Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό πρέπει να το διαδώσουμε μια κάρτα με 2-3 ευρώ της παλιόVodafone έτσι θα της εξηγηθώ.

 

Ενδέχεται σε καμία εβδομαδα να πάω Κρακοβία.

Με το που δω μαγαζί της orange θα μπουκαρω για κάρτα με roaming Internet και ελπίζω να μιλάνε αγγλικά.

 

Εγώ ήμουν πέρσι το Μαΐο. Στην Βαρσοβία πήρα κάρτα της Play 7€ 7GB

 

Μιλούσαν κανονικά αγγλικά. Η Κρακοβία πάντως είναι ωραία αλλά όχι για πολύ. Μια δυο μέρες να πας να τη δεις και γειά σας. Στη Βαρσοβία είναι το ζουμί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Mε την callingcredit δεν φαινεται το πραγματικο νουμερο του κινητου σου?

 

φαινεται, αλλα πρεπει επαφη που καλεις να βαλεις το +30

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν πέρσι το Μαΐο. Στην Βαρσοβία πήρα κάρτα της Play 7€ 7GB

 

Μιλούσαν κανονικά αγγλικά. Η Κρακοβία πάντως είναι ωραία αλλά όχι για πολύ. Μια δυο μέρες να πας να τη δεις και γειά σας. Στη Βαρσοβία είναι το ζουμί

 

Ήταν και τα 7gb roaming?

Την κράτησες και Ελλάδα την κάρτα με ανανέωση μέσω εφαρμογής κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και τα 7gb roaming?

Την κράτησες και Ελλάδα την κάρτα με ανανέωση μέσω εφαρμογής κτλ?

 

Δεν γνωρίζω αν ήταν και σε roaming. Βασικά ήταν κάρτα μιας χρήσης. Δεν έπαιρνε ανανέωση νομίζω. Στην Ελλάδα έχω πολλά γιγα και λεπτά οπότε δεν ασχολήθηκα. Ήταν καλή φάση για εκεί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο την callingcredit:

 

- Koστος: 0,375€ ανα ωρα ομιλιας (0.00625€/λεπτο). Με ΦΠΑ + προμηθεια paypal. Τελικη τιμη δηλαδη. Χρεωση ανα λεπτο.

- Ιδιο κοστος ειτε καλεις σε σταθετα/κινητα Ελλαδας & ΕΕ.

- Ποιοτητα κλησεων: Χρησιμοποιησα τον dialer του κινητου (oneplus 6) για να σεταρω το SIP, δεν χρησιμοποιησα τη δικη τους εφαρμογη. Αποδεκτη ποιοτητα, αλλα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι η συνηθισμενη ποιοτητα.

- Ο χρονος που αγοραζεις δεν ληγει.

 

 

θα επανελθω μολις κανω περισσοτερες κλησεις.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο την callingcredit:

 

- Koστος: 0,375€ ανα ωρα ομιλιας (0.00625€/λεπτο). Με ΦΠΑ + προμηθεια paypal. Τελικη τιμη δηλαδη. Χρεωση ανα λεπτο.

- Ιδιο κοστος ειτε καλεις σε σταθετα/κινητα Ελλαδας & ΕΕ.

- Ποιοτητα κλησεων: Χρησιμοποιησα τον dialer του κινητου (oneplus 6) για να σεταρω το SIP, δεν χρησιμοποιησα τη δικη τους εφαρμογη. Αποδεκτη ποιοτητα, αλλα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι η συνηθισμενη ποιοτητα.

- Ο χρονος που αγοραζεις δεν ληγει.

 

 

θα επανελθω μολις κανω περισσοτερες κλησεις.

 

Εντάξει όντως δεν είναι η συνηθισμένη ποιότητα αλλά είναι πολύ καλή και κυρίως τζάμπα πράγμα. Δηλαδή πιο φθηνά πεθαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Please note that you will be charged a set up fee of 5 cent on phone-to-phone calls.

https://www.callingcredit.com/rates/calling-rates

Link to comment
Share on other sites

Please note that you will be charged a set up fee of 5 cent on phone-to-phone calls.

https://www.callingcredit.com/rates/calling-rates

 

Ναι αυτό το έχω διαβάσει. Αυτό αναφέρεται σε μια υπηρεσία που σου παρέχει Phone to Phone calls ή αλλιώς call back.

