Jump to content

ZTE Nubia Z17 Lite


termitiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως η ρομ του miui 9 που έχει βγει στο XDA και δεν ξέρω αν κάνει για το δικό μας ίσως είναι πιο ωραία από το Lineage os αν και ακόμα λένε ότι έχει bugsΔεν έχω πειράξει οι εγώ τίποτα ακόμη διότι περιμένω update από τη Nubia

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ρομ του miui 9 που έχει βγει στο XDA και δεν ξέρω αν κάνει για το δικό μας ίσως είναι πιο ωραία από το Lineage os αν και ακόμα λένε ότι έχει bugsΔεν έχω πειράξει οι εγώ τίποτα ακόμη διότι περιμένω update από τη Nubia

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αδικα περιμενεις. Εδω δεν στελνουν για global μοντελα θα στειλουν για το lite?

Εγω στο Μ2 περιμενω την αδεια και ενα φιλο να με βοηθησει να μην κανω καμμια πατατα και θα περασω την Germakrom 2.00 να ησυχασω.

Αν περιμενεις ενημερωση απο την Nubia ψωνισες απο σβερκο.

Αλλωστε πρεπει να υπαρχουν και αλλες version που μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αδικα περιμενεις. Εδω δεν στελνουν για global μοντελα θα στειλουν για το lite?

Εγω στο Μ2 περιμενω την αδεια και ενα φιλο να με βοηθησει να μην κανω καμμια πατατα και θα περασω την Germakrom 2.00 να ησυχασω.

Αν περιμενεις ενημερωση απο την Nubia ψωνισες απο σβερκο.

Αλλωστε πρεπει να υπαρχουν και αλλες version που μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

 

συμφωνω,δεν προβλεπω να δωσουν κανενα update

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου. Τα τηλέφωνα τους είναι πολύ όμορφα και έχουν φοβερή ποιότητα κατασκευής. Αν βρεις και ένα OS να κάνεις την δουλειά σου τελείωσες. Δεν με απασχολούν οι συνεχείς ενημερώσεις που φτιάχνουν ένα πράγμα και χαλάνε δέκα.

συμφωνω,δεν προβλεπω να δωσουν κανενα update

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3η ημέρα με lineage 14.1.

Θετικά:

  • Πολύ ελαφριά Rom το κινητό πετάει
  • Μπαταρία >1,5 ημέρα
  • Κανένα πρόβλημα με play store
  • Κανένα πρόβλημα με WiFi
  • Λειτουργούν όλοι οι πυρήνες.
  • Οι ειδοποιήσεις λειτουργούν κανονικά
  • Σε γενικές γραμμές το κινητό απαλλάσσεται από όλες τις παιδικές ασθένειες που το βασανίζουν.

 

Αρνητικά:

  • Κάποιες στιγμές θερμαίνεται λίγο παραπάνω.
  • Πολύ ευαίσθητο στη αφή στα πλάγια (εκεί που δεν έχει Bezels)
  • Πολύ δωρικό - λιτό λειτουργικό και μου λείπουν κάποια βασικά καλούδια της μητρικής Rom όπως ο διαφορετικός ήχος κλήσης σε κάθε μια sim, και η όμορφη οθόνη κλήσης που είχε.

Antutu αποτέλεσμα 107580

Antutu:

https://imgur.com/a/A6JGGcs

 

Συμπέρασμα: Αν δεν διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες του δεν ξαναγυρίζω στη μητρική Rom.

 

εχει και ραδιοφωνο; ετσι γραφει εδω: https://forum.xda-developers.com/nubia-z17-mini/development/rom-lineageos-14-1-t3790895

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβα τα έχει στο alliexpress είναι με περίπου +-2€ το κάθε ένα. Μόνο αν θες να τα έχεις κατευθείαν έχει καλός αλλά εμένα σε 15 μέρες μου ήρθε η θήκη και το τζάμι από allie...
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια η θηκη και το γυαλι στα 11€ απο το geekmaxi αξιζουνε;

 

Η θήκη είναι καλή και χρειάζεται γιατί γλυστραει πολύ το κινητό.

 

Το γυαλί δεν κολλάει καλά εμένα μου άφησε κενό και πέρασε σκόνη (όχι φυσαλίδες ευτυχώς).

Μια μέρα έπεσε μια σταγόνα νερό και την τράβηξε μέχρι το κέντρο,περίμενα δύο μέρες να στεγνώσει γιατί δεν έβγαινε.

Τόσα tempered έχω βάλει πρώτη φορά το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη είναι καλή και χρειάζεται γιατί γλυστραει πολύ το κινητό.

 

Το γυαλί δεν κολλάει καλά εμένα μου άφησε κενό και πέρασε σκόνη (όχι φυσαλίδες ευτυχώς).

Μια μέρα έπεσε μια σταγόνα νερό και την τράβηξε μέχρι το κέντρο,περίμενα δύο μέρες να στεγνώσει γιατί δεν έβγαινε.

Τόσα tempered έχω βάλει πρώτη φορά το είδα.

