Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ένα laptop αξίας 600€, 3 μηνών θέλανε να μου δώσουνε 300€. Για ένα Omnia II του κουτιού θέλανε να μου δώσουνε 150€ και για κάποια άλλα τηλέφωνα δεν τα πέρνανε ενώ ήταν 2-3 μηνών. Καλύτερα να τα βάλεις στις αγγελίες του myphone ή στο emarket/ricardo.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και πολλες φορες ειναι και ασχετοι

σε ενα μαγαζι αλυσιδα στο αιγαλεω προσπαθουσε να με πεισει οτι το iphone 3g και 3gs ειναι ολοιδια (μιας και δεν ειχε gs) και φυσικα να ανεβασει την τιμη του απλoυ 3g

η τακτικη ειναι απλη πουλαω ακριβα αγοραζω παμφθηνα

επισης κανενας δεν δινει αποδειξη αγορας (αρα εγγυηση) αλλα ολοι απαιτουν να εχεις εσυ

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη μου εμπειρια παντως, εχω να πω οτι δεν ειναι παντα ετσι.

Πιο συγκεκριμενα, δεν ειχα την αισθηση οτι με πιασανε κοροιδο, ουτε και οτι εγω τους επιασα κοροιδο ποτέ.

Ουτε η αγγελια ειναι παντα συμφερουσα..

Η τελευταια μου εμπειρια ειναι χτεσινη. Για ενα w995 ολοκαινουργιο, αχρησιμοποιητο, εδω στις αγγελιες δεν μου εδιναν πανω απο ...170 ευρω!!!!

Λοιπον τσονταρα και 50, και πηρα ολοκαινουργιο, σφραγισμενο, aino. Στο καταστημα '' Kaizer '', στην Πανεπιστημιου διπλα στην Ομονοια.

Όποτε και να εχω συνεργαστει μαζι τους, δεν εχασα ποτέ. Απλά, ηταν δικαιες συναλλαγες.

Δεν ειναι λοιπον ολοι ιδιοι... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς για αυτό που έκανε η Apple. Ο κόσμος δεν είναι ούτε κατά διάνοια έτοιμος για να ζήσει χωρίς το flash. Σοβαρά θέματα ποιότητας εικόνας, διάδρασης, συμβατότητας... (αναλυτικά εδώ )

 

Οι κινητές συσκευές της Apple δεν είναι τόσο τεράστιο ποσοστό των συνδεδεμένων με το διαδίκτυο συσκευών ακόμα. Και ο μπελάς (κόστος, χρόνος, σπάσιμο) της μετάβασης τεράστιος, χωρίς να υπάρχουν τόσο απτά και αποδεδειγμένα πλεονεκτήματα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι GSM Phase 1 με ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων 150.

http://www.myphone.gr/forum/faq.php?faq=myphone_tips#faq_use_memberranks

Link to comment
Share on other sites

Σαν myphone, έχουμε μια πολιτική σχετικά με τις αγγελίες, η οποία περιγράφεται από τον Founder εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55736

 

Απλά να αναφέρω πως καλώς ή κακώς, το BnS δίνεται ως επιπλέον και δωρεάν παροχή στα ενεργά μέλη μας, με τον όρο ότι δεν θα «ποστάρουν απλά για να ποστάρουν». Δηλαδή μηνύματα όπως "+1", "συμφωνώ" και γενικότερα μονολεκτικά τα οποία δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα ή παροχή πληροφορίας διαγράφονται αμέσως μόλις γίνουν αντιληπτά από την Ομάδα Διαχείρισης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γενικάαυτό που μπορώ να πω είναι ότι, όπυ σε πιάσουν..Πχ αν έχεις κάποιο κινητό έστω και ελαφρά μεταχειρισμένο, ημερών λέμε, άψογο, αλλά γενικά τους έχουν δώσει και άλλα δεν στο αγοράζουν. Επίσης συνήθως πετυχαίνεις ελαφράκαλύτερες τιμές με ανταλλαγή και όχι να πάρεις μετρητά. Γενικά αγοράζουν κινητά που ξέρουν ότι πουλάνε. Πάντως να ξέρετε πως από την στιγμή που βγαίνει η ταινία ασφαλείας, η αξια πέφτει στο μισό και ας μην το έχετε χρησιμοποιήσει. Λίγοι δινουν παραπάνω και αυτό αν ζητάνε το συγκεκριμένο κινητό, γιατί το θέλουν για καποιον άλλο πελάτη. Στην αγγελία πάλι αν πέσεις σε κανέναν κακόπιστο κινδυνεύεις να το αγοράσει και μετά από κάποιο καιρό να έρθει και να σου πεί ότι χάλασε ή βγήκε ελάττωματικό, μου έχει τύχει, φυσικά δεν το πήρα πίσω, που ξέρω τι έκανε
Link to comment
Share on other sites

Στο ΝΟΚΙΑ 6233 μου έχει την επιλογή να στείλεις ένα μήνυμα ως στιγμιαίο μήνυμα ως 70 χαρακτήρες. Αν το κάνεις αυτό το μήνυμα εμφανίζεται αμέσως στην οθόνη του παραλήπτη ολόκληρο σαν ειδοποίηση ή μόνο η αρχή του και επιπρόσθετα δεν αποθηκεύεται στα εισερχόμενά του. Από ότι είδα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή πλέον στα νεότερα κινητά της ΝΟΚΙΑ και επιπλέον αυτά τα μηνύματα αν και τα παίρνουν και άλλα κινητά (π.χ. LG) εμφανίζονται κενά.

