Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, 15μηνο από την κατασκευή του κινητού. Και η πλάκα/τραγωδία είναι ότι το κινητό το βρήκα ακόμη να πωλείται καινούριο στη Microland! Δηλαδή αν τυχόν το πάρει κάποιος κακόμοιρος θα είναι *εντελώς* ακάλυπτος από εγγύηση! Και ελαττωματικό να είναι δεν θα του το αλλάξουν αν δεν πάει να διεκδικήσει δυναμικά το δικαίωμά του στην εγγύηση!

Το ανέφερα αυτό στην Alcatel Hellas και μου είπαν απολύτως φυσικά (αφού κόμπιασε 1-2 δευτερόλεπτα η υπάλληλος να το σκεφτεί λίγο) "Ναι, δεν θα έχει εγγύηση!".

 

Άλλο highlight:

- Δεν αναφέρεται πουθενά στο manual αυτό το 15-μηνο που μου λέτε! Οι όροι εγγύησης στο manual λένε καθαρά ότι δικαιούμαι επισκευής μέχρι και 12 μήνες μετά την ημερομηνία *αγοράς*!

- Χμμ... θέλετε να περιμένετε λίγο;

- Θέλω!

(αναμονή γύρω στα 5 λεπτά)

- Ναι, με ακούτε; Έτσι είναι, ισχύει το 15μηνο που σας είπα, η συσκευή σας είναι εκτός εγγύησης!

- Μα πώς είναι δυνατόν να ισχύει κυρία μου αυτό που μου λέτε; Είναι δυνατόν να μην είναι οι όροι της εγγύησης αυτοί που αναγράφονται στο manual;

- (με φυσικότητα, αλλά και αυστηρότητα) Όχι, δεν είναι αυτοί οι όροι της εγγύησης!!!

 

Δεν πιστεύω εσείς να νομίζετε ότι στα manuals των κινητών σας αναγράφονται οι όροι της εγγύησης;;!! Σαχλαμάρες γράφουν, έτσι για να γεμίζουν τις σελίδες και να υπερηφανεύονται ότι έχουν πιο μεγάλο... manual!!! :lol: :lol:

 

Δεν ξέρω αν έπιασε τόπο το e-mail μου στην alcatel.com και τους έβαλε χέρι να μαζευτούν. Δεν αναφερόταν πουθενά ούτε στο ελληνικό ούτε στο αγγλικό manual αυτό το 15μηνο, παρά μόνο το 12μηνο από την ημερομηνία αγοράς, επομένως το ότι έπρεπε να μου προσφέρουν δωρεάν επισκευή θα έπρεπε να είναι αυτονόητο!

 

Έχω την εντύπωση πάντως ότι αυτό που μου έκανε τη δουλειά ήταν το δεύτερο *αγριεμένο* τηλεφώνημά μου στην Alcatel Hellas. Το γεγονός αυτό από μια άποψη με στενοχωρεί γιατί είναι πραγματικά πολύ κρίμα να πρέπει να τσακωθείς για να βρεις το δίκιο σου! Άσε που κόντεψα να πάθω και τίποτα από τα νεύρα μου, μετά το τηλεφώνημα έτρεμα ολόκληρος!!!

 

Αφού ζήτησα το όνομά της, κράτησε κι εκείνη τα στοιχεία μου για να με καλέσει κάποιος υπάλληλος λέει που θα δει το θέμα. Λες κι εκείνη δεν το έβλεπε τόση ώρα! Φυσικά τηλέφωνο δεν με πήραν από την Alcatel, έλαβα όμως μήνυμα από την Omnitech χθες το μεσημέρι ότι "η συσκευή μου είναι έτοιμη". Εγώ φοβήθηκα μήπως πήραν πρωτοβουλία και το έφτιαξαν μόνοι τους και μου ζήταγαν 120 Ευρώ, αλλά τελικά όλα ήταν όπως όφειλαν να είναι.

