Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το 10 νοεμβριου ειναι σιγουρο, το ξερω επειδη δουλευω στην hau.gr

για το τελος μαιου το ξερω απο..γνωστο μου. δεν εχω ακομη σιγουρη ημερομηνια, οταν μαθω θα ενημερωσω.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Michigan είναι πολύ ευκολότερο του Cambridge, αλλά ευτυχώς για τό μεταπτυχιακό μου, που το θέλω την κάνει τη δουλειά του, (αντιθετα με το edexcel). Για εξωτερικό τώρα, λέγεται ότι το Cambridge είναι πιο αναγνωρισμένο (και λογικό), αλλά αν ψάξετε, σε πολύ λίγα το δεχονται και σε ακόμη λιγότερα του Michigan.. (γι'αυτό αν θέλετε να πάτε έξω, δώστε εκεί τα IELTS να είστε jet)

 

 

Ολα σχετικα ειναι θα ελεγα.. Επειδη τα εχω δωσει και τα δυο πτυχια (του michigan το πηρα, τωρα περιμενω τα αποτελεσματα του cambridge), το καθενα εχει διαφορετικη δυσκολια. Το μεν michigan θελει ταχυτητα και καθαρο μυαλο, το δε cambridge πιο "βαθιες" γνωσεις της αγγλικης αλλά με πολυυυ περισσοτερο χρονο σε καθε τμημα της εξετασης. Οποτε περιπου το ιδιο ειναι στην τελικη (κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα).

Link to comment
Share on other sites

Ολα σχετικα ειναι θα ελεγα.. Επειδη τα εχω δωσει και τα δυο πτυχια (του michigan το πηρα, τωρα περιμενω τα αποτελεσματα του cambridge), το καθενα εχει διαφορετικη δυσκολια. Το μεν michigan θελει ταχυτητα και καθαρο μυαλο, το δε cambridge πιο "βαθιες" γνωσεις της αγγλικης αλλά με πολυυυ περισσοτερο χρονο σε καθε τμημα της εξετασης. Οποτε περιπου το ιδιο ειναι στην τελικη (κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα).

 

Σε κάποια σημεία το Cambridge είναι αντικειμενικά πολύ δυσκολότερο, όπως τα προφορικά που μιλάς για 2 λεπτά μόνος σου ή που σε βομβαρδίζει στο τέλος με επιθετικές ερωτήσεις (πχ με ρώτησε αν πιστεύω πως υπάρχει παγκόσμιος ηγέτης - πρότυπο και στο καπάκι τι πιθανότητες έχω να είμαι ο ίδιος πρότυπα σε 10 χρόνια). Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν ποτέ να έχει κοπεί σε προφορικά Michigan σε αντίθεση με το Cambridge που σε αρκετές περιπτώσεις έχασαν όλο το πτυχίο γιατί είχαν πολύ χαμηλό προφορικό βαθμό. Επίσης, αντικειμενικά, αν έχει προετοιμαστεί κάποιος καλά για Cambridge το θέμα χρόνου δν είναι και τόσο σοβαρό στο Michigan αφού τουλάχιστον η γραμματική ή το λεξιλόγειο λύνονται με μια ανάγνωση. Τώρα όσο αφορά στην έκθεση, εκεί δέχομαι ότι υπάρχει δυσκολία αλλά μόνο ως προς το χρόνο. Δε λέω ότι το Cambridge είναι καλύτερο, αφού μερικές φορές ξεχνάνε ότι δεν είναι τα αγγλικά η μητρική μας γλώσσα, αλλά σίγουρα πρέπει να έχεις ασχοληθεί πολύ πιο σοβαρά για να περάσεις. Και πάλι κατά τη γνώμη μου.

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια σημεία το Cambridge είναι αντικειμενικά πολύ δυσκολότερο, όπως τα προφορικά που μιλάς για 2 λεπτά μόνος σου ή που σε βομβαρδίζει στο τέλος με επιθετικές ερωτήσεις (πχ με ρώτησε αν πιστεύω πως υπάρχει παγκόσμιος ηγέτης - πρότυπο και στο καπάκι τι πιθανότητες έχω να είμαι ο ίδιος πρότυπα σε 10 χρόνια). Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν ποτέ να έχει κοπεί σε προφορικά Michigan σε αντίθεση με το Cambridge που σε αρκετές περιπτώσεις έχασαν όλο το πτυχίο γιατί είχαν πολύ χαμηλό προφορικό βαθμό. Επίσης, αντικειμενικά, αν έχει προετοιμαστεί κάποιος καλά για Cambridge το θέμα χρόνου δν είναι και τόσο σοβαρό στο Michigan αφού τουλάχιστον η γραμματική ή το λεξιλόγειο λύνονται με μια ανάγνωση. Τώρα όσο αφορά στην έκθεση, εκεί δέχομαι ότι υπάρχει δυσκολία αλλά μόνο ως προς το χρόνο. Δε λέω ότι το Cambridge είναι καλύτερο, αφού μερικές φορές ξεχνάνε ότι δεν είναι τα αγγλικά η μητρική μας γλώσσα, αλλά σίγουρα πρέπει να έχεις ασχοληθεί πολύ πιο σοβαρά για να περάσεις. Και πάλι κατά τη γνώμη μου.

