Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την χρησιμοποιω οταν ξεμενω ή σε χώρους που υπάρχει wifi και δεν υπάρχει καλό σήμα από κινητή. Μέχρι στιγμής μόνο με wifi την έχω δουλέψει και πάντα η ποιότητα ήταν πάρα πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποιω οταν ξεμενω ή σε χώρους που υπάρχει wifi και δεν υπάρχει καλό σήμα από κινητή. Μέχρι στιγμής μόνο με wifi την έχω δουλέψει και πάντα η ποιότητα ήταν πάρα πολύ καλή.

 

Και με data πάλι ευχαριστημένος θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη καθυστέρηση όμως εγώ που τη δοκίμασα. Ενώ με viber δεν έχει σχεδόν καθόλου lag.
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη καθυστέρηση όμως εγώ που τη δοκίμασα. Ενώ με viber δεν έχει σχεδόν καθόλου lag.

 

Για ποιο λες;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχες ρύθμιση την αναγνώριση κλήσεων να βάλεις τον αριθμό σου; Με την callingcredit στο έκανε αυτό;

Επίσης με την telz όταν κάνεις κλήση μέσω edge είναι μέτρια προς χαλιά. Με 3g,4g και wifi η ποιότητα της κλήσης είναι σαν την κανονική τηλεφωνία ίσως και καλύτερη. Μένη τώρα να δοκιμάσω την callingcredit.

 

 

ναι με την callingcredit.και στο site και στην εφαρμογη του τηλεφωνου ειναι επιλεγμενη η αναγνωριση

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καποιες φορες παντως στο telz (σπάνιο σχετικά) αντί για το id που έχεις ορίσει,βγαίνει αριθμός εξωτερικού Τελευταια που μου το ειχε κανει ειχε αριθμό Ρουμανίας.

 

το ιδιο και με callingcredit,καποιες στιγμες εβγαζε αλλο νουμερο σε κληση σε σταθερο

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λες;

 

Telz. Μεταξύ καθυστέρηση στην ομιλία. Και μιλάω για 4G+ που σε speedtest μου δίνει 300+ mbps ταχύτητα. Δεν είχα χάλια δίκτυο.

 

Επίσης δε με συγκίνησε η ποιότητα καθόλου.. Δοκιμάστε ένα μήνα το viber και θα καταλάβετε. Είναι μακράν το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει

Link to comment
Share on other sites

Πέφτοντας τυχαία σε αυτό το topic για το voip και διαβάζοντας το με βοήθησε αρκετά κατάλαβα ότι το voip είναι πλέον το μέλλον και η προστασία τις τσέπης μας από το καρτέλ τον εταιριών κινητής τηλεφωνίας που κάθε 3 μήνες ανακοινώνουν αυξήσεις. Μέχρι τώρα ήξερα για το Viber και τα 6ευρω τον μήνα για απεριόριστες κλήσεις το οποίο προϋποθέτει όμως ενεργά Data συνεχώς και η εφαρμογή ανοιχτή συνέχεια για να χρησιμοποιείς τον dialer του Viber. Όταν είδα με την callingcredits μπορείς να ρυθμίσεις να παίρνεις τηλέφωνο από το Stock dialer του κινητού σου (oneplus 6) είδα ότι είναι πολύ πρακτικό και δεν χρειάζεσαι την εφαρμογή συνέχεια ανοιχτή (μόνο για να μπαίνεις μια στο τόσο να βλέπεις τα credits που έχεις). Αυτό που θέλω να ρωτήσω και δεν βρήκα καθαρή απάντηση είναι ότι κάπου διάβασα ότι καλώντας με την callingcredits μπορείς να φαίνεται ο αριθμός σου. Σε σχετικό θέμα στο site της εταιρίας αναφέρει ότι παρόλο που το έχεις ενεργοποιημένο δεν είναι σίγουρο ότι θα εμφανίζει τον αριθμό σου. Το έχει κάνει κάποιος για να το διευκρινήσει? Επίσης ρυθμίζοντας τον λογαριασμό sip στον dialer του κινητού προϋποθέτει ενεργό ίντερνετ η WiFi συνέχεια? Η όταν κάνεις κλήση ανοίγει μόνο του πχ. Συγνώμη αν αυτό φαίνεται χαζή ερώτηση.
Link to comment
Share on other sites

