Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oχι!Δινεις κατευθειαν 10 Νοεμβριου το Final Test.

Προλαβαινεις μεχρι τις 5 Οκτωβριου αιτηση συμμετοχης.

Τα εξεταστρα ειναι 170 ευρω.

Πληροφοριες: http://www.hau.gr/hau/el/exams_ecpe.html

 

Πληροφοριακα ρωτησα.Φετος ξεκινω μαθηματα στο φροντιστηριο.Ευχαριστω.Τωρα σε αυτη τη φαση που βρισκομαι,ποιο ειναι πιο δυσκολο??Πιστευετε οτι πρεπει και τα 2 να τα δωσω??Στο φροντιστηριο μου ειπαν επειδη εγω θελω να δωσω μονο το βρεταννικο,οτι να παρω και τα βιβλια του μισιγκαν,για το προφισιενσυ,γιατι λεει δεν εχει καμια σχεση με το λοουερ,τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.Η δικη σας πειρα (εννοω κατοχους προφισενσυ και των 2 ή ενος εξ αυτων)ποια ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα ρωτησα.Φετος ξεκινω μαθηματα στο φροντιστηριο.Ευχαριστω.Τωρα σε αυτη τη φαση που βρισκομαι,ποιο ειναι πιο δυσκολο??Πιστευετε οτι πρεπει και τα 2 να τα δωσω??Στο φροντιστηριο μου ειπαν επειδη εγω θελω να δωσω μονο το βρεταννικο,οτι να παρω και τα βιβλια του μισιγκαν,για το προφισιενσυ,γιατι λεει δεν εχει καμια σχεση με το λοουερ,τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.Η δικη σας πειρα (εννοω κατοχους προφισενσυ και των 2 ή ενος εξ αυτων)ποια ειναι???

 

Ποιο lower εδωσες και με τι βαθμο το πηρες? Πληροφοριακα..

 

Προσωπικη αποψη και τα 2!!! Σιγουρα το βρετανικο ειναι αρκετα πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι ακατορθωτο σε καμια περιπτωση!!! Το μισιγκαν ειναι βατο και με ενα σωστο διαβασμα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

Και -παλι προσωπικη αποψη- καλυτερα να παλευεις με τον εαυτο σου και τις γνωσεις σου (βλ. Cambridge) παρα με το ρολοι (βλ.Michigan).

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστος takis19.

Στο Cambridge τα πραγματα να και πιο δυσκολα εχεις χρονο να σκεφτεις ενω στο Michigan οχι.Παντως και τα δυο εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια δυσκολια!

 

