Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια αναβάθμιση?Με την 10.04.0 miui λέτε? Αν εννοείτε αυτήν, εμένα δεν έχει κάποιο πρόβλημα στο wifi. Πάντως προχθές μου έδειξε για καινούρια αναβάθμιση για μεγαλύτερη απόδοση (δεν ξέρω που απόδοση, στην μπαταρία, η θα είναι πιο γρήγορο, δεν ξέρω) και για κάτι άλλο το οποίο δεν θυμάμαι. Βέβαια δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Την περιμένουμε.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι φιλε μου και εμενα μου κοβεται συχνα το wifi. δεν ξερω τι συμβαινει.

 

Και εγώ στο club με το wifi.

Δεν είναι κατι έντονο ή ενοχλητικό αλλα το έχω παρατηρήσει και εγω

 

Ε ενταξει αφου ειμαστε καμποσοι μαλλον ειναι θεμα software, οποτε ας ελπισουμε οτι θα το φτιαξουν σε επομενη αναβαθμιση.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για θήκη παρακαλώ με αντικαταβολή για το plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει πριν λίγο καιρό το Plus 4/64 ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Δεν ασχολήθηκα να το συνδέσω στον υπολογιστή. Τώρα που θέλω να περάσω κάποια αρχεία και στη προσπάθεια να το συνδέσω βλέπω οτι ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει καθόλου παρά μόνο φορτίζει από το usb.

Κατέβασα τη σουίτα από το Mi αλλά πάλι τίποτε. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον ;

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει πριν λίγο καιρό το Plus 4/64 ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Δεν ασχολήθηκα να το συνδέσω στον υπολογιστή. Τώρα που θέλω να περάσω κάποια αρχεία και στη προσπάθεια να το συνδέσω βλέπω οτι ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει καθόλου παρά μόνο φορτίζει από το usb.

Κατέβασα τη σουίτα από το Mi αλλά πάλι τίποτε. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον ;

 

Ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο. Στην έκδοση miui, πατάς 5-6 φορές γρήγορα μέχρι να σου βγάλει "είστε πλέον προγραμματιστής". Πίσω στις ρυθμίσεις->πρόσθετες ρυθμίσεις->επιλογές προγραμματιστών-> ενεργοποίηση "εντοπισμός σφαλμάτων usb". Αν η σουίτα mi δεν δουλεύει, προτείνω εγκατάσταση στο κινητό και στο pc του syncios για την ίδια δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσεις που έχετε θέμα με το wifi για πηγαινετε ρυθμίσεις / wifi / κατω κατω προσθετες ρυθμίσεις / και απενεργοποιειστε τον βοηθό wifi, να δειτε, θα καλυτερεψουν τα πράγματα;
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσεις που έχετε θέμα με το wifi για πηγαινετε ρυθμίσεις / wifi / κατω κατω προσθετες ρυθμίσεις / και απενεργοποιειστε τον βοηθό wifi, να δειτε, θα καλυτερεψουν τα πράγματα;

 

Δοκίμασα τα πάντα αλλά δεν λύθηκε. Εμφανίζεται σε συγκεκριμένες εκδόσεις άρα είναι bug. Σαν να μπαίνει το κινητό σε κατάσταση ύπνου και αποσυνδέεται τελείως από wifi και data. Σίγουρα θα λυθούν αλλά θέλει υπομονή που δεν την έχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να γυρισω απο miui 10 σε 9,6 πρέπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων η γινετε και αλλιως ?

 

Αν έχεις 10, με επαναφορά δεν θα γυρίσει στην έκδοση που είχε πριν την αναβάθμιση. Εγώ έχω κάνει αίτημα ξεκλειδώματος, οπότε το κλειδώνω/ξεκλειδώνω όποτε θέλω και φλασαρω όποια έκδοση λογισμικού θέλω. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν κατεβάσεις την προηγούμενη έκδοση ως zip και προσπαθήσεις να το κάνεις μέσω του updater του κινητού, να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο. Στην έκδοση miui, πατάς 5-6 φορές γρήγορα μέχρι να σου βγάλει "είστε πλέον προγραμματιστής". Πίσω στις ρυθμίσεις->πρόσθετες ρυθμίσεις->επιλογές προγραμματιστών-> ενεργοποίηση "εντοπισμός σφαλμάτων usb". Αν η σουίτα mi δεν δουλεύει, προτείνω εγκατάσταση στο κινητό και στο pc του syncios για την ίδια δουλειά

 

Φίλε το δοκίμασα και από τις ρυθμίσεις κάτι το οποίο το είχα κάνει ήδη, αλλά και με το software και στις δυο συσκευές αλλά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

 

IMG-20181201-141251.jpg

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το δοκίμασα και από τις ρυθμίσεις κάτι το οποίο το είχα κάνει ήδη, αλλά και με το software και στις δυο συσκευές αλλά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

 

IMG-20181201-141251.jpg

 

Δοκίμασε και αυτό, δηλαδή εγκατάσταση των drivers. Πιθανόν να ευθύνεται και αυτό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/23910-Αυτοματοποιημένη-εγκατάσταση-drivers-για-κινητά-Xiaomi-σε-όλα-τα-Windows-x64-x86/?95678f17

