Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος ενός FCE, είχα κάνει προετοιμασία πριν 2-3 χρόνια για το ECPE αλλά η διαδικασία ήταν με Preliminary Tests, και εγώ λόγω έλλειψης χρόνου λίγο πρίν δώσω το Preliminary Test σταμάτησα. Παρόλο αυτά επειδή έχω συνεχή επαφή με την γλώσσα θα ήθελα να δώσω το ECPE τώρα αν όχι τον Μάΐο επειδή είναι μικρό το διάστημα προετοιμασίας ίσως τον Δεκέμβρη(αν δεν κάνω λάθος). Απλά επειδή στα φροντιστήρια ζητούν μεγάλα χρηματικά ποσά, παρόλο αυτά κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά, εγώ θα ήθελα να κάνω την προετοιμασία μόνος μου και να δώσω μόνος μου. Απλά θα ήθελα να μάθω την διαδικασία για το πώς μπορώ να κάνω αίτηση και τι ακριβώς χρειάζεται...:O Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, συγχαρητήρια σε όσους περάσανε και καλή επιτυχία στους εξατοζόμενους του Μάΐου! :)
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον φιλε μου θα σε βοηθησω εγω.

Αυτη την στιγμή στην ελληνοαμερικανικη ενωση επικρατει ενα χάος καθώς εχουν αλλάξει τα αρχεία τους και ολες οι αιτησεις συμμετοχης σε .pdf εχουν σβηστεί.Το ίδιο ισχύει και με τα εξέταστρα!Θα μπεις στο http://www.hau.gr/?i=hau.el.exams_schedule για δεις ποτε θα ανακοινωθούν τα εξέταστρα.Να υπολογίζεις περιπου 170-180 ευρω!. Επίσης θα μπεις http://www.hau.gr/?i=hau.el.exams_ecpe και θα μάθεις οσες πληροφορίες θες για το ECPE. Πολλοί συνδεσμοι δεν λειτουργούν αλλα σίγουρα μεσα στις αρχές Φεβρουαρίου ολες οι πληροφοριες που ζητας θα βρισκονται εκει!Good Luck! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα ,στο site της ελληνοαμερικάνικης ένωσης έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα και για το Lower για στην καρτέλα που εμφανίζει για να γράψεις τα στοιχεία σου δεν αναφέρει επακριβως.
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω πηρα το ECPE με Pass... Oλα στο Pass τα ειχα, αν και περιμενα Low Pass το Listening... Καλα αποτελεσματα σε ολους!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους παιδια!

Ποιοι αλλοι το περασαν να μας πουν!

 

Λοιπον νεα απο εξετασεις του Michigan ECCE (LOWER) ECPE (PROFICIENCY)

 

Σχετικα με το ECCE:

 

http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce_ecpe_info.pdf

 

http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce2008_application_form.pdf

 

Σχετικά με το ECPE:

 

http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce_ecpe_info.pdf

 

http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce_ecpe_info.pdf

 

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου θα σε βοηθησω εγω.

Αυτη την στιγμή στην ελληνοαμερικανικη ενωση επικρατει ενα χάος καθώς εχουν αλλάξει τα αρχεία τους και ολες οι αιτησεις συμμετοχης σε .pdf εχουν σβηστεί.Το ίδιο ισχύει και με τα εξέταστρα!Θα μπεις στο http://www.hau.gr/?i=hau.el.exams_schedule για δεις ποτε θα ανακοινωθούν τα εξέταστρα.Να υπολογίζεις περιπου 170-180 ευρω!. Επίσης θα μπεις http://www.hau.gr/?i=hau.el.exams_ecpe και θα μάθεις οσες πληροφορίες θες για το ECPE. Πολλοί συνδεσμοι δεν λειτουργούν αλλα σίγουρα μεσα στις αρχές Φεβρουαρίου ολες οι πληροφοριες που ζητας θα βρισκονται εκει!Good Luck! :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια!:)

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Tίποτα φιλε μου!

