Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο στην Ευβοια δεν ειναι? :O Ειχα παει πριν καμια δεκαρια χρονια...απιστευτες παραλιες,γεματο πρασινο,σαν επιγειος παραδεισος ηταν... :D

 

Μιας & το φερε η κουβεντα για τα νησια,να προτεινω-για οσους δεν την εχετε επισκεφτει-την Καρπαθο...πανεμορφο νησι,με λιγο τουρισμο,απιθανες παραλιες(μερικες,μαλιστα,οπως τα Απελλα,εχουν τιμηθει επανειλλημενως με διεθνη βραβεια),γραφικα χωρια(ποιος δεν εχει ακουσει για την Ολυμπο...),ωραιες τοπικες συνταγες & κυριως...ΦΤΗΝΑ!!!Το μονο κακο ειναι πως ειναι λιγακι αγονη γραμμη,αφου μονο ενα καραβι κανει δρομολογια απ'τον Πειραια,που κρατανε σχεδον 20 ωρες,μιας & σταματαει πιο πριν σε Μηλο,Αγ.Νικολαο,Σητεια & Κασο :wacko: ...βεβαια υπαρχει & η λυση του αεροπλανου,που κανει γυρω στα 40 λεπτα... ;)

Οι Ροβιές είναι όντως στην Εύβοια. :)

Επίσης άλλη μια ,μη οργανωμένη, παραλία στην Εύβοια είναι και η Χιλιαδού... :shifty: Μιλάμε για ένα απίστευτο μέρος αλλά για να το απολαύσεις πρώτα πρέπει να περάσεις ΤΑ βουνά, να κατέβεις τρελές κατηφόρες και φυσικά να έχεις και αρκετά εφόδια αφού δεν έχει σχεδόν καθόλου μαγαζιά.

Φυσικά αραχτοί στη παραλία με φωτίτσα,μουσικούλα και ύπνος σε υπνόσακκο με φόντο τα αστέρια! :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να παω στην Goa , στο Byron Bay , στην Νότιο Αφρική και στην Ταϋλάνδη για full moon parties. :up:

Κι εγώω.. :D

Για Χιλιαδού έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά ακόμα να πάω.. :(

Από Ελλάδα έχω πάει σχεδόν σε όλα τα "γνωστά" νησιά από Αιγαίο,Ιόνιο και Σποράδες.Επίσης έχω πάει Χαλκιδική(απίστευτο μέρος,από τα πιο όμορφα που έχω δεί ποτέ),Πήλιο,Πελοπόννησο σε κανά δυο μέρη και γενικά σε διάφορα άλλα που δε θυμάμαι γιατί ήμουν μικρή.

Τις καλύτερες διακοπές τις έχω κάνει Αντίπαρο,Ικαρία και Κουφονήσια.

 

Από εξωτερικό έχω πάει Αγγλία,Γαλλία,Ελβετία,Ιταλία και Τουρκία και θέλω πολύ να πάω Η.Π.Α,Ιαπωνία,Κούβα,Βραζιλία,Ισπανία και Τσεχία...μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να πάω σε αυτές τις χώρες και σε πολλές ακόμα!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
"φίλη" :)

 

και ναι, ακριβώς αυτό εννοούσα, Dimitris79 kai mario_fit. Kαι εντάξει, οφείλω να ομολογήσω ότι η Βραζιλία ήταν ατυχές παράδειγμα, κυρίως εννοούσα το Θιβέτ, την Κίνα και την Ιαπωνία, αν και οι Βραζιλιάνοι με τη φτώχεια τους και τη στωικότητά τους όντως μπορούν να μας διδάξουν πολλά, όπως κι εσείς αναφέρατε. Και RouKouNas, ναι, έχουμε ένα λαμπρό παρελθόν.. πόσοι όμως από μας το γνωρίζουμε, πόσοι φερόμαστε ανάλογα με την πολιτισμική μας ταυτότητα όπως την όρισαν οι "αρχαίοι ημών πρόγονοι"; Και αν οι Βραζιλιάνοι είναι κάφροι.. γιατί έχω την αίσθηση ότι κυκλοφορούν και πολλοί Έλληνες κάφροι ανάμεσά μας; Καλούς και κακούς βρίσκεις σε όλες τις εθνικότητες.. από κει κι έπειτα είναι στο χέρι σου τι θα ασπαστείς, τι θα αφομοιώσεις από έναν ξένο πολιτισμό.. Τέλος πάντων, προσωπική άποψη όλα αυτά.. :)