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το δοκίμασα και από τις ρυθμίσεις κάτι το οποίο το είχα κάνει ήδη, αλλά και με το software και στις δυο συσκευές αλλά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

 

IMG-20181201-141251.jpg

Φαντάζομαι στο κινητό όταν το συνδέεις κατεβάζεις το κουρτινάκι ειδοποιήσεων και επιλέγεις να το βλέπει σαν συσκευή MTP ή stp (κάτι τέτοιο)

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τους οδηγούς όπως το έλεγε εκεί ο οδηγός του συνδέσμου. αλλά και όταν έφτασα στο σημείο να επιλέξω στο κινητό το MTP ή stp (κάτι που ξέχασα να αναφέρω) ότι ούτε στο κινητό πέρα το φωρτησμα δεν αναγνωρίζει οτι συνδέθηκε με pc,

 

στην φώτο που σας δείχνω το κινητό είναι συνδεμενο.

 

IMG-2018.jpg

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Η φώτο είναι άθλια, δεν φαίνεται τίποτα, τράβα screen shot καλύτερα. Σε όλα μου τα κινητά ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω drivers για να τα δει ο υπολογιστής.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σάς θα ήθελα την βοήθεια σας έχω παρη για την κοπέλα μου το mi5plus και μετά από τον πρώτο μήνα που δούλευε άψογα τώρα εδώ και δύο μέρες μένει από μπαταρία μέσα σε 4 με 6 ώρες από το 100% φτάνει 90% σε 15 λεπτά χωρίς χρήση φοράει την 10global8.11.23 Beta μήπως εάν βάλω σταθερή έκδοση βελτιωθεί και εάν ναι πως μπορεί να γίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει πριν λίγο καιρό το Plus 4/64 ελάχιστα χρησιμοποιημένο. Δεν ασχολήθηκα να το συνδέσω στον υπολογιστή. Τώρα που θέλω να περάσω κάποια αρχεία και στη προσπάθεια να το συνδέσω βλέπω οτι ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει καθόλου παρά μόνο φορτίζει από το usb.

Κατέβασα τη σουίτα από το Mi αλλά πάλι τίποτε. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον ;

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο και από άλλη θύρα USB.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν το καλώδιο. Αυτό που είχα μπορούσα να μεταφέρω αρχεία απο το Samsung & Lenovo ενώ το 5 όχι. Παντός λύθηκε το θέμα, σας ευχαριστώ παιδιά, :)

Να ρωτήσω κάτι άλλο, η εκδοσή MIUI που εχω είναι 10.2 mi-globe.com 8.11.8. Μου δείχνει οτι υπάρχει νέα εκδοσή. Αξίζει να το περάσω;

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πάρω αυτήν την συσκευή η το Redmi note 5 και γιατί;

 

ONEPLUS A5010

Πάρε τό Redmi note 5 .Εχω καί τίς δύο συσκευές δηλαδή καί το 5 plus δικό μου καί τό note 5 γιά τήν σύζηγο. Πολύ καλύτερο. Πολύ πίο γρήγορο μέ αισθητή διαφορά , καί χωρίς ίχνος από μικροκοληματάκια καί κομπιάσματα στίς αλλαγές τών μενού , (λόγω καλύτερου επεξεργαστή) καλύτερη ανάληση οθόνης καί στήν αφή είναι λίγο κυρτή στίς άκρες (όπως τό samsung) καλύτερες κάμερες μπρός πίσω, έχω τήν αίσθηση ότι καί τό ηχείο είναι δυνατότερο σέ ένταση , αλλά τό κυριότερο γιά εμένά είναι ότι ενώ έχουν τήν ίδια χωριτικότητα μπαταρίας κρατά τό Redmi Note 5 πολύ περισσότερο ( καί ξερετε οί γυναικες όλη μέρα στό instagram ,facebook και μέ τήν τρέλα τών selfie) τού δίνουν καί καταλαβαίνει...παίρνει φωτιά. Νά σημειώσω ότι καί τά δύο έχουν πάρει τό MIUI 10. Καί σέ τιμή είναι σχεδόν τό ίδιο .

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ενημέρωση την συσκευή με την εκδοσή 10.0.4.0. επανέφερα. ήταν μαζί με τα app που είχα αλλά δεν μου φορτώνει τις επαφές. Κατέβασα τις επαφές απο τον google λογαριασμό (vcf) και όταν το φορτώνω λέει οτι θα εισαχθεί σύντομα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τι μπορώ να κάνω; κάποια επαναφορά;

Edited by DrAndree

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

ενω εχω εγκαταστησει εφαρμογες οπως flash notifivation call reminder κλπ μετα απο λιγο τις ΄΄χανει΄΄........και δεν ειδοποιουμαι.....
Έδωσες τα δικαιώματα να τρέχει στο παρασκήνιο;, επίσης κλείδωσε την στην λίστα να μην κλείνει με καθαρισμό εργασιών.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας κολλαει το τηλ οταν ανοιγετε το bluetooth μηπως?

 

Ναι, όχι πάντα αλλά γενικά έχει κολήσει 2-3 φορές.

 

Επίσης μερικές φορές δεν αποκρίνεται (όχι λόγω bt) το touch συνήθως από τη μέση και κάτω. Πως μπορούν να διορθωθούν τα παραπάνω προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...