Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

skeftomai na doso kai to cambridge. alla den xero an tha ishyei i adeia didaskalias pou eho apo to michigan. kai an stin teliki hreiazetai kai deytero ptyhio gia to idio pragma. psahno kai douleia se frontistirio kai pistevo pos to cambridge sou dinei allo aera

 

Θεωρητικά είναι ισότιμα, αλλά οι περισσότεροι το θεωρούν κατώτερο "Ε, καλά έχεις Michigan σιγά τ'αυγά!" Αν δεν έχεις βλέψεις για σπουδές στη Βρατανία δεν τρέχει και τίποτα αν δεν το πάρεις. Είναι μια ικανοποίηση όμως αν το πάρεις! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

eyharisto. na'sai kala. epeidi eho vlepseis gia metaptyhiako exo, theoreitai aparaitito diladi?

 

Αν θες Αγγλία θέλουν Cambridge, για Αμερική αντίστοιχα το Michigan. Άσε που δίνεις και επιπλέον εξετάσεις γλωσσομάθειας πριν πας έξω. Να τα κοιτάξεις, εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να μάθει κάποιος αγγλικά αλλα τα αγγλικά της νέας Βρετανίας γιατί εκεί είναι η αυθεντική προφορά.Σήμερα ο Μπους μιλαέι τα πιο βλάχικα αγγλικά του κόσμου ενω το παράδοξο είναι οτι οι Green Day τα μιλάνε καλύτερα και απο τους Άγγλους.

 

Δυστηχώς αυτή η προφορά των Αμερικανών χαρακτηρίζεται ως αναιδής και ανεπίτρεπτη αφου προήλθε απο τη ψευτοπερηφάνια που χαρακτήριζε τον Αμερικανό του 1950 που πίστευε οτι ο κόσμος χρωστάει την ελευθερία του σ'αυτόν(δε θυμάμαι που το άκουσα αυτό).

 

Επίσης είναι λάθος να λέμε center αντι για centre και orgαnizαtion αντι για orgαnisαtion,είναι λανθασμένα αντι-αμερικανικά πράγματα.

 

προέρχεται απο το Nicolas Sarkozy ο οποίος τα μιλάει καλύτερα απ'όλους

 

Transcription

 

 

Δημοσιογράφος:Et ca,ca serait du liberalisme vraiment social(Και αυτό θα ήταν νεοφιλελευθερισμός πραγματικά κοινωνικός)

Sarkozy:You are welcome to invest France.We will be happy to help you make money-in France-... and of course to make some money with you,for us

Δημοσιογράφος:Ah!j'suis pas sur qu'ils ont tout compris!(Δεν είμαι σιγουρος οτι τα κατάλαβαν όλα!)

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να μάθει κάποιος αγγλικά αλλα τα αγγλικά της νέας Βρετανίας γιατί εκεί είναι η αυθεντική προφορά.Σήμερα ο Μπους μιλαέι τα πιο βλάχικα αγγλικά του κόσμου ενω το παράδοξο είναι οτι οι Green Day τα μιλάνε καλύτερα και απο τους Άγγλους.

 

Δυστηχώς αυτή η προφορά των Αμερικανών χαρακτηρίζεται ως αναιδής και ανεπίτρεπτη αφου προήλθε απο τη ψευτοπερηφάνια που χαρακτήριζε τον Αμερικανό του 1950 που πίστευε οτι ο κόσμος χρωστάει την ελευθερία του σ'αυτόν(δε θυμάμαι που το άκουσα αυτό).

 

Επίσης είναι λάθος να λέμε center αντι για centre και orgαnizαtion αντι για orgαnisαtion,είναι λανθασμένα αντι-αμερικανικά πράγματα.

 

προέρχεται απο το Nicolas Sarkozy ο οποίος τα μιλάει καλύτερα απ'όλους

 

 

Δεν πιστεύω πως είναι λαθεμένα, ούτε πως οι Αμερικάνοι το κάνουν αυτό από τουπέ.

