Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυτυχως η δικια μας ειναι πτυχιουχος Αγγλικης Φιλολογιας και μια χαρα κανει τη δουλεια της.Δεν μπορω να πω οτι και αυτοι με Proficiency δεν κανουν δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοβαρα??Μηπως εκανες ιδιαιτερα??Γιατι εγω πηγαινω σε φροντιστηριο ξ.γλ.

den ekana idiaitera, meso frontistiriou kai ego. aplos eipa as dokimaso, ligo diavasma parapano, ligi tyhi kai to pira!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει κατι τετοιο συμφωνα με αυτα που α=ξερω. Δεν ξερω πολλες λεπτομεριες αλλα γενικα ακου τι γινεται. Στο δημοσιο δεν υπαρχει καποια υσχι, οπο οταν το παρεις δεν "λιγει", αλλα εαν χρειαστεί να πας σε αγγλια πχ θα πρεπει να μην ειναι 2 (η 3) χρονια παλαιοτερο.

 

Οποτε ναι μεν δεν υπαρχει καποιο οριο αλλα ουσιαστικα όταν το πανεπηστιμιο εκει θετει οριο να μην ειναι 2(η 3) χρονια παλαιοτερο, υπαρχει αυτο το θεμα υσχεις.

 

Παντως για το δημοσιο (ασεπ κτλ) δεν υπαρχει προβλημα υσχης.

 

Να ρωτησω οποιο πτυχιο Proficiency και να εχεις (Cambridge, ) εχεις την δυνατοτηα να ανοίξεις φροντιστήριο ?

σειρα μου να σε διαφωτισω.

αφου παρεις το προφισενσι,πρεπει να πας στο υπουργειο παιδειας(δε θυμαμαι σε ποιο τμημα)και να κανεις μια αιτηση για χορηγηση επαρκειας.

τα δικαιολογητικα δε θυμαμαι ποια ειναι.περα απο αντιγραφο τιτλου,θελει φωτοτυπια ταυτοτητας,πιστοποιητικο γεννησεως και καποιο παραβολο..ολα αυτα τα στελνεις με συστημενη επιστολη,οπου 2 μηνες μετα σου ερχεται η απαντηση(και παλι με συστημενη επιστολη)

εν συνεχεια μαζευεις τα υπολοιπα δικαιολογητικα(για χορηγηση αδειας φροντιστηριου πλεον) και συνεχιζεις...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, ούτε το Proficiency ούτε το Lower έχουν ημερομηνία λήξης. Είναι διπλώματα. Σίγουρο αυτό. Μόνο τα IELTS και το TOEFL, που είναι τεστακια και όχι πτυχία έχουν 3ετή ισχύ συναδέλφισσα.

 

Κανονικά ισχύουν εφόρου ζωής όπως φαίνεται και εδώ.

Once awarded Cambridge ESOL CPE certificates are valid for life.

Έχω δει πάντως μεταπτυχιακά προγράμματα εδώ που έχουν συμπεριλάβει σαν προυπόθεση να τα έχεις λάβει τη τελευταία 10ετία.

Θα είχε πλάκα πάντως να ξαναδοκίμαζα..υπάρχει κάνα site με practice tests?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για practise tests μονο σε βιβλια θα δεις.

Σε sites του Michigan και του Cambridge μονο past papers.

Για ποιο επιπεδο ενδιαφερεσαι?

proficiency

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και κατι που μου ηρθε να ρωτησω τωρα....

Το πτυχιο του Michigan μετα απο ποσο καιρο στο αποστελλουν σπιτι σου?

Περασε ενας φιλος και θελει να μαθει ποτε θα εχει το χαρτι στα χερια του...

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που μου ηρθε να ρωτησω τωρα....

Το πτυχιο του Michigan μετα απο ποσο καιρο στο αποστελλουν σπιτι σου?

Περασε ενας φιλος και θελει να μαθει ποτε θα εχει το χαρτι στα χερια του...

 

Σου το στέλνουν σπίτι;:blink:

Εγώ έπρεπε μέσα σε μια προθεσμία να πάω να το πάρω με την ταυτότητα μου από το Anatolia στη Θεσ/νίκη.Στο σπίτι μου ήρθε μόνο ένα γράμμα το οποίο μου έλεγε ότι πέρασα και σε ποιες ημερομηνίες πρέπει να πάω να το πάρω..

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ μέχρι Παρασκευή θα ξέρω επίσημα αν το Speaking για το Proficiency του Michigan θα είναι man-to-man εξεταστής-υποψήφιος όπως γινόταν ή όπως πάνε να το κάνουν πλέον,δηλ. με διάλογο μεταξύ δύο υποψηφίων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το αλλαξουν αυτο!

Μαλλον η προφορικη εξεταση θα γινετε οπως γινοταν και παλια.

 

 

Σαν σκέψη υπάρχει σίγουρα και ίσως να έχει αποφασιστεί. Πάντως το αποτέλεσμα θα το ξέρουμε επίσημα αφού θα ανακοινωθεί σε σεμινάριο της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης,νομίζω αύριο ή το αργότερο μέχρι Παρασκευή.

Το νέο σύστημα εξέτασης για το Speaking -αν αποφασιστεί- θα ισχύσει από την προσεχή πρώτη εξέταση για το Proficiency του Michigan με τον καινούριο τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων[με τη διπλή εξέταση κάθε χρόνο,Νοέμβριο-Μάιο],δηλ τώρα το Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουμε...Δεν ειναι ποια και τοσο μεγαλη αποφαση η εξεταση δυο υποψηφιων!Γλιτωνουν και χρονο.Και το εφαρμοζουν και σχεδον ολοι οι φορεις εξετασεων.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον οδηγουμαστε προς εξεταση 2 υποψηφιων!

Αυτο ακουγεται τωρα τελευταια!

 

Πριν από λίγο γύρισα από το μάθημα και η καθηγήτρια μας είπε ότι,αν και πήγε στο σεμινάριο της ένωσης σήμερα, δεν τους ενημέρωσαν για το θέμα αυτό και μάλλον θα μάθουμε από το σεμινάριο της Τετάρτης που μας έρχεται..

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ.Για να συμμετασχω στο προφισιενσυ του μισιγκαν απαιτειται ως προυποθεση να εχω παρει το αντιστοιχο Λοουερ?????
Link to comment
Share on other sites

Oχι!Δινεις κατευθειαν 10 Νοεμβριου το Final Test.

Προλαβαινεις μεχρι τις 5 Οκτωβριου αιτηση συμμετοχης.

Τα εξεταστρα ειναι 170 ευρω.

Πληροφοριες: http://www.hau.gr/hau/el/exams_ecpe.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...