Χρησιμεύει όταν δεν έχεις καλό Mobile internet αλλά ούτε χρόνο ομιλίας στο κινητό. Μια χαρά είναι.

Εμένα γενικώς μου έχει κάνει θετική εντύπωση το γεγονός ότι είναι ξεκάθαροι στις χρεώσεις τους, χωρίς "παγίδες" και ψιλά γράμματα. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και εγώ τις απόψεις σας αγόρασα και εγώ credits στην calling credit και οι χρεώσεις μου είναι 0.005 το λεπτό προς κινητα-σταθερα μέσω Voip το ιδιο και με την επιλογη για τηλεφωνο μεσω Local Access Number...Για το γραπτο μήνυμα χρεωθηκα 0.059..

Και για την ποιότητα έχει δίκιο ο Marlboro Man ότι είναι δεκτοτατη κάί ο συνομιλητής μου δεν κατάλαβε καμία διαφορά..

Απορίες τωρα προς τον Marlboro Man:

"Χρησιμοποιησα τον dialer του κινητου (oneplus 6) για να σεταρω το SIP, δεν χρησιμοποιησα τη δικη τους εφαρμογη."

Πώς το έκανες αυτο (κάτοχος S8 plus το λέω γιατί δεν ξερω αν γίνεται σε εμενα)και αν κερδίζεις κάτι με το να να πας με τον τροπο σου, από το να χρησιμοποιεις την εφαρμογη?

 

(Στις τιμές που λεω μπορεί και να μην εβαλα τον φορο που είναι +0.001 παραπάνω δλδ ΣΥΝΟΛΟ 0.006 το λεπτό απλα έγραψα ότι μου έγραψε το site σαν χρέωση αλλά και η αντίστροφη μέτρηση λεφτών της εφαρμογης)

Edited by PetranArta
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και εγώ τις απόψεις σας αγόρασα και εγώ credits στην calling credit και οι χρεώσεις μου είναι 0.005 το λεπτό προς κινητα-σταθερα μέσω Voip το ιδιο και με την επιλογη για τηλεφωνο μεσω Local Access Number...Για το γραπτο μήνυμα χρεωθηκα 0.059..

Και για την ποιότητα έχει δίκιο ο Marlboro Man ότι είναι δεκτοτατη κάί ο συνομιλητής μου δεν κατάλαβε καμία διαφορά..

Απορίες τωρα προς τον Marlboro Man:

"Χρησιμοποιησα τον dialer του κινητου (oneplus 6) για να σεταρω το SIP, δεν χρησιμοποιησα τη δικη τους εφαρμογη."

Πώς το έκανες αυτο (κάτοχος S8 plus το λέω γιατί δεν ξερω αν γίνεται σε εμενα)και αν κερδίζεις κάτι με το να να πας με τον τροπο σου, από το να χρησιμοποιεις την εφαρμογη?

 

(Στις τιμές που λεω μπορεί και να μην εβαλα τον φορο που είναι +0.001 παραπάνω δλδ ΣΥΝΟΛΟ 0.006 το λεπτό απλα έγραψα ότι μου έγραψε το site σαν χρέωση αλλά και η αντίστροφη μέτρηση λεφτών της εφαρμογης)

ακολουθησα αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=471017

 

Στις ρυθμισεις του dialer εχει επιλογη να ρυθμισεις sip λογαριασμο, σε παρα πολλες συσκευες υπαρχει αυτο.

 

Αυτο που κερδιζω ειναι πως κανω κλησεις οπως και πριν, απλα πριν καλεσω εχω την επιλογη να επιλεξω εκεινη τη στιγμη αν η κληση θα γινει απο τη sim ή τον sip λογαριασμο. Ομως, χωρις την εφαρμογη δεν βλεπω ποσο υπολοιπο χρηματων εχω.

 

Επισης δεν ξερω ποιον codec χρησιμοποιει η συσκευη και ποιον η εφαρμογη. Γιατι η ποιοτητα της κλησης επηρρεαζεται παρα πολυ απο αυτο.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το samsung A8 2018 και ο dialer δεν έχει ρυθμίσεις για sip. Μάλλον η Samsung το πετσοκοψε στα καινούρια κινητά της.