το ρυθμιζεις να ειναι προεπιλεγμενη η κληση μεσω sip (φανταζομαι καπου στο κινητο σου εχει καποια αναλογη ρυθμιση). Ιντερνετ χρειαζεται οταν θελεις να κανεις την εξερχομενη κληση.Να ανοιγει μονη της η εφαρμογη τα δεδομενα δεν νομιζω οτι γινεται,αν δεν θες να ειναι ανοιχτα συνεχως,μαλλον πρεπει να τα ανοίγεις χειροκινητα πριν την κληση.

Οσον αφορα την αναγνωριση,και απο παλιοτερη πειρα με εγχωριους voip παροχους αλλα κυριως με αυτους του εξωτερικου,η εμφανιση του πιστοποιημενου αριθμου δεν μπορει να ειναι εγγυημενη στο 100%.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

το ρυθμιζεις να ειναι προεπιλεγμενη η κληση μεσω sip (φανταζομαι καπου στο κινητο σου εχει καποια αναλογη ρυθμιση). Ιντερνετ χρειαζεται οταν θελεις να κανεις την εξερχομενη κληση.Να ανοιγει μονη της η εφαρμογη τα δεδομενα δεν νομιζω οτι γινεται,αν δεν θες να ειναι ανοιχτα συνεχως,μαλλον πρεπει να τα ανοίγεις χειροκινητα πριν την κληση.

Οσον αφορα την αναγνωριση,και απο παλιοτερη πειρα με εγχωριους voip παροχους αλλα κυριως με αυτους του εξωτερικου,η εμφανιση του πιστοποιημενου αριθμου δεν μπορει να ειναι εγγυημενη στο 100%.

Σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψες

Άλλη ερώτηση αν ξέρεις να απαντήσεις. Αν βάλεις τον λογαριασμό sip στις ρυθμίσεις του dialer του κινητού σου, χωρίς να κατεβάσω εφαρμογή για voip, θα είναι καλύτερα από άποψη ποιότητας κλήσης? Λογικά θα είναι καλύτερα στο θέμα τις μπαταρίας γιατί δεν θα δουλεύει έξτρα μια εφαρμογή voip. Επίσης αν μιλάς και σε πάρει κάποιος τηλέφωνο στον ελληνικό αριθμό σου τι γίνεται? Χτυπάει κανονικά? Όλα αυτά χωρίς κάποια εφαρμογή. Μόνο με ρυθμίσεις sip στο dialer του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει για ομιλια. Καποιες φορες δοκιμασα τις εισερχομενες σε καποιον ελληνικο αριθμο voip που ειχα,αλλα δοκιμη ποιοτητας σε εξερχομενη απο native dialer δεν θυμαμαι αν εχω κανει. Απο θέμα μπαταρίας πιστεύω οτι θα ειναι σιγουρα καλυτερα. Και το αλλο δεν το θυμαμαι...νομιζω ομως οτι χτυπαει κανονικα στο background (μπορει να ακους τον χτυπο παραλληλα) αλλα δεν νομιζω να διακοπτει την τρεχουσα κληση του voip. Ίσως εξαρτάται και απο το κινητό...native dialer εχω δοκιμασει σε παλιο sony,και τωρα εχει το xiaomi αλλα ακομα δεν το εχω σκαλισει πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να συμπληρωσω στο θεμα ποιότητας...στο sip παιζει ρολο τι codecs εχει το κινητο στο native dialer και τι υποστηριζει και ο παροχος.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχε αναφερθει για το telz τις προαλλες...η διαρκεια πρεπει να ειναι 12 μηνες απο την τελευταια χρεωσιμη κινηση και οχι απο το τελευταιο φορτωμα με μοναδες. Περασε 1 χρονος και 1 εβδομαδα απο την τελευταια φορτιση και ο,τι υπολοιπο υπηρχε,παρεμεινε και δεν εληξε...
Link to comment
Share on other sites