 

Αρα να παρω καλυτερα απο αλι. Το tempered glass του geekmaxi δεν ειναι και τοσο καλο ε;

Link to comment
Share on other sites

ενας καλος οδηγος για ρουταρισμα και εγκατασταση twrp;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ενας καλος οδηγος για ρουταρισμα και εγκατασταση twrp;

 

Sure. Based on jafaroff123's description from 4pda.ru:

 

1. take the TWRP archive from here https://www.dropbox.com/s/lb3wyqt9eg0m7xb/Nubia%20Z17%20enjoy%20twrp.rar?dl=0. Unrar it.

2. Make sure in settings your phone is with unlocked bootlader, usb debugging on and you have the ADB drivers installed (I have no file for this, if you played with other phones on youir PC, these are probably installed.)

3. Open CMD prompt in the folder where you unrared the TWRP.

4. Connect the phone with USB

5. In the CMD type in order:

adb devices

adb reboot bootloader

fastboot devices

fastboot oem nubia_unlock NUBIA_NX591J

(Return after each line and wait for the command to take effect. On step 2 here your phone should restart in fastboot mode)

5. Now start the unrared TWRP file from Windows. Do not worry, it is in Chinese. Type 3 and Return, wait for the installation.

6. Do not restart the phone. First restart in recovery mode. TWRP will load. It is in chinese. There are 2 buttons at the bottom. The right is to select language. Select English and then you will be able to navigate to find the root command in the TWRP menu.

7. After the root, there will not be SuperSU installed, but it will be rooted. Instal it from Playstore.

 

If anything does not work, repeat it. I managed to root on the second try.

 

Good luck!

 

https://forum.xda-developers.com/nubia-z17/help/nubia-z17-lite-nx591j-rom-t3724069/page2#login

Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και επαναφορά μετά την διαδικασία;

Και αν δεν αλλάξεις ρομ και μείνεις με την ίδια σε περίπτωση που έρθει update πρέπει να ξερουταρεις και να κλειδώσεις τον bootloader για να την περάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Sure. Based on jafaroff123's description from 4pda.ru:

 

1. take the TWRP archive from here https://www.dropbox.com/s/lb3wyqt9eg0m7xb/Nubia%20Z17%20enjoy%20twrp.rar?dl=0. Unrar it.

2. Make sure in settings your phone is with unlocked bootlader, usb debugging on and you have the ADB drivers installed (I have no file for this, if you played with other phones on youir PC, these are probably installed.)

3. Open CMD prompt in the folder where you unrared the TWRP.

4. Connect the phone with USB

5. In the CMD type in order:

adb devices

adb reboot bootloader

fastboot devices

fastboot oem nubia_unlock NUBIA_NX591J

(Return after each line and wait for the command to take effect. On step 2 here your phone should restart in fastboot mode)

5. Now start the unrared TWRP file from Windows. Do not worry, it is in Chinese. Type 3 and Return, wait for the installation.

6. Do not restart the phone. First restart in recovery mode. TWRP will load. It is in chinese. There are 2 buttons at the bottom. The right is to select language. Select English and then you will be able to navigate to find the root command in the TWRP menu.

7. After the root, there will not be SuperSU installed, but it will be rooted. Instal it from Playstore.

 

If anything does not work, repeat it. I managed to root on the second try.

 

Good luck!

 

https://forum.xda-developers.com/nubia-z17/help/nubia-z17-lite-nx591j-rom-t3724069/page2#login

 

ευχαριστω πολυ ;)

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και επαναφορά μετά την διαδικασία;

Και αν δεν αλλάξεις ρομ και μείνεις με την ίδια σε περίπτωση που έρθει update πρέπει να ξερουταρεις και να κλειδώσεις τον bootloader για να την περάσεις;

Από όσο ξέρω και γιατί το έχω πάθει και σε άλλο κινητο.Εφοσον περάσεις άλλο recovery κόβονται και τα εργοστασιακά update.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλήσει ενω πέρασα το TWRP δεν μπορώ να του κάνω ροοτ.

Παταω install su και μου γραφει faild to mount /data και unable to mount storage

 

Το βρήκα

Πρέπει το αρχείο Nubia ''Z17 enjoy twrp.exe'' να το κάνεις unrar και μετά να δώσεις τις εντολές.

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

ξεκλείδωσα bootloader πέρασα twrp και εγκατέστησα super su... ολα αυτά στη v1.05

Τώρα είμαι στη φάση να ξεκλειδώσω τους τέσσερις cpu απο τους οχτώ αλλα βρίσκω δυο μεθόδους.

 

Η πρώτη με φλασαρισμα των kernel.

https://forum.xda-developers.com/nubia-z17/development/kernel-lpst-kernel-nubia-z17-lite-t3816440

 

Και η δεύτερη με αντικατάσταση αρχείων.

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=76835829&postcount=64

 

Αν κάνω την δεύτερη θα κάνω μόνο αντικατάσταση αρχείων η πρέπει να περάσω πάλι τα twrp και magisk και ολα τα υπόλοιπα που έχει το αρχείο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μια και εχεις εγκαταστησει twrp δοκιμασε την lineage 14.1. Ειναι σαφως ανωτερη απο την global και δουλευουν και οι 8 πυρηνες.