Όπως και να χει είμαι ευχαριστημένος με την εφαρμογή τους. Μάλιστα στην αρχή είχα κατεβάσει το mobile voip, που έχει όλους τους παροχους μέσα, αλλά είδα ότι έχουν και ξεχωριστές εφαρμογές για κάθε έναν.

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.CallingCredit

 

Για την ιστορία, προχθές έκανε και ενημέρωση ενώ το Mobile voip όχι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό άρθρο - οδηγός.

Προσωπικά για εμένα το voip ήταν και θα είναι θησαυρός. Έπαιξα πολλές φορές σε τηλεπαιχνίδια με πενταψηφια σχεδόν τσάμπα, οφείλω να πω ότι έβγαλα ψωμί και το εκτίμησα πολύ.

Όσοι ανακαλύψουν την μαγεία του voip και τις δυνατότητες του δύσκολα θα το αποχωριστούν.

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Ποιό άρθρο;

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Άρθρο εννοώ το όλο θέμα που άνοιξε ο φίλος γύρω από το Voip.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να δοκιμάσω την όλη διαδικασία με το VoIP και να κρίνω αν θα βολεψει τελικά να το κρατήσω, υπάρχει καμία υπηρεσία (εκτός του Viber) που να κάνει μικρές ανανεώσεις? Γιατί αυτές που έχουν αναφερθεί θέλουν ένα δεκαρικο μέσω PayPal, κάτι που δεν θέλω να πετάξω μετά άμα δεν με βολεψει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το telz

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nettia&hl=en_US&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dtelz&pcampaignid=APPU_1_c2FoXP-9EKPmsAez-qyoDA

Απο 2€ η ανανέωση και εξαιρετικά χαμηλές χρεώσεις και για σταθερά και για κινητά Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Και δίνει και 0.20€ για δοκιμή..από το λίγο που δοκιμασα έχει αρκετά καλή ποιότητα.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και δίνει και 0.20€ για δοκιμή..από το λίγο που δοκιμασα έχει αρκετά καλή ποιότητα.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μολης το δοκίμασα. Με wifi και 4g cosmote έκανα κλήσεις με τρομερή ποιότητα ήχου. Λες και είναι ο άλλος δίπλα σου και μιλάτε. Κατανάλωση 10-15kb το δευτερόλεπτο. Συμφερη πολύ

 

Από πακέτα ίντερνετ ποιο χρησιμοποιηθεί για data στο κινητό;

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το δίκτυο σου. Ολα τα πακέτα δεδομένων είναι συμβατά

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το telz

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nettia&hl=en_US&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dtelz&pcampaignid=APPU_1_c2FoXP-9EKPmsAez-qyoDA

Απο 2€ η ανανέωση και εξαιρετικά χαμηλές χρεώσεις και για σταθερά και για κινητά Ελλάδας.

 

Ξέρουμε πόσο κοστίζει με το telz η κλήση το λεπτό; και πόσο το μήνυμα;

 

(γιατί δεν το βρίσκω εδώ: http://www.voip-comparison.com/?ll=0&ll=1&mb=0&mb=1&sms=0&sms=1&country%5B%5D=82

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο κοστίζει με το telz η κλήση το λεπτό; και πόσο το μήνυμα;

 

(γιατί δεν το βρίσκω εδώ: http://www.voip-comparison.com/?ll=0&ll=1&mb=0&mb=1&sms=0&sms=1&country%5B%5D=82

 

Κινητά 0.016€/min και 0.012€/min σταθερά. Sms μου φενεται ότι δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ thank's

Η callingcredit με 0,005 είναι αισθητά φθηνότερη, αλλά εντάξει, και η telz από την στιγμή που βάζεις και μόνο 2 ή 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Φαίνεται πολύ φτηνότερο το telz από το Viber που χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ thank's

Η callingcredit με 0,005 είναι αισθητά φθηνότερη, αλλά εντάξει, και η telz από την στιγμή που βάζεις και μόνο 2 ή 5 ευρώ.

 

Το 1/3 είναι σε τιμή η callingcredit ειδικά σε κινητά που μας συμφερη τρομερά. Το κακό είναι ότι δεν έχει να την δοκιμάσεις για να δεις την ποιοτητα. εγώ βρήκα αυτό το σάιτ όπου μπορείς να βάλεις το ελάχιστο 5€ και να το δοκιμάσεις .https://www.hanstel.biz/purchase.php

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...