Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:wacko:

Η απάτη των ταξιδιωτικών φυλλαδίων σε όλο της το μεγαλείο! Το απόλυτο τίποτα ντυμένο με όμορφο περιτύλιγμα! Η φτώχεια, η μιζέρια και η ουδετερότητα σε όλους τους τομείς...

:!:

Το καλύτερο μέρος που μπορεί να δει κάποιος, δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με την πανέμορφη χώρα μας! Κούραση, ταλαιπωρία και απογοήτευση.

 

Περιμένω απόψεις, εμπειρίες, διαφωνίες...

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Η απάτη των ταξιδιωτικών φυλλαδίων σε όλο της το μεγαλείο! Το απόλυτο τίποτα ντυμένο με όμορφο περιτύλιγμα! Η φτώχεια, η μιζέρια και η ουδετερότητα σε όλους τους τομείς...

:!:

Το καλύτερο μέρος που μπορεί να δει κάποιος, δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με την πανέμορφη χώρα μας! Κούραση, ταλαιπωρία και απογοήτευση.

 

Περιμένω απόψεις, εμπειρίες, διαφωνίες...

Εξαρταται τι περιμενες να δεις ή να κανεις πηγαινοντας εκει.Και εχω βαρεθει να ακουω αποψεις του τυπου το καλυτερο μερος του κοσμου ειναι η Ελλαδα.Προς θεου γιαυτο εχουμε τετοιου επιπεδου τουριστες;Δεν λεω οτι δεν εχουμε ωραια μερη αλλα καθε χωρα εχει τα υπερ και τα κατα.Εμενα παντως μου ειχε αρτεσει το Μπαλι οταν πηγα

Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως ολες αυτες οι εξωτικες χωρες(Μπαλι,Μαυρικιος,Ταυλανδη κλπ)εχουν μεν ορισμενες εκπληκτικες φυσικες ομορφιες,αλλα το βιοτικο επιπεδο,εκτος πολυτελων ξενοδοχειων ειναι αθλιο...και θελοντας & μη,καποια στιγμη,ακομα & με οργανωμενο γκρουπ να εισαι,θα το διαπιστωσεις...σε αντιθεση με τη χωρα μας,που δεν υστερει ουτε σε φυσικη ομορφια & κυριως,δεν υπαρχει πιθανοτητα να δεις παιδακια & οικογενεις ολοκληρες να σερνονται στους δρομους παρακαλωντας τους τουριστες για ενα τσιγαρο ή λιγο ψωμι...για τετοια εξαθλιωση μιλαμε... :(
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν επισκεφθηκα το Μπαλι δεν ηθελα να γυρισω.Με την οικογενεια ειχα παει,δεν ειχα παρεα αλλη και παρ ολα αυτα μαγευτηκα!!Εκπληκτικη ομορφια!!Αλλη κουλτουρα!Θα προσπαθησω να ξαναπαω σιγουρα!
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό μέρος απίστευτη φυσική ομορφιά και ωραία κουλτούρα,άνθρωποι εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι, οι άνθρωποι μπορεί να είναι φτωχοί αλλά ακόμα και έτσι ξέρουν να ζούνε,σιγά μην ζητιανέυουνε τσιγάρο :p εδώ πάντως βλέπεις αρκετούς να ζητιανεύουνε .

Α να μην ξεχάσω εκεί στα τουριστικά μέρη(τουλάχιστον) οι δρόμοι είναι άψογοι,όχι σαν κάτι κατσικόδρομους εδώ πέρα που ούτε με τζιπάκι Hammer δεν περνάς :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Sκοπεύω να πάω Πράγα για 4 ημέρες την 28η οκτωβρίου. Τι θα μου προτείνατε να επισκευτώ; Αξίζει να το συνδιάσω με Βερολίνο ή Βιέννη;

Τέλος ποιο πρακτορείο μου προτείνετε από Θεσσαλονίκη; Μήπως είναι οικονομικότερα να κλείσω μόνος μέσω internet;

