Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xlomo. den ginetai ka8e apodeiksi dekti

kai otan einai kati toso texniko , kalytera na protimiseis ena pio klasiko meso apodiksis .

min ksexnas oti ka8e apodeiksi den desmeyei to dikasti ,alla tin ektima eleu8era

kai oi amfivolies metrane uper tou katigoroumenou

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι ότι εάν το δικαστήριο δεχτεί το sms σαν αποδεικτικό στοιχείο θα προτιμήσει να το ελέγξει μέσω της εταιρείας που ανήκει το νούμερο,και μέσω του κινητού σου.Σίγουρα όχι αν το εκτυπώσεις που δεν έχει καμμιά αξία κατά την γνώμη μου καθώς δεν αποδεικνύει τίποτα στην ουσία.

 

Δυστυχως προκειται για αστικη υποθεση οποτε δεν εχω δικαιωμα να ζητησω να ελεγχθει ο λογαριασμος του αλλου ωστε να αποδειχθει οτι μου εχει στειλει το sms. Μη νομιζεις οτι θα κατσει το δικαστηριο να διαβαζει απο το κινητο μου sms, ενω εκτυπωμενο ειναι πιο ευκολο σαν λυση και αν χρειαστει το διχνω κιολας.

 

xlomo. den ginetai ka8e apodeiksi dekti

kai otan einai kati toso texniko , kalytera na protimiseis ena pio klasiko meso apodiksis .

min ksexnas oti ka8e apodeiksi den desmeyei to dikasti ,alla tin ektima eleu8era

kai oi amfivolies metrane uper tou katigoroumenou

 

Φυσικα δεν ειναι καθε αποδειξη δεκτη, ειδικα αν μιλαμε για τοσο τεχνικα θεματα που αποκλιεται να τα γνωριζουν.

 

Αν τελικα δεν υπαρχει τροπος μεσω της δικης μου εταιριας να αποδειξω οτι ελαβα sms απο το συγκεκριμενο νουμερο, νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι να το εκτυπωσω και να παρουσιασω ενα μαρτυρα ωστε να αναφερει οτι υπαρχει αυτο το μηνυμα στο κινητο μου απο το ταδε νουμερο. Οποτε ισως θα ζητησει να δει το κινητο μου (μπορει και οχι) .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στη θέση σου σίγουρα θα εκτύπωνα το μήνυμα (έτσι κι αλλιώς δεν έχεις να χάσεις τίποτα). Βέβαια αυτό δεν αποτελεί στοιχείο γιατί καθένας εκτυπώνει ό,τι θέλει. Σίγουρα θα είχα το κινητό μου μαζί για να το δείξω στα δικαστήριο... Όσον αφορά στην ερώτησή σου αν το δίκτυο κρατάει τα μηνύματα που λαμβάνεις, δεν έχεις παρά να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αν ναι, τι πρέπει να κάνεις... Τέλος, αν μπορείς να βγάλεις από το δικαστήριο εντολή να ζητήσουν από το δίκτυο του άλλου την κίνηση του λογαριασμού του... (αυτοί σίγουρα έχουν κρατήσει αρχεία)
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι:Εσύ αυτό που θες να αποδείξεις είναι ότι το συγκεκριμένο νούμερο σου έστειλε μήνυμα σε συγκεκριμένη ώρα και μέρα.Βάσει αυτού υποθέτω πως oι εταιρείες τα αρχειοθετούν,αν σκεφτεί κανείς ότι στο λογαριασμό που σου αποστέλλεται κάθε μήνα είναι τα πάντα (κλήσεις και sms) κατεγραμμένα με ώρα και ημερομηνία δίπλα,έτσι δεν είναι; :confused: Εκτός κι αν μιλάς για καρτοκινητό,οπότε πάω πάσο :O
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις συνδεση τοτε ναι οι εταιριες κρατανε μεχρι ενα διαστημα-νομιζω 6 μηνες- ολες τις κλισεις και τα μηνυματα που εχεις λαβει και εχεις αποστειλει

αν εχεις ομως καρτοκινητη τοτε δεν νομιζω να κρατανε τιποτα.δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι:Εσύ αυτό που θες να αποδείξεις είναι ότι το συγκεκριμένο νούμερο σου έστειλε μήνυμα σε συγκεκριμένη ώρα και μέρα.Βάσει αυτού υποθέτω πως oι εταιρείες τα αρχειοθετούν,αν σκεφτεί κανείς ότι στο λογαριασμό που σου αποστέλλεται κάθε μήνα είναι τα πάντα (κλήσεις και sms) κατεγραμμένα με ώρα και ημερομηνία δίπλα,έτσι δεν είναι; :confused: Εκτός κι αν μιλάς για καρτοκινητό,οπότε πάω πάσο :O

 

Σωστα καταλαβες! Απλα επειδη κατα 99% θα πεσω σε ασχετο οταν παρω στην εξυπ. πελατων, ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος με σιγουρια πως τα εισερχομενα μηνυματα καταγραφονται, ωστε να εχω ενα πολυ καλο στοιχειο στα χερια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία για τα καρτοκινητά τα κρατάνε σίγουρα για 2 μήνες τουλάχιστον.