 

Point is: Σε μια χώρα με προσμίξεις από ένα σωρό λαούς, θεωρώ πως είναι λογικό να υπάρξουν απλουστεύσεις στη γλώσσα. Π.χ. το προφέρεις center, γιατί να μη το γράψεις και έτσι; Π.χ. το προφέρεις organization, γιατί να μη το γράψεις και έτσι; "Περπατώ στο πλάι -> sidewalk"! Κατά πολύ πιο απλό από το "pavement". "I've been = I've gone" κ.λπ. Για εμένα είναι αυτά θετικά στοιχεία που δείχνουν την απλότητα ενός λαού κι όχι την προσκόλλησή του σε κανόνες που οι άβγαλτοι λόγιοι φίλτατοι Άγγλοι χρησιμοποιούν !

Stumbling, crawling, falling, trying to reach for you...
Link to comment
Share on other sites

Π.χ. το προφέρεις organization, γιατί να μη το γράψεις και έτσι;

 

Γιατί αυτή είναι η παράδοση,το s προφέρεται /z/,το πήραν απο τα γαλλικά ασχετα αν μερικοί το αρνούνται και λενε οτι είναι απο τα λατινικά(εννοείται οτι πήραν και απο εκεί).Είναι ωραίο να ακολουθείς τη παράδοση σε ότι αφορά τη γλωσσολογία.Το έκαναν και οι Γάλλοι που πριν απο καμια 700-1000 χρόνια έβγαλαν οτι k υπήρχε(το θεωρούν πολύ γερμανικό γράμμα) και έβαλαν qu που παραπέμπει στα λατινικά,restauration latine.

 

Το ίδιο θα έπρεπε να κάνουμε και εμεις σε πολλά πράγματα,να κάνουμε μια εγκαθίδρυση αρχαίων ελληνικών,πχ αντι για σε να λέμε "εν",να βάζουμε ν τελικό,να αλλάξουμε λίγο το συντακτικό μας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προφέρεται πάντα /z/. Πάρε το stop π.χ.

 

Βέβαια, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Είναι όντως καλό να κρατάμε παραδόσεις κ.λπ. Μολαταύτα, πώς θα το κάνεις αυτό πραγματικότητα σε ένα λάο που ούτε καν τη δημοτική δε μπορεί να χειριστεί σωστά; Όπως βλέπεις, οι γλώσσες απλουστεύονται συνεχώς. Δε ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό. Η ιστορία θα μιλήσει από μόνη της!

 

Στέλιος

Stumbling, crawling, falling, trying to reach for you...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.Εχοντας φετος παρει το λοουερ του κειμπριτζ,σκεφτομαι,αν πρεπει να συνεχισω και για proficiency.Αλλα οχι του μισιγκαν.Σπουδαζω διοικηση επιχ,αν και εχω τη πεποιθηση οτι με το λοουερ καλυπτομαι στο επακρο για τη μελλοντικη σταδιοδρομια μου,δλδ για δουλεια.Να συνεχισω λοιπον αλλα 2 χρονια,ή να ξεκινησω αλλη γλωσσα,οπως γερμανικαήγαλλικα??
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.Εχοντας φετος παρει το λοουερ του κειμπριτζ,σκεφτομαι,αν πρεπει να συνεχισω και για proficiency.Αλλα οχι του μισιγκαν.Σπουδαζω διοικηση επιχ,αν και εχω τη πεποιθηση οτι με το λοουερ καλυπτομαι στο επακρο για τη μελλοντικη σταδιοδρομια μου,δλδ για δουλεια.Να συνεχισω λοιπον αλλα 2 χρονια,ή να ξεκινησω αλλη γλωσσα,οπως γερμανικαήγαλλικα??

 

Aν την πεποιθηση την έχεις βάσιμα και όντως δεν υπάρχουν (και δεν θα υπάρξουν) μεγαλύτερες απαιτήσεις στον τομέα σου, μάθε οτιδήποτε μπορεί να σου χρησιμεύσει. Αλλά απ' όσο ξέρω οι απαιτήσεις στα αγγλικά συνεχώς μεγαλώνουν και το proficiency θεωρείται απαραίτητο... Αν ήμουν εσύ θα πήγαινα για proficiency, με δεδομένο ότι έχεις μπει κ σε ρυθμό στα αγγλικά και αν έχεις περιθώρια μετά πας και για δεύτερη γλώσσα. Γνώμη βέβαια είναι αυτή. Ο,τι κι αν αποφασίσεις καλή επιτυχία!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Προτιμηση το Proficiency καθως.

Αν πας Αγγλια ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ του Cambridge.

Αν πας Αμερικα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ του Michigan.