 

btw, ίσως ο τίτλος και τα πρώτα μου μηνύματα να αδικούν την Omnitech, δεν έχω κάποιο σοβαρό παράπονο από την εξυπηρέτηση της Omnitech, για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε φταίει εξ'ολοκλήρου η Alcatel. Άλλωστε αυτοί τις εντολές της Alcatel εκτελούν, εντολές που πολύ έντονα προσπάθησαν να υπερασπιστούν στα τηλεφωνήματα που έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα σου πω την επομενη φορα δωσε το κινητο εκει οπου το πηρες... Ειχα και γω ενα τετοιο περιστατικο με την siemens, οπου δεν το δεχοταν η εγγυηση... Σε 10 μερες αφου το πηγα στον Γερμανο (Γιατι οσο το εβλεπα μου ερχοταν να το σπασω) με πηραν τηλεφωνο "Το τηλεφωνο σας ειναι ετοιμο μπορειτε να το παραλαβετε" και φυσικα χωρις χρεωση! Τι να πεις...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ότι αναρρωτιόμουν τί θα γινόταν αν το είχα στείλει μέσω του Vodafone Shop που το είχα αγοράσει. Από τη μια θα έμπλεκα με πολλούς μεσάζοντες, θα έκανε καμιά εβδομάδα παραπάνω να μου επιστραφεί ενώ αν τους λέγανε πως ήταν εκτός εγγύησης θα μου χρέωναν και επιπλέον μεταφορικά, από την άλλη όμως ίσως να μην μου έκαναν αυτά τα κόλπα με την εγγύηση. Μου έλυσες την απορία!

 

Υ.Γ. Καλά θα ήταν να διορθωθεί και ο τίτλος σε "Εγγύηση Alcatel και παράπονα", όπως θα έπρεπε τελικά να είναι, για να μη φαίνεται και η Omnitech που τελικά δεν έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

ethnikismos_2005, ανάλογα με το κινητό που έχεις, άνοιξε νέο θέμα στο forum που αντιστοιχεί σε αυτό. Οι Τεχνολογικοί Προβληματισμοί δεν είναι η κατάλληλη περιοχή για το ερώτημά σου.

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες και λυπάμαι που μια εταιρεία με τόσο καλές (κάποτε τουλάχιστον) συσκευές αντιπροσωπεύεται στη χώρα μας με τέτοιο απαράδεκτο τρόπο. (Δεν είναι η μόνη δυστυχώς).

 

Η πρώτη και τελεταία επαφή μου με την Alctel ήταν το OTP, μια συσκευή εξαιρετική για την εποχή της και με ασύγκριτη λήψη.

Ποτέ δεν βρήκα καλώδιο σύνδεσης, ποτέ δεν κατάφεραν να βρουν μπαταρία και στο εικοστό ή τριακοστό τηλεφώνημα, μ' αποστόμωσαν:

"Αφού δέχεται και απλές μπαταρίες, τί τη θέλετε;" (Είχε πράγματι ένα απλό καπάκι ώστε να κλείνει στή θέση της μπαταρίας τρεις αλκαλικές, εξαιρετική δυνατότητα για ώρα ανάγκης, αλλά όχι να δίνω κι ένα χιλιάρικο κάθε δυό-τρεις μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάθε εξάμηνο η χρόνο. Το κινητό που κράτησα για 2 χρόνια ήταν το Ν6600 γιατί απλά είναι καταπληκτικό!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Allazw kinito opote bgainei kapoio kainourgio kai na aksizei na to parw.

1o mou kalo kai psagmeno kinito einai to 7610, dld den exw allaksei akoma.

Eixa pio palia ta 3310(5 xronia, pws anteksa?!?),8310(1 evdomada),3510i(2 mines),7250i(sxedon 1 xrono) alla den asxoliomouna, den ta epsaxna polu. Molis pira to 7610(molis kukloforise mexri twra) arxisa na axoloumai afou exei mesa to symbian. Pira kai N-Gage(4 mines) gia ta N-Gage games, alla to varethika kai to poulisa. Twra tha parw to N90 giati pisteuw pws aksizei na allaksw to 7610 mauto, an eixe tin klakiki analusi othonis(176x208), tha perimena gia kapoio allo.

Pou einai i epilogi "Den kserw"??

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

polis logos exei ginei se polla threads gia to sigkekrimeno site http://www.9volto.gr :!:

telika ti paizei ti kanoun??????? kseklidonoun/episkeyazoun, kanoun upgrades -updates customizing kseklidonoun (οταν λεμε ξεκλιδωνουν εννοουμε την επαναφορα στις πρωτογενεις ρυθμισεις της συσκευης? η' την δυνατοτητα να δουλευει ενα κινητο και σε αλλο δικτιο?) Το τελευταιο βεβαια δεν το εχω συναντησει ποτε στην ελλαδα, ενω παρατηρειται στο εξωτερικο πχ ι orange i' i ATT συνηθιζουν να κλειδωνουν...

