κανω ξερει κανεις? Πως αλλαζω την ταυτοτητα? Απλα βγαζω φωτογραφιες και παω στο τμημα? Τιποτα αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...