 

Πάντως μπορείς να λάβεις ότι μήνυμα θες με αποστολέα όποιον θες εσύ, μέσω του smszone.com οπότε σου είναι απαραίτητη η βεβαίωση από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για την αποστολή του SMS σε συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Μόνο έτσι αποδεικνύεις την γνησιότητα του SMS.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά παλιά γύρω στο 1995 νομίζω κάποιος γνωστός που δούλευε στο tuning της stet μου είχε δείξει ενα αρκετά ογκώδες ''κινητό'' τηλέφωνο το οποίο λειτουργούσε στο GSM 900 και είχε ισχύ 5Watt. Δεν θυμάμαι την μάρκα μάλλον motorolla ή ericsson νομίζω. Το θέμα είναι οτι θα ήθελα να βρώ και να αγοράσω ενα τέτοιο ,δεν ξέρω αν έβγαλαν οι εταιρείες και dual band τέτοια συσκευή ,είναι τόσο οριακή η κάλυψη στο συγκεκριμένο σημείο απο την κοσμοτέ που μόνο αυτή η συσκευή θα βοηθούσε την κατάσταση

Οι άλλες δυο εταιρείες δεν εχουν κάλυψη αρκετά χιλιόμετρα πρίν το συγκεκριμένο μέρος.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν βρεις μια τέτοια (συλλεκτική) συσκευή στα 900MHz, κατά πάσα βεβαιότητα δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει στο δίκτυο της Cosmote γιατί το φάσμα που χρησιμοποιεί η εταιρία (EGSM: Uplink 885-890MHz, Downlink 930-935MHz) δεν υποστηρίζεται από τις παλιές συσκευές.

 

Στην "κανονική" μπάντα GSM900, οι πρώτες προδιαγραφές για το maximum MS power ήταν 20Watts = 43dBm (Power Class 1), ενώ σήμερα είναι 2Watts = 33dBm (Power Class 4). Αντίθετα στο DCS1800 το maximum MS power είναι 1Watt = 30dBm (Power Class 1), οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολό να κατασκευάστηκαν εμπορικές συσκευές με μέγιστη ισχύ εκτός προδιαγραφών...

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια περίπου είχα ζητήσει εγώ αναλυτικό λογαριασμό από το cc της vodafone. Μου είχαν πει ότι κρατάνε αρχείο μέχρι τους 3 προϋγούμενους μήνες. Η χρέωση ήταν με τη σελίδα. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το είχα χρυσοπληρώσει αλλά δεν θυμάμαι πόσο.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορά το bluetooth.

 

Ενημερωτικά εχω το V800 αλλα δεν εχει σημασια. Θα ηθελα να ρωτησω αν εχοντας την επιλογη bluetooh να ειναι συνεχεια ενεργοποιημενη αν εχω καποιο προβλημα καταπονησης κινητου μπαταριας ή οτιδηποτε αλλο. Εννοειται οτι ρωταω σε περιπτωση που δεν το χρησιμοποιω εκεινη την στιγμή...

 

Αυτο το τηλ που εχω ειναι ευαισθητο στο πορτακι και δεν θελω να το ανοιγοκλεινω και για αυτο τον λόγο...

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Sorry αν εχει ειπωθει ή δεν κολλαει στο παρων section...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι καταναλώνει ένα ποσό ενέργειας, το οποίο όμως δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να χρειάζεται να ανοιγοκλείνεις το μπλε δόντι. Καταναλώνει περίπου το 6-8% της συνολικής διάρκειας της μπαταρίας.

 

Υ.Γ: Μεταφορά από SE forum.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οσον αφορά το bluetooth.

 

Ενημερωτικά εχω το V800 αλλα δεν εχει σημασια. Θα ηθελα να ρωτησω αν εχοντας την επιλογη bluetooh να ειναι συνεχεια ενεργοποιημενη αν εχω καποιο προβλημα καταπονησης κινητου μπαταριας ή οτιδηποτε αλλο. Εννοειται οτι ρωταω σε περιπτωση που δεν το χρησιμοποιω εκεινη την στιγμή...

 

Αυτο το τηλ που εχω ειναι ευαισθητο στο πορτακι και δεν θελω να το ανοιγοκλεινω και για αυτο τον λόγο...

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Sorry αν εχει ειπωθει ή δεν κολλαει στο παρων section...

όπως είπε και ο bill_viper σου τρώει ενα μικρό ποσοστό.. αλλα κλείνε το απλά αν δεν το χρειάζεσαι :) κυκλοφορούν και ιοί! :O

Link to comment
Share on other sites

Oytos h allos prepei na anoikseis to portaki gia na doseis th sygkatathesh soy,oste na dexteis dedomena poy kapoios epithymei na soy aposteilei.