εχω vodafone live συσκευες αλλα δουλεουν κανονικα και με cosmote καρτα.....

 

 

kai giati den pas stin antiprosopeia gia ta basika ?

ektos an pas sto 9volto gia eksidikeymena otan i antiprosopeia sikonei ta xeria psila... :p koita ----> metatropes aytokinitwn :p

 

kseroun i'den kseroun? :wacko:

einai ipeythinoi i' den einai? :O

me tin eggisi ti leei, fantazomai diladi eimai sigouros "peftei" aytomata

 

gia peite..... :blink: :wacko:

 

 

an oi mods to krinoun skopimo na to metakinisoun se allo topic

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά στο 9volto όσες φορές και αν τα χρειάστηκα ήταν πάντα εξυπηρετηκότατοι ,κάνοντας μου το κινητό μου να είναι real κινητό και όχι με τις αηδίες της vodafone για μενού.Και από θέμα σέρβις επίσης είναι πολύ γρήγοροι.
......
Link to comment
Share on other sites

ektos tou oti exoun polu kales se syskeues kanoun reinstall kai install ton vodafone menu.an emena athina tha tous empisteuomouna alla den ksero an tha ekana reinstall tou vodafone menu giati xanetai i egguisi kai einai krima na xathei egguisi 2 xronon pleon.
Link to comment
Share on other sites

KALES SE SISKEYES? diladi?!.....

reinstall kai install? :X emeis leme na figei teleios!....

mipos ennoeis uninstall? :p

Epeidi i eggiisi den einai tipota allo para update firmware (logismiko)(ektos eidikwn katastasewn) an kollisei , auto to kanei kai to 9volto alla plironeis fantazomai, den exoun eggiisi............. e?

 

opoios kserei more!....... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

a41600, αφού σε καλωσορίσω στο myphone.gr, θα σε πληροφορήσω πως το σωστό forum για τα κινητά της Samsung θα το βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

 

Καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνητήρι

Αριθμομηχανή

Agenda

Μp3 player

Ράδιο

Φωτογραφική μηχανή (κατά ένα μέρος φυσικά και εξαρτάται από την περίπτωση)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με ΗΠΑ και να κοιτάς μόνο για Ευρωπαϊκή Ένωση. Και για λόγους τελωνείου και λόγους εγγύησης κλπ.

 

Όσον αφορά την εγγύηση για μοντέλο που δεν εισάγεται εδώ, ανάλογα πόσο αξιόπιστο είναι το e-shop απ'όπου θα το αγοράσεις, θα σου προσφέρει τη δυνατότητα να κάνει αυτό τη διαμεσολάβηση για τη χρήση της εγγύησης, κάτι που σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να πληρώσεις μεταφορικά και για να στείλεις τη συσκευή σου και για να τη λάβεις και ίσως για να πληρώσεις επισκευή αν η βλάβη που έχει δεν καλύπτεται. Κοινώς, ψιλοάσχημα τα πράγματα.

Επομένως, το καλύτερο μάλλον που έχεις να κάνεις είναι να παραγγείλεις μοντέλο που εισάγεται και εδώ, μόνο εάν η διαφορά τιμής αξίζει πραγματικά τον κόπο. Αν το παραγγείλεις από Ευρωπαϊκή Ένωση, το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις κανονικά το service σου εδώ χωρίς κανένα πρόβλημα, ανάλογα με την εταιρεία βέβαια. Επειδή μάλλον δεν θα σου απαντήσουν απευθείας στην ερώτηση αυτή, θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις στην αντιπροσωπεία και να τους πεις πρώτα "Θέλω να πάω π.χ. για σπουδές σε χώρα της Ε.Ε. Αν όταν βρίσκομαι εκεί χαλάσει το κινητό που αγόρασα από εδώ, θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την εγγύηση και να επισκευαστεί δωρεάν από την αντιπροσωπεία σ'εκείνη τη χώρα;" Αφού σου απαντήσουν καταφατικά, θα τους πεις "Άρα προφανώς αν αγοράσω κάτι από εκείνη τη χώρα θα έχω κάλυψη της εγγύησης και εδώ!" Φυσικά αν σου έχουν απαντήσει καταφατικά στην προηγούμενη ερώτηση θα είναι δύσκολο να αρνηθούν ότι ισχύει και το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω αφήσει ξεκλείδωτο το θέμα, με την λογική του ότι μπορεί να αφορά αγορές από το εξωτερικό, πχ κάνοντας ταξίδια σε άλλες χώρες.

