Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[off topic]

Καλέ, μη μου μιλάτε όλοι στον πληθυντικό, δεν είμαι δα και τοοοοοοοόσο μεγάλη :p :lol:

[/off topic]

 

[on topic]

Αυτό που μπορείς να κάνεις για εξάσκηση του Listening είναι να έρχεσαι σε επαφή με τη γλώσσα όσο περισσότερο μπορείς. Κατέβασε τραγούδια και άκουσέ τα προσπαθώντας να καταλάβεις και να γράψεις τους στίχους, ζήτησε από τον καθηγητή σου να σου δανείσει κασέτες/cd να ξανακούσεις τα Listening των βιβλίων σου, ειδικά από tests, και το σημαντικότερο, δες ταινίες χωρίς υπότιτλους. Να δεις πως θα σε βοηθήσει πολύ! Ή δες βιντεάκια στο youtube. Μπορείς να βρεις και διάφορα sites για μαθητές. Κάνε μια αναζήτηση στο google με κριτήρια "EFL/ESL for Students" ή "Learn English" μαζί με "Listening Practice" ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχουν εκατοντάδες! Ενδεικτικά σου παραθέτω μερικά:

http://www.esl-lab.com/

http://www.elllo.org/

http://esl.about.com/od/englishlistening/English_Listening_Skills_and_ActivitiesEffective_Listening_Practice.htm

 

Ελπίζω να βοήθησα.. για ο,τιδήποτε άλλο, είμαι πάντα διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν αντιλέγω ότι η κατάσταση δεν είναι και η ιδανική. Υπάρχουν όμως τόσοι παράγοντες που δυστυχώς κάποιος που είναι στη θέση του μαθητή δε μπορεί να κατανοήσει πλήρως και να "μπει" στη θέση του καθηγητή, έστω και για ένα λεπτό. Ο κύριος λόγος γι'αυτή την πίεση που αναφέρεις είναι απλά ότι ο καθηγητής θέλει οι μαθητές του να επιτύχουν. Σ' αυτό, πέρα από την προσωπική επιθυμία, συμβάλλουν και οι πιέσεις που δέχεται από γονείς και εργοδότη (βλέπε ιδιοκτήτη φροντιστηρίου). Και, δυστυχώς για τους μαθητές, αυτό μεταφράζεται ως πίεση πάνω στο λεξιλόγιο, μιας και για το Michigan αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, όπως προαναφέραμε.

 

Συμφωνώ ότι κάποιοι δεν κάνουν τη δουλειά τους όπως θα 'πρεπε, γιατί είτε αδιαφορούν στο να περάσουν σωστές βάσεις και να δουλέψουν μεθοδικά, είτε δεν έχουν εκπαιδευτεί πάνω σ'αυτό, είτε -τέλος- οι γνωστές πιέσεις δεν τους δίνουν το χρονικό περιθώριο να το κάνουν. Το λεξιλόγιο θα έπρεπε να μαθαίνεται μέσα από δημιουργικά tasks, όπως κείμενα που θα αναλύονται μέσα στην τάξη και θα υποστηρίζονται από σωστά δομημένα lesson plans εκ μέρους του καθηγητή, τραγούδια που θα επιτρέψουν στα παιδιά να θυμούνται πιο εύκολα το λεξιλόγιο, διάφορα interactive tasks για χρησιμοποίηση του καινούριου λεξιλογίου σε πραγματικές συνθήκες, και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες.. ο κατάλογος με τα resources που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας καθηγητής είναι πραγματικά ατελείωτος. Αλλά από την άλλη, πώς μπορεί να το κάνει όταν συνήθως πληρώνεται πενιχρά (μιλάμε για αμοιβή 6-7€ την ώρα σα να είναι ανειδίκευτος εργάτης, χωρίς να πληρώνονται οι έξτρα ώρες που αφιερώνει για διόρθωμα και προετοιμασία; Με τι κίνητρο; )

 

Επίσης, κακώς κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας στις εξετάσεις, ειδικά του Proficiency. Πώς περιμένουμε από παιδιά 13 και 14 χρονών πολλές φορές να αφομοιώσουν και να κατανοήσουν κατ' αυτό τον τρόπο τη γλώσσα; Όταν δε μπορούν να εκφραστούν ακόμα σωστά στα ελληνικά και να χρησιμοποιήσουν επαρκώς τη γλώσσα μας;

 

