Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω χρησιμοποιήσει το viber και έχει εξαιρετική ποιότητα.. Μιλάμε δε καταλαβαίνεις ότι κάνεις voip call.. Όποιος έχει δοκιμάσει θα καταλάβει
Link to comment
Share on other sites

Το έχω χρησιμοποιήσει το viber και έχει εξαιρετική ποιότητα.. Μιλάμε δε καταλαβαίνεις ότι κάνεις voip call.. Όποιος έχει δοκιμάσει θα καταλάβει

 

6 ευρώ στο Viber τα θεωρώ πολλά. Αν τα βάλεις στην callingcredit θα έχει 6.25€ που αντιστοιχούν σε ~1041 λεπτά ομιλίας που τα χρησιμοποιείς οπότε θες

Link to comment
Share on other sites

6 ευρώ στο Viber τα θεωρώ πολλά. Αν τα βάλεις στην callingcredit θα έχει 6.25€ που αντιστοιχούν σε ~1041 λεπτά ομιλίας που τα χρησιμοποιείς οπότε θες

 

Με 6 ευρώ στο viber μιλάς 98745632145995 λεπτά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Με 6 ευρώ στο viber μιλάς 98745632145995 λεπτά όμως.

 

Ναι αλλά είπαμε ότι είναι για έναν μήνα όμως και μετά πρέπει να βάζεις 6 ευρώ κάθε μήνα δηλαδή τον χρόνο θες 72 ευρώ. Το viber συμφέρει αν παίρνεις πολλά τηλέφωνα και γενικά αν έχεις το κινητό σκουλαρίκι όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είπαμε ότι είναι για έναν μήνα όμως και μετά πρέπει να βάζεις 6 ευρώ κάθε μήνα δηλαδή τον χρόνο θες 72 ευρώ. Το viber συμφέρει αν παίρνεις πολλά τηλέφωνα και γενικά αν έχεις το κινητό σκουλαρίκι όλη μέρα.

 

Συμφωνούμε σε αυτό απόλυτα. Θα δοκιμάσω την calling κάποια στιγμή και θα επανέλθω. Το viber πάντως είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε σε αυτό απόλυτα. Θα δοκιμάσω την calling κάποια στιγμή και θα επανέλθω. Το viber πάντως είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα μέχρι στιγμής

 

Εφταξα μόλις λογαριασμό στην callingcredit και έβαλα εφαρμογή και ρυθμίσεις. Κάποια κλήση δεν έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά μου αρέσει η εφαρμογή και όταν καλείς σου λέει την χρέωση και την ποιότητα του ίντερνετ για να δεις αν θα έχεις πρόβλημα με την κλήση. Πιο πάνω γράφω ότι με 5 ευρώ βάζεις 6.25. Έκανα λάθος είναι το αντίστροφο. Με 6.25 βάζεις 5 ευρώ καθαρα στο λογαριασμό σου λόγο του ΦΠΑ 24% που πρέπει να πληρώσεις. Ενεργοποίησα τον λογαριασμό να καλεί με τον stock dialer και όλα δουλεύουν άψογα. Αύριο θα επανέλθω με την ποιότητα της κλήσης αλλά νομίζω ότι μέσα από την εφαρμογή θα έχει καλύτερη ποιότητα λόγο codec σε σχέση με του κινητού. Επίσης ο αριθμός μου εμφανίζεται κανονικά σε αυτόν που καλώ σαν να τον παίρνω από το δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Με 6 ευρώ στο viber μιλάς 98745632145995 λεπτά όμως.

Υπερβολές,

44.640 είναι το θεωρητικό μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα εχει και πολιτικη ορθης χρησης,καπου το ειχα δει με πολλες λεπτομερειες αλλα δεν αποκλειεται να το αλλαξαν γιατι δεν το βρισκω. Νομιζω π.χ. οτι μετα απο ενα διαστημα συνεχους ομιλιας ελεγε οτι διακοπτεται και πρεπει να καλεσεις παλι.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις ρυθμίσεις sip (callingcredit) στον stock dialer του κινητού μου (oneplus 6) που καλείς πιο εύκολα χωρίς εφαρμογή. Η κλήση ήταν εξαιρετική με WiFi ούτε που καταλάβαινες ότι ήταν voip.

Screenshot-20190227-000709.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις ρυθμίσεις sip (callingcredit) στον stock dialer του κινητού μου (oneplus 6) που καλείς πιο εύκολα χωρίς εφαρμογή. Η κλήση ήταν εξαιρετική με WiFi ούτε που καταλάβαινες ότι ήταν voip.

Screenshot-20190227-000709.jpg

 

πως ρυθμιζεις το τον stock dialer του κινητού σου; απο τις ρυθμισεις που πας; .

