Jump to content

ZTE Nubia Z17 Lite


termitiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υ.Γ οποίος την έχει εγκαταστήσει μπορεί να μου πει αν έχει βάλει την Nubia camera και όταν πάει να τραβήξει φωτογραφίες δεν δείχνει σε ολόκληρη την οθόνη αλλά όταν βγαίνει η φωτογραφία και την βλέπεις στη συλλογή φαίνεται ολόκληρη κανονικά;

 

Δεν εχω τετοιο προβλημα με την Nubia camera, αλλα εχω προβλημα στο βιντεο. Το τηλεφωνο δεν νεταρει και φαινεται σαν να μην επικοινωνουν οι 2 καμερες μεταξυ τους.

Δεν εχω δοκιμασεi καθολου την καμερα του lineageos στο βιντεο, αλλα στη φωτογραφια δεν ηταν κατι ιδιαιτερο.

Σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην stock rom για να δω αν τελικα φταιει το τηλεφωνο ή η rom.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχω τετοιο προβλημα με την Nubia camera, αλλα εχω προβλημα στο βιντεο. Το τηλεφωνο δεν νεταρει και φαινεται σαν να μην επικοινωνουν οι 2 καμερες μεταξυ τους.

Δεν εχω δοκιμασεi καθολου την καμερα του lineageos στο βιντεο, αλλα στη φωτογραφια δεν ηταν κατι ιδιαιτερο.

Σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην stock rom για να δω αν τελικα φταιει το τηλεφωνο ή η rom.

Μπορείς να μου δώσεις το λινκ από τη Nubia Camera που φλασαρες;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις το λινκ από τη Nubia Camera που φλασαρες;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το λινκ ειναι: https://cloud.mail.ru/public/AVmw/2Jb4P1krp

αλλα τελικα, το προβλημα δεν ειναι απο το lineageos, η καμερα ετσι δουλευει και στην στοκ ROM.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

το λινκ ειναι: https://cloud.mail.ru/public/AVmw/2Jb4P1krp

αλλα τελικα, το προβλημα δεν ειναι απο το lineageos, η καμερα ετσι δουλευει και στην στοκ ROM.

Άρα η κάμερα τραβάει το ίδιο και στις δύο ρομ;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα η κάμερα τραβάει το ίδιο και στις δύο ρομ;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ακριβως.

μονο που η lineageos ειναι σαφως πιο γρηγορη. ;)

(μεταξυ μας, το z17lite ειναι το ευκολοτερο τηλεφωνο σε ρουταρισμα και στησιμο ROM, απ ολα οσα εχουν περασει απο τα χερια μου)

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.

μονο που η lineageos ειναι σαφως πιο γρηγορη. ;)

(μεταξυ μας, το z17lite ειναι το ευκολοτερο τηλεφωνο σε ρουταρισμα και στησιμο ROM, απ ολα οσα εχουν περασει απο τα χερια μου)

