Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στα δυο κινητά έχω κάνει login με τον ίδιο λογαριασμό στην εφαρμογή της calling credit και από τις ρυθμίσεις caller id επιλέγω τον αριθμό που θέλω να φαίνεται. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο που μπορείς να δηλώσεις

Μέχρι 5 νούμερα

 

Από τις ρυθμίσεις Caller ID στην εφαρμογή της calling credit που λες, μπορούμε να επιλέξουμε οποιοδήποτε νούμερο από τα πέντε δηλωμένα, σωστά;

 

Μια μικρή διευκρίνιση.

Βασικά, με ενδιέφερε το αν μπορούμε στο προφίλ λογαριασμού (SIP ID) να ορίσουμε ξεχωριστά ονόματα με κωδικούς πρόσβασης για κάθε από πέντε νούμερα κινητών που δηλώνουμε.

Για παράδειγμα, όταν κάνουμε login στην εφαρμογή εισάγουμε αυτά τα πέντε διαφορετικά στοιχεία και έτσι από μια και μόνο εφαρμογή είναι δυνατή η πραγματοποίηση εξερχόμενων κλήσεων απευθείας από πέντε διαφορετικά νούμερα χωρίς χειροκίνητη αλλαγή Caller ID.

Στην ουσία, είναι σαν να έχουμε μέχρι πέντε κάρτες SIM σε μία συσκευή και σε έναν λογαριασμό.

 

Έχω πέντε αριθμούς κινητής και χρησιμοποιώ αυτή τη λειτουργικότητα από έναν πάροχο VoIP, αλλά οι τιμές κλήσεων προς Ελλάδα είναι λίγο τσιμπημένες.

Μέχρι στιγμής, είμαι ικανοποιημένος, καθώς λαμβάνω και εισερχόμενες, οπότε θα ήθελα να βρω κάτι πιο φτηνό για εξερχόμενες μόνο και με την παραπάνω μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ένας τρόπος να γίνει αυτό που λες είναι με την εφαρμογή app cloner. Θα κάνεις 4 αντίγραφα της calling credit και μπορείς το καθένα από αυτά να δώσεις στον τίτλο τον αριθμό που θες για caller id. Έτσι ανάλογα από οποιο νούμερο θες να καλεις, θα πηγαίνεις στον εκάστοτε κλώνο της εφαρμογής

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Που μπορώ να βρω τις χρεώσεις την calling credit με την μέθοδο του call back; Είναι ανά sec ή ανά λεπτοί;

Επίσης για κλίση με call back απαιτείται internet;

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται ίντερνετ μόνο για την αρχική κλήση μας προς την calling credit και μετά σε καλούν αυτοι σαν κανονικο τηλέφωνο και δεν χρειάζεται να έχεις καλό σήμα ή επιπλέον mb

Και η χρέωση είναι εφάπαξ 5 λεπτά το τέλος σύνδεσης και μετά 1.4 λεπτα ανά λεπτό ομιλίας.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για μετατροπή από συμβόλαιο κοσμοτέ σε καρτοκινητή και περισσότερο για χρήση δεδομένων παρά ομιλία, ποιά θα ήταν η καλύτερη λύση ανάμεσα σε what's up και frog?και εξηγούμαι, ότι μ ενδιαφέρουν μόνο δεδομένα επειδή θα μιλάω με voip εφαρμογή. δεν θα καταναλώνω καθόλου μονάδες απ το υπόλοιπο, οπότε θα ήθελα να ξέρω και πόσο διάστημα μετά πρέπει ν ανανεώσω για να μην χάνω τα δεδομένα που έχω μαζέψει απ τις ανανεώσεις. επίσης, χρειάζονται όντως 30 ημέρες για να γίνει η μετατροπή?
KT23
Link to comment
Share on other sites

Στο frog υπάρχουν κάποια μπόνους για το πρώτο εξάμηνο και μετά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο χωρίς να πληρώσεις σε mb. Στο what's up κάνοντας μία ανανέωση online ανά 30 ημέρες σου δίνει 1,2 GB και τα χρήματα μένουν στην κάρτα. Επίσης υπάρχει και το πάρε μοίρασε με το οποίο στέλνεις 300mb και παίρνεις 100. Για το μπόνους της ανανέωσης κάθε 30 ημέρες πρέπει να βάζεις κάρτα ενώ για το πάρε μοίρασε μπορεί να σου στέλνει οποιοσδήποτε έχει επίσης what's up και τα MB μεταφέρονται επίσης για ένα μήνα. Κάθε δύο μήνες πρέπει να βάζεις κάρτα για να μη χάνεται το υπόλοιπο σου και στους τρεις μήνες μπαίνει φραγή