Πέραν των λεπτών ομιλίας που έχω από το πακέτο καρτοκινητής, χρειάζομαι επιπλέον μισή με μία ώρα ομιλίας το μήνα, δηλαδή περίπου 500 λεπτά το χρόνο. Στην Αθήνα κινούμαι, σχεδόν πάντα έχω 3G - 4G, αλλά με την wind δεν είναι απίθανο να βρεθώ και με edge... Με ενδιαφέρει κυρίως η καλύτερη ποιότητα ήχου υπό αυτές τις συνθήκες. Οπότε με δεδομένο ότι οι παρακάτω υπηρεσίες θα μου κοστίσουν λιγότερο από 1 ευρώ το μήνα, τι να επιλέξω;;

1. Callingcredit με MobileVOIP και κόστος 6.25 τα 1000 λεπτά,

2. Viber Out με κόστος 9.99 τα 481 λεπτά ή

3. Εταιρεία τύπου callingcredit με χαμηλή χρέωση call back για τις φορές που θα έχω κακή σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι στο 2 τουλαχιστον υπολογιζεις λεπτα προς σταθερα,γιατι η κληση προς κινητα βγαζει πολυ λιγοτερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ριξε μια ματια και στις ελληνικες εταιριες διοτι εκει υπαρχει και αρκετα καλη ποιοτητα μιας και δουλευουν σε ελληνικο σερβερ.

modulus - omnivoice - intertelecom

στα απλα προγραμματα χωρις γεωγραφικο αριθμο. Η 2η μαλιστα εχει χρεωση προς κινητα 0,037 ανα λεπτο.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι το viber out έχει τετραπλάσια χρέωση στα κινητά!!! Οπότε, μου μένει η λύση τύπου callingcredit ή μια από τις ελληνικές που μου γράφεις. Θα ρίξω τώρα μια ματιά στις χρεώσεις τους, οτιδήποτε κοντά στα 2 σεντς το λεπτό με καλή ποιότητα θα είναι μια χαρά. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

τυχαίοι είδα την ομάδα σας και την παρακολουθώ. θέλω να πω ότι το Viber out έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ η αντίστοιχη voip της intertelecom είναι ανά δευτερόλεπτο και οι τιμές είναι πιο φθηνές από το Viber. τέλος γνωρίζω ότι έχει πακέτα με 5 ευρώ πχ 500 λεπτά προ όλους η intertelecom και άμα δεν θέλεις data να χρησιμοποιήσεις υπάρχει και το call back που τότε είναι 2 λεπτά το λεπτό αφαιρείται από το πακέτο . διότι το πακέτο έχει ελάχιστη χρέωση το λεπτό. και πάλι φθηνό βγαίνει. μου είπανε ότι βγαίνει 6mb το κάθε λεπτό ομιλίας. , δεν έχει τύχει να το υπολογίσω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

τυχαίοι είδα την ομάδα σας και την παρακολουθώ. θέλω να πω ότι το Viber out έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ η αντίστοιχη voip της intertelecom είναι ανά δευτερόλεπτο και οι τιμές είναι πιο φθηνές από το Viber. τέλος γνωρίζω ότι έχει πακέτα με 5 ευρώ πχ 500 λεπτά προ όλους η intertelecom και άμα δεν θέλεις data να χρησιμοποιήσεις υπάρχει και το call back που τότε είναι 2 λεπτά το λεπτό αφαιρείται από το πακέτο . διότι το πακέτο έχει ελάχιστη χρέωση το λεπτό. και πάλι φθηνό βγαίνει. μου είπανε ότι βγαίνει 6mb το κάθε λεπτό ομιλίας. , δεν έχει τύχει να το υπολογίσω.

 

Αν οντως βγαίνει 6mb το λεπτό τότε μιλάμε για πολύ καλή ποιότητα ομιλίας αλλά όχι και τόσο συμφέρον με Mobile Internet.

