Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το διαφημίζουν και το διατυμπανίζουν σε όλα τα media...

Υποθέτω πως πληθυσμιακή κάλυψη 99% δεν σημαίνει κάλυψη 99% από το σύνολο γεωγραφικά της Ελλάδας...

Μήπως αυτό είναι και επικίνδυνο?

Για μένα όταν ακούω 99% σημαίνει ότι ολοένα και πιο κοντά μας... δίπλα μας... βρίσκονται οι αναμεταδότες τους... δηλαδή κεραίες τους.

Μήπως θα έπρεπε αυτό να ξυπνήσει τους φορείς ελέγχου και προστασίας του πολίτη? (αν βέβαια είναι υγιής αυτός ο θεσμός)

Η' μήπως τελικά και ξαφνικά τηρούνται όλοι οι κανόνες ασφάλειας (περί ακτινοβολίας).

Γιατί γίνονται τόσο προκλητικοί ? Στο "παρά πέντε" βασίζονται ότι θα γλιτώσουν τους ελέγχους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποτε είχα μια κουβέντα με κάποιον τεχνικό τηλεπικοινωνιών και μου είχε πει πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα, δηλαδή ότι μπορεί ο παροχέας σύνδεσης, όχι μόνο να στο "κλείσει" αλλά και να στο ανοίξει όπου κι αν βρίσκεσαι.

Το θέμα του εντοπισμού GPS κλπ εντάξει, είναι γνωστό σε όλους.

Έχει ακούσει-ξέρει κανείς κάτι σχετικό με το On-Off?

 

Ηρεμία....

 

Τα 20 περίπου τελευταία χρόνια που κυκλοφορώ σε αυτόν τον πλανήτη με την παρούσα ιδιότητά μου, έχω ακούσει πολλά λαμόγια να λένε άπειρες @#$%#%.

 

Και οι περισότεροι δε, διάφοροι "τεχνικοί" που νομίζουν ότι μιλάνε σε κάποιο ΟΥΦΟ σχετικά με το "αντικείμενο"

 

 

Αλλό να ανοιγοκλείνεις έναν δορυφόρο στο δίκτυο GPS, άλλο να ανοιγοκλείνεις κυψέλες κινητής, άλλο να μπλοκάρεις συγκεκριμένα τηλέφωνα GSM και ΑΛΛΟ να ανοιγοκλείνεις ένα κινητό τηλέφωνο

 

Το κινητό σου λοιπόν, ανοιγοκλείνει από το σχετικό κουμπάκι και μόνο από αυτό.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες και συ, πρόκειται για πληθυσμιακή κάλυψη και όχι γεωγραφική. Σκέψου ότι καλύπτοντας το νομό Αττικής έχεις άμεσα 50% πληθυσμιακή κάλυψη ;)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα δεν αφορά την TIM μόνο, μεταφέρεται στους "Τεχνολογικούς Προβληματισμούς"
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πιστεύω πως δεν είναι η διαφήμηση (το παρα 5 π.χ. δεν μου κάνει καμμία εντύπωση στο τηλεοπτικό σποτάκι), αυτή που κάνει την διαφορά.

 

Στην Φλώρινα π.χ., δεν είναι έτσι όπως τα λένε. Εκτός και αν είμαστε το υπόλοιπο 1%.

 

( Τα βάζει κανείς με τα βουνά; ) :whistle:

Υπάρχουν club και cafe στα οποία το σήμα έχει μετα βίας 1 γραμμή. Η πόλη δεν είναι μεγάλη και (ασχέτως με αυτό που είπα σχετικά με τα βουνά παραπάνω), οι κεραίες είναι στις κορυφές των βουνών και η πόλη ακριβώς απο κάτω).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πιστεύω πως δεν είναι η διαφήμηση (το παρα 5 π.χ. δεν μου κάνει καμμία εντύπωση στο τηλεοπτικό σποτάκι), αυτή που κάνει την διαφορά.

 

Στην Φλώρινα π.χ., δεν είναι έτσι όπως τα λένε. Εκτός και αν είμαστε το υπόλοιπο 1%.