Με την εγκατασταση και της φωτογραφικης μηχανης της nubia, ολα δουλευουν στην εντελεια.

Το μονο προβλημα που εχω δει 4 μερες τωρα ειναι οτι καμια φορα ζεσταινεται περισσοτερο (ισως να ειναι και εντυπωση μου), αλλα δεν εχω το προβλημα με το touch screen που αναφερουν αλλοι που εχουν εγκαταστησει την lineage 14.1.

Αν τελικα δεν σου αρεσει, υπαρχει διαδικασια (απ οτι ειδα στο xda) να γυρισεις πισω στην stock ROM.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα αλλα βαριέμαι που πρεπει να περάσω παλι ολα απο την αρχη.

Δεν ξερω και αν δουλεύει το titanium backup για να κανω restore τα data των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Πρόβλημα με το κινητό εκεί που ξεκινάει κανονικά και ανοίγει με τον κλασικό ήχο και εικόνα με τις φωτογραφίες μετά κολλάει σε μια οθόνη με μια πεταλούδα και δεν προχωράει για το μενού!!!! Έχω στείλει μήνυμα στην Γερμανία που το πήρα και περιμένω απάντηση !!! Μάλλον είμαι για επιστροφή από ότι κατάλαβα!! Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να ξεκολλήσει.που δεν το βλέπω!;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! Πρόβλημα με το κινητό εκεί που ξεκινάει κανονικά και ανοίγει με τον κλασικό ήχο και εικόνα με τις φωτογραφίες μετά κολλάει σε μια οθόνη με μια πεταλούδα και δεν προχωράει για το μενού!!!! Έχω στείλει μήνυμα στην Γερμανία που το πήρα και περιμένω απάντηση !!! Μάλλον είμαι για επιστροφή από ότι κατάλαβα!! Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να ξεκολλήσει.που δεν το βλέπω!;
Λογικά θα ξεκολλήσει αν φλασαρεις παλι τη ρομ που είχε με το Nubia Tool

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ξεκολλήσει αν φλασαρεις παλι τη ρομ που είχε με το Nubia Tool

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πώς το κάνουμε αυτό; Θα χάσει την εγγύηση μήπως; Γιατί είμαι λίγο άσχετος

Link to comment
Share on other sites

Μια και εχεις εγκαταστησει twrp δοκιμασε την lineage 14.1. Ειναι σαφως ανωτερη απο την global και δουλευουν και οι 8 πυρηνες.

Με την εγκατασταση και της φωτογραφικης μηχανης της nubia, ολα δουλευουν στην εντελεια.

Το μονο προβλημα που εχω δει 4 μερες τωρα ειναι οτι καμια φορα ζεσταινεται περισσοτερο (ισως να ειναι και εντυπωση μου), αλλα δεν εχω το προβλημα με το touch screen που αναφερουν αλλοι που εχουν εγκαταστησει την lineage 14.1.

Αν τελικα δεν σου αρεσει, υπαρχει διαδικασια (απ οτι ειδα στο xda) να γυρισεις πισω στην stock ROM.

Εγκατεστησα και εγώ την Lineage os το update που έγινε 23/6.Δεν συνιστηνω όμως σε κάποιον ο οποίος δεν ξέρει και πολλά πάνω σε εγκατάσταση custom rom να την εγκαταστήσει γιατί είναι λίγο πολύπλοκη η διαδικασία.Αν μπορωσω λόγω υποχρεώσεων θα φτιάξω έναν οδηγό να τον ανεβασω.Προσωπικα έψαξα πολύ στο XDA για να την περάσω και κάποια πράγματα από Youtube.Στη Ρομ τώρα.Για το θέμα της θερμοκρασίας αν κλείσετε οποίος την έχει φλασαρει το NFC δεν θα ζεστενεται το τηλέφωνο.Εγω που το έψαξα το βρήκα στο XDA γιατί είχε δύο κάθετες γραμμές η Ρομ που τρεμοπαιζε στο μαύρο φόντο.Μολις έκλεισα το NFC σταμάτησαν όλα.Τωρα πάει ρολόι.Για το θέμα του touch οποίος δεν το έχει κάνει πάτε στις ρυθμίσεις μετά Γλώσσα και εισαγωγή και τέλος στην Ταχύτητα Δείκτη το βαζεται 0 και έτσι σταματάει το πρόβλημα με την αφή.Οποιος έχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση και κολλήσει κάπου εφόσον ψάξει και την βάλει πριν φτιάξω τον οδηγό μπορεί να γράψει η να μου στείλει pm.Συμπερασμα είναι ότι σαφώς πολύ καλύτερη από αυτή που έρχεται το τηλεφωνο.

Υ.Γ οποίος την έχει εγκαταστήσει μπορεί να μου πει αν έχει βάλει την Nubia camera και όταν πάει να τραβήξει φωτογραφίες δεν δείχνει σε ολόκληρη την οθόνη αλλά όταν βγαίνει η φωτογραφία και την βλέπεις στη συλλογή φαίνεται ολόκληρη κανονικά;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...