Πληροφοριακά αναφέρω ότι το calling credit με την δικιά του εφαρμογή τρώει 1mb το λεπτό με καλή ποιότητα πλήρως ανεκτή

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει δοκιμάση telz και callingcredit μαζί να μας πει ποιο από τα δύο έχει την καλύτερη ποιότητα . Εγώ που δοκίμασα την telz έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απλως κοιτάω και την άλλη για οικονομία μιας και έχει το 1/3 της τιμής του telz.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει δοκιμάση telz και callingcredit μαζί να μας πει ποιο από τα δύο έχει την καλύτερη ποιότητα . Εγώ που δοκίμασα την telz έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απλως κοιτάω και την άλλη για οικονομία μιας και έχει το 1/3 της τιμής του telz.

 

η τελζ ειναι μονο μεσω εφαρμογης στο κινητο; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

η τελζ ειναι μονο μεσω εφαρμογης στο κινητο; .

 

Μου φενεται πως ναι. Δοκίμασε την δίνει και 0.20€ για δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει δοκιμάση telz και callingcredit μαζί να μας πει ποιο από τα δύο έχει την καλύτερη ποιότητα . Εγώ που δοκίμασα την telz έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απλως κοιτάω και την άλλη για οικονομία μιας και έχει το 1/3 της τιμής του telz.

 

Κοίτα, εγώ που χρησιμοποιώ calling credit είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω δοκιμάσει και άλλο αλλά γενικώς έχεις μια αξιοπρεπεστατη συνομιλία.

Δεν το πολύ κουράζω. Σχεδόν τζάμπα είναι.

Αν δεν ακούω τον άλλον με high definition, dolby atmos ηχο, ποσώς με ενδιαφέρει.

Άλλωστε η καλύτερη ποιότητα "καταπίνει" και περισσότερα data, άρα ότι σου προσφέρει είναι με το αζημίωτο.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι να μιλάς χωρίς διακοπές και να ακούγεται η φωνή φυσιολογική και όχι με παραμορφώσεις. Επίσης να μην έχει αντίλαλο και να ακούς την φωνή σου διπλή. Όλα τα άλλα τα θεωρώ ασήμαντα όπως και η πλειοψηφία φαντάζομαι
Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλιώς καλούμε στη callingcredit είπαμε εκτός της εφαρμογής της; η χρέωση είναι 0.006 το λεπτό; δηλαδή με 10€ μιλάμε 1667 λεπτά; τόσο τσάμπα; και γιατί πχ με 6 ευρώ απεριόριστα που δίνει το viber να μην επιλέξεις αυτό; Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλιώς καλούμε στη callingcredit είπαμε εκτός της εφαρμογής της; η χρέωση είναι 0.006 το λεπτό; δηλαδή με 10€ μιλάμε 1667 λεπτά; τόσο τσάμπα; και γιατί πχ με 6 ευρώ απεριόριστα που δίνει το viber να μην επιλέξεις αυτό;

 

Εξαρτάται τι ανάγκες ομιλίας έχεις. Για κάποιον που μιλάει πολύ το viber εννοείται ότι συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλιώς καλούμε στη callingcredit είπαμε εκτός της εφαρμογής της; η χρέωση είναι 0.006 το λεπτό; δηλαδή με 10€ μιλάμε 1667 λεπτά; τόσο τσάμπα; και γιατί πχ με 6 ευρώ απεριόριστα που δίνει το viber να μην επιλέξεις αυτό;

 

Αν έχεις κινητό τηλέφωνο που έχει τις ρυθμίσεις sip ξεκλείδωτες τότε μπορείς να παίρνεις τηλέφωνα και από τον Stock dialer του κινητού σου χωρίς εφαρμογή.

Από ότι φαίνεται είναι όντως τόσο φθηνά αν και δεν έχω δοκιμάσει κάποιον voip ακόμα αλλά έχω διαβάσει ότι ισχύει και ο ανταγωνισμός και οι εταιρίες πολλές. Πλέων με τις αυξήσεις στην κινητή το VoIP είναι μονόδρομος.

Στο Viber είναι 6 ευρώ για ένα μήνα απεριόριστα ενώ στην callingcredit βάζεις ότι πόσο θες από 6 ευρώ και τα τρως οπότε θες χωρίς χρονικό περιορισμό. Αν μιλάς πολύ σε συμφέρει φυσικά το viber.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...