Καθως:Πραγματι το Cambridge στο Speaking , Reading και UOE ήταν πιο δύσκολο (εξαιρείται το Vocabulary και Close). Η έκθεση είναι πιο εύκολη. Οχι οτι τα θέματα είναι πιο εύκολα, αλλα επειδή είχες περισσοτερη άνεση χρονου. Στην εκθεση του michgan (μίσιγκαν προφερεται και οχι μιτσιγαν οπως επαναλαμβάνεται συνεχως) έχεις μονο 30 λεπτά (απο τη στιγμή που ανοίγονται τα τετραδια) στην διαθεση σου. Αρα έχουμε: 3 λεπτα να αποφασισουμε ποιο απο τα 2 θέματα να επιλέξουμε και αλλα 5 λεπτά να σκεφτούμε πως θα το αναπτύξουμε. Επομένως ο ελεύθερος χρόνος για να την γράψουμε είναι περίπου 20 λεπτα. Πρέπει να είναι περίπου 300λέξεις. Εγώ δεν πρόλαβα να την ξαναδιαβάσω οταν την είχα γράψει (αναρωτιέμαι πως με πέρασαν). Στη συνέχεια έχουμε το Listening! Εκεί κόβονται οι περισσοτεροι: Δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς! Τα λένε το ένα μετα το άλλο και δεν προλαβαίνεις ούτε να δείς τις πιθανές απαντήσεις! Είχα φρικάρει ασε που έπρεπε να γυρνας το τετράδιο όταν τελείωνε η σελίδα και να μεταφέρεις τις απαντήσεις στο answer sheet! Οποιοι έδωσαν με καταλαβαίνουν απόλυτα. Τέλος έρχεται το GVRC. Το μονο εύκολο είναι το Reading. Διοτι ξέρουν να βάζουν ενδιαφέροντα κείμενα (αποψη μου). Οταν έδωσα, τα περισσότερα ήταν του National Geographic. Επομένως τα διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον (ακόμα τα θυμάμαι). Και πάλι σε πιέζει ασφυκτικά ο χρόνος. Close και Vocabulary, δεν το συζητάμε: Πολύ πιο δύσκολα απο του Cambridge. Σαν να μην έφτανε αυτο έχουμε και τα παρακάτω: για να περάσεις χρειάζεσαι τουλάχιστον 13/20. Μπορεί να μην φαντάζει μεγάλη η διαφορα απο του Cambridge (12/20) αλλα είναι! Είναι διοτι τα ερωτήματα μπορεί να φτάνουν και τα 130! Ετσι η κλίμακα αλλάζει. Όμως το χειρότερο απ'ολα είναι οτι τίποτα δεν συμψηφίζεται. Δηλαδή έστω οτι έχετε πάρει: Έκθεση 18, Speaking 19,GVRC 18.5, Listening 12. Αποτέλεσμα: Κόβεστε! Απεναντίας άν είχατε τέτοιες βαθμολογίες στο Cambridge θα το περνούσσατε με "Α"!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο lower εδωσες και με τι βαθμο το πηρες? Πληροφοριακα..

 

Κοπηκα στο αμερικανικο,στο Cambridge το πηρα με c.Ευχαριστω και τους 2για τη πληροφορηση.Απο την αρχη οταν δηλαδη εδωσα και τα 2 πιο αισιοδοξος ημουν για το Cambridge .Τελικα ηρθε η σχετικη επιβεβαιωση...Παντως για μενα το θεμα χρονου ειναι καθοριστικος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Koιτα...

Το Μισιγκαν εστιαζει σε λεξιλογιο σε γενικες γραμμες ενω το Καιμπριτζ σε γραμματικη.

Ειναι τα φορτε του καθενος!

Link to comment
Share on other sites

Κοπηκα στο αμερικανικο,στο Cambridge το πηρα με c.Ευχαριστω και τους 2για τη πληροφορηση.Απο την αρχη οταν δηλαδη εδωσα και τα 2 πιο αισιοδοξος ημουν για το Cambridge .Τελικα ηρθε η σχετικη επιβεβαιωση...Παντως για μενα το θεμα χρονου ειναι καθοριστικος παραγοντας.

 

Και ποτε λες να δωσεις για proficiency? Ενοοω φετος-Μαιο ή Δεκεμβριο του '08 πχ?

 

Προσωπικα το Michigan το θεωρω ευκολο! Ακομα και με το Prelimenary που πλεον καταργηθηκε και πολλοι το θεωρουσαν το πιο δυδκολο κομματι! Με εξαιρεση την εκθεση που σε πιεζει χρονος βεβαια, αλλα δε ζητανε το "τελειο" για να σε περασουν...

Το cambridge ειναι πιο δυσκολο! Speaking ακομα ψαχνω εναν να το περασε οταν εδινα εγω, use εχει τσιμπημενα πραγματα, reading & listening νομιζω βγαινουν "φυσιολογικα", και εκθεση οι 2 ωρες ειναι οτι πρεπει για να παρεις ενα ωραιοτατο good αν οχι exceptional!!;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Και ποτε λες να δωσεις για proficiency? Ενοοω φετος-Μαιο ή Δεκεμβριο του '08 πχ?

