Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκει περιεχει κυριως betamax clones και τηλεφωνια sip,το telz φαινεται οτι δουλευει αυτονομα με την δικη του εφαρμογη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Φαίνεται πολύ φτηνότερο το telz από το Viber που χρησιμοποιούσα τώρα τελευταία

 

στο viber αν συμφερει κατι ειναι το απεριοριστο πακετο με τα 5,9 αν χρειαζεσαι αρκετα λεπτα το μηνα. Για πιο περιορισμενη χρηση πας σε αυτα που συζηταμε με την χρονοχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα του Calling with a caller id from a EU member state με το Calling without a caller id from a EU member state στις χρεωσεις εχει να κανει με το αν εχουμε δηλωσει το κινητο η οχι;μπορει καποιος να μου το εξηγησει;
Link to comment
Share on other sites

επιλεγεις αν οντως θα φαινεται το κινητο σου ή οχι.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το αν εχεις δηλωσει το νουμερο ή οχι,καταλαβαινω οτι ειναι κληση με ή χωρίς απόκρυψη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να επιλέξουμε τον αριθμό τηλεφώνου που θα φαίνεται στο κινητό ή σταθερό που καλούμε....

 

Αν και από ότι θυμάμαι αν δεν δηλώσεις το κινητό σου και δεν έχεις caller id τότε ναι πρέπει να χρεώνεσαι παραπάνω....

 

επιλεγεις αν οντως θα φαινεται το κινητο σου ή οχι.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το αν εχεις δηλωσει το νουμερο ή οχι,καταλαβαινω οτι ειναι κληση με ή χωρίς απόκρυψη.

 

και εγω αυτο που γραφεις ειχα στο μυαλο μου αλλα σε προηγουμενα ποστ αναφερεται η επιλογη του αριθμου που θα φαινεται στην κληση καθως και η μη δηλωση αριθμου.και αναρωτιεμαι γινεται να μη δηλωσω κινητο η να επιλεξω εναν αλλο διαφορετικο αριθμο κινητου αντι για το δικο μου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπει αν το κινητο ειναι στο ονομα σου ή οχι,αν εννοείς αυτό. Κάνει πιστοποίηση με sms. Αρα βάζεις κινητό στο οποίο έχεις πρόσβαση
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπει αν το κινητο ειναι στο ονομα σου ή οχι,αν εννοείς αυτό. Κάνει πιστοποίηση με sms. Αρα βάζεις κινητό στο οποίο έχεις πρόσβαση

 

οχι δε μιλαω για την πιστοποιηση..ισως παρανοησα την εννοια στις δυο παραθεσεις που εκανα και νομιζα οτι μπορουμε να βαλουμε οποιοδηποτε αριθμο στην εφαρμογη και να εμφανιζεται αυτος κατα την κληση η να μη βαλουμε καθολου και να χρεωνομαστε παραπανω.επισης στα ποστ μου χρησιμοποιησα λανθασμενα τη λεξη''δηλωσω''.βρηκα παντως αυτο https://www.mobilevoip.com/helpdesk2#answer-1c38e19a-67b3-4d04-b9a1-6feec66bfee3_08fc61f4-3ab9-486d-bcb0-bee12640c385 και ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα.σε ευχαριστω για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα την telz ποσο διαρκούν τα credits και μου απάντησαν 1 χρόνο.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάση κάνεις να κάνει top up μέσω local reseler?

ναι εχω κανει 1 φορα για την callingcredit. Ολα οκ.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω κανει 1 φορα για την callingcredit. Ολα οκ.

 

https://www.hanstel.biz

Μέσα από το σάιτ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από την ανανέωση ή από την τελευταία κίνηση?
Απο την ανανέωση

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ηταν.

 

Και στα έβαλε κατευθείαν τα λεφτά στο λογαριασμό σου voip; Τι πόσο διάλεξες;

Link to comment
Share on other sites

ναι τα εβαλε αμεσως. Διαλεξα τα 5€ τα οποια κοστιζουν 6,2€ αν θυμαμαι καλα.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

ναι τα εβαλε αμεσως. Διαλεξα τα 5€ τα οποια κοστιζουν 6,2€ αν θυμαμαι καλα.