Το κεφάλαιο αυτό είναι πολύ μεγάλο και θα μπορούσα να το συζητάω για ώρες. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να μιλήσετε στους καθηγητές σας και ιδιαίτερα στον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου εξηγώντας το πώς νιώθετε γι'αυτή την πίεση. Καλύτερα να μάθετε το μισό λεξιλόγιο αλλά πραγματικά να μάθετε να το χρησιμοποιείτε παρά να διαβάσετε τις χιλιάδες λέξεις και τελικά να μη θυμόσαστε πάνω από μερικές εκατοντάδες. Η άλλη λύση, αν έχεις τη δυνατότητα, είναι να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα. Έστω και οι μισές ώρες μάλλον θα είναι πιο αποδοτικές απ' ότι στο φροντιστήριο. Πάντως προσπάθησε μόνος σου να κάνεις κάποιες λίστες με τις λέξεις που συναντάς πιο συχνά σε κείμενα και σε τεστ.. τουλάχιστον μάθε αυτές καλά, ποτέ όμως "παπαγαλία", αλλά μέσα από τα κείμενα.. έστω και με απλές αναγνώσεις. Κάνε ομαδοποιήσεις ανάλογα πχ. με τη ρίζα των λέξεων, συνώνυμα-αντώνυμα, παράγωγα και λέξεις με παρόμοια προφορά και διαφορετική γραφή ή γκρουπάκια με easily confused words όπως emit-omit-permit-admit. Αν μάθεις κάποια τέτοια πράγματα πιστεύω πως θα τα πας καλά. Καλή επιτυχία σε σένα και σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά :)

 

epeidi opos les den thes na sou milame ston plithintiko tha sta po xyma kai mpesa:D:D:p:p...oi kathigites opos poli sosta anefereis prospathoun an vgaloun mia sigekrimeni ili kai meta apo ekei as kopsei to laimo tou o mathitis aftos tin ili tin evgale opote an den perasei i apotixia einai kathara diko tou fteksimo..

fysika se afto to epipedo o mathitis exei to 90% kai o daskalos to 10%..dld afto simainei oti o mathitis mporei na katsei monos tou kai na diavasei poli apla me ligi prospatheia...polloi dinoun vasi sto simeio "Vocabulary"...an omos doseis vasi ekei kai pralipseis ta alla den tha peraseis oute se 10 xronia....

ara ego thelo na pisteyo pos i kaliteri lisi

einai na pareis to vivlio monos sou tis kassetes sou kai na katseis na asxolitheis sovara xoris na skeftesai tis agxotikes kai mi paidagogikes taktites ton daskalon...elpizo na imoun safis...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω εν μερη μαζι σου ΧronisR αλλα θα διαφωνησω σχετικα αυτο με το να προσπαθησεις μονο σου.Κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι την δουλεια του καθηγητη δυσκολα μπορει να αντικαταστήσει ενα βιβλιο οσο καλογραμμενο και να ειναι!Αυτα!Ποια ειναι η γνωμη σου freckles?
Link to comment
Share on other sites

emena i kathigitria ksereis ti mou leei sta agglika teo_l20??pos to diko tis meridio einai10% kai to ypoloipo einai diko mas....me liga logia sou leei pos ego eimai apla na se kathogigo se merika pragmata kai na sou dino tis liseis...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Με το ποσοστό 90/10 % διαφωνώ.. μάλλον προς το 50/50 τείνει κατ' εμέ το μερίδιο ευθύνης. Και επίσης συμφωνώ με τον teo_l20. Η δουλειά του καθηγητή όχι, δε μπορεί να αντικατασταθεί. Ότι ο μαθητής μπορεί (και πρέπει) να κάνει μόνος του ένα μεγάλο ποσοστό μελέτης ναι, είναι αλήθεια. Αλλά αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει σωστά και υπεύθυνα και να σου λύσει τις απορίες, τι να το κάνεις; Αν ήταν έτσι, όλοι θα έπαιρναν Proficiency χωρίς μαθήματα. Και δυστυχώς η πράξη έχει δείξει το αντίθετο, σπάνια κάποιος που διαβάζει μόνος του επιτυγχάνει. Επίσης, Χρόνη, σκέψου και τι είπες εσύ ο ίδιος.. ότι αν δώσεις βάση μόνο στο λεξιλόγιο κι όχι στα άλλα, δεν πρόκειται να περάσεις ποτέ. Και νομίζω δε διαφωνείς πως σ'αυτά που ενδεχομένως χρειάζεται λιγότερο ο καθηγητής είναι το λεξιλόγιο, άντε και το Listening. Τα υπόλοιπα; Νομίζεις ότι κάποιος μπορεί να καλύψει μόνος του τη γραμματική, τα προφορικά, τα κείμενα και πόσο μάλλον.. την έκθεση; :confused:

 

(Νομίζω η λύση σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά απλή.. απλώς βρίσκεις τον κατάλληλο καθηγητή για σένα! Με "παιδαγωγικές" τακτικές όπως τις ονομάζεις.)

