Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε 1 στους 1000 (από αυτούς που αγοράζουν Xiaomi) δεν ασχολείται με ξεκλείδωμα bootloader αγαπητέ. :innocent:

 

Σοβαρα ε? Και μενουν με fake ρομ που οταν κανει update μπρικαρει το τηελφωνο ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μην μαλώνετε :))

 

1ον όχι δεν είναι ασήμαντη η 800αρα και δεν αφορά την wind , απλά εκεί το νιώθεις σε μεγαλύτερο βαθμό

 

2ον αυτό που λέω τόοοσο καιρό , δεν έχει λογική , αν είσαι και "ασχετος" με τέτοια πράγματα χρήστης να προαγοράζεις ή να παίρνεις συσκευή με ό.τι ναναι ρομ επειδή έχει ελληνικά , όλοι στο τέλος την πατάνε και βλέπουμε 100 ποστ με "κολάει , δεν κάνει Update, έχω miui 7 -ενώ έχει βγει 8-9" κ.ο.κ. , μάθετε επιτέλους λίγο να περιμένετε :))

 

3ον αν μιλάμε για δικιά σου συσκευή , ε κάνε υπομονή για το ξεκλείδωμα

 

4ον δεν αφορά αλλαγή ρομ μόνο το ξεκλείδωμα , υπάρχει το root / twrp και λοιπά

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ε? Και μενουν με fake ρομ που οταν κανει update μπρικαρει το τηελφωνο ε?

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.

Σε πολύ λίγο θα υπάρχουν συσκευές με global rom και δεν θα έχει κανένας λόγος ξεκλειδώματος.

Οι πρώτες συσκευές βγαίνουν ΠΑΝΤΑ με China και τα Κινεζομάγαζα για να πουλήσουν βάζουν μέσα ότι σαβούρα βρούν. Αυτό συμβαίνει τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας. Τους υπόλοιπους μέχρι να αποσυρθεί το κινητό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Δεν φταίει η Xiaomi για αυτό (γιατί αυτήν κατηγορείς στα post σου). Φταίει το μαγαζί που το αγόρασες και εσύ που δεν ήξερες....δεν ρώταγες.

 

Αυτά. Άντε καλή συνέχεια....και ήρεμα...όσο και να φωνάζεις και να τσατίζεσαι...η Xiaomi έχει την πολιτική της και δεν σου φταίει σε τίποτα.

 

Η υπομονή είναι αρετή. ;-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.

Σε πολύ λίγο θα υπάρχουν συσκευές με global rom και δεν θα έχει κανένας λόγος ξεκλειδώματος.

Οι πρώτες συσκευές βγαίνουν ΠΑΝΤΑ με China και τα Κινεζομάγαζα για να πουλήσουν βάζουν μέσα ότι σαβούρα βρούν. Αυτό συμβαίνει τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας. Τους υπόλοιπους μέχρι να αποσυρθεί το κινητό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Δεν φταίει η Xiaomi για αυτό (γιατί αυτήν κατηγορείς στα post σου). Φταίει το μαγαζί που το αγόρασες και εσύ που δεν ήξερες....δεν ρώταγες.

 

Αυτά. Άντε καλή συνέχεια....και ήρεμα...όσο και να φωνάζεις και να τσατίζεσαι...η Xiaomi έχει την πολιτική της και δεν σου φταίει σε τίποτα.

 

Η υπομονή είναι αρετή. ;-)

 

 

Δυστυχως δεν εχεις ιδεα για το πραγμα για το οποιο μιλας.... Αν εσυ δεν ενδιαφερεσαι να εισαι ροοτ και ολα τα υπολοιπα που πανε μαζι με ροοτ ειναι δικαιωμα σου, αυτο δεν σημαινει οτι ολοι εχουν την ιδια αποψη. Το να εισαι υποχρεωμενος να κανεις αιτηση να ξεκλειδωσεις, να περιμενεις να σου κανουν χαρη να γινει αποδεκτο το αιτημα και μετα να χρειαζεται να περιμενεις αλλες 15 μερες ειναι τρελο και δεν εφαρμοζεται απο κανενα αλλον κατασκευαστη. Και βεβαια ειναι ευθυνη της Xiaomi που βαζει τοσα πολλα εμποδια στον τελικο χρηστη αντι να κλεισει τις τρυπες ασφαλειας ετσι ωστε ο καθε reseller να μην μπορει να βαζει οτι σαβουρα θελει οπως λες. Γιατι δεν το κανει αυτο? Εκλεισε το EDL mode, ας εκλεινε και το test point που μαλλον τωρα χρησιμοποιουν και φλασαρουν οτι ναναι με locked bootloader. Αντι ομως να κλεισει το τεστ ποιντ mode, επιτιθεται στον τελικο χρηστη με προφανη χαζα εμποδια για να τον αποτρεψει να αγορασει παρα μονο απο τα επισημα καναλια με τα επισημα καπελα στην τιμη βεβαια....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχεις ιδεα για το πραγμα για το οποιο μιλας....