οσο για την callingcredit ποσο υπολοιπο μπορουμε να βαλουμε ελαχιστο ποσο για την δουλεψουμε; .

 

πολυ ωραιο να σε ρωταει και να ενεργοποιει αυτοματα τα data οταν χρειαζεται να παρεις τηλεφωνο για να μην χρειαζεται να το κανεις χειροκινητα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πως ρυθμιζεις το τον stock dialer του κινητού σου; απο τις ρυθμισεις που πας; .

οσο για την callingcredit ποσο υπολοιπο μπορουμε να βαλουμε ελαχιστο ποσο για την δουλεψουμε; .

 

πολυ ωραιο να σε ρωταει και να ενεργοποιει αυτοματα τα data οταν χρειαζεται να παρεις τηλεφωνο για να μην χρειαζεται να το κανεις χειροκινητα.

 

Αν πας στο dialer του κινητού σου στις ρυθμίσεις κλήσεις θα λέει λογαριασμοί sip και εκεί θα μπορεις να βάλεις τον λογαριασμό που έχεις στην callingcredit. Ανάλογα βέβαια το κινητό γιατί σε κάποια δεν γίνεται.

Το ελάχιστο υπόλοιπο που μπορείς να βάλεις στην callingcredit είναι 10 ευρώ από το επίσημο site τους μέσω paypal (πληρώνεις 11.95 λόγω ΦΠΑ 24% και μπαίνουν 10) η μπορείς να βάλεις και 5 ευρώ από επίσημους resellers πάλι με paypal (πληρώνεις 6.24 μπαίνουν 5). Εγώ έβαλα 5 ευρώ για δοκιμή στην αρχή αλλα θα ανανεώσω όταν τελειώσουν και θα το κρατήσω.

Τα data δεν ενεργοποιουνται αυτόματα αλλά σου εμφανίζει αυτό το μήνυμα.

Screenshot-20190227-202903-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποιο link για έναν reseller της callingcredit που μπορούμε να βάλουμε ένα τάληρο για να το δοκιμάσουμε αν γίνεται

 

https://www.hanstel.biz

Με 6,25€ δίνει 5€ καθαρά για χρήση.

Link to comment
Share on other sites

https://www.hanstel.biz

Με 6,25€ δίνει 5€ καθαρά για χρήση.

 

Ευχαριστώ. Έχω ήδη OmniVoice στο κινητό μου με γεωγραφικο ελληνικό αριθμό (η sim μου που θα δώσει τα data είναι αγγλική, την ελληνική θα την καταργήσω) και θα χρησιμοποιήσω την callingcredit για φτηνές εξερχόμενες κλησεις προς Ελλάδα (αρκετά καλύτερες από την OmniVoice), ενώ τις εισερχόμενες θα τις δέχομαι στο OmniVoice voip νούμερο μου το οποίο σέταρα σαν callerID στην callingcredit . Σε 1+ 5Τ όλοι οι SIP λογαριασμοί σετάρονται στο dialer. Αυτό σημαίνει πρακτικά 6 ευρώ το χρόνο για το νούμερο, δωρεάν εισερχόμενες και εξερχόμενες με τιμολόγιο callingcredit και data μέσω της αγγλικής μου sim (μένω uk).

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

η αγγλικη θα σου δινει τα ιδια data (ή θα σου δίνει γενικώς data εντος πακετου) πέραν του 4μήνου?
Link to comment
Share on other sites

η αγγλικη θα σου δινει τα ιδια data (ή θα σου δίνει γενικώς data εντος πακετου) πέραν του 4μήνου?

 

Η αγγλική μου sim, δίνει 8gb data το μήνα και μπορώ να τα χρησιμοιώ και μέσω roaming στις διακοπές μου Ελλάδα. Μένω αγγλιά, επομένως είναι το κύριο νούμερο μου και δεν κλείνω ποτέ τα δεδομένα.

 

Απλά κουράστηκα να ακούω κάθε εξάμηνο ότι η wind ανέβασε το ελάχιστο ποσό ανανέωσης ... μου στοιχίζει το ελληνικό μου νούμερο 60ευρω το χρόνο πλεον μόνο για τις ανανεωσεις, για να το έχω να κάνω τα τηλέφωνα μου στην Ελλάδα στις διακοπές. Και πάντα ξεχνάω και χάνω το υπόλοιπό μου.