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο frog υπάρχουν κάποια μπόνους για το πρώτο εξάμηνο και μετά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο χωρίς να πληρώσεις σε mb. Στο what's up κάνοντας μία ανανέωση online ανά 30 ημέρες σου δίνει 1,2 GB και τα χρήματα μένουν στην κάρτα. Επίσης υπάρχει και το πάρε μοίρασε με το οποίο στέλνεις 300mb και παίρνεις 100. Για το μπόνους της ανανέωσης κάθε 30 ημέρες πρέπει να βάζεις κάρτα ενώ για το πάρε μοίρασε μπορεί να σου στέλνει οποιοσδήποτε έχει επίσης what's up και τα MB μεταφέρονται επίσης για ένα μήνα. Κάθε δύο μήνες πρέπει να βάζεις κάρτα για να μη χάνεται το υπόλοιπο σου και στους τρεις μήνες μπαίνει φραγή

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ευχαριστώ για την επεξήγηση,άρα κάθε δύο μήνες το αργότερο χρειάζεται χρηματική ανανέωση για να διατηρώ την κάβα από δεδομένα που μαζεύονται.επίσης,αυτό το πάρε μοίρασε δεν μου φαίνεται πολύ καλό απ την στιγμή που δίνω περισσότερα mb.ποιά είναι η λογική του?

KT23
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την επεξήγηση,άρα κάθε δύο μήνες το αργότερο χρειάζεται χρηματική ανανέωση για να διατηρώ την κάβα από δεδομένα που μαζεύονται.επίσης,αυτό το πάρε μοίρασε δεν μου φαίνεται πολύ καλό απ την στιγμή που δίνω περισσότερα mb.ποιά είναι η λογική του?

 

Σε περιπτώσεις που δεν θα έχεις καλό σήμα για να βγάλεις κλήση με την calling credit θα μπορείς να δώσεις 100mb για να πάρεις 40λεπτα προς όλους για να κάνεις κλήση. Βέβαια αυτά τα λεπτά θα ισχύουν για 2 μέρες μόνο και επίσης αν δεν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία call back της callingcredit που κοστίζει βέβαια παραπάνω αλλά βγάζεις κλήση μέσω δικτύου και όχι μέσω ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την επεξήγηση,άρα κάθε δύο μήνες το αργότερο χρειάζεται χρηματική ανανέωση για να διατηρώ την κάβα από δεδομένα που μαζεύονται.επίσης,αυτό το πάρε μοίρασε δεν μου φαίνεται πολύ καλό απ την στιγμή που δίνω περισσότερα mb.ποιά είναι η λογική του?

 

- Για να μπορείς να δέχεσαι κλήσεις = βάζεις λεφτά κάθε 3 μηνες

- Για να μη χάνεται το υπόλοιπο χρημάτων σου = βάζεις λεφτά κάθε 2 μηνες

- Για να μη χάνεται το υπόλοιπο ίντερνετ = αγοράζεις ίδιο πακέτο ή επιλέγεις ίδιο μπόνους με αυτό που είχες κάθε 1 μήνα.

 

Στο app της κοσμοτε ή του What's Up θα βλέπεις τις ημερομηνίες λήξης και θα φροντίζεις να ανανεώνονται πριν τη λήξη τους.

 

Το "πάρε μοίρασε" σου δίνει έξτρα 100μβ και ισχύει μόνο για What's Up. Δίνεις από 100μβ σε τρεις φίλους που έχουν what's up ή ολα σε έναν αριθμό και σαν μπόνους παίρνεις και εσύ. Είναι δικτύωση, αφού και αυτοί θα σου στέλνουν τα "πάρε μοίρασε" τους.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα 5€ στην calling credit να δοκιμάσω το voip και να ξεφύγω, όσο μπορώ, από τις εταιρίες κινητής.