Κοιτα έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου που έχω κάνει αυτή τη διαδικασία.Αν δεν είχε περάσει άλλο Nubia από τα χέρια μου δλδ το Z7mini δεν θα ήξερα ότι όταν περάσεις το recovery και μετά το lineage os το TWRP σου δείχνει τον εσωτερικό χώρο 0 μετά.Δλδ για να καταλάβεις το τηλέφωνο δεν παίρνει κάρτα sd και έπρεπε να μπεις στο emegercy recovery να κάνεις wipe για να εμφανιστεί ο χώρος αποθηκεύσεις του κινητό στο TWRP για να φλασαρει τα gapps μετά.Πραγμα που αν το πάθεις κάποιος από εδώ μέσα δεν θα ήξερε τι να κάνει.Γι'αυτο έγραψα χθες ότι είναι λίγο μπέρδεμα.Το πιο εύκολο κινητό και πιο σκυλί που έχει περάσει από τα χέρια μου μέχρι στιγμής ήταν το Coolpad F1 που του έβαζες και wimdows μέσα(πλάκα κάνω) που λέει ο λόγος και έκανες παπάδες με τις Ρομ που έχουν βγει για εκείνο το τηλεφωνο.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου που έχω κάνει αυτή τη διαδικασία.Αν δεν είχε περάσει άλλο Nubia από τα χέρια μου δλδ το Z7mini δεν θα ήξερα ότι όταν περάσεις το recovery και μετά το lineage os το TWRP σου δείχνει τον εσωτερικό χώρο 0 μετά.Δλδ για να καταλάβεις το τηλέφωνο δεν παίρνει κάρτα sd και έπρεπε να μπεις στο emegercy recovery να κάνεις wipe για να εμφανιστεί ο χώρος αποθηκεύσεις του κινητό στο TWRP για να φλασαρει τα gapps μετά.Πραγμα που αν το πάθεις κάποιος από εδώ μέσα δεν θα ήξερε τι να κάνει.Γι'αυτο έγραψα χθες ότι είναι λίγο μπέρδεμα.Το πιο εύκολο κινητό και πιο σκυλί που έχει περάσει από τα χέρια μου μέχρι στιγμής ήταν το Coolpad F1 που του έβαζες και wimdows μέσα(πλάκα κάνω) που λέει ο λόγος και έκανες παπάδες με τις Ρομ που έχουν βγει για εκείνο το τηλεφωνο.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα διαφωνησω για το Coolpad F1 γιατι δεν το ειχα ποτε. Σιγουρα θα υπαρχουν και ευκολοτερα.

Σε σχεση ομως με Samsung, LG, HTC και Xiaomi που εχω ρουταρει κατα καιρους ειναι σαφως ευκολοτερο.

Και η επαναφορα του (με OTG) ειναι παιχνιδι.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω για το Coolpad F1 γιατι δεν το ειχα ποτε. Σιγουρα θα υπαρχουν και ευκολοτερα.

Σε σχεση ομως με Samsung, LG, HTC και Xiaomi που εχω ρουταρει κατα καιρους ειναι σαφως ευκολοτερο.

Και η επαναφορα του (με OTG) ειναι παιχνιδι.

Ναι είδα τη συζήτηση που είχες στο XDA και ευτυχώς που είπες ότι χρειάζεται OTG με type c θύρα για επαναφορά και όχι με ανταπτορα...

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα τη συζήτηση που είχες στο XDA και ευτυχώς που είπες ότι χρειάζεται OTG με type c θύρα για επαναφορά και όχι με ανταπτορα...

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ας ειναι καλα ο @lapist που επεμενε, αλλιως ειχα δοκιμασει 2 OTG με ανταπτορα και ειχα απογοητευτει.

τα παθηματα γινονται μαθηματα... :)

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και ενα Antuntu με την Lineage OS 14.1,Δουλευουν ολοι οι πυρηνες .Ενα θεματακι που ανεφερα παραπανω με την nubia camera οτι δεν εδειχνε σε πληρη οθονη ηταν επειδη ειχα αλλαξει εγω απο την προβολη τα εικονιδια να φαινονται πιο μικρα.Παντως να ξερετε με τη συγκεκριμενη ρομ ειναι σαν εχει αλλο τηλεφωνο.Βγαζω 4 ωρες οθονη ανετα και πριν εβγαζα με το ζορι δυομιση.

 

https://imgur.com/VAVi2tn

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό ενάμιση μήνα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω και με χαλάει πολύ είναι τα apps της Google όπως Play Store, Google Photos και Drive.

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ ειδικά τα 2 τελευταία δεν μπορώ να βρω με ποιο τρόπο να συγχρονίσω τις φωτογραφίες και τα αρχεία. Για το Play Store επίσης όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να κάνω εύκολα τα updates των apps και να κατεβάσω νέα.