Έχει κανείς κάτι να προτείνει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Sκοπεύω να πάω Πράγα για 4 ημέρες την 28η οκτωβρίου. Τι θα μου προτείνατε να επισκευτώ; Αξίζει να το συνδιάσω με Βερολίνο ή Βιέννη;

Τέλος ποιο πρακτορείο μου προτείνετε από Θεσσαλονίκη; Μήπως είναι οικονομικότερα να κλείσω μόνος μέσω internet;

Εάν εννοείς να μοιράσεις τις 4 μέρες σε δύο πόλεις τότε εγώ είμαι εντελώς κατά, εκτός και εάν σε ενδιαφέρει να λες ότι πήγα εδώ και εκεί χωρίς να έχει δει στην ουσία τίποτα.

 

Προς το παρόν δεν έχω καταφέρει να πετύχω καλύτερες τιμές μέσω Internet, αν και σε κάποια στιγμή θα πρέπει να δοκιμάσω κάποιο πρακτορείο του εξωτερικού και όχι απλά επίσκεψη στα site των αεροπορικών εταιρειών/ξενοδοχείων. Ρίξε μια ματιά σε κάποιο τοπικό πρακτορείο (δεν ξέρω τι παίζει στη Θεσ/νίκη αλλά λογικά ο Γκίνης θα υπάρχει και εκεί - πρόεδρος των πρακτόρων αλλά από τον οποίο δεν έχω την καλύτερη εμπειρία) και μετά ρίξε και μια ματιά online για καλύτερες τιμές.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την Πράγα αλλά σίγουρα για το Βερολίνο θέλεις τέσσερις ημέρες ή και περισσότερες οπότε αφαίρεσε μια επιλογή.

Επίσης η Βιέννη δεν είναι τόσο μεγάλη όσο το Βερολίνο αλλά έχει πολλά αξιοθέατα και γενικά μου δίνει την αίσθηση οτι είναι μια πόλη που εμπνέει τους χαλαρούς ρυθμούς οπότε δεν ξέρω αν θα ήθελες να την επισκεφτείς τρέχοντας.

 

 

 

 

Λοιπόν επειδή το thread ξεκινά με την επισήμανση οτι δεν υπάρχει κάποιο φόρουμ για τουρισμό και ταξίδια, θέλω να πω οτι πλέον υπάρχει!!!!

Στο www.taksidia.gr είναι ένα καινούριο φόρουμ και όσοι θέλετε να μοιραστείτε ταξιδιωτικές εμπειρίες, μπορείτε να το επισκεφτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Sκοπεύω να πάω Πράγα για 4 ημέρες την 28η οκτωβρίου. Τι θα μου προτείνατε να επισκευτώ; Αξίζει να το συνδιάσω με Βερολίνο ή Βιέννη;

Τέλος ποιο πρακτορείο μου προτείνετε από Θεσσαλονίκη; Μήπως είναι οικονομικότερα να κλείσω μόνος μέσω internet;

Έχει κανείς κάτι να προτείνει;

Ευχαριστώ

Κι εγώ θα σου πρότεινα να πας μόνο στην Πράγα, πίστεψέ με 4 μέρες είναι μετά βίας αρκετές να δεις τα πιο σημαντικά αξιοθέατα. Πήγα το Πάσχα και κατενθουσιάστηκα. Κάθε δρόμος, κάθε κτίριο και κάθε κάστρο, όπως και οι όχθες του Μολδάβα, σε καθηλώνουν. Να μην ξεχάσεις να κάνεις και μία εν-πλω περιήγηση, εγώ το μετάνοιωσα που δεν το επιχείρησα. Και ρώτησε και για κοντινά κάστρα - είναι ένα κοντά σχετικά στο αεροδρόμιο, βέβαια αρκετά πολύπλοκο να φτάσεις εκεί, εγώ πήγα με ένα Τσέχο φίλο μου, αλλά φαντάζομαι έχει και ευκολότερο δρόμο μέχρι εκεί. Το συγκεκριμένο έχει στέγη σε σχήμα αστεριού, δεν καταλαβαίνεις ότι είναι κτίριο από ψηλά! Ακόμα να επισκεφτείς το Παρατηρητήριο, είναι κοντά στο κέντρο και τη Γέφυρα του Καρόλου (την κεντρική της Πράγας) αλλά πάνω σε ένα λόφο που θα σου βγει η γλώσσα να τον ανέβεις - βέβαια υπάρχει και τρενάκι μέχρι πάνω, αλλά η διαδρομή με τα πόδια αξίζει περισσότερο κατ' εμέ, είναι μέσα σε δάσος και με φανταστική θέα και φωτογραφικές θέσεις. Να επισκεφτείς οπωσδήποτε το μεγάλο κάστρο και την εκκλησία που βρίσκεται εκεί - εγώ όταν πήγα ήταν υπό ανακαίνιση και δεν την είδα στο εσωτερικό της :(. Όσο για φαγητό, θα πρότεινα να μην προτιμήσεις τα πολύ κεντρικά (και ακριβά για επίπεδα τιμών Πράγας) εστιατόρια, αλλά μικρά που θα βρεις σε όλα τα στενάκια, ακόμα και υπόγεια. Πολύ καλή ποιότητα, μεγάλες μερίδες και τέλειες τιμές.