 

Μέσω της εφαρμογής που δίνουν (πλέον προτείνουν το mobilevoip για IOS , ενώ για android το Hotvoip) έκανα κάποιες κλήσεις

 

- Με wifi ή 4G, η κλήση είναι άψογη

- Με Edge παίρνεις τηλέφωνο αλλά δεν μπορείς να μιλήσεις. Συνεχώς χάνεται η φωνή και είναι ακριβώς όπως όταν παίρνεις τηλέφωνο κάποιον με κακό σήμα

- Με Edge και ταυτόχρονα την υπηρεσία call back, όλα άψογα αλλά κοστίζει 0,05€ επιπλέον.

Σε όλες τις περιπτώσεις φαινόταν ο αριθμός που είχα κάνει verified.

 

Ερώτηση

Στην εφαρμοφή όταν πληκτρολογώ εγώ τον αριθμό πρέπει να βάλω μπροστά το 0030 αλλιώς δεν τον δέχεται.

Υπάρχει δυνατότητα να τον βάζει αυτόματα ή να μην χρειάζεται το 0030;

Η εφαρμογή δεν έχει κάπου επιλογή για ρυθμίσεις ώστε να το ψάξω από εκεί.

Edited by gtb
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα 5€ στην calling credit να δοκιμάσω το voip και να ξεφύγω, όσο μπορώ, από τις εταιρίες κινητής

Εμένα γιατί έχει ελάχιστο πόσο το 10 ευρώ; :(

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Στην εφαρμοφή όταν πληκτρολογώ εγώ τον αριθμό πρέπει να βάλω μπροστά το 0030 αλλιώς δεν τον δέχεται.

Υπάρχει δυνατότητα να τον βάζει αυτόματα ή να μην χρειάζεται το 0030;

Η εφαρμογή δεν έχει κάπου επιλογή για ρυθμίσεις ώστε να το ψάξω από εκεί.

 

 

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή add county code Και να προσθέσεις σε κάθε επαφή το 0030 η και το +30 λογικά θα δουλέψει. Εγώ έτσι το έχω κάνει και καλεί κανονικά. Μόνο πρόβλημα αν καλέσεις αριθμό εκτός επαφής θα πρέπει να θυμηθείς να βάλεις το πρόθεμα μπροστά ακόμα και αν είναι σταθερό. Σε xiaomi έχω αυτό το πρόβλημα. Στο oneplus 6 μου δεν έχω πρόβλημα με το πρόθεμα μπροστά καλεί ακόμα και αν ξεκινάει με 69. δοκιμασε και με την εφαρμογή zoiper μπορεί να μην χρειάζεται πρόθεμα για να καλέσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα γιατί έχει ελάχιστο πόσο το 10 ευρώ; :(

 

http://www.hanstel.biz

Μεταπωλητής που έχει την δυνατότητα φόρτωσης με 5€ credit->6.25€+φπα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα 5€ στην calling credit να δοκιμάσω το voip και να ξεφύγω, όσο μπορώ, από τις εταιρίες κινητής.

Μέσω της εφαρμογής που δίνουν (πλέον προτείνουν το mobilevoip για IOS , ενώ για android το Hotvoip) έκανα κάποιες κλήσεις

??? Το Hotvoip έχει πολύ χαμηλή βαθμολογία 2,2... ενώ η εφαρμογή τις calling credit 4,5 με τελευταία ενημέρωση στο Play Store: 21 Οκτ. 2019... τι γίνεται;;;

edit: Την κατέβασα και είναι ακριβώς ίδια... (στην εμφάνιση τουλάχιστον, γιατί δεν την δοκίμασα ακόμη)

Edited by NovaLacertae
Link to comment
Share on other sites

??? Το Hotvoip έχει πολύ χαμηλή βαθμολογία 2,2... ενώ η εφαρμογή τις calling credit 4,5 με τελευταία ενημέρωση στο Play Store: 21 Οκτ. 2019... τι γίνεται;;;

edit: Την κατέβασα και είναι ακριβώς ίδια... (στην εμφάνιση τουλάχιστον, γιατί δεν την δοκίμασα ακόμη)

Και εγώ κατέβασα και τις 2 εφαρμογές και εμφανισιακά είναι εντελώς οι ίδιες.