 

 

Συμφωνω κυριως ως προς τα προφορικα, γιατι οντως του cambridge δεν εχουν καμια σχεση με τα αντιστοιχα του michigan (στα οποια με κρατησαν μολις 5 λεπτα..). Το michigan θεωρω οτι δεν απαιτει ισως τη γραμματικη του cambridge, αλλά το λεξιλογιο ειναι αρκετα δυσκολο (ισως και πιο δυσκολο απο αυτο του cambridge).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κυριως ως προς τα προφορικα, γιατι οντως του cambridge δεν εχουν καμια σχεση με τα αντιστοιχα του michigan (στα οποια με κρατησαν μολις 5 λεπτα..). Το michigan θεωρω οτι δεν απαιτει ισως τη γραμματικη του cambridge, αλλά το λεξιλογιο ειναι αρκετα δυσκολο (ισως και πιο δυσκολο απο αυτο του cambridge).

Όντως είναι απαιτητικό (το Michigan), άλλωστε proficiency είναι κι αυτό, αλίμονο! Αλλά το λεξιλόγειο στο Cambridge εξετάζεται έμμεσα, κυρίως μέσω του Reading γι' αυτό δεν κάνει τόση αίσθηση... Τουλάχιστον προσωπικά τις λέξεις που εξετάζει το Michigan, στην συντριπτική τους πλειοψηφία τις ξέρω απ' τα κείμενα reading του Cambridge.

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κυριως ως προς τα προφορικα, γιατι οντως του cambridge δεν εχουν καμια σχεση με τα αντιστοιχα του michigan (στα οποια με κρατησαν μολις 5 λεπτα..). Το michigan θεωρω οτι δεν απαιτει ισως τη γραμματικη του cambridge, αλλά το λεξιλογιο ειναι αρκετα δυσκολο (ισως και πιο δυσκολο απο αυτο του cambridge).
αποκλειεται να σε κρατησαν 5 λεπτα. το λιγοτερο 10 το ανωτερο 15...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εντάξει όταν λέω ευκολότερο εντός ορίων, proficiency είναι έτσι κι αλλιώς. Αλλά και στατιστικά, βλέπω άααααααασχετα άτομα να το παίρνουν. Για μένα είναι ευκολότερο γιατί είναι απλά άλλο επίπεδο. Το μεν είναι ορολογία επιστήμης κ τεχνολογιών, το δε λογοτεχνία (βλ. DELF-SORBONNE). Αντε να θυμάσαι δηλαδή πως λένε το ''δρασκελίζω στο χορτάρι με το αριστερό πόδι σε έκταση'' :D .Τα Reading δηλαδή του Cambridge φαίνονται ότι είναι αγγούρια. Το άλλο βέβαια έχει πολύ λεξιλόγιο.

 

Κάτι άλλο τώρα, έχετε παρατηρήσει ότι η Σάρα και η Μάρα έχει proficiency σημερα?? Quo vadis my friends??? Δηλαδή αύριο-μεθαύριο τι θα μας ζητάνε???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να σε κρατησαν 5 λεπτα. το λιγοτερο 10 το ανωτερο 15...

 

Δεν εχω κανεναν λογο να πω ψεματα φιλε μου! Η εξεταστρια μου ειπε σε 5 λεπτα (μπορει και 4 για να ειμαι ειλικρινης) οτι το περασα και μου ευχοταν καλη επιτυχια για τη συνεχεια. Το ιδιο εγινε και με αλλους 2 συμμαθητες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανεναν λογο να πω ψεματα φιλε μου! Η εξεταστρια μου ειπε σε 5 λεπτα (μπορει και 4 για να ειμαι ειλικρινης) οτι το περασα και μου ευχοταν καλη επιτυχια για τη συνεχεια. Το ιδιο εγινε και με αλλους 2 συμμαθητες μου.
αυτο που εκανε η εξεταστρια ηταν λαθος. ειναι υποχρεωμενη, ακομα και αν ο εξεταζομενος ειναι πολυ καλος η πολυ κακος, να τον κρατησει τουλαχιστον 10 λεπτα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι άλλο τώρα, έχετε παρατηρήσει ότι η Σάρα και η Μάρα έχει proficiency σημερα?? Quo vadis my friends??? Δηλαδή αύριο-μεθαύριο τι θα μας ζητάνε???