 

Προτιμώ λοιπόν ένα voip 212xxxxxxx και θα το βάλω και στο σπίτι και στο κινητό μου και τέρμα (και φτηνές εξερχόμενες με callingcredit σαν 2ο sip)

Edited by gthe
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

α οκ νομιζα οτι θα το χρησιμοποιουσες μονιμα εντος Ελλάδος.
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο reseller μου ζητάει για 10€ 11.5 ευρώ.. Και η calling credit θέλει 12.92€ ποιος ο λόγος να μη το βάλω από reseller?? Γιατί το κάνει αυτό στον εαυτό της η calling?
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο reseller μου ζητάει για 10€ 11.5 ευρώ.. Και η calling credit θέλει 12.92€ ποιος ο λόγος να μη το βάλω από reseller?? Γιατί το κάνει αυτό στον εαυτό της η calling?

 

Μάλλον οι resellers έχουν τρόπο για πιο χαμηλή τιμή. Μην ξεχνάς ότι αν πληρώσεις με paypal κρατάει κάποια προμήθεια και με τον ΦΠΑ μας ανεβαίνει το κόστος. Και πάλι συμφέρει απίστευτα σε σχέση με τα πακέτα που προσφέρουν οι παροχοι αυτήν την στιγμή και με το χρονικό περιθώριο των 30 ημερών. Ρώτησα στην callingcredit για τις μονάδες πόσο καιρό διαρκούν και μου είπαν ότι δεν λήγουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

0.006 το λεπτό είναι η χρεωση; δηλαδή με τα 5€ μιλάς 834 λεπτά; 13.9 ώρες;

 

Ακριβώς. Πληρώνεις 6.25€ μπαίνουν 5€ και έχεις ~834 λεπτά ομιλίας προς όλα τα κινητά και σταθερά Ελλάδας χωρίς κανένα χρονικό περιθώριο να τα καταναλώσεις (πχ 1 μήνα). Σημείωση η ελάχιστη διάρκεια κλήσης είναι 1 λεπτό και μετά χρέωση ανά λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην calling credit δεν βλέπουμε κάπου πόσο έχουμε μιλήσει; είχα βάλει 5€ και έχω 4.74 και νομίζω ότι εδώομιλήσει αρκετά άλλα δε βλέπω κάπου κάποιο μετρητή
Link to comment
Share on other sites

Στην calling credit δεν βλέπουμε κάπου πόσο έχουμε μιλήσει; είχα βάλει 5€ και έχω 4.74 και νομίζω ότι εδώομιλήσει αρκετά άλλα δε βλέπω κάπου κάποιο μετρητή

 

για να την χρησιμοποιησουμε πρεπει να βαλουμε 10 ευρω ελαχιστο ποσο ανανεωσης; ή οχι; μπορουμε και απο 1 ευρω; .

φαινεται στην αναγνωριση το νουμερο μας; το σταθερο ή οχι; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

για να την χρησιμοποιησουμε πρεπει να βαλουμε 10 ευρω ελαχιστο ποσο ανανεωσης; ή οχι; μπορουμε και απο 1 ευρω; .

φαινεται στην αναγνωριση το νουμερο μας; το σταθερο ή οχι; .

 

Ελάχιστο ποσό που μπορείς να βάλεις είναι 6.25ευρω που μπαίνουν στον λογαριασμό καθαρά 5 από επίσημο μεταπωλητή εδώ https://www.hanstel.biz/index.php

Ο αριθμός φαίνεται κανονικά στις κλήσεις μόνο αν κάνεις ταυτοποίηση (διαδικασία μέσα από το app η από το site)

Για σταθερό δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει γιατί στέλνει SMS έναν κωδικό που τον βάζεις στο app και γίνεται η ταυτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστο ποσό που μπορείς να βάλεις είναι 6.25ευρω που μπαίνουν στον λογαριασμό καθαρά 5 από επίσημο μεταπωλητή εδώ https://www.hanstel.biz/index.php

Ο αριθμός φαίνεται κανονικά στις κλήσεις μόνο αν κάνεις ταυτοποίηση (διαδικασία μέσα από το app η από το site)

Για σταθερό δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει γιατί στέλνει SMS έναν κωδικό που τον βάζεις στο app και γίνεται η ταυτοποίηση

 

 

ok, για κινητο τηλεφωνο τοτε , για να κανω εγγραφη και μετα ταυτοποιηση και να βαλω χρηματα πχ το ελαχιστο ποσο που μου ειπες πως μπορω να το κανω;; πρεπει να κανω εγγραφη εδω https://www.hanstel.biz/index.php ;

εχει ελαχιστο χρονο χρεωσης το δευτερολεπτο; . ή το λεπτο ;

το υπολοιπο για ποσο καιρο μενει μεσα;. επισης εχει καλη ποιτητα επικοινωνιας μεσω wifi αλλα και μεσω 3g ή 4g ;/

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...