Ελπίζω να ειδες το παραπάνω ποστ οτι ανακοινώθηκαν τα εξεταστρα και οι αιτησεις συμμετοχής στο http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce_ecpe_info.pdf και http://www.hau.gr/resources/pdf/michigan_exams/ecce_ecpe_info.pdf

Link to comment
Share on other sites

To αναφερα και πριν Nikoskat αλλα δεν πειραζει που το ξανααναφερεις!

Καλο ειναι να το ξαναβλεπουν τα παιδια που εδωσαν!

Παντως με παραξενευει που εχεις κακή εμπειρία με τα προφορικα του Michigan?!I Know οτι ειναι ευγενεστατοι για αυτο!

ολοι οι συμμαθητες ειχαν καλη εμπειρια, αλλα η δικη μου εξεταστρια δεν ηταν οτι καλυτερο. και το ιδιο ενιωθε και η προηγουμενη που εδωσε που χαρακτηριστικα περπαταγε στο διαδρομο και γυρνουσε συνεχεια πισω και εκανε νοηματα "ωχ, αστα, βραστα...κλπ" :p

Link to comment
Share on other sites

Kαι εσυ πετυχες στην περιπτωση τι να κανουμε!

Αλλα σημασια είχε οτι το πέρασες.

Στα προφορικα ποσο σε ειχε?(Low Pass, Pass, Honors Pass)

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφέρονται για τα αποτελέσματα του ECCE December 2007 θα είναι γνωστα μεχρι της 20 Φεβρουαρίου!

 

Μια φιλη μου εδωσε δεκεμβρη λοουερ,και σημερα μπηκα στο HAU για να δω αποτελεσματα με εβγαλε στον ορφεα και ζητησε κωδικο και ημερομ γεννησης,αλλα μετα εμφανισε οτι ο υποψηφιος δεν βρεθηκε.Περιεργο τοτε αφου οπως λες εσυ θα βγουν εκεινη την ημερομηνια γιατι σου επιτρεπεται απο τωρα η ''προσβαση''???

Link to comment
Share on other sites

jim19 σου επιτρέπετε απο τωρα η προσβαση γιατι εχουν βγει τα αποτελέσματα απο το Proficiency Νοεμβριος 2007 οπως θα δεις και στο index του hau.gr και αυτα δίνωνται απο τον Ορφεα επίσης.Για ECCE να περιμένεις ξανα σχετική ανακοίνωση στο Index!

 

hurin να υπολογίζεις μετα απο 2-3 μηνες απο την εκδοση των αποτελεσματων. Δηλαδη γύρω στον Απρίλιο.Αλλα σπανια οι ημερομηνιες τηρουνται!Μπορει να ερθει πιο νωρις ή πιο αργα!

Link to comment
Share on other sites

pedes mia erotisi exo na kano:pisteyete oti prepei na dothei megalo varos sto vocabulary section??oxi tha elega oxi kai toso...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως πρέπει να δοθεί το ανάλογο βάρος. Εσύ είσαι τόσο σίγουρος για την επίδοσή σου στα υπόλοιπα που δε θα διαβάσεις λεξιλόγιο;

 

Εξάλλου το λεξιλόγιο χρειάζεται και στα Cloze/Reading, πώς μπορείς να λες πως δε θα δώσεις βάρος; Ξέρω πως το Michigan έχει απαιτητικό λεξιλόγιο, αλλά αν δεν το είχε, όλοι θα το έπαιρναν.. κάπου πρέπει να είναι δύσκολο κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον.. δεν είναι και χίλιες, μη γίνεσαι υπερβολικός. Με περίπου 200 τη βδομάδα το πολύ, κατά τη γνώμη μου καλύπτεσαι.

 

Και δεύτερον, αν το θεωρείς χάσιμο χρόνου, σε ξαναρωτάω.. πώς περιμένεις να τα πας καλά και στα υπόλοιπα parts; Πώς θα γράψεις έκθεση χωρίς λεξιλόγιο; Πώς θα αντιμετωπίσεις τα κείμενα και το cloze;

 

Α, και για να μη δώσω την εντύπωση της "ξερόλας", σου μιλάω από τη θέση της καθηγήτριας με 10χρονη εμπειρία και δη σε πτυχία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετοί μαθητές που σκεφτόταν σαν εσένα και, δυστυχώς για εσένα κι αυτούς, το μεγαλύτερο ποσοστό κόπηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον.. δεν είναι και χίλιες, μη γίνεσαι υπερβολικός. Με περίπου 200 τη βδομάδα το πολύ, κατά τη γνώμη μου καλύπτεσαι.