 

ΥΓ. Μην παρεξηγηθώ, φυσικά και ό,τι παραπάνω κάνεις μόνος σου είναι καλό. Οπότε ναι, πάρε επιπλέον βιβλία, πάρε κασέτες και κάνε extra practice.

Link to comment
Share on other sites

!!!HOT NEWS!!!

 

Τα αποτελέσματα απο το FCE,CAE,CPE του πανεπιστημιου του Cambridge ειναι διαθέσιμα On-line στο http://www.examination-services.gr/greek/results.asp

 

Καλη επιτυχια και καλα αποτελέσματα σε όλους!:D

Link to comment
Share on other sites

Με το ποσοστό 90/10 % διαφωνώ.. μάλλον προς το 50/50 τείνει κατ' εμέ το μερίδιο ευθύνης. Και επίσης συμφωνώ με τον teo_l20. Η δουλειά του καθηγητή όχι, δε μπορεί να αντικατασταθεί. Ότι ο μαθητής μπορεί (και πρέπει) να κάνει μόνος του ένα μεγάλο ποσοστό μελέτης ναι, είναι αλήθεια. Αλλά αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει σωστά και υπεύθυνα και να σου λύσει τις απορίες, τι να το κάνεις; Αν ήταν έτσι, όλοι θα έπαιρναν Proficiency χωρίς μαθήματα. Και δυστυχώς η πράξη έχει δείξει το αντίθετο, σπάνια κάποιος που διαβάζει μόνος του επιτυγχάνει. Επίσης, Χρόνη, σκέψου και τι είπες εσύ ο ίδιος.. ότι αν δώσεις βάση μόνο στο λεξιλόγιο κι όχι στα άλλα, δεν πρόκειται να περάσεις ποτέ. Και νομίζω δε διαφωνείς πως σ'αυτά που ενδεχομένως χρειάζεται λιγότερο ο καθηγητής είναι το λεξιλόγιο, άντε και το Listening. Τα υπόλοιπα; Νομίζεις ότι κάποιος μπορεί να καλύψει μόνος του τη γραμματική, τα προφορικά, τα κείμενα και πόσο μάλλον.. την έκθεση; :confused:

 

(Νομίζω η λύση σε όλα τα παραπάνω είναι αρκετά απλή.. απλώς βρίσκεις τον κατάλληλο καθηγητή για σένα! Με "παιδαγωγικές" τακτικές όπως τις ονομάζεις.)

 

ΥΓ. Μην παρεξηγηθώ, φυσικά και ό,τι παραπάνω κάνεις μόνος σου είναι καλό. Οπότε ναι, πάρε επιπλέον βιβλία, πάρε κασέτες και κάνε extra practice.

 

:offtopic:

-Kyria(freckles) na po???

-Oxi xroni den sikoses http://www.kommotiria.gr/portal/images/stories/do%20not.jpg

-Ma kyria to ksero...:mad:

-Ante pes...:offtopic:

 

 

 

 

"paidagogiko" kathigiti den prokeitai na vro oso kai na psaxno....oso gia tin extra douleia pou anafereis kano extra douleia i opoia den me kourazei kai me efxaristei...e etsi ki allios akoma 3 mines einai tha perasoun...apla tha efarmoso mia xalari askisi diavasmatos kai apo ekei pera oti ginei ton maio..

 

 

 

 

 

:offtopic:

-Xroni sou exo pei den tha les vlakies??/:fool:

-Me sygxoreite kyria alla mou vgike afthormita....:innocent:

:offtopic:

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

ΧronisR ειναι δικη σου αποφαση αν θα διαβασεις ή οχι.Απλα αν τα διαβαζεις απο τωρα και σιγα σιγα θα δεις που το Μαιο θα σου φαινονται παιχνιδακι.Μην μπεις στο τρυπακι και πεις θα διαβασω τις τελευταιες μερες!Τοτε ΤΟ'ΧΑΣΕΣ το παιχνιδι.Σου λεω αυτα που μου λεει και η δικια μου καθηγητρια και δεν ειναι συμβουλες της φαντασιας μου.Παιδαγωγικό καθηγητη μπορεις να βρεις αλλα με πολύ ψαξιμο.Δυστυχως υπαρχει ενα ποσοστο το οποίο κανει προχειροδουλιές ή/και πασαλείματα,αφου δεν τους ενδιαφερει τπτ εκτος απο τα Money!\