 

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή add county code Και να προσθέσεις σε κάθε επαφή το 0030 η και το +30 λογικά θα δουλέψει. Εγώ έτσι το έχω κάνει και καλεί κανονικά. Μόνο πρόβλημα αν καλέσεις αριθμό εκτός επαφής θα πρέπει να θυμηθείς να βάλεις το πρόθεμα μπροστά ακόμα και αν είναι σταθερό. Σε xiaomi έχω αυτό το πρόβλημα. Στο oneplus 6 μου δεν έχω πρόβλημα με το πρόθεμα μπροστά καλεί ακόμα και αν ξεκινάει με 69. δοκιμασε και με την εφαρμογή zoiper μπορεί να μην χρειάζεται πρόθεμα για να καλέσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

http://www.hanstel.biz

Μεταπωλητής που έχει την δυνατότητα φόρτωσης με 5€ credit->6.25€+φπα

Αν καλέσω επαφή δεν έχω πρόβλημα γιατί σε όλες οι επαφές μου είναι περασμένο το +30.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν πληκτρολογώ εγώ τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατέβασα και τις 2 εφαρμογές και εμφανισιακά είναι εντελώς οι ίδιες.

 

 

Αν καλέσω επαφή δεν έχω πρόβλημα γιατί σε όλες οι επαφές μου είναι περασμένο το +30.

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν πληκτρολογώ εγώ τον αριθμό.

 

Όλοι οι voip κλώνοι της betamax έχουν την ίδια ακριβώς εφαρμογή. Το μόνο που αλλάζει είναι το λογότυπο στην αρχή και οι χρεώσεις. Τίποτα άλλο. Οποία εφαρμογή και αν βάλεις τότε το ίδιο πρόβλημα θα έχεις. Δοκίμασε άλλη sip εφαρμογή από άλλες εταιρείες όπως το zoiper, sipnetic, grandstream... Μπορεί να μην χρειάζεται να περνάς το +30 χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το wave grandstream σε σύγκριση με το Linphone πολύ πιο γρήγορα ξεκινάει και φοβερή ποιότητα. Ακόμα και με edge σήμα ακούγεται καλά... Δεν ξέρω πως ακούγεται η δική μου φωνή από το δοκίμασα με intertelecom . Αν και είδα και έπαθα να το κατεβάσω όλο χώρο μου έλεγε ότι δεν είχα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι voip κλώνοι της betamax έχουν την ίδια ακριβώς εφαρμογή. Το μόνο που αλλάζει είναι το λογότυπο στην αρχή και οι χρεώσεις. Τίποτα άλλο. Οποία εφαρμογή και αν βάλεις τότε το ίδιο πρόβλημα θα έχεις. Δοκίμασε άλλη sip εφαρμογή από άλλες εταιρείες όπως το zoiper, sipnetic, grandstream... Μπορεί να μην χρειάζεται να περνάς το +30 χειροκίνητα.

 

Με grandstream μπορώ να φτιαξω λογαριασμό για callingcredit?

Link to comment
Share on other sites

Με grandstream μπορώ να φτιαξω λογαριασμό για callingcredit?

 

Το grandstream είναι εφαρμογή που εγκαθιστάς και περνάς μέσα τον λογαριασμό σου από την callingcredit. Το λογαριασμό τον φτιάχνεις στην callingcredit και μετά περνάς τα στοιχεία στην εφαρμογή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποία εφαρμογή σου αρέσει για να παίρνεις τηλέφωνο αρκεί να συνδέσεις σε αυτήν τον λογαριασμό της callingcredit

Link to comment
Share on other sites

Με τα SMS έχει βρεθεί λύση στο infomessage;

Δεν εξετάζω τη λύση του dosms αφού η εφαρμογή δεν υποστηρίζεται εδώ και πολλά χρόνια οπότε υπάρχουν θέματα ασφάλειας.

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τα SMS έχει βρεθεί λύση στο infomessage;

Δεν εξετάζω τη λύση του dosms αφού η εφαρμογή δεν υποστηρίζεται εδώ και πολλά χρόνια οπότε υπάρχουν θέματα ασφάλειας.

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί λύση και όπως το βλέπω ούτε πρόκειται. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους η απάντηση τους ήταν ότι δεν φταίνε αυτοί για αυτό που εμφανίζεται. Τα συστήματα στέλνουν κανονικά τον αριθμό αλλά φταίει ο παροχος του παραλήπτη που αλλάζει τον δηλωμένο στον caller ID αριθμό. Επίσης δεν αλλάζει και το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων.