Εσύ ξέρεις.

Άντε καλή υπομονή εύχομαι. :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις.

Άντε καλή υπομονή εύχομαι. :cool:

 

Ας μην το συνεχισουμε αυτο, ας πουμε ενα μπραβο στην Xiaomi τοτε για τον τροπο που φερεται στους πελατες της. Οσοι ενδιαφερονται ας δουν και τα νηματα στο en.miui.com, εκει να δειτε ποσο χαρουμενοι ειναι ολοι με την υποχρεωτικη αναμονη 2 εβδομαδων, πετανε την σκουφια τους απο τη χαρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το συνεχισουμε αυτο, ας πουμε ενα μπραβο στην Xiaomi τοτε για τον τροπο που φερεται στους πελατες της. Οσοι ενδιαφερονται ας δουν και τα νηματα στο en.miui.com, εκει να δειτε ποσο χαρουμενοι ειναι ολοι με την υποχρεωτικη αναμονη 2 εβδομαδων, πετανε την σκουφια τους απο τη χαρα τους.

 

Το test point γιατί να το κλείσει ;

ο πελάτης δυστυχώς έχει μείνει ακόμα στα κλασικά "θέλω gapps / θέλω ελληνικά" και λοιπά

και η εταιρία και το μαγαζί καλά κάνουν (ο καθένας για τους λόγους τους)

θα πρέπει και ο πελάτης κάποια στιγμή να αρχίσει να νιώθει και να μην αγοράζει από όπου βρει (στον κάθε τυχαίο του ali) και ίσως να περιμένει και λίγο (να μη τρώει και στη μάπα τι κάθε μούφα και ίσως με τίποτα "εξτρά" προγράμματα rom)

 

για μένα πολύ μεγαλύτερο σφάλμα είναι το ότι δεν βγάζει γρήγορα την global η εταιρία

 

υ.γ. δυστυχώς το en.miui.com δεν είναι για τίποτα :) , μόνο για το OP να δεις, μετά δεν μπορείς να κάνεις κουβέντα με το χαζό σύστημα που έχουν (και έχω διαβάσει και τις άπειρες βλακείες εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρέλαβα στις 5/2/2018 από gear best το 5 plus 4/64 με MIUI GLOBAL 9.2 Stable

9.2.3.0(NEGMIEK)

Να υποθέσω ότι είναι η επίσημη Global Rom? Σωστά;

Version: V9.2.6.0.NEGMIEK αυτή είναι η τελευταία για το τηλέφωνο σου, λογικά είναι επίσημη, αναβάθμιση σου έβγαλε στην τελευταία;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει βγάλει να κατεβάσω την 9.2.6.0 για αναβάθμιση.

Έγινε και η αναβάθμιση, όλα καλά ;-)

 

Τελικα ειναι η επισημη Global ? Απο που το αγόρασες? Εχει την Β20? Εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κατέβηκε και μπήκε σωστά η καινούργια έκδοση είναι η επίσημη global.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι η επισημη Global ? Απο που το αγόρασες? Εχει την Β20? Εντυπωσεις?

Ναι ειναι η επίσημη, αγόρασα απο gearbest, εντυπωσεις πολυ καλές, γρηγορο και με καλη μπαταρία, για τα λεφτα του πολυ καλο.

για το αν εχει την Β20 πως μπορώ να το δω;

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα λινκ ποιο αγόρασες. Αν λέει global version λογικά την έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα λινκ ποιο αγόρασες. Αν λέει global version λογικά την έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_1396526.html?wid=21

 

Τα λέει λίγο μπερδεμένα :-) Χε χε χε

νομίζω κάπου στα πολλά copy-paste κάτι μπέρδεψαν.

Link to comment
Share on other sites

https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_1396526.html?wid=21

 

Τα λέει λίγο μπερδεμένα :-) Χε χε χε

νομίζω κάπου στα πολλά copy-paste κάτι μπέρδεψαν.

 

νομίζω η λέξη κλειδί International , και όχι Global Κάνει την διαφορά

μάλλον δεν έχεις την global έκδοση (με την B20)

Link to comment
Share on other sites

https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_1509265.html?wid=4

Αυτό είναι το global το λέει και στην περιγραφή B20.

Δυστυχώς δεν έχει το δικό σου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Tο honorbuy
εχει το Global και τελικη τιμη ειναι 177,61 απο ευρωπη λεει. Αγοραζουμε αφοβα ή θα εχουμε κανενα θεμα με τελωνιο?
Link to comment
Share on other sites

Tο honorbuy
εχει το Global και τελικη τιμη ειναι 177,61 απο ευρωπη λεει. Αγοραζουμε αφοβα ή θα εχουμε κανενα θεμα με τελωνιο?

 

αν επιλέξεις κάτι που υπάρχει στην ευρώπη ε τότε τι τελωνείο να φας, από ιταλία (νομίζω) έρχονται

επίσης δες λίγο πόσα είναι και τα μεταφορικά του honor :) (+20 περίπου)

 

και ελπίζω πάντα να μιλάμε για την global έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειναι Global συμφωνα με το video στο youtube μαλιστα στο manual οταν το ξεφιλιζει φαινετε η 20 μπαντα, η τιμη του ειναι 149,39+28,22 μεταφορικα συνολο 177,61.
Link to comment
Share on other sites

Tο honorbuy
εχει το Global και τελικη τιμη ειναι 177,61 απο ευρωπη λεει. Αγοραζουμε αφοβα ή θα εχουμε κανενα θεμα με τελωνιο?[/quote

 

Σε αυτη την τιμη ειναι η 3/32 εκδοση. Η 4/64 εχει 228 μονο σε gold και σε preorder.

 

Δε μπορω να τους καταλαβω τους κινεζους εδω εχουν ενα σκασμο επιλογες και βλεπω οτι η global εχει 165 και η international 225. Αντε βγαλε ακρη.

https://www.gearbest.com/Xiaomi-Redmi-5-Plus-_gear/c_11293/?lkid=12910996

Edited by c-max
Link to comment
Share on other sites

Ή από πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά όπως το vickmall, που από ότι είδα δίνει τη δυνατότητα επιλογής, ή το eglobal που, αν δεν κάνω λάθος, βάζει μόνο επίσημες. Το τελευταίο μάλιστα , το έχει πλέον σε απόθεμα και με τη b20. Στα υπόλοιπα, έχει αρκετό ρίσκο, ακόμη κ σε gearbest και banggood, οι οποίοι μάλλον δεν ήξεραν τι τους γίνεται. Πάντως, το redmi 5, χωρίς b20(που για μένα δεν είναι dealbreaker), στην Κομοτηνή με vodafone πιάνει 4g παντού, ακόμη και μέσα στα σπίτια, μαγαζιά κλπ

 

Αν έχετε εμπειρία, πόσο έμπιστο είναι το eglobal 1) ότι ισχύουν αυτά που λέει στην περιγραφή του(ότι έχει την Β20) και 2) Το πιο σημαντικό..Είναι free από τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε εμπειρία, πόσο έμπιστο είναι το eglobal 1) ότι ισχύουν αυτά που λέει στην περιγραφή του(ότι έχει την Β20) και 2) Το πιο σημαντικό..Είναι free από τελωνείο?

 

Εμπειρία προσωπική, δεν έχει τύχει (αν αγόραζα τώρα, όμως, θα το προτιμούσα ως κατάστημα), από τα σχόλια εδώ και αλλού, είναι αξιόπιστο (ή όσο αξιόπιστα είναι και τα υπόλοιπα) και χωρίς τελωνείο. Για το θέμα με τη b20 (γενικά με τα χαρακτηριστικά), δεν νομίζω πως λένε ψέματα γτ σε άλλα xiaomi,huawei,nokia που δεν την έχουν αυτή τη συχνότητα, το γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε εμπειρία, πόσο έμπιστο είναι το eglobal 1) ότι ισχύουν αυτά που λέει στην περιγραφή του(ότι έχει την Β20) και 2) Το πιο σημαντικό..Είναι free από τελωνείο?

 

Με ανυσηχει που δε γραφει global.Μηπως εχει την b20 αλλα δεν εχει global software;Δεν το εχω δει πουθενα να αναφερετε ξεκαθαρα οτι ειναι global η εκδοση 4/64 , εκτος σε ροζ. Νομιζω ειναι ρισκο τωρα η αγορα.

Edited by c-max
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...