 

Και αν μεινεις εδω ανοιγεις ενα φροντηστηριο Ξενων Γλωσσων!

Link to comment
Share on other sites

"I've been = I've gone"
Και στην Αγγλία και στην Αμερική, άλλο το "I've been" άλλο το "I've gone"...

Το πρώτο σημαίνει ότι έχω πάει κάποια στιγμή στο παρελθόν και το έχω ως εμπειρία, το δεύτερο ότι έχω πάει και είμαι εκεί...

I've been to Italy σημαίνει ότι κάποια στιγμή που δεν καθορίζω έχω επισκεφθει την Ιταλία...

My mom has gone to Italy σημαίνει πως η μητέρα μου λείπει και είναι στην Ιταλία...

:happy:

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Δεν προφέρεται πάντα /z/. Πάρε το stop π.χ.

Το s όταν είναι αρχή ή τέλος λέξης προφέρεται πάντα /s/.

Οταν είναι μέσον, μονό είναι /z/ και διπλό /s/.

Γι'αυτό και πολλές φορές βλέπουμε ελληνικά ονόματα που δεν έχουν διπλό σ στην ορθογραφία να δίνονται με διπλό στα αγγλικά για σωστή απόδοση της προφοράς... Λάρισα=Larissa

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

 

Και αν μεινεις εδω ανοιγεις ενα φροντηστηριο Ξενων Γλωσσων!

Και στραβώνεις κι εσύ κι άλλον κόσμο...:cry:
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.Εχοντας φετος παρει το λοουερ του κειμπριτζ,σκεφτομαι,αν πρεπει να συνεχισω και για proficiency.Αλλα οχι του μισιγκαν.Σπουδαζω διοικηση επιχ,αν και εχω τη πεποιθηση οτι με το λοουερ καλυπτομαι στο επακρο για τη μελλοντικη σταδιοδρομια μου,δλδ για δουλεια.Να συνεχισω λοιπον αλλα 2 χρονια,ή να ξεκινησω αλλη γλωσσα,οπως γερμανικαήγαλλικα??

to proficiency είναι απαραίτητο. ο εργοδότης ανάμεσα σε 2 υποψηφίους με τα ίδια προσοντα ψάχνει να βρει ένα σημείο που ο ένας υπερέχει. εγώ to proficiency το έδωσα 6 μήνες μετά τo lower, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

παιδια,καπου ειχα διαβασει πως το λοουερ εχει "ισχυ" 3 ετη.ισχυει αυτο;;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδια,καπου ειχα διαβασει πως το λοουερ εχει "ισχυ" 3 ετη.ισχυει αυτο;;

Δηλαδή μετά τα 3 έτη πρέπει να ξαναδώσεις; No way. Hoax.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,καπου ειχα διαβασει πως το λοουερ εχει "ισχυ" 3 ετη.ισχυει αυτο;;

 

Ναι ισχύει κατι τετοιο συμφωνα με αυτα που α=ξερω. Δεν ξερω πολλες λεπτομεριες αλλα γενικα ακου τι γινεται. Στο δημοσιο δεν υπαρχει καποια υσχι, οπο οταν το παρεις δεν "λιγει", αλλα εαν χρειαστεί να πας σε αγγλια πχ θα πρεπει να μην ειναι 2 (η 3) χρονια παλαιοτερο.

 

Οποτε ναι μεν δεν υπαρχει καποιο οριο αλλα ουσιαστικα όταν το πανεπηστιμιο εκει θετει οριο να μην ειναι 2(η 3) χρονια παλαιοτερο, υπαρχει αυτο το θεμα υσχεις.

 

Παντως για το δημοσιο (ασεπ κτλ) δεν υπαρχει προβλημα υσχης.

 

Να ρωτησω οποιο πτυχιο Proficiency και να εχεις (Cambridge, Michigan) εχεις την δυνατοτηα να ανοίξεις φροντιστήριο ?