 

To kalokairi,dhladh se 2 xronia ton ioynio,me dedomeno oti se 3 mhnes alllazei o xronos.Rwthsa kai sta frontisthria einai 2 xronia h foithsh,bebaia epilogh mou einai ti thelw,alla 8a paw kanonika.Esu ti les??sorry gia ta agglika tvra eida oti 3exasa na alla3w glwssa sto plhktrologio..;);)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι τα 2 χρονια χρειαζονται οπωσδηποτε!!! Σωστη αποφαση!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τις δυναμεις του κανει οτι μπορει!

Οταν νιωσεις ΕΣΥ ετοιμος να δωσεις τοτε πηγαινε και δωσε.

Ετσι ειναι σιγουρο οτι θα περασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τις δυναμεις του κανει οτι μπορει!

Οταν νιωσεις ΕΣΥ ετοιμος να δωσεις τοτε πηγαινε και δωσε.

Ετσι ειναι σιγουρο οτι θα περασεις.

 

Αυτο θα κανω.Δεν θα βιαστω.ετσι κι αλλιως οι απαιτησεις τωρα στο επιπεδο αυτο ειναι πιο αυξημενες...

Link to comment
Share on other sites

antikeimenika to cambridge einai pio diskolo apo to michigan afou sto deftero xreiazesai mono aristo lexilogio kai sveltada.sto proficiency thelei skepsi,grammatiki kali kai lexilogio kai grigorada pali.an kai den exo dosei katholou michigan pistevo apo afta pou akouo kai diavazo oti einai pio efkolo.simvouli mou na doseis kai na epikentrotheis mono sto cambridge kai to kiriotero einai na exeis kalo kathigiti!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,έμαθα νέα τελικά.Αυτά που θα γράψω παρακάτω είναι αυτά που επίσημα ανακοινώθηκαν χθες σε σεμινάριο από την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και πρόκειται να ισχύσουν από τις προσεχείς εξετάσεις μέχρι το 2009.

Η προφορική εξέταση λοιπόν θα γίνεται 1-1,δηλ. υποψήφιος-εξεταστής και θα ξεκινάει κλασσικά με κάποιες εισαγωγικές ερωτήσεις[του στυλ ''Πες μας λίγα πράγματα για σένα...''].Στην συνέχεια -και εδώ βρίσκεται η διαφορά- θα δίνεται μια εικόνα στον υποψήφιο,χωρίς όμως να χρειάζεται να την περιγράψει[π.χ.''..βλέπουμε μια γυναίκα με ένα κοριτσάκι και από πίσω ένα κτήριο..''], αλλά να ξεκινήσει αμέσως με το σχολιασμό του θέματος που παρουσιάζεται στην εικόνα.Δηλ.,εάν υπάρχει π.χ. ένα αεροπλάνο ή ένα τραίνο, ο υποψήφιος θα πρέπει να πει[μάλλον ύστερα από ερώτηση του εξεταστή] για το πόσο διευκολύνουν τη ζωή μας τα σύγχρονα μέσα μεταφοράς ή κάτι σχετικό.

Από το 2009 και έπειτα, αν δεν αλλάξει κάτι, η εξέταση θα γίνεται όπως ακριβώς ανέφερα σε προηγούμενο ποστ,δηλ. με εξέταση 2 υποψηφίων ταυτόχρονα που θα κάνουν συζήτηση μεταξή τους.

Link to comment
Share on other sites

OK thanx!

Θα το ψαξω και θα σας πω αν βρω τπτ...

 

Παιδια εχετε να μου προτεινετε καποια βιβλια με Practice Tests?Για το Lower Του Michigan?

Γιατι δινει ενας φιλος το Δεκεμβριο!