Στο dosms τώρα η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά σε Android 9 παρόλα τα χρόνια που έχουν περάσει και δεν υποστηρίζεται πλέον. Δεν έχει θέμα με τους 160 χαρακτήρες και μπορείς να βάλεις και 1 ευρώ μέσα για να στείλεις SMS. Λέω να ξανά εξετάσεις το dosms και αν δεν σου αρέσει η εφαρμογή κάνε bookmark την ιστοσελίδα να στέλνεις από broswer τα sms που θες. Αν και λίγο ποιο ακριβό δείχνει κανονικά τον αριθμό του αποστολέα χωρίς προβλήματα. Άλλη λύση πάντως δεν βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί λύση και όπως το βλέπω ούτε πρόκειται. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους η απάντηση τους ήταν ότι δεν φταίνε αυτοί για αυτό που εμφανίζεται. Τα συστήματα στέλνουν κανονικά τον αριθμό αλλά φταίει ο παροχος του παραλήπτη που αλλάζει τον δηλωμένο στον caller ID αριθμό. Επίσης δεν αλλάζει και το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων.

Στο dosms τώρα η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά σε Android 9 παρόλα τα χρόνια που έχουν περάσει και δεν υποστηρίζεται πλέον. Δεν έχει θέμα με τους 160 χαρακτήρες και μπορείς να βάλεις και 1 ευρώ μέσα για να στείλεις SMS. Λέω να ξανά εξετάσεις το dosms και αν δεν σου αρέσει η εφαρμογή κάνε bookmark την ιστοσελίδα να στέλνεις από broswer τα sms που θες. Αν και λίγο ποιο ακριβό δείχνει κανονικά τον αριθμό του αποστολέα χωρίς προβλήματα. Άλλη λύση πάντως δεν βλέπω...

 

γιατι ειναι ανασφαλες η εφαρμογη για android του dosms την χρησιμοποιω χρονια εγω και δεν ειχα κανενα θεμα πολυ γρηγορη και δεν κολλαει. την προτεινω ανεπιφυλακτα εκτος και αν σταματησε να υπαρχει στο android market και οσοι την εχουνε την εχουνε . παντως κανενα θεμα με τον αποστολεα βαζεις τον αριθμο κινητο σου και φαινεται κανονικα εκεινος.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι ανασφαλες η εφαρμογη για android του dosms την χρησιμοποιω χρονια εγω και δεν ειχα κανενα θεμα πολυ γρηγορη και δεν κολλαει. την προτεινω ανεπιφυλακτα εκτος και αν σταματησε να υπαρχει στο android market και οσοι την εχουνε την εχουνε . παντως κανενα θεμα με τον αποστολεα βαζεις τον αριθμο κινητο σου και φαινεται κανονικα εκεινος.

 

Γιατί έχει αποσυρθεί από το playstore τουλάχιστον τον τελευταίο χρονο που το παρακολουθώ. Η εφαρμογή δεν έχει ενημερωθεί από το 2013, ενώ εμφανίζεται να είναι μολυσμένη με διάφορους είδους malware :worry:

 

P_papadis, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, προς το παρόν θα δοκιμάσω με τον browser και αν δεν βολέψει θα δοκιμάσω την εφαρμογή, finger cross να μην είναι μολυσμένη, αν έχεις κάποιο link για download που μπορεί να μοιάζει περισσότερο ασφαλές γράψτο σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Παλεύω και εγω να βγαλω μια ακρη για να εχω μια οικονομική λύση για τις επικοινωνιες μου.

Βλεπω οτι sto viber με 6 ευρω μιλας απεριόριστα στην Ελλάδα μας ...

Λοιπον εχω κάποιες απορίες

1) για 1500 λεπτα ομιλίας που κανω περιπου μεσα στο μήνα ποσα mb θέλω?

{καπου στο ψάξιμο που εκανα στο γουγλη βρηκα ενα 0,5mb per minute δηλαδη με 750mb ειμαι καλα}

2) αυτόν που θα παίρνω τηλέφωνο τι νούμερο θα του εμφανίζει και φυσικα αν γινεται να του εμφανίσει το δικο μου ?

3) δεν θελω να ασχοληθώ με calling credit και άλλες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...