Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι ένα site που λέει τους επιτυχόντες στο michigan.Το ξέρει κανείς????

 

Η σελίδα του είναι hau.gr.Υπάρχει αντίστοιχο θέμα αν δεν κάνω λάθος λίγο πιο κάτω που δεν είναι μόνο για proficiency κι ας το λέει ο τίτλος:lol:.Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από σήμερα είναι διαθέσιμα τα αποτελέσματα του CPE του Ιουνίου '07. Δυστυχώς έχω μόνο τον δικό μου κωδικό και όχι αυτόν του Βρετανικού συμβουλίου. Γιατί τα κάνουν τόσο δύσκολα τα πράγματα??? Καλή επιτυχία σε όλους.

http://www.examination-services.gr/greek/results.asp

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και το CPE οποτε τελος μια και καλη τα αγγλικα!:)

 

 

EDIT: Cambridge Proficiency English εννοουσα και οχι Advanced !!

Link to comment
Share on other sites

Congratulations!!! εγω δυστυχως εμεινα στο λοουερ. το μετανιωσα που δεν συνεχισα για proficiency..αλλα τι να κανω! ειχα καταπιαστει με τα γερμανικα και λεω απο το να τα σκατωσω και στα δυο ας ασχοληθω μονο με το ενα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Congratulations!!! εγω δυστυχως εμεινα στο λοουερ. το μετανιωσα που δεν συνεχισα για proficiency..αλλα τι να κανω! ειχα καταπιαστει με τα γερμανικα και λεω απο το να τα σκατωσω και στα δυο ας ασχοληθω μονο με το ενα!

Δεν σε πήραν και τα χρόνια!!!

 

Άργησαν τα αποτελέσματα αλλά άξιζε η αναμονή...!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συγχαρητηρια!Με τι βαθμους το περασες;Low Pass,Pass or High Pass?

στο μισιγκαν με Low Pass,Pass or High Pass ειναι;;γιατι του κεμπριτζ απο οσο θυμαμαι ειναι με Α,Β,C.εχει αλλαξει κατι;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στο μισιγκαν με Low Pass,Pass or High Pass ειναι;;γιατι του κεμπριτζ απο οσο θυμαμαι ειναι με Α,Β,C.εχει αλλαξει κατι;

 

Το Cambridge ειναι οπως θυμασαι και το Michigan οπως ειπες....;)

 

Ποιό θεωρείτε το ανώτατο;

 

Τι εννοεις το ανωτατο? Απο Cambridge-Michigan ποιο θεωρειται "καλυτερο"??

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούνται και τα δύο ισότιμα, τουλάχιστον στο ελληνικό δημόσιο. Δυσκολότερο λέγεται πως είναι του Cambridge αλλά αν σ' αρέσουν τα αγγλικά (κι αν έχεις κ μαζοχιστικές τάσεις ως ένα βαθμό) αξίζει τον κόπο...
Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ρωτάω. Ένας μικρός οδηγός θα βοηθούσε.

Έχω καιρό να ασχοληθώ με πτυχία ξένων γλωσσών.

Μπορεί να τα γράψει κάποιος όλα απ το ευκολότερο-χειρότερο-μικρότερο μέχρι το δυσκολότερο-καλύτερο-ανώτατο;

 

Ένας γνωστός μου δίνει για "τοφλ" (κάπως έτσι) και μπορεί να το δώσει κάθε βδομάδα λέει αλλα δεν πολύ κατάλαβα τη χρησιμότητα του.

...
Link to comment
Share on other sites

Να σου λυσω εγω την απορια φιλαρακι!

Τα πτυχια των Αγγλικων ειναι τεσσερα:

Μichigan

Cambridge

Edexcel

Kρατικο

Διαρκεια του καθενως (Lower):

 

Μichigan: 3 ωρες

Cambridge: 5,5 ωρες :p (με διαλλειματα)

Edexcel : 2 ωρες

Kρατικο :3,5 ωρες

 

Δεικτης δυσκολιας:

Μichigan Μετριο

Cambridge Δυσκολο

Edexcel Ευκολο

Kρατικο Μετριο εως Δυσκολο

 

(Προσωπικη μου αποψη ο δεικτης δυσκολιας)

 

Το Michigan αποτελειτε απο Multiple choice ολα και μια εκθεση 1 σελιδας σε 30 λεπτα.

Θελει δηλαδη καποια γρηγοραδα στα multiple choice και σε εκθεση.

 

Το Cambridge εχει πλουσιες ασκησεις γραμματικης και λεξιλογιου διαφορετικης δυσκολιας αλλα σε κουραζουν 5,5 ωρες εξετασεις βρε παιδι μου! Αλλα γραφεις τουλαχιστον χαλαρα λογω χρονικου περιθωριου.