 

( Τα βάζει κανείς με τα βουνά; ) :whistle:

Υπάρχουν club και cafe στα οποία το σήμα έχει μετα βίας 1 γραμμή. Η πόλη δεν είναι μεγάλη και (ασχέτως με αυτό που είπα σχετικά με τα βουνά παραπάνω), οι κεραίες είναι στις κορυφές των βουνών και η πόλη ακριβώς απο κάτω).

Το 0,5 είστε γιατί το άλλο 0,5 είναι όλη η κοζάνη :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ κάλυψη 99% αλλά είπαμε: όσα δεν φτάνει η αλεπού...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είμαστε όλοι μας παθητικά εκτιθέμενοι σε ακτινοβολία κεραίων είτε το θέλουμε είτε όχι...

είτε είναι από κινητά είτε όχι αλλά χειροτερεύει η κατάσταση όταν αυτό το ποσοστό κάλυψης ολοένα και μεγαλώνει και δεν τηρούνται η απαραίτητες προυποθέσεις για την υγεία μας.

Παρατήρησα ότι τελευταία εχει γινει απαράδεκτη η κατάσταση με τις παρεμβολές, παλαιότερα αυτό μπορούσες να το καταλάβεις και μόνο από ραδιόφωνο μεσαίων ή βραχέων...σήμερα δυστηχώς το βλέπεις και στις υψηλες συχνοτητες δέκτες FM.... κτλ όχι ψηφιακούς... αναλογικούς με ένδειξη ισχύος σήματος... συμπτωματικό είναι ?

Τεσπα...

Ακουγα ότι θα βγαίνανε εκπομπές που θα καταγγείλουν κεραίες παράνομες στην Θεσσαλονίκη κινητης τηλεφωνίας... πριν ένα χρόνο από μία φίλη-γνωστή που θα έκανε το ρεπορτάζ...

Σήμερα δεν έχει "βγει" καμία από αυτές...

Γιατί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Γεωγραφικη καλυψη για μια χωρα με την μορφολογια της Ελλαδος δεν εχει νοημα... Θα πιασει τις θαλασσες και τα βουνα? Πολυ μεγαλο κοστος και δε υπαρχει αντιστοιχο οφελος...

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία....

Τα 20 περίπου τελευταία χρόνια που κυκλοφορώ σε αυτόν τον πλανήτη με την παρούσα ιδιότητά μου, έχω ακούσει πολλά λαμόγια να λένε άπειρες @#$%#%.

Και οι περισότεροι δε, διάφοροι "τεχνικοί" που νομίζουν ότι μιλάνε σε κάποιο ΟΥΦΟ σχετικά με το "αντικείμενο"

Αλλό να ανοιγοκλείνεις έναν δορυφόρο στο δίκτυο GPS, άλλο να ανοιγοκλείνεις κυψέλες κινητής, άλλο να μπλοκάρεις συγκεκριμένα τηλέφωνα GSM και ΑΛΛΟ να ανοιγοκλείνεις ένα κινητό τηλέφωνο

Το κινητό σου λοιπόν, ανοιγοκλείνει από το σχετικό κουμπάκι και μόνο από αυτό.

Δημήτρης

 

Δημήτρη σ' ευχαριστώ για τα...φώτα σου!:)

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είμαστε όλοι μας παθητικά εκτιθέμενοι σε ακτινοβολία κεραίων είτε το θέλουμε είτε όχι...

είτε είναι από κινητά είτε όχι αλλά χειροτερεύει η κατάσταση όταν αυτό το ποσοστό κάλυψης ολοένα και μεγαλώνει και δεν τηρούνται η απαραίτητες προυποθέσεις για την υγεία μας.

Παρατήρησα ότι τελευταία εχει γινει απαράδεκτη η κατάσταση με τις παρεμβολές, παλαιότερα αυτό μπορούσες να το καταλάβεις και μόνο από ραδιόφωνο μεσαίων ή βραχέων...σήμερα δυστηχώς το βλέπεις και στις υψηλες συχνοτητες δέκτες FM.... κτλ όχι ψηφιακούς... αναλογικούς με ένδειξη ισχύος σήματος... συμπτωματικό είναι ?