Link to comment
Share on other sites

ισχύει όντως? εννοώ γίνεται με proficiency να ανοίξεις φροντιστήριο? επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας πει τι παίζει.
Link to comment
Share on other sites

to proficiency είναι απαραίτητο. ο εργοδότης ανάμεσα σε 2 υποψηφίους με τα ίδια προσοντα ψάχνει να βρει ένα σημείο που ο ένας υπερέχει. εγώ to proficiency το έδωσα 6 μήνες μετά τo lower, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις 2 χρόνια

 

Σοβαρα??Μηπως εκανες ιδιαιτερα??Γιατι εγω πηγαινω σε φροντιστηριο ξ.γλ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, ούτε το Proficiency ούτε το Lower έχουν ημερομηνία λήξης. Είναι διπλώματα. Σίγουρο αυτό. Μόνο τα IELTS και το TOEFL, που είναι τεστακια και όχι πτυχία έχουν 3ετή ισχύ συναδέλφισσα.

Τώρα όσο αφορά την ίδρυση φροντιστηρίου ισχύουν τα εξής:

ΙΔΡΥΣΗ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ

 

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

 

* Αίτηση προς τη διεύθυνση Β'βάθμιας Εκπαίδευσης.

* Τίτλος σπουδών (για τα ξενόγλωσσα φροντιστήρια ο τίτλος σπουδών μπορεί να είναι πτυχίο ή επάρκεια ή οποιοσδήποτε τίτλος αλλά στην τελευταία περίπτωση πρέπει ο ενδιαφερόμενος να διορίσει διευθυντή πτυχιούχο ξενόγλωσσο).

* Αντίγραφο ποινικού μητρώου τύπου Α΄(εκδίδεται από τα δικαστήρια και ισχύει για τρεις μήνες).

* Πιστοποιητικό εισαγγελίας πλημμελειοδικών (εκδίδεται από τα δικαστήρια).

* Πιστοποιητικό εισαγγελίας εφετών (εκδίδεται από τα δικαστήρια).

* Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄. Οι στρατολογικές υποχρεώσεις πρέπει να είναι εκπληρωμένες και το πιστοποιητικό εκδίδεται από το στρατολογικό γραφείο.

* Πιστοποιητικό υγείας από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή.

* Υπεύθυνη δήλωση του ΝΔ 1599 στην οποία θα δηλώνεται ότι δεν υπάρχει κανένα κώλυμα ή ασυμβίβαστο από αυτά που αναφέρονται στο άρθρο 11 και 68 του ΑΝ 2545 / 1940 (δηλαδή ότι ο ενδιαφερόμενος δεν είναι δημόσιος υπάλληλος και ότι συγγενής του πρώτου βαθμού εξ αίματος ή αγχιστείας δεν είναι δημόσιος καθηγητής εκεί που θα λειτουργήσει το φροντιστήριό του).

* Ένσημα εκπαιδευτικών τελών 5.000 δρχ. από Δημόσιο Ταμείο.

* Παράβολo 5.000 δρχ. από το Ταμείο Γενικών Εσόδων.

 

Πηγή: ΑΠΘ

 

Η καθηγήτριά μου μού είχε πει ότι για να ιδρύσεις φροντιστήριο αρκεί να έχεις ένα ξενόγλωσσο τίτλο, έστω και Elementary... Φυσικά μη νομίζετε ότι θα διαρκέσει για πολύ ακομη αυτή η κατάσταση, αφού ήδη ετοιμάζονται να καταργήσουν τις επάρκειες. (Και καλά στα αγγλικά που έχουν όλοι, στις άλλες γλώσσες γιατί???)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η καθηγήτριά μου μού είχε πει ότι για να ιδρύσεις φροντιστήριο αρκεί να έχεις ένα ξενόγλωσσο τίτλο, έστω και Elementary...

H καθηγήτριά σου κάνει λάθος... πώς θα πάρεις επάρκεια με το Elementary; Εκτός κι αν είσαι απλά ιδιοκτήτης αλλά τότε επιβάλεται να έχεις διευθυντή σπουδών με επάρκεια.

Φυσικά μη νομίζετε ότι θα διαρκέσει για πολύ ακομη αυτή η κατάσταση, αφού ήδη ετοιμάζονται να καταργήσουν τις επάρκειες. (Και καλά στα αγγλικά που έχουν όλοι, στις άλλες γλώσσες γιατί???)
Αυτό ακούγεται εδώ και 20 χρόνια...
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

ισχύει όντως? εννοώ γίνεται με proficiency να ανοίξεις φροντιστήριο? επειδή δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας πει τι παίζει.
Τα πεερισσότερα φροντιστήρια με τί νομίζιες έχουν ανοίξει;;; Και τί καθηγήτριες εργάζονται εκεί;;;:wacko:
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...