 

Εάν η συζήτηση περιοριστεί στα e-shops, θα πρέπει να το κλειδώσω μιας και υπάρχει ήδη θέμα στο Chat and Fun, που θα βρείτε εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=27729

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με τον φιλο myphone fan και μου ειπε οτι θα κανει νεο συμβολαιο στο cosmote 120 και του δινουν επιδοτηση περιπου 80 Ευρω. Δηλαδη με ενα παγιο 18.5+1.5 φορος +ΦΠΑ = 23,8 Ευρω, αρα το χρονο 285 Ευρω δινουν επιδοτηση μολις 80 Ευρω :blink:

 

Χθες, εκανα νεο συμβολαιο με την orange και πηρα το Κ750i. Πηρα 2 ωρες ομιλια, με παγιο 25 λιρες (37 Ευρω) και για τους 6 πρωτους μηνες μισο παγιο, δηλαδη το χρονο θα πληρωσω 333 Ευρω. Το κινητο ηταν δωρεαν, αυτη τη στιγμη το K750i κανει καπου 360 Ευρω . :w00t: :wacko: :cool:

 

Δηλαδη, ο myphone fan θα παρει επιδοτηση 80 +48 (που ειναι η διαφορα των 2 μας στον χρονο) = 128 Ευρω, και εγω πηρα επιδοτηση 360 Ευρω :mad:

 

Αμα βαλουμε στη συγκριση και τις διαφορες παροχες, θα παθετε ατυχημα!

 

Μας δουλευουν κανονικα στην Ελλαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω άλλη μία φορά ότι οι επιδοτήσεις είναι κλεψιά σκέτη, τρυκ των providers για να σε "δένουν" με συμβόλαια και των κατασκευαστών για να σε κάνουν να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο συσκευή, ακόμα και αν δεν χρειάζεσαι καινούρια.

Και είναι τόσο έξυπνο το τρυκ αυτό, που στο τέλος αισθάνεσαι και χαρούμενος που παίρνεις φτηνότερα τη συσκευή. Εν τω μεταξύ όμως σε ξεζουμίζουνε με τις χρεώσεις τους... Και το πιο τρελό είναι ότι δε σου δίνουν ΚΑΝ την επιλογή να μην δεσμευτείς με συμβόλαιο (χωρίς επιδότηση δηλαδή).

 

Από τα παραπάνω εξαιρείται η Q και μπράβο της.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω άλλη μία φορά ότι οι επιδοτήσεις είναι κλεψιά σκέτη, τρυκ των providers για να σε "δένουν" με συμβόλαια και των κατασκευαστών για να σε κάνουν να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο συσκευή, ακόμα και αν δεν χρειάζεσαι καινούρια.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ας μου δώσει η Cosmote ένα πρόγραμμα χωρίς πάγιο, με τις τωρινές χρεώσεις και ας κάτσει να κλωσήσει την επιδότηση.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του παγίου πλέον. Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια, δεν έχει γίνει απόσβεση της αδειοδότησης και της αρχικής εγκατάστασης των providers?

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

... Και το πιο τρελό είναι ότι δε σου δίνουν ΚΑΝ την επιλογή να μην δεσμευτείς με συμβόλαιο (χωρίς επιδότηση δηλαδή).

...

Μα, εάν λήξει το συμβαόλαιό σου και δεν πάρεις επιδότηση (δέσμευση για 1 χρόνο), τότε δε δεσμεύεσαι!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Μα, εάν λήξει το συμβαόλαιό σου και δεν πάρεις επιδότηση (δέσμευση για 1 χρόνο), τότε δε δεσμεύεσαι!

 

Υποψιάζομαι πως εννοεί, ότι και εγώ. Πέρα από τη δέσμευση, να μην πληρώνουμε πάγιο.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...