 

Ok ευχαριστώ. Θα φορτώσω και εγώ με 5€ να το δοκιμάσω την callingcredit. Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Η ποιότητα πώς είναι για κλήση με wifi,edge,3g και 4g; Επίσης η χρέωση είναι όντως 0.005€/min. Έχει έξτρα χρέωση το callback το connection fee που λέμε;

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ. Θα φορτώσω και εγώ με 5€ να το δοκιμάσω την callingcredit. Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Η ποιότητα πώς είναι για κλήση με wifi,edge,3g και 4g; Επίσης η χρέωση είναι όντως 0.005€/min. Έχει έξτρα χρέωση το callback το connection fee που λέμε;

 

τα εχω γραψει πιο πανω:

- Koστος: 0,375€ ανα ωρα ομιλιας (0.00625€/λεπτο). Με ΦΠΑ + προμηθεια paypal. Τελικη τιμη δηλαδη. Χρεωση ανα λεπτο.

- Ιδιο κοστος ειτε καλεις σε σταθετα/κινητα Ελλαδας & ΕΕ.

- Ποιοτητα κλησεων: Χρησιμοποιησα τον dialer του κινητου (oneplus 6) για να σεταρω το SIP, δεν χρησιμοποιησα τη δικη τους εφαρμογη. Αποδεκτη ποιοτητα, αλλα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι η συνηθισμενη ποιοτητα.

το callback δεν το εχω δοκιμασει

εαν μιλας αρκετα καθε μηνα, προτεινω να το δοκιμασεις αμεσα!

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

τα εχω γραψει πιο πανω:

 

το callback δεν το εχω δοκιμασει

εαν μιλας αρκετα καθε μηνα, προτεινω να το δοκιμασεις αμεσα!

 

Ok θα το δοκιμάσω αλλά το θέμα είναι όταν δεν έχεις wifi τι κάνεις; Ενώ το telz που δοκίμασα με wifi και 4g ήτανε τέλειο. Μένη να το δοκιμάσω με 3g και edge αν και μου φενεται ότι δεν θα έχει πρόβλημα μιας και τρωη 5-10K/s για ομιλία. Δεν έχει τρελές απαίτησης σε data ενώ η callingcredit μάλλον πρέπει να έχεις ένα αξιοπρεπή wifi η data 4g. Δοκίμασε με data και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει με 4G. Δεν μου φαινεται να εχει διαφορα σε σχεση με το wifi. Συνεχιζω τις δοκιμες...

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει με 4G. Δεν μου φαινεται να εχει διαφορα σε σχεση με το wifi. Συνεχιζω τις δοκιμες...

 

Οκ δοκίμασε αν μπορείς και με 3g και edge να μας πεις να ξέρουμε. Θα δοκιμάσω και εγώ με την telz και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

σε αποδεκτη μηνυματος αντι για τον αριθμο μου εδειχνε INFOmessage.ειναι κατι φυσιολογικο;

 

Μήπως δεν είχες ρύθμιση την αναγνώριση κλήσεων να βάλεις τον αριθμό σου; Με την callingcredit στο έκανε αυτό;

Επίσης με την telz όταν κάνεις κλήση μέσω edge είναι μέτρια προς χαλιά. Με 3g,4g και wifi η ποιότητα της κλήσης είναι σαν την κανονική τηλεφωνία ίσως και καλύτερη. Μένη τώρα να δοκιμάσω την callingcredit.

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες παντως στο telz (σπάνιο σχετικά) αντί για το id που έχεις ορίσει,βγαίνει αριθμός εξωτερικού Τελευταια που μου το ειχε κανει ειχε αριθμό Ρουμανίας.
Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες παντως στο telz (σπάνιο σχετικά) αντί για το id που έχεις ορίσει,βγαίνει αριθμός εξωτερικού Τελευταια που μου το ειχε κανει ειχε αριθμό Ρουμανίας.

 

Μια από τα ίδια με αριθμό Γαλλίας . Πώς σου φενεται η ποιότητα με την telz;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...