Τεσπα...

Ακουγα ότι θα βγαίνανε εκπομπές που θα καταγγείλουν κεραίες παράνομες στην Θεσσαλονίκη κινητης τηλεφωνίας... πριν ένα χρόνο από μία φίλη-γνωστή που θα έκανε το ρεπορτάζ...

Σήμερα δεν έχει "βγει" καμία από αυτές...

Γιατί άραγε?

otan den exeis sima sto spiti sou min diamartiresai giati den exeis sima omws kai katigoreis tis etairies ....

Link to comment
Share on other sites

γίνεστε προκλητικοί με αυτά που λέτε. Στην Ελλάδα όχι μόνο τα νομοσχεδία εμποδίζουν την ανάπτυξη των δικτύων αλλά και οι τοπικοί άρχοντες μπαίνουν σε ξένα χωράφια,είναι δυνατόν;:mad: όσον αφορά το πόση πια ακτινοβολία τρώμε από τους σταθμούς βάσης κινητής τηλεφωνίας δείτε εδώ επιστημονικά και όχι για ακόμη μια φορά λαϊκιστικά "έρχονται κοντά μας τα τέρατα που λέγονται κεραίες κινητής τηλεφωνίας" http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8150&page=4

Διαβάστε και βγάλτε συμπέρασμα!

Μακάρι να είχα micro στο μπαλκόνι μου στο Βόλο να μιλάω άνετα όλη τη μέρα και όλο το χρόνο...τόσο λίγο που εκπέμπει!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η κατασταση μου θυμιζει διαμαρτυρια / καταληψη σε δημοτικο σχολειο, τα παιδια φωναζουν, οι γονεις οριοντε για τις κεραιες , τα καναλια οργιαζουν, πανό απλομενα και τα παιδακια απο πισω με το τηλεφωνο στο αυτι παιρνουν τους φιλους τους για να τους ρωτησουν αν τους βλεπουν που τους παιρνει η καμερα:lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

pantos sxedon ola ta diktua pou exo doulepsei den polu pianoun otan taxideueis me ploio !! edo otan plhsiazeis sthn rodo arxizeis kai pianeis turkcell kai sou erxetai kai ena mnm welcome to turkey !! eleossss!!! fantazomai oti kai ola ta alla diktua se plhthismiaki kalupsei kapou toso tha exoun !!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ!!ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΛΑ LG KG225.ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΣΩ ΣΕ ΜΟΥΦΙΑ??
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ 2 ΓΡΑΜΜΩΝ.ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΝΟΥ.ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥΦΑ!!ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ??
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε θα δεχθούν την αλλαγή.

Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι μάλλον κοινά για όλα τα KG225.Δε συνιστούν λοιπόν κάποιο ενδογενές πρόβλημα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 10 ΗΜΕΡΕΣ

 

Πολιτική επιστροφών

 

Η πολιτική επιστροφών για τις πωλήσεις εμπορευμάτων μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος e-germanos.gr δεν διαφέρει κατ' αρχήν από εκείνη των φυσικών καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί πάντοτε η κατοχή και παράδοση μαζί με το προς επιστροφήν εμπόρευμα με το εκδοθέν κατά την αγορά παραστατικό.

 

Ποια προϊόντα εξαιρούνται της πολιτικής επιστροφών:

 

Δεν γίνεται δεκτή η επιστροφή των ειδών που έχει παραβιασθεί η συσκευασία τους όπως ενδεικτικά, των Scratch cards (καρτών ανανέωσης χρόνου ομιλίας), CDs (για τη μετατροπή τηλεφώνου σε καρτοκινητό), καρτοκινητής τηλεφωνίας (B-free / Cosmoκάρτα), συσσωρευτών, φιλμ, κασετών ήχου και εικόνας, άλλων αναλωσίμων, εφόσον έχει παραβιασθεί η συσκευασία.