 

Όσον αφορά ταξιδιωτικό γραφείο ή internet.. χμμ εγώ θα πρότεινα το δεύτερο. ΄Εκλεισα μόνη μου εισιτήριο online και πέτυχα πολύ καλή τιμή (215 € με επιστροφή και μάλιστα σε περίοδο αιχμής, Μεγάλη Εβδομάδα - μέσω Βουδαπέστης βέβαια με Malev Airlines αλλά έμεινα ευχαριστημένη, κανένα πρόβλημα). Απλά παίξε λίγο με τις ημερομηνίες και τις ώρες αν έχεις το περιθώριο.

 

Αυτά από μένα. Αν θελήσεις κάτι άλλο, στη διάθεσή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πρότεινα την Πράγα. Είναι τέλεια! :) Στο παρατηρητήριο καλύτερα να πας με τα πόδια. Είναι αρκετή η διαδρομή αλλά σίγουρα θα σου αρέσει.

Για φαγητό υπάρχει ένα φανταστικό μαγαζάκι. Είχα πάρει και καρτούλα οπότε θα ψάξω να την βρω και θα σου πω.

Στο Βερολίνο δεν έχω πάει.

Όσο για τη Βιέννη, θα έλεγα ότι αξίζει καλύτερα Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ή γενικά όταν είναι χιονισμένη (εγώ πήγα καλοκαίρι :( )

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να πάω για 3ημερο κάπου προς τα Γιάννενα.

Μήπως ξέρετε κανένα καλό παραδοσιακό ξενοδοχείο/ξενώνα στο Μέτσοβο, Πάπιγκο. Αν έχει και τζάκι ακόμα καλύτερα! :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να πάω για 3ημερο κάπου προς τα Γιάννενα.

Μήπως ξέρετε κανένα καλό παραδοσιακό ξενοδοχείο/ξενώνα στο Μέτσοβο, Πάπιγκο. Αν έχει και τζάκι ακόμα καλύτερα! :)

Πόσα σκοπεύεις να διαθέσεις;

 

Δες λίγο αυτό... :D

Αυτό στο Μεγάλο Πάπιγκο είναι ΟΛΑ τα λεφτά! :) Κοστίζει λιγουλάκι παραπάνω βέβαια... :rolleyes: :whistle:

 

Να κι άλλο ένα link

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Πόσα σκοπεύεις να διαθέσεις;

 

Δες λίγο αυτό... :D

Αυτό στο Μεγάλο Πάπιγκο είναι ΟΛΑ τα λεφτά! :) Κοστίζει λιγουλάκι παραπάνω βέβαια... :rolleyes: :whistle:

 

Να κι άλλο ένα link

 

Το πρώτο είναι τέλειο!!! Μ άρεσε πάααααρα πολύ. Αλλά όχι και 200! :w00t: Είπαμε να πληρώσω λιγουλάκι παραπάνω!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι τέλειο!!! Μ άρεσε πάααααρα πολύ. Αλλά όχι και 200! :w00t: Είπαμε να πληρώσω λιγουλάκι παραπάνω!