 

Και δεύτερον, αν το θεωρείς χάσιμο χρόνου, σε ξαναρωτάω.. πώς περιμένεις να τα πας καλά και στα υπόλοιπα parts; Πώς θα γράψεις έκθεση χωρίς λεξιλόγιο; Πώς θα αντιμετωπίσεις τα κείμενα και το cloze;

 

Α, και για να μη δώσω την εντύπωση της "ξερόλας", σου μιλάω από τη θέση της καθηγήτριας με 10χρονη εμπειρία και δη σε πτυχία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετοί μαθητές που σκεφτόταν σαν εσένα και, δυστυχώς για εσένα κι αυτούς, το μεγαλύτερο ποσοστό κόπηκε.

 

epeidi eiste kai kathigitria kai sigoura kserete pio polla apo mena thelo apla na sas po oti diafono pliros me tin katastasi tin opia paratiro sta frontistiria sto epipedo sto opio vriskomai kathos osous rotao to mono pou mou lene einai oti tous agxonoun oi kathigites vazontas lekseis,ekthesis ena soro xoris na katsoun na analysoun tin katastasi apla na ginoun kapia pragmata....e loipon se emena to agxos kai to stress pou theloun na epivaloun den prokeitai na piasei topo.......:mad::mad::mad:

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Kαι εσυ πετυχες στην περιπτωση τι να κανουμε!

Αλλα σημασια είχε οτι το πέρασες.

Στα προφορικα ποσο σε ειχε?(Low Pass, Pass, Honors Pass)

Ηonors Pass; με προσβαλλεις, ο βαθμος του καλου μαθητη ειναι το Pass :p

Link to comment
Share on other sites

epeidi eiste kai kathigitria kai sigoura kserete pio polla apo mena thelo apla na sas po oti diafono pliros me tin katastasi tin opia paratiro sta frontistiria sto epipedo sto opio vriskomai kathos osous rotao to mono pou mou lene einai oti tous agxonoun oi kathigites vazontas lekseis,ekthesis ena soro xoris na katsoun na analysoun tin katastasi apla na ginoun kapia pragmata....e loipon se emena to agxos kai to stress pou theloun na epivaloun den prokeitai na piasei topo.......:mad::mad::mad:

Δεν αντιλέγω ότι η κατάσταση δεν είναι και η ιδανική. Υπάρχουν όμως τόσοι παράγοντες που δυστυχώς κάποιος που είναι στη θέση του μαθητή δε μπορεί να κατανοήσει πλήρως και να "μπει" στη θέση του καθηγητή, έστω και για ένα λεπτό. Ο κύριος λόγος γι'αυτή την πίεση που αναφέρεις είναι απλά ότι ο καθηγητής θέλει οι μαθητές του να επιτύχουν. Σ' αυτό, πέρα από την προσωπική επιθυμία, συμβάλλουν και οι πιέσεις που δέχεται από γονείς και εργοδότη (βλέπε ιδιοκτήτη φροντιστηρίου). Και, δυστυχώς για τους μαθητές, αυτό μεταφράζεται ως πίεση πάνω στο λεξιλόγιο, μιας και για το Michigan αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, όπως προαναφέραμε.