 

Τρόποι διακανονισμού της επιστροφής

 

Έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις έναν από τους παρακάτω τρόπους:

Σε περίπτωση που επιθυμείς να ανταλλάξεις το προϊόν σου με άλλο, το οποίο κατά το χρόνο της επιστροφής είναι διαθέσιμο στο Κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ, έχεις τη δυνατότητα να πάρεις πάραυτα αμέσως νέο εμπόρευμα, ίδιο με το επιστραφέν ή άλλο παραπλήσιο ή διαφορετικής μάρκας. Έχεις επίσης τη δυνατότητα να ανταλλάξεις το επιστραφέν εμπόρευμα με άλλο διαθέσιμο από το σύνολο της γκάμας των προϊόντων του καταστήματος ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Σε περίπτωση που επιθυμείς να ανταλλάξεις το προϊόν σου με άλλο, το οποίο δεν είναι κατά το χρόνο της επιστροφής διαθέσιμο, έχεις τη δυνατότητα να ζητήσεις από το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ να προμηθευτεί και να σου παραδώσει νέο εμπόρευμα, ίδιο με το επιστραφέν ή άλλο παραπλήσιο ή διαφορετικής μάρκας. Έχεις επίσης τη δυνατότητα να ανταλλάξεις το επιστραφέν εμπόρευμα με άλλο διαθέσιμο από το σύνολο της γκάμας των προϊόντων του e-germanos.gr / Καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Επισκευή του παραληφθέντος εμπορεύματος από το τμήμα service των «φυσικών» καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ, εφόσον πρόκειται για εμπόρευμα για την επιδιόρθωση του οποίου έχουν εξουσιοδοτηθεί τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ από τον αντίστοιχο προμηθευτή / αλλοδαπό οίκο.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ!!ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΛΑ LG KG225.ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΣΩ ΣΕ ΜΟΥΦΙΑ??

 

Κάτι τέτοιο δεν γίνεται... Δε μπορείς να κανείς κάτι. Υποτίθεται ότι είχες ελέγξει τη συσκευή προτού την αγοράσεις και ότι προφανώς σου άρεσε και για αυτό την απέκτησες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτό το 99% πρέπει να είναι δυναμικό, δεν εξηγείται αλλιώς. Εγώ για παράδειγμα τις περισσότερες ώρες στο σπίτι μου ή όταν πάω στο χωρίο ανήκω στο 1%. Όταν βγαίνω έξω απο το σπίτι ή εκτός χωριού ανήκω συνήθως στο υπόλοιπο 99%, μέχρι να βρεθεί η επόμενη τρύπα του δυκτίου...
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

karasarinis_mark, καταρχάς το θέμα σου μεταφέρθηκε στους Τεχν. Προβληματισμούς λόγω του ό,τι δεν εμπίπτει με την θεματολογία των Διαξιφισμών.

 

Κατά δεύτερον, παρακαλείσαι να μην γράφεις με κεφαλαία, καθώς κάτι τέτοιο είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση και παραβιάζει τους ΟΠΧ.

 

Στο θέμα μας, εφ'όσον άνοιξες την συσκευασία, λογικά δεν θα δεχτούν να σου αλλάξουν το κινητό με κάποιο άλλο. Βέβαια, εσύ ρώτα για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά αυτό το 99% πρέπει να είναι δυναμικό, δεν εξηγείται αλλιώς. Εγώ για παράδειγμα τις περισσότερες ώρες στο σπίτι μου ή όταν πάω στο χωρίο ανήκω στο 1%. Όταν βγαίνω έξω απο το σπίτι ή εκτός χωριού ανήκω συνήθως στο υπόλοιπο 99%, μέχρι να βρεθεί η επόμενη τρύπα του δυκτίου...

xexe !!:) oles oi etairies to kanoun auto !! alla skepsou oti mono sthn athina kai se duo treis alles megales poleis zei sxedon to 70 kai vale % olhs ths eladas!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε νομίζω, αφού έκανες συμβόλαιο για να πάρεις το συγκεκριμένο τηλέφωνο

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...