 

----------------------

Καλα κανενας δεν εδωσε Cambridge να μας πει αν περασε,αφού βγηκαν τα αποτελέσματα! :p

Link to comment
Share on other sites

ΧronisR, παρά τον ήρεμο τόνο συζήτησης που προσπάθησα να κρατήσω, παρατηρώ μια ειρωνική χροιά εκ μέρους σου. Κάνε ό,τι νομίζεις λοιπόν, εξάλλου ο σκοπός μου δεν ήταν να σου πω αναγκαστικά τι να κάνεις, παρά να σου δώσω αποδοτικές (πάντα λόγω πείρας) συμβουλές, αφού ο ίδιος ξεκίνησες την κουβέντα παραπονούμενος για τον όγκο του λεξιλογίου. Και περισσότερο το έκανα γιατί ίσως βοηθούσε κι άλλους υποψηφίους. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει κι εγώ απλά θα δώσω ευχή να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΧronisR, παρά τον ήρεμο τόνο συζήτησης που προσπάθησα να κρατήσω, παρατηρώ μια ειρωνική χροιά εκ μέρους σου. Κάνε ό,τι νομίζεις λοιπόν, εξάλλου ο σκοπός μου δεν ήταν να σου πω αναγκαστικά τι να κάνεις, παρά να σου δώσω αποδοτικές (πάντα λόγω πείρας) συμβουλές, αφού ο ίδιος ξεκίνησες την κουβέντα παραπονούμενος για τον όγκο του λεξιλογίου. Και περισσότερο το έκανα γιατί ίσως βοηθούσε κι άλλους υποψηφίους. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει κι εγώ απλά θα δώσω ευχή να πάνε όλα καλά.

 

den ithela na doso aftin tin entiposi kai sorry an fenetai etsi....apla eipa na kano ligo xiomoristiki eisagogi...den eixa tetio skopo...ok thanks gia tis simboules kai tis eyxes sou kai elpizo oi mathites sou na min einai san kai emena...thanks teo_l20 kai esena....

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα.

Είχα δώσει πριν 2 χρόνια ECPE και κόπηκα :mad:.

Είχα σε όλα HIGH PASS εκτός από LISTENING που είχα LP και στο GCVR που είχα ΒF.

Σκέφτομαι τώρα να ξαναπροσπαθήσω.

Σκέφτομαι , όμως για Cambridge περισσότερο.

Θα ήθελα να προετοιμαστώ μόνος μου.

Έχει να μου προτείνει κανείς κάποια βιβλία (frecles , καμιά ιδέα;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω πως μετά από 2 χρόνια, μάλλον το Cambridge θα σε δυσκολέψει αρκετά.. γιατί δε σκέφτεσαι να ξαναδώσεις Michigan; Ειδικά από τη στιγμή που είχες High Pass σε Writing και Speaking, το Listening παλεύεται αν πάρεις κασέτες και κάνεις practice μόνος σου (εξάλλου η αμερικάνικη προφορά είναι πιο κατανοητή από τη βρετανική) και το GCVR επίσης, με διάβασμα του λεξιλογίου και ίσως κάποια ιδιαίτερα μαθήματα για να σου τονίσει ο καθηγητής κάποια ιδιαίτερα γραμματικά φαινόμενα.. εντάξει, μπορείς να τα μελετήσεις και μόνος σου, απλά όπως ανέπτυξα σε προηγούμενό μου post, σε κάποια πράγματα θεωρώ τη βοήθεια του καθηγητή αναντικατάστατη.

 

Αν πάλι επιμένεις για Cambridge, θα σου πρότεινα τη σειρά του Fowler από New Editions (έχω γενικά μια αδυναμία σ'αυτές τις εκδόσεις, είναι πολύ προσεγμένες κι έγκυρες.. και για το Michigan έχουν επίσης φανταστικά βιβλία) ή το Bridging the Gap από εκδόσεις Litera (Μπουκουβάλας). Πάντως μάλλον θα χρειαστείς και τα αντίστοιχα Τeacher's για να τσεκάρεις τις απαντήσεις σου και να πάρεις επιπλέον πληροφορίες..

 

Όπως και να 'χει, θα πρότεινα να περάσεις από ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο για να δεις και μόνος σου τι σου ταιριάζει καλύτερα.. καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδηποτε μεγαλη αλυσιδα οπως florasfun.gr θα δεις τα βιβλια που σου προτεινε η freckles!

