Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα βρεί σε κάποια φάση, πριν 2-3 χρόνια, στο περιοδικό ACTIVE στο ένθετο για gadget που είχε τότε, ένα μοντέλο ασυρμάτου τηλεφώνου της Motorola που είχε εμβέλεια 3 χιλιόμετρα και τιμή 400 ευρώ...

 

Λες αυτό με την κεραία στην ταράτσα, έτσι; :lol:

 

 

(Πλάκα κάνω, εεε!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά όχι, όσοι θέλετε! :)

 

Φτάνει να βάζετε τα results που βγάζετε όταν είστε συνδεδεμένοι με modem το κινητό αλλιώς δεν έχει νόημα. Ξέρουμε ότι οι DSL είναι πιο γρήγορες από 250ms. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

NOKIA 9500: 789 ms

NOKIA 3230: 822 ms

NOKIA 8910: 855 ms

NOKIA 6650: 878 ms

NOKIA: N-GAGE: 881 ms

NOKIA 7600: 897 ms

NOKIA 6310: 904 ms

 

Όλα τα παραπάνω έγιναν με GPRS, Cosmote Ελλάδας ;)

Link to comment
Share on other sites

gia dect iparxoun akriba montela me kati pou ksanadinei to sima

kai sou diplasiazei tin embeleia

 

kapou exei parei to mati mou kai mia etairia pou dinei embeleia xiliometron se asyrmata tilefona tis ,an brw tin dieu8insi 8a tin grapso

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω το νοημα της ολης συζητησης... ειναι καθαρα θεμα πως τον βολευει τον καθεναν απο εμας να λεει το νουμερο του!εγω οπως με βολευει εμενα το λεω... εχω δυο αριθμους!ο ενας παει 6977-uvw-uxy δηλαδη με ιδιο το πρωτο ψηφιο σε συνδιασμο τριων!το θεωρω πιο ευηχο κ πιο ευκολο να το καταλαβει κανεις... κ οντως ποτε δεν ειχα προβλημα!το δευτερο μου νουμερο οντας πιο νεο ειναι πολυ πιο ευκολο!κ το λεω ως εξης 697 897 ΧΧΧΧ!εγω το βλεπω πολυ λογικο να το λεω ετσι παρα 69 78 96 ΧΧ ΧΧ η 6978 97 ΧΧ ΧΧ μπερδεγουει! :p τεσπα ειναι θεμα καθαρα συνηθειας κ το βασικοτερο πως τον βολευει τον καθενα!εγω ετσι το λεω κ ετσι θα το λεω τον αριθμο μου!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

καταρα τα MMS? Παντως εμενα μου ελυσαν τα χερια... SMS ποτε δεν μπηκα στον κοπο να στειλω, ποιος καθεται ννα γραφει... με τα ΜΜΣ απλα λεω οτι θελω, πεταω και καμια φωτογραφια αν χρειαζεται και απλα το στελνω.

 

Περι προβληματων συμβατοτητας... οποιος ξερει απο κινητη τηλεφωνια, ξερει να επιλεξει και τις εταιριες που τηρουν τις προδιαγραφες των διαφορων προτυπων. Γι αυτο αλλωστε με SE δεν ειχα ποτε προβλημα... απλα τα παιζουν ολα.

 

Βεβαια ειναι γεγονος πως τσιμπανε λιγακι οι τιμες τους... αλλα απο το να πληκτρολογεις... δεν το συζηταμε.

γι'αυτο υπαρχει ο δωρεαν χρονος ομιλιας... για live καταστασεις! :p εγω παλια το ειχα καρτα το νουμερο μου κ σιχαθηκα τα μηνυματα!τωρα οτι θελω τηλεφωνο ουτε πληκτρολογω ουτε τιποτα!

στο θεμα των mms συμφωνω για το θεμα συμβατοτητας κ ασυμβατοτητας!πολλα απο τα καινουρια μοντελα Νοκια πχ που μου ρχονται στο μυαλο δεν υποστηριζουν τα δεδομενα-ρυθμισεις που αποστελλονται απο τις εταιρειες μεσω μυνηματος!κ συγκεκριμενα η προσφατη εμπειρια μου ηταν με ενα 6020 που δεν εμφανιζει τις ρυθμισεις!γενικα εγω επειδη αλλαζω πολυ συχνα συσκευη δεν μπορω καθε φορα να ψαχνω τις ρυθμισεις η να στελνω μηνυματα στα οποια δεν θα παιρνω τις ρυθμισεις!οποτε εχω την ησυχια μου κ οποτε θελω να στειλω η μου ζητανε μια φωτο λεω "Bluetooth εχεις?η εστω υπερυθρες βρε παιδι..." ;)

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα θεωρώ κατάρα, αφού δεν τα χρησιμοποιώ κατά κόρον. Είναι μια καλή λύση όταν θέλω να στείλω ένα video ή μια εικόνα από το κινητό μου σε κάποιον άλλο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι qsl_wifi! Αυτα ειναι repeater που παρεμβαλλονται αναμεσα στη βαση και στο ασυρματο. Ενα repeater θεωρητικα σου διπλασιαζει την εμβελεια. Αλλα