 

Παιδια αν μου απαντουσατε το συντομοτερο δυνατον θα σας ημουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω 3 τίτλους, με σειρά αυξανόμενης δυσκολίας, σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου γνώμη και τη διδακτική μου πείρα:

 

1) Plus Michigan ECCE - Practice Tests (mm publications)

 

2) New Generation Michigan ECCE - 10 Practice Tests (Grivas)

 

3) All Star ECCE Practice Tests (New Editions)

Link to comment
Share on other sites

teo_l20: φίλη :)

 

Όσον αφορά στο πού θα καταλήξει ο φίλος σου, εξαρτάται από το επίπεδό του. Εγώ θα πρότεινα να ξεκινούσε από κάτι -σχετικά- εύκολο, όπως τα practice tests του Γρίβα, βιβλίο που είναι πολύ καλό και με πάρα πολύ υλικό, έχει πολλές επιπλέον ασκήσεις στο τέλος του βιβλίου, καθώς και vocabulary revision ανά 2 ενότητες. Θα έλεγα ότι πλησιάζει πολύ το επίπεδο των εξετάσεων. Τα tests από New Editions είναι επίσης πολύ καλό βιβλίο, με extra υλικό, αλλά και πολύ δύσκολο. Σε κάποιον που δεν είχε ξανά επαφή με tests, θα του φανεί πολύ δύσκολο και θα προκαλέσει άγχος. Ακόμα, θεωρώ πως το επίπεδο δυσκολίας τους είναι μεγαλύτερο από εκείνο των εξετάσεων. Η πείρα μου μού έδειξε πως δεν είναι απαραίτητο να "φορτώνονται" αδικαιολόγητα οι υποψήφιοι με τόσο δύσκολα tests, εκτός κι αν έχουν φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο οπότε θα το δούνε σαν πρόκληση. Πάντα εξαρτάται φυσικά και από το χαρακτήρα του κάθε ατόμου, άλλοι θέλουν από την αρχή να μπουν στα βαθιά, κι άλλοι να κάνουν μικρά και σταθερά βήματα.

 

Όλα αυτά προσωπική άποψη πάλι.. γιατί όμως δε συμβουλεύεται και τον καθηγητή του; Ή προετοιμάζεται μόνος; Αν ισχύει το τελευταίο, ας πάει σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο να δει από κοντά αυτά τα βιβλία ή άλλα που θα του κεντρίσουν το ενδιαφέρον. Μόνο έτσι θα δει αν μπορεί να "βγάλει" ένα βιβλίο με tests και ποιό/ποιά πρέπει να χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα τον ενημερωσω φιλη μου. (Sorry για πριν που σε ειπα "φιλε")

Δυστυχως το φροντηστηριο το παρατησε και ψαχνει τωρα να εχει καποιο χαρτι σιγουρο.

Το επιπεδο του φτανει κατα πολυ αυτο του Lower.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το Speaking που ανεφερε και ο Caesar2_88 θα ισχυσει μονο στο ΕCPE και ΟΧΙ στο ECCE.

 

More information:https://www.lsa.umich.edu/eli/eli_detail/0,2853,24891%255Farticle%255F57464,00.html

Link to comment
Share on other sites

Eχω και αλλα νεα!!!!

Συμφωνα με το site Της ΕλληνοΑμερικανικης Ενωσης:

 

Τα πτυχία επιπέδου ΕCCE (Μάιος 2007) είναι τώρα διαθέσιμα και μπορείτε να τα παραλάβετε από Μασσαλίας 22, Δευτέρα έως Παρασκευή, 09:00-17:00.

 

Μπραβο γρηγοραδα!

Στο Cambridge περιμενεις κανενα εξαμηνο για να τα παρεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Eχω και αλλα νεα!!!!

Συμφωνα με το site Της ΕλληνοΑμερικανικης Ενωσης:

 

Τα πτυχία επιπέδου ΕCCE (Μάιος 2007) είναι τώρα διαθέσιμα και μπορείτε να τα παραλάβετε από Μασσαλίας 22, Δευτέρα έως Παρασκευή, 09:00-17:00.

 

Μπραβο γρηγοραδα!

Στο Cambridge περιμενεις κανενα εξαμηνο για να τα παρεις! :p

 

Οχι και εξαμηνο.....Νοεμβριο νομιζω ειναι καθε χρονο διαθεσιμα.Δεν παιρνω κι ορκο,αλλα νομιζω καπου τοτε τα δινει το φροντιστηριο που πηγαινω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...