 

Διάβασα κάποια πράγματα για τα GApps αλλά απ'ότι κατάλαβα θέλει αλλαγή ROM, root κλπ. πράγμα που δεν είμαι εξοικιωμένος να κάνω.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος; Δεν παλεύεται άλλο.. έχω 1200 photos και δεν μπορούν να γίνουν sync&backup στο λογαριασμό μου.. να μην μιλήσω για αρχεία δουλειάς από το Drive.

 

Καμιά λύση; Ούτε με disable-force close κλπ.. έγινε τίποτα :worry:

Won't Back Down
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό ενάμιση μήνα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά.

Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω και με χαλάει πολύ είναι τα apps της Google όπως Play Store, Google Photos και Drive.

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ ειδικά τα 2 τελευταία δεν μπορώ να βρω με ποιο τρόπο να συγχρονίσω τις φωτογραφίες και τα αρχεία. Για το Play Store επίσης όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να κάνω εύκολα τα updates των apps και να κατεβάσω νέα.

 

Διάβασα κάποια πράγματα για τα GApps αλλά απ'ότι κατάλαβα θέλει αλλαγή ROM, root κλπ. πράγμα που δεν είμαι εξοικιωμένος να κάνω.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος; Δεν παλεύεται άλλο.. έχω 1200 photos και δεν μπορούν να γίνουν sync&backup στο λογαριασμό μου.. να μην μιλήσω για αρχεία δουλειάς από το Drive.

 

Καμιά λύση; Ούτε με disable-force close κλπ.. έγινε τίποτα :worry:

 

Εγω εφερα 3,1 για μενα κ 2 για φιλους,με τα update του googleplay εχουν προβλημα και τα 3 μια κατεβαζει μια οχι,εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και για λιγο καιρο κατεβαζε του ενος φιλου,εμενα ακομα κατεβαζει,μεχρι ποτε δεν ξερω,του 3ου που δεν κατεβαζε απο την αρχη κατεβαζει τωρα χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεω,δεν ξερω τι φταιει,οτι αλλο και αν εκανα δεν δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφερα 3,1 για μενα κ 2 για φιλους,με τα update του googleplay εχουν προβλημα και τα 3 μια κατεβαζει μια οχι,εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και για λιγο καιρο κατεβαζε του ενος φιλου,εμενα ακομα κατεβαζει,μεχρι ποτε δεν ξερω,του 3ου που δεν κατεβαζε απο την αρχη κατεβαζει τωρα χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεω,δεν ξερω τι φταιει,οτι αλλο και αν εκανα δεν δουλεψε

 

Και γω δεν βρίσκω λύση. Είμαι έτοιμος να το πουλήσω να ξαναπάω στα σίγουρα της Xiaomi που είχα 4 χρόνια συνεχόμενα.. :(

Won't Back Down
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πει παιδιά οποίος θέλει να αλλάξει ρομ να το βοηθήσω μέσω viber η TeamViewer η με pm.Να ξέρετε δεν αξίζει να το δώσετε το κινητό αν βάλετε την Lineage Is η οποία μόλις χθες πήρε και νέο update και βλετιωσαν και την ευαισθησία στις άκρες αν κατάλαβα καλα

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει TWRP και εχω κανει ρουτ παλιότερα.

Σημερα ειδα οτι μου βγάζει locked δεν ξερω πως εγινε.

Επίσης internal storage μου βγαζει 0.

Και για την LineageOS πρέπει να περασω το TWRP 3.2.1 και τωρα εχω το 3.1.1

 

Πολλά τα θέματα γμτ λίγος ο χρόνος και δεν ξερω απο που να αρχίσω.

Τουλάχιστον εχω OTG μπας και το σώσω αν μπρικαρει.

 

Πως περνάω το TWRP 3.2 ενω εχω το 3.1;

 

https://drive.google.com/open?id=1pFmPeHmi5qqtuWn4JjH-1tJyCAQx8c6p

 

https://drive.google.com/open?id=18-6KluRfIaRTk-hHuSmsJiW3aJIUAdWr

 

https://drive.google.com/open?id=1NBaK7A00ioNUirZIlqudbUETl-TV7NYl

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει TWRP και εχω κανει ρουτ παλιότερα.