 

Εdexcel Το πιο ευκολο.Μονο 2 ωρες εξετασης και κανει μια πιο επιφανειακη εξεταση.

 

Κρατικο μετριο αλλα με χαλια ακουστικη που κατατασετε αναμεσα στα

μετριοδυσκολα.Δυσκολο ειναι ενα κειμενο απο Ελληνικα να το μεταφρασεις στα Αγγλικα.

Αναγνωρισηματητα:

 

Ολα τα πιστοποιητικα αναγνωριζονται απο τον ΑΣΕΠ και σε ολο τον κοσμο εκτος απο το Κρατικο που ειναι μονο για εδω για ισχυει.

Επιλογος:

Προτιμησε κατι σε Edexcel ή Μichigan ευκολα και τα δυο και δεν θα εχεις το φοβο των εξετασεων Αγγλικων!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλο χειμωνα σε ολους.Πριν λιγο πηρα το χαρτι για το LOWER Cambridge οπου περασα με C.Αντι8ετα ειχα μαθει μεσω διαδυκτυου στις διακοπες μου οτι με εκοψαν στο αντιστοιχο του michigan.Δεν με απασχολει τωρα πια ομως.Συγχαρητηρια σε οισους πετυχαν:yahoo::yahoo:
Link to comment
Share on other sites

 

Το Cambridge εχει πλουσιες ασκησεις γραμματικης και λεξιλογιου διαφορετικης δυσκολιας αλλα σε κουραζουν 5,5 ωρες εξετασεις βρε παιδι μου! Αλλα γραφεις τουλαχιστον χαλαρα λογω χρονικου περιθωριου.

 

 

Ο χρόνος για το reading του Cambridge (για το proficiency πάντα) είναι ποοοοοολύ οριακός κατά κοινή ομολογία όσων δίνουν ενώ το listening συνήθως έχει πανάθλια ακουστική. Το speaking (τουλάχιστον σε μένα) ήταν αρκετά επιθετικό, μόνο που δε μας έδειρε ο εξεταστής, και με ερωτήσεις τύπου "γιατί υπάρχουν παγκόσμιοι ηγέτες" κ άλλα κουλά..

 

PS Jim19 συγχαρητήρια!

Seeing the good meme si tout va si mal...
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος για το reading του Cambridge (για το proficiency πάντα) είναι ποοοοοολύ οριακός κατά κοινή ομολογία όσων δίνουν ενώ το listening συνήθως έχει πανάθλια ακουστική. Το speaking (τουλάχιστον σε μένα) ήταν αρκετά επιθετικό, μόνο που δε μας έδειρε ο εξεταστής, και με ερωτήσεις τύπου "γιατί υπάρχουν παγκόσμιοι ηγέτες" κ άλλα κουλά..

 

PS Jim19 συγχαρητήρια!

 

 

Λάθος. Σε εμένα ήταν και η ακουστική καλή και ο χρόνος πιστεύω πως είναι αρκετός για το reading. Δε μπορούν να σε αφήσουν να γράφεις επ' άπειρον.

Stumbling, crawling, falling, trying to reach for you...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Proficiency του Cambridge!!! Mε Α:w00t::w00t::w00t:!!! Και να φανταστείτε νόμιζα ότι είχα κοπεί..!

Και να βρίσω και το φροντιστήριό μου :rocket::whip::chair:γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να μας ειδοποιήσουν και το έμαθα από ένα διαφημιστικό που πέταξαν στο σπίτι μου......

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Proficiency του Cambridge!!! Mε Α:w00t::w00t::w00t:!!! Και να φανταστείτε νόμιζα ότι είχα κοπεί..!

Και να βρίσω και το φροντιστήριό μου :rocket::whip::chair:γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να μας ειδοποιήσουν και το έμαθα από ένα διαφημιστικό που πέταξαν στο σπίτι μου......

congrats!!!! to proficiency tou cambridge einai psilodyskolo. ego edosa to michigan. alla i proti pou me enimerose itan i kathigitria mou

Link to comment
Share on other sites

congrats!!!! to proficiency tou cambridge einai psilodyskolo. ego edosa to michigan. alla i proti pou me enimerose itan i kathigitria mou

 

Euxaristw! Kala nai, den sygrinontai metaksy tous! To michigan apla ithele taxytita! Trelo palouki to Cambridge, poli apaititiko!

Link to comment
Share on other sites

skeftomai na doso kai to cambridge. alla den xero an tha ishyei i adeia didaskalias pou eho apo to michigan. kai an stin teliki hreiazetai kai deytero ptyhio gia to idio pragma. psahno kai douleia se frontistirio kai pistevo pos to cambridge sou dinei allo aera
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...