Εγώ σε προειδοποίησα πάντως... :D :p

Κοίτα παίζει ανάλογα και την σεζόν που θες να πας. Και με το γκούχου γκούχου τζάκι :D σίγουρα θα δώσεις και κάτι παραπάνω. :)

Πιστεύω πως σίγουρα θα παίζουν αρχοντικά με 60 Έουρος τη μέρα. Αράχωβα και Πήλιο βρίσκεις πολύ όμορφα αρχοντικά με τέτοιο ποσό, δεν θα βρεις στα Ιωάννινα; :shifty: Μη τρελαθούμε! :w00t:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο έχω βρει ένα καταπληκτικό! Με τζάκι μέχρι και υδρομασάζ έχει στο δωμάτιο :) 60 ευρώ τη χαμηλή περίοδο και 80 την υψηλή.

Για Γιάννενα δεν το έχω ψάξει καθόλου, σίγουρα κάτι θα υπάρχει.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο έχω βρει ένα καταπληκτικό! Με τζάκι μέχρι και υδρομασάζ έχει στο δωμάτιο :) 60 ευρώ τη χαμηλή περίοδο και 80 την υψηλή.

 

Αν θέλεις, μου στέλνεις link (αν υπάρχει) με ΡΜ? Αλλιώς πόσταρέ το εδώ... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο έχω βρει ένα καταπληκτικό! Με τζάκι μέχρι και υδρομασάζ έχει στο δωμάτιο :) 60 ευρώ τη χαμηλή περίοδο και 80 την υψηλή.

 

Pm και εδω αν γινεται... :O

Αντε να το φουλαρουμε το ξενοδοχειο! :p Οχι τιποτα αλλο, αλλα περσι πληρωσα 200 ευρω το βραδυ για τις ιδιες υπηρεσιες στο Πηλιο (αν και ηταν οντως καταπληκτικα! :love:)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο έχω βρει ένα καταπληκτικό! Με τζάκι μέχρι και υδρομασάζ έχει στο δωμάτιο :) 60 ευρώ τη χαμηλή περίοδο και 80 την υψηλή.

Για Γιάννενα δεν το έχω ψάξει καθόλου, σίγουρα κάτι θα υπάρχει.

 

και σε μενα ενα pm αν μπορεις :) :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.amalthiatsagarada.gr

Ας το βάλω και εδώ.

Μου φαίνεται θα τους πάρω τηλέφωνο και θα ζητήσω ποσοστά! :) :)

Όσο για το υδρομασάζ ρωτήστε αν υπάρχει σε όλα τα δωμάτια. Εγώ σε δυο διαφορετικά έχω μείνει και είχε.

Ξέρω και στο Καιμακτσαλάν. Με τζάκι χωρίς υδρομασάζ. Είναι ακόμα καλύτερα εκεί σαν μέρος. Στον Παλιό Άγιο Αθανάσιο αν ξέρετε.Γύρω στα 10 με 15 χλμ από το χιονοδρομικό, αν θυμάμαι καλά. Όποιος ενδιαφέρεται εδώ είμαστε :) Δεν έχει όμως σελίδα για να το δείτε.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και η Τσαγκαράδα αλλά εγώ προτιμώ τη Μακρυνίτσα... :rolleyes: :O :)

Τη θεωρώ μακράν το καλύτερο χωριό στο Πήλιο... :up:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανένα δωμάτιο Πορταριά ή Μακρυνίτσα? Για την περίοδο των Χριστουγέννων θέλω.

 

Χμ...Ποσα περιπου χρηματα διατιθεσαι να δωσεις;

Πηγα περσι σε ενα αρκετα εως πολυ καλο ξενοδοχειο στην Πορταρια, αλλα το "κανονικο" δικλινο δεν μας αρεσε καθολου (ηταν μεν πολυ ομορφο, αλλα πολυυυυ μικρο!), ενω το deluxe ηταν παρα πολυ καλο (με τζακι, τζακουζι, κτλ) :D Αν ενδιαφερεσαι πες μου να ψαξω για τιμες να σου πω! :cool: ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...