 

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γι αυτήν την υπηρεσία? Αν την υποστηρίζουν κάποιες καινούργιες συσκευές, γιατί ''κόπηκε'' κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το fearure είναι γνωστό ως class 0 message είναι ορισμένο στα GSM Standards μαζί με πολλά άλλα (περισσότερα εδώ http://www.3gpp.org/FTP/tsg_t/TSG_T/TSGT_21/Docs/PDF/TP-030173.pdf ).

Τώρα, κάθε κατασκευαστής από την πλευρά του διαλέγει ποιά features θα υποστηρίζουν οι συσκευές του. Συνήθως δεν υποστηρίζεται τίποτα πέρα από το απλό SMS.

Link to comment
Share on other sites

Χερεται

μιλώντας με φίλο στο εξωτερικό ενημερώθηκα ότι τους δίνουν σε λίγες ημέρες στην εργασία του συσκευή που έχει περαστεί λέει ειδικο προγραμμα το οποίο μέσω gps αποστέλλει την θέση που βρίσκεται ανα πασα στιγμή και αυτή παρουσιάζεται σε ένα πάνελ ψηφιακό με αποτέλεσμα να ελέγχεται η θέση του ανα πάσα στιγμή .

 

Γίνεται κάτι τέτοιο; Μιλώντας με κάποιους προγραμματιστες σε μια από τις ελληνικές εταιρίες μου είπαν ότι γίνεται πολύ εύκολα .

Το θέμα είναι λέτε να έρθει και στις δικές μας Ελληνικές εταιρίες κάτι ανάλογο κατα πόσο θα είναι καταπάτηση των προσωπκων δεδομένων ;

Link to comment
Share on other sites

Χερεται

μιλώντας με φίλο στο εξωτερικό ενημερώθηκα ότι τους δίνουν σε λίγες ημέρες στην εργασία του συσκευή που έχει περαστεί λέει ειδικο προγραμμα το οποίο μέσω gps αποστέλλει την θέση που βρίσκεται ανα πασα στιγμή και αυτή παρουσιάζεται σε ένα πάνελ ψηφιακό με αποτέλεσμα να ελέγχεται η θέση του ανα πάσα στιγμή .

 

Γίνεται κάτι τέτοιο; Μιλώντας με κάποιους προγραμματιστες σε μια από τις ελληνικές εταιρίες μου είπαν ότι γίνεται πολύ εύκολα .

Το θέμα είναι λέτε να έρθει και στις δικές μας Ελληνικές εταιρίες κάτι ανάλογο κατα πόσο θα είναι καταπάτηση των προσωπκων δεδομένων ;

 

Μα γίνεται κι εδώ με διάφορα προγράμματα που τα παιρνάς στο κινητό. Ήδη ξέρω πολλά προγράμματα στο App Store για iPhone που ξέρω σίγουρα να σου πω , αλλά με την προϋπόθεση να φορτώσουν και οι 2 την εφαρμογή και να δεις που βρίσκεται.. Αλλά και το mobile me που μπορείς να δεις από το pc που βρίσκεται κάποιο κινητό αν του περάσεις το πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα το να αγορασει μια εταιρια του εξωτερικου 300 iphone η 300 ηλεφωνα που δεχονται παρεμβαση με προγραμμα μεσω gps μιλαμε για ενα τεραστιο κοστος η κανω λαθος ??
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλα το να αγορασει μια εταιρια του εξωτερικου 300 iphone η 300 ηλεφωνα που δεχονται παρεμβαση με προγραμμα μεσω gps μιλαμε για ενα τεραστιο κοστος η κανω λαθος ??

 

Μα οποιαδήποτε τηλέφωνα με λογισμικά που δέχονται εφαρμογές υποστηρίζουν τέτοια δεν είναι τίποτα τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικές εταιρίες κάτι ανάλογο κατα πόσο θα είναι καταπάτηση των προσωπκων δεδομένων ;

 

 

 

 

 

 

-----------------------------

pandora bracelets/links of london charms/louis vuitton handtaschen/ed hardy schuhe

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ήδη αυτό παιδιά...

Μπορεί να εντοπιστεί οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο που βρίσκεται,εκτός αν δεν έχει μέσα του μπαταρία,όλες οι συσκευές μέσω δικτύου τηλεφωνίας και όχι gps κτλ...

Ακόμα και σήμα να μην έχει φαίνεται το στιγμα του,την τελευταια στιγμή που είχε σήμα...

Αλλά σε αυτα έχουν πρόσβαση μόνο οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που αφορά και στα τρία δίκτυα κινητής, αλλά θα την κάνω μόνο εδώ για να μη γεμίζω όλο το forum με τα ίδια!

 

Η ερώτηση είναι εάν μπορώ να επιλέξω έναν αριθμό της αρεσκείας μου για να χρησιμοποιώ. Δηλαδή να πάω σε ένα κατάστημα κινητής και να πω πχ. "θέλω το 6985858585". Εννοείται ότι προτίθεμαι να πληρώσω για να πάρω τον συγκεκριμένο αριθμό και να τον πάρω μόνο εάν είναι ελεύθερος. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό... Μόνο από τα ήδη υπάρχοντα μπορείς να πάρεις...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...