Σημερα ειδα οτι μου βγάζει locked δεν ξερω πως εγινε.

Επίσης internal storage μου βγαζει 0.

Και για την LineageOS πρέπει να περασω το TWRP 3.2.1 και τωρα εχω το 3.1.1

 

Πολλά τα θέματα γμτ λίγος ο χρόνος και δεν ξερω απο που να αρχίσω.

Τουλάχιστον εχω OTG μπας και το σώσω αν μπρικαρει.

 

Πως περνάω το TWRP 3.2 ενω εχω το 3.1;

 

https://drive.google.com/open?id=1pFmPeHmi5qqtuWn4JjH-1tJyCAQx8c6p

 

https://drive.google.com/open?id=18-6KluRfIaRTk-hHuSmsJiW3aJIUAdWr

 

https://drive.google.com/open?id=1NBaK7A00ioNUirZIlqudbUETl-TV7NYl

Αν θες δεν το περνάς το Twrp το 3.2.1.Εγω με το 3.1 τις περασα ολες.Θα πατήσεις ενώ είναι κλειστό το κινητό το power και το volume - και θα μπει πάλι στο fastoboot εκεί θα επιλέξεις το emergency recovery και θα κάνεις και τα δύο wipe μετά επανεκκίνηση δεν θα ανοίγει λογικά το κινητό απλά κλειστό και μπες πάλι στο TWRP και θα δεις ότι δείχνει το εσωτερικό χώρο κανονικά.Θα πας στο προσθετες επιλογές του recovery και θα το ρουταρεις από το recovery και. θα ανοίξει με την παλιά ρομ μετά περνάς το zip με την Lineage os και την φλασαρεις με τη γνωστή διαδικασία.

 

Σημείωση αν δεν ανοίξει μετά το πρώτο ρουτ από το rwvovery ξανά καν'το ρουτ και θα ανοίξει.Οσο αφορά ότι σου ξανακλειδωσε έτσι μου έγραφε κι εμένα αν δεις ότι δεν περνάει τη ρομ ξαναξεκλειδωσε το το revovery εκεί θα είναι δεν θα το χάσεις.

Ότι θες στείλε μου pm έχω χρόνο σήμερα να σε βοηθήσω

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ευχαριστώ.

Ποια είναι η γνωστή διαδικασία να φλασαρω από pc;

Από TWRP δεν μπορώ να περάσω την ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ευχαριστώ.

Ποια είναι η γνωστή διαδικασία να φλασαρω από pc;

Από TWRP δεν μπορώ να περάσω την ρομ;

όχι φλασαρεις από ΤWRP με τα σχετικά wipe στη αρχή πριν το flash

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος μου γραφει disable stock recovery replace now;

τι παταω do not disable ή swipe to allow disable;

Εγώ δεν είχα πειράζει τίποτα και έκανα swipe.Αν δεν ανοίξει το κινητό τώρα πάλι ρουτ και το ίδιο.Πες μου σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι τώρα για μην σου δίνω λάθος οδηγίες.Φλασαρες τη ρομ τώρα;

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα κατεβασε.Αυτα εβαλα κι εγω.Να μην ξεχασεις να απενργοιποησεις το NFC γιατι θα ζεστενεται το κινητο και θα βλεπεις δυο καθετες γραμμουλες σε μαυρο φοντο

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

τωρα φλασαρω

arm64/7.1/pico

 

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/official-magisk-v7-universal-systemless-t3473445

κατεβασε και φλασαρε και αυτο ειναι σαν το παλιο super user για να εισαι ρουτ και βελτιωνει και το google pay.Εχει και λειτουργιες για module μεσα.Αν θες φλασραρε και τη nubia camera για να εχεις και το θολωμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...