 

Συμφωνώ ότι κάποιοι δεν κάνουν τη δουλειά τους όπως θα 'πρεπε, γιατί είτε αδιαφορούν στο να περάσουν σωστές βάσεις και να δουλέψουν μεθοδικά, είτε δεν έχουν εκπαιδευτεί πάνω σ'αυτό, είτε -τέλος- οι γνωστές πιέσεις δεν τους δίνουν το χρονικό περιθώριο να το κάνουν. Το λεξιλόγιο θα έπρεπε να μαθαίνεται μέσα από δημιουργικά tasks, όπως κείμενα που θα αναλύονται μέσα στην τάξη και θα υποστηρίζονται από σωστά δομημένα lesson plans εκ μέρους του καθηγητή, τραγούδια που θα επιτρέψουν στα παιδιά να θυμούνται πιο εύκολα το λεξιλόγιο, διάφορα interactive tasks για χρησιμοποίηση του καινούριου λεξιλογίου σε πραγματικές συνθήκες, και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες.. ο κατάλογος με τα resources που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας καθηγητής είναι πραγματικά ατελείωτος. Αλλά από την άλλη, πώς μπορεί να το κάνει όταν συνήθως πληρώνεται πενιχρά (μιλάμε για αμοιβή 6-7€ την ώρα σα να είναι ανειδίκευτος εργάτης, χωρίς να πληρώνονται οι έξτρα ώρες που αφιερώνει για διόρθωμα και προετοιμασία; Με τι κίνητρο; )

 

Επίσης, κακώς κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας στις εξετάσεις, ειδικά του Proficiency. Πώς περιμένουμε από παιδιά 13 και 14 χρονών πολλές φορές να αφομοιώσουν και να κατανοήσουν κατ' αυτό τον τρόπο τη γλώσσα; Όταν δε μπορούν να εκφραστούν ακόμα σωστά στα ελληνικά και να χρησιμοποιήσουν επαρκώς τη γλώσσα μας;

 

Το κεφάλαιο αυτό είναι πολύ μεγάλο και θα μπορούσα να το συζητάω για ώρες. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να μιλήσετε στους καθηγητές σας και ιδιαίτερα στον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου εξηγώντας το πώς νιώθετε γι'αυτή την πίεση. Καλύτερα να μάθετε το μισό λεξιλόγιο αλλά πραγματικά να μάθετε να το χρησιμοποιείτε παρά να διαβάσετε τις χιλιάδες λέξεις και τελικά να μη θυμόσαστε πάνω από μερικές εκατοντάδες. Η άλλη λύση, αν έχεις τη δυνατότητα, είναι να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα. Έστω και οι μισές ώρες μάλλον θα είναι πιο αποδοτικές απ' ότι στο φροντιστήριο. Πάντως προσπάθησε μόνος σου να κάνεις κάποιες λίστες με τις λέξεις που συναντάς πιο συχνά σε κείμενα και σε τεστ.. τουλάχιστον μάθε αυτές καλά, ποτέ όμως "παπαγαλία", αλλά μέσα από τα κείμενα.. έστω και με απλές αναγνώσεις. Κάνε ομαδοποιήσεις ανάλογα πχ. με τη ρίζα των λέξεων, συνώνυμα-αντώνυμα, παράγωγα και λέξεις με παρόμοια προφορά και διαφορετική γραφή ή γκρουπάκια με easily confused words όπως emit-omit-permit-admit. Αν μάθεις κάποια τέτοια πράγματα πιστεύω πως θα τα πας καλά. Καλή επιτυχία σε σένα και σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ειναι η δευτερη φορά (αποτυχημένη) που δίνω το ECPE και δυστυχως και τις δυο φορές εχω κοπεί στο listening με BF θα ηθελα την συμβουλη σας γιατι ειμαι λίγο πριν την απόφαση να σταματησω να ασχολούμαι με το θέμα , ειναι πολυ απογοητευτικο να περνάς τα υπόλοιπα που στην τελική ειναι και πραγματική απόδειξη της γνώσης σου πάνω στη γλώσσα και να κόβεσαι στο Listening !

δεν ξέρω αν απο την απογοητευσή μου "ακούγομαι" εριστική αλλά αυτη ειναι η ψυχολογία μου μετα την τελευταία φορά που εξετάστηκα

θέλω την γνώμη σας όχι τόσο για το αν θα σταματήσω ή αν θα συνεχίσω αλλά πιο πολυ για το τι άλλο μπορώ να κάνω για να εξαντλήσω το practice μου ...

ευχαριστω εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...