 

freckles γιατι κατα την γνωμη σου θα δυσκολεψει το ήδη δυσκολο Cambridge?Yπαρχει καποια πληροφορία που έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα δυσκολέψει , λόγω των χρόνων που έχουν περάσει χωρίς μαθήματα!

 

don't worry be...study!!!!!

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

CPE θα δώσει, γι' αυτό και του είπα ότι μάλλον θα τον δυσκολέψει.. και γιατί την τελευταία φορά έδωσε ECPE αλλά και γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Tα αποτελέσματα των εξετάσεων Michigan ECCE December 2007 ειναι διαθέσιμα on-line!

 

Mπορείτε να τα δείτε στο : http://results.hau.gr/ Χρήσιμοποιώντας τον κωδικό σας και την ημερομηνία γέννησης σας!

 

GOOD LUCK ΣΕ ΟΛΟΥΣ!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πήρα το Michigan πριν 2 χρόνια, το Μάρτιο του 2006, και θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορούσα να αποκτήσω την επάρκεια για να μπορώ να διδάσκω. Είμαι άσχετος πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω πως δεν πρέπει να έχουν περάσει πάνω απο 2 χρόνια απο τη στιγμή που πήρες το πτυχίο.. η όχι?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε!Αρκει να εισαι στα 18 και παίρνεις την επαρκεια!Για τη διαδικασία πάρε στο 2103680000 και θα σε ενημερώσουν απο εκεί για την διαδικασία!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πήρα το Michigan πριν 2 χρόνια, το Μάρτιο του 2006, και θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορούσα να αποκτήσω την επάρκεια για να μπορώ να διδάσκω. Είμαι άσχετος πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω πως δεν πρέπει να έχουν περάσει πάνω απο 2 χρόνια απο τη στιγμή που πήρες το πτυχίο.. η όχι?:confused:

Μπορείς επίσης να βρεις πληροφορίες κι εδώ:

http://www.ypepth.gr/el_ec_category297.htm

Link to comment
Share on other sites

Nα υπενθυμισω οτι εληξαν οι προθεσμιες για το Michigan ECCE & ECPE στις 25 Feb. κι 7 March ληγουν οι προθεσμιες για Cambridge FCE,CAE,CPE!

 

Αυτα και καλη επιτυχία σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πήρα το Michigan πριν 2 χρόνια, το Μάρτιο του 2006, και θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορούσα να αποκτήσω την επάρκεια για να μπορώ να διδάσκω. Είμαι άσχετος πάνω σε αυτό το θέμα. Νομίζω πως δεν πρέπει να έχουν περάσει πάνω απο 2 χρόνια απο τη στιγμή που πήρες το πτυχίο.. η όχι?:confused:

Όσο αφορά το κατώτερο όριο ηλικίας για την επάρκεια είναι 20. Εκτός αν έχει αλλάξει κατι τα τελευταία 2 χρόνια. Τα δικαιολογητικά είναι

1.θεωρημένο αντίγραφο του πτυχίου(από το Βρετανικό, η από την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση αναλόγως ποιο πτυχίο έχεις)

2.μετάφραση του πτυχίου από δικηγόρο (μπορείς να μάθεις ποιος δικηγόρος κάνει μεταφράσεις τηλεφωνόντας στο δικηγορικό σύλλογο)

3.αντίγραφο του απολυτηρίου σου

4.αντίγραφο ταυτότητας

5.διπλοτυπο είσπραξης για εκπαιδευτικά τέλη 5,87€ (από την εφορία)

Αυτά τα στέλνεις στο υπουργείο παιδείας, διεύθυνση ιδιωτικής εκπαίδευσης στο τμήμα Γ' φροντιστηρίων. (Η διεύθυνση είναι ΥΠΕΠΘ, Δ/νση Ιδιωτικής εκπαίδευσης, Τμήμα Γ', Μητροπόλεως 15 ΤΚ10185 ΑΘΗΝΑ) Ή τα παραδίδεις στο ΚΕΠ της περιοχής σου και σε ειδοποιούν από τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση για να συμπληρώσεις κάποια αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεδιαλύνω τα πράγματα αυτα τα οποια αφορουν την επάρκεια και την αδεια διδασκαλιας θα τα βρεις στο http://www.hau.gr/resources/pdf/eparkeiaecpe.pdf και στο http://www.hau.gr/resources/pdf/adeiadidaskalias_210907.pdf για να μην έχεις προβλήματα!

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...