 

:offtopic:

Sorry δεν ειχα καταλαβει μαλλον την τοποθετηση σου σε αυτο που εγραψες. :) Ναι σιγουρα μπορουμε να δειδαχθουμε απο την φτωχεια και την μιζερια καποιον λαων για να εκτιμησουμε αυτα που εχουμε.. Τωρα για το ποιοι απο εμας φερονται αναλογα με την πολιτισμικη μας ταυτοτητα νομιζω οτι αυτο το αποδειξαμε στους Ολυμπιακους Αγωνες και το κανουμε σε καθε μεγαλο γεγονος. Τωρα για να μην βγουμε και ΤΕΛΕΙΩΣ of topic εχω να πω οτι το δικο μου ονειρο και μεγαλος προορισμος της ζωης μου ειναι η Ιαπωνια. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώω.. :D

Δεν μπορώ και δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε αυτά τα μέρη γιατί θα σιχτιριστώ για μια ακόμα φορά... :shifty:

Φίλη μου που έζησε πάντως Αυστραλία και πήγε στο Byron Bay μου έχει πει φοβερά πράγματα! Καλά για Ταϋλάνδη δεν το συζητώ... Έχω δει φωτογραφίες από φίλους που ξεχάστηκαν εκεί για μήνες... :cry: Και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές βρίσκονται εκεί! :w00t:

 

Για Χιλιαδού έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά ακόμα να πάω.. :(

Χιλιαδού να πας όπως και δήποτε! :D

Μιλάμε για απίστευτο μέρος με πολλή ησυχία! Έχει και ένα βράχο για τρελά βουτίδια! Αν κανονίσετε για Χιλιαδού μην ξεχάσετε να πάτε στο ποταμάκι που υπάρχει στο δάσος στα δεξιά του δρόμου πριν την παραλία. Σε πιάνει nirvana λέμε. :w00t:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ego pali ektos apo olh thn ellada pou exo gyrisei (mono h rodos mou ksefyge) exo paei boulgaria(:p),italia,aystria,germania,agglia,dania,souhdia,filandia,gallia..

8elo na pao poluuuuu ksana sth galia ka8os kai ispania...ante na doume pote...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ego pali ektos apo olh thn ellada pou exo gyrisei (mono h rodos mou ksefyge) exo paei boulgaria(:p),italia,aystria,germania,agglia,dania,souhdia,filandia,gallia..

8elo na pao poluuuuu ksana sth galia ka8os kai ispania...ante na doume pote...

Ωραίο νησί η Ρόδος αλλά σε ένα 3ήμερο που είχα παει εγώ δεν μπορείς να δεις και πολλά μέρη. :rolleyes: :(

Θέλει οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο!

Η Λευκάδα είναι πολύ ωραία επίσης! Και μάλλον θα ξαναπάω φέτος! :up:

 

Αλήθεια Ολλανδία δεν θέλει να παει κανείς; :rolleyes: :w00t: :shifty:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΡΚΥΡΑ το νησί μου :) και μετά ΒΕΝΕΤΙΑ !!!!! ΟΝΕΙΡΟ !!!!!

Aπό εκεί και πέρα έχω πάει Αγγλία Μιλάνο ,Μπέργκαμο ( ένα χωριό κοντά στο Μιλάνο )

και από Ελλάδα Σύρος Πάρος Μύκονος ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ !!!!!! ( Ονειρο ζωής ένα σπιτάκι πάνω στο φυροστεφάνι ) Σπέτσες , Υδρα , Κύθνος , Κρήτη

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
ΚΕΡΚΥΡΑ το νησί μου :) και μετά ΒΕΝΕΤΙΑ !!!!! ΟΝΕΙΡΟ !!!!!

Aπό εκεί και πέρα έχω πάει Αγγλία Μιλάνο ,Μπέργκαμο ( ένα χωριό κοντά στο Μιλάνο )

και από Ελλάδα Σύρος Πάρος Μύκονος ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ !!!!!! ( Ονειρο ζωής ένα σπιτάκι πάνω στο φηροστεφάνι ) Σπέτσες , Υδρα , Κύθνος , Κρήτη

 

Ονειρο θα μεινει φιλε woudoulis μιας και τα "σπιτακια" στο Φηροστεφάνι χρειαζεται να δουλευεις μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ για να το αποκτησεις.. :X :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ονειρευόμαστε τουλάχιστον εκεί ας μην υπολογίζουμε χρήματα

Δεν είπα σκοπός είπα όνειρο ........... lol αυτό τα λέει όλα

Εδώ δεν φτάνουν να νοικιάσεις εκεί !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Ολλανδία δεν θέλει να παει κανείς; :rolleyes: :w00t: :shifty:

Θα πάω τον Ιούλιο για ένα πενταήμερο Άμστερνταμ! :up: Απορώ πως το ξέχασα,ανυπομονώ τόσο καιρό να πάω! ;) :shifty:

thnx για τις συμβουλές! :)

 

Α επίσης θα πάω σίγουρα στο Rastavibe στην Ασπροβάλτα. :cool:

 

Δεν μπορώ και δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε αυτά τα μέρη γιατί θα σιχτιριστώ για μια ακόμα φορά... :shifty:

Φίλη μου που έζησε πάντως Αυστραλία και πήγε στο Byron Bay μου έχει πει φοβερά πράγματα! Καλά για Ταϋλάνδη δεν το συζητώ... Έχω δει φωτογραφίες από φίλους που ξεχάστηκαν εκεί για μήνες... Και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές βρίσκονται εκεί!

Αυτή είναι ζωή! :up: Super!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Α επίσης θα πάω μάλλον Σαμοθράκη στο φεστιβάλ και σίγουρα στο Rastavibe στην Ασπροβάλτα.

Με ταρακούνησες λίγο με το festival για τη Σαμοθράκη και ξεχείλισα από ενθουσιασμό αλλά μάλλον απογοητεύτηκα από αυτό που είδα μέσα από αναζήτηση στο net... :down: Είδωμεν... :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Με ταρακούνησες λίγο με το festival για τη Σαμοθράκη και ξεχείλισα από ενθουσιασμό αλλά μάλλον απογοητεύτηκα από αυτό που είδα μέσα από αναζήτηση στο net... :down: Είδωμεν... :rolleyes:

Ναι άσε το είχα κάνει edit πριν απαντήσεις γιατί τότε συνειδητοποίησα ότι δυστυχώς δε παίζει το κλασσικό fest. :(

Αλλά παίζει κάτι ανάλογο που ίσως πάω.

http://www.samothrakifestival.com

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασίλης said:
Τι απολαμβάνεις στην Αθήνα;

Sthn Athhna ta exeis ola dipla soy kai genika moy aresei h kathhmerinh moy zoh sthn Athhna.

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Sorry δεν ειχα καταλαβει μαλλον την τοποθετηση σου σε αυτο που εγραψες. :) Ναι σιγουρα μπορουμε να δειδαχθουμε απο την φτωχεια και την μιζερια καποιον λαων για να εκτιμησουμε αυτα που εχουμε.. Τωρα για το ποιοι απο εμας φερονται αναλογα με την πολιτισμικη μας ταυτοτητα νομιζω οτι αυτο το αποδειξαμε στους Ολυμπιακους Αγωνες και το κανουμε σε καθε μεγαλο γεγονος. Τωρα για να μην βγουμε και ΤΕΛΕΙΩΣ of topic εχω να πω οτι το δικο μου ονειρο και μεγαλος προορισμος της ζωης μου ειναι η Ιαπωνια. :)

Φίλε μου οταν το αποφασίσεις να το κάνεις θα σου πω πως να σου κοστίσει φθηνότερα κιόλας ,25 χρόνια ονειρεύομαι αυτό το ταξίδι και ελπίζω σύντομα να γίνει πραγματικότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια Ολλανδία δεν θέλει να παει κανείς; :rolleyes: :w00t: :shifty:

 

εγω πηγα τελευταια φορα πριν 3 χρονια, για ενα Σ/Κ και χαλασα γυρω στα 2500€ - εμεινα στο Hilton, ατρωγα τα καλυτερα φαγητα, επεινα της καλυτερες μπυρες κτλ κτλ...

 

 

λογω δουλειας ταξιδευω πολυ, αλλα το καλυτερο ταξιδι ηταν το 1990 οταν ξεκινησα απο το cape Town στην Νοτια Αφρικη με μια 15μετρη νταλικα και μετα απο 3 εβδομαδες εφτασα στο Cairo στην Αιγυπτο - αλλο πραμα η φυσικη ομορφια της Αφρικης λεμε!

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα για διακοπές:

  • Σάθος, Σαμοθράκη (6 ετών)
  • Σποράδες (7 ετών)
  • Ν. Κρήτη (όλες τις ηλικίες)
  • Πόρος (μετά τα 15 κάθε χρόνο :( )
  • Χερσόνησος (17 ετών)
  • Ύδρα (20 ετών)
  • Χίος, Μυτιλήνη (πέρυσι)

 

 

Εξωτερικό για διακοπές:

  • Αυστρία (6 και 13 ετών)
  • Ρουμανία (10 ετών)
  • Ιταλία (11 ετών)

 

 

Ελλάδα με τον ΑΡΗ μου:

  • Παντού!!

 

 

Εξωτερικό με τον ΑΡΗ μου:

  • Μολδαβία (πέρυσι - οδικώς)
  • Ιταλία (πέρυσι - οδικώς)
  • Αυστρία (πέρυσι - οδικώς)

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα με τον ΑΡΗ μου:

  • Παντού!!

 

 

Εξωτερικό με τον ΑΡΗ μου:

  • Μολδαβία (πέρυσι - οδικώς)
  • Ιταλία (πέρυσι - οδικώς)
  • Αυστρία (πέρυσι - οδικώς)

Αυτά είναι τα καλύτερα ταξίδια φίλε μου. :up:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα καλύτερα ταξίδια φίλε μου. :up:

Ξέρω...Και το καλύτερο θα ναι στην Πάτρα στις 21 Μάη. Θα γίνει της...Ελένης!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Απο εξωτερικο:

 

*Γαλλια

*Ολλανδια

*Γερμανια

*Ιταλια

*Αγγλια

*Ουγγαρια (δυο φορες)

*Πορτογαλια

*Τουρκια

*Κυπρος (... με την ευρεια εννοια του εξωτερικου... :O )

*Φινλανδια

*Σουηδια

*Αιγυπτος

*Τυνησια

*Ταυλανδη

*Σιγκαπουρη

(ελπιζω να μην ξεχασα καμια!Ειναι και λιγο αργα! :stupid: )

 

Απο αυτες πιο πολυ μου εχουν μεινει η Αιγυπτος (λογω πολιτισμικου-αρχαιολογικου ενδιαφεροντος), η Ουγγαρια (...αν και ο Σουμι εχασε! :down: :mad: ) και η Σιγκαπουρη (αν εισαι tech freak...Παραδεισος!)

 

Ταξιδια που θα ηθελα να κανω ειναι στις ΗΠΑ και στη Ρωσια (μαλλον στη Αγ.Πετρουπολη)...α και τωρα τον Ιουνιο αν προλαβαινω (καταραμενη εξεταστικη!!! :mad: ) ξανα Ολλανδια και Αγγλια στους φιλους μου... :cry:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε και λέμε...

 

Από Ευρώπη, έχω πάει:

 

Γιουγκοσλαβία (επί Τίτο)

Βουλγαρία

Ρουμανία

Ιταλία

Γαλλία

Βέλγιο

Ολλανδία

Γερμανία

Μ. Βρετανία

Ιρλανδία

 

Ασία:

 

Σινγκαπούρη

Ιαπωνία

Ταϋλάνδη

Ιορδανία

 

Αφρική:

 

Αίγυπτος

Τυνησία

Λιβερία

 

Αμερική:

 

ΗΠΑ

Καναδάς

Μεξικό

Βραζιλία

 

Θέλω να πάω:

 

Κίνα

Αργεντινή

Αυστραλία

Ρωσία

 

και από Ελλάδα, Κρήτη και Θράκη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν είδα αυτό το θέμα τόσο καιρό... :O

 

Από Ευρώπη έχω πάει:

Γερμανία (8 φορές)

Αυστρία

Ελβετία

Γαλλία (2 φορές)

Ολλανδία (1 μέρα)

Βέλγιο

Λουξεμβούργο (1 μέρα)

Λιχτενστείν (1 μέρα)

Ουγγαρία

Σλοβακία (1 μέρα)

Ρουμανία

Τσεχία

...και Τουρκία (μάλλον Ασία πάει αυτό :p )

 

Από Ελλάδα:

Κεντρική, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη (άπειρες φορές)

Έδεσσα, Βέροια

Στερεά Ελλάδα παντού

Πάτρα, Ναύπλιο, Άργος, Κόρινθο

Κρήτη, Μήλο, Θάσο

και στα περισσότερα από τα Δωδεκάνησα

 

Αυτά. Θέλω να πάω σε άλλες μεσογειακές χώρες (Ισπανία, Ιταλία κτλ...), Λονδίνο, Παρίσι (γιατί Γαλλία ήμουν σε άλλες πόλεις :X ), και φυσικά κάπου έξω από την Ευρώπη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...