 

Eίναι ήδη φανερό ότι τουλάχιστον στο εξωτερικό στην συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων το Proficiency περνάει συνήθως αδιάφορο... Ζητάνε TOEFL ή IELTS ενώ το πρώτο γίνεται συνεχώς πιο δύσκολο ειδικά όταν απαιτείται μεγάλη βαθμολογία... Προς το παρόν έχει ισχύ 2 χρόνια αλλά όπως το πάνε, σε λίγο θα ισχύει για 15 μέρες... :wacko:

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

αυτο που εκανε η εξεταστρια ηταν λαθος. ειναι υποχρεωμενη, ακομα και αν ο εξεταζομενος ειναι πολυ καλος η πολυ κακος, να τον κρατησει τουλαχιστον 10 λεπτα...

 

 

Αν ειναι πολυ κακος, να τον κρατησει ωστε να τον βοηθησει να το περασει, αλλά αν ειναι πολυ καλος και δε βλεπει καποιο "προβλημα", ποιος ο λογος να το συνεχισει? Ειδικα στο michigan που τα προφορικα του θεωρουνται πιο "ελευθερα".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

βγήκαν τα αποτελέσματα του E.C.C.E.Δυστυχώς δεν πέρασα... Είμαι πολύ απογοητευμένος...

Final: F

P/F: Fail

ORAL: LP

LST: BF

GVR: BF

WRI: LP

τι τουλάχιστον θα έπρεπε να είχα καλύτερο για να περνούσα, μήπως ξέρετε;

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πέρασα!!! Τώρα περιμένω και αποτελέσματα από FCE!!!

Πάντως μην απογοητεύεσαι, πάντα υπάρχει και η δεύτερη φορά!

Link to comment
Share on other sites

βγήκαν τα αποτελέσματα του E.C.C.E.Δυστυχώς δεν πέρασα... Είμαι πολύ απογοητευμένος...

Final: F

P/F: Fail

ORAL: LP

LST: BF

GVR: BF

WRI: LP

τι τουλάχιστον θα έπρεπε να είχα καλύτερο για να περνούσα, μήπως ξέρετε;

 

ξέρει κανείς τι σημαίνει το P/F , γιατί εμένα με μπερδευει.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος φέτος με το CAE και το FCE!Γιατί αργουν τόσο;Έχω βαρεθέι να δίνω συγχαρητήρια!Όχι οτι έχω άγχος για τα αποτελέσματα( πέρασα το ECCE και το FCE χωρίς διάβασμα με Α ) απλά θέλω να το δω γραμμένο και να μου πούνε και εμένα μπράβο!(βασικά θέλω να δω αποτελέσματα τώρα για να πάρω τα δώρα που μου έχουν υποσχεθεί, το ίδιο δεν κάνει;:lol: )
Link to comment
Share on other sites

βγήκαν τα αποτελέσματα του E.C.C.E.Δυστυχώς δεν πέρασα... Είμαι πολύ απογοητευμένος...

Final: F

P/F: Fail

ORAL: LP

LST: BF

GVR: BF

WRI: LP

τι τουλάχιστον θα έπρεπε να είχα καλύτερο για να περνούσα, μήπως ξέρετε;

Αν θυμάμαι καλά μπορείς να έχεις μέχρι 2 LowPass και τα υπόλοιπα >=pass.

Mε Fail και BorderFail κόβεσαι σίγουρα. Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά!:elephant:

Link to comment
Share on other sites

βγήκαν τα αποτελέσματα του E.C.C.E.Δυστυχώς δεν πέρασα... Είμαι πολύ απογοητευμένος...

Final: F

P/F: Fail

ORAL: LP

LST: BF

GVR: BF

WRI: LP

τι τουλάχιστον θα έπρεπε να είχα καλύτερο για να περνούσα, μήπως ξέρετε;

 

Φίλε μου , δικαιολογημένα κόπηκες! Όλα τα είχες οριακά. Άλλα πάνω από τη βάση και άλλα από κάτω. Απλά , σκέψου πως υπάρχουν άτομα που κόβονται έχοντάς τα όλα στο high pass εκτός από ένα borderline fail!

Μη στενοχωριέσαι!

Ξαναδώσε και σίγουρα θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

για χαρα σε ολους μιπως ξερετε που μπορω να δω αποτελεσματα για το

προφισενσυ αν περασε ο γιος μου......:rolleyes:

 

Γεια χαρά! Αν έδινε το πτυχίο του Πανεπιστημίου του Michigan , τότε πήγαινε εδώ , αλλιώς πήγαινε εδώ για το cambridge!

Link to comment
Share on other sites

δεν το βάζω κάτω. Θα ξαναδώσω! Αν δεν το πάρω να μην με λένε Θοδωρή. Θα δώσω τώρα τον Νοέμβριο.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...