Kano lathos;

 

Epomenos tha htan protimotero na apenergopoieis to bluetooth,otan den to xreiazesai.H diarkeia ths mpatarias ths syskeyhs soy tha veltiothei.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται αυτό μιας και το μήνυμα εστάλει στον Nrg,δεν το έστειλε εκείνος κάπου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγεις το ενδεχόμενο να κολλήσεις ιό μπορείς να το βάλεις να μην είναι ορατό απο άλλες συσκευές bt,και αν έχεις κάποιο bt handsfree να το βάλεις στα αξιόπιστα έτσι ώστε να συνδέεται κατευθείαν ακόμα και όταν είναι μη ορατό.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι:Εσύ αυτό που θες να αποδείξεις είναι ότι το συγκεκριμένο νούμερο σου έστειλε μήνυμα σε συγκεκριμένη ώρα και μέρα.Βάσει αυτού υποθέτω πως oι εταιρείες τα αρχειοθετούν,αν σκεφτεί κανείς ότι στο λογαριασμό που σου αποστέλλεται κάθε μήνα είναι τα πάντα (κλήσεις και sms) κατεγραμμένα με ώρα και ημερομηνία δίπλα,έτσι δεν είναι; :confused: Εκτός κι αν μιλάς για καρτοκινητό,οπότε πάω πάσο :O

 

Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται αυτό μιας και το μήνυμα εστάλει στον Nrg,δεν το έστειλε εκείνος κάπου. ;)

 

:whistle: :stupid:

Link to comment
Share on other sites

:whistle: :stupid:

Ε ναι,οκ για να ζητήσει όμως του άλλου τον αναλυτικό λογαριασμό θα θέλει εισαγγελική παραγγελία,ενώ για τον δικό του θα ήταν πιο εύκολο,γι'αυτό το είπα.

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις στην εταιρία τηλ και τους πείς για τι πρόκειται και καταλάβουν την σοβαρότητα του θέματος σίγουρα θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

στον αναλυτικό λογαριασμό φαίνονται και τα sms που δέχεσαι? το περιεχόμενο τους?

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με εναν γνωστο μου που δουλευει σε εταιρια κινητης και μου ειπε οτι γινεται :up:

 

Καταγραφονται λεει τα εισερχομενα sms/κλησεις για το interconnection, δηλαδη για να ζητα ο ενας απο τον αλλον τα χρηματα. Το κακο ειναι οτι μαλλον μονο με εντολη εισαγγελεα τα δινουν αυτα τα στοιχεια, αν και δε νομιζω καθως δεν προκειται για συνδεση αλλου, αλλα τη δικη μου!!

 

Μολις εχω νεοτερα θα γραψω, αχρειαστο να σας ειναι!!

 

Σας ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθω. :blink:

 

Καθομαι στο PCακι μου και μου ερχονται στα καλα καθουμενα αρχεια στο PC μου απο το bluetooth χωρις να ειναι συνδεδεμενο με το κινητο.

 

αρχεια xxx!!!

 

Πως γινεται αυτο???????????????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα τρελαθω. :blink:

 

Καθομαι στο PCακι μου και μου ερχονται στα καλα καθουμενα αρχεια στο PC μου απο το bluetooth χωρις να ειναι συνδεδεμενο με το κινητο.

 

αρχεια xxx!!!

 

Πως γινεται αυτο???????????????

Mipws den symvanei auto pou nomizeis oti ginetai?...endexomeno : eisai online,to pc sou exei 'tracking cookie' pou tsimpises kapoia stigmi apto net kai energopoieitai kai xafnika sou anoigoun/katevainoun diafora arxeia...

mipws exeis energopoiimeno to bluetooth sto pcaki sou kai sta stelnei kapoios allos?

Link to comment
Share on other sites

Οι μοτορολες μετα απο 1 λεπτο καθιστανται μη ανιχνευσιμες μεσω ΒΤ οποτε κ να το ξεχασεις ανοιχτο δεν προκειται να σου "επιτεθει" κανενας!!!!Οι μονοι που θα μπορουν να συνδεθουν μαζι σου ειναι οσοι εχουν εστω κ μια φορα συνδεθει με σενα καποια αλλη στιγμη κ σε εχουν ηδη στη λιστα τους...Διαφορετικα μετα απο 1 λεπτο δε θα μπορει να σε βρει κανενας
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω ακουσει και διαβασει εγω ειναι οτι η 4η γενια της κινητης τηλεφωνιας λειτουργει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στην Ιαπωνια αλλα μονο σε πειραματικο σταδιο.Κανονικα θα λειτουργησει μετα το 2010.Αυτα στην ''μαμα'' της βιομηχανιας και της τεχνολογιας,την Ιαπωνια.Οποτε για την Ευρωπη,λογικα λιγο αργοτερα.Αυτα που διαβασα λεω,δεν ξερω τιποτα παραπανω...!Μην ειμαστε ομως απληστοι και αχαριστοι..!Και το 3G,μα**ει...(sorry κιολας...)!,ποσο πιο γρηγορες ταχυτητες πια...! :w00t: Ημαρτον!Κοντευουμε να τα παιξουμε απο την τρελη ταχυτητα της τεχνολογιας...! :w00t: Αλλα εδω που τα λεμε ειναι πολυ γλυκεια (σαν την lacta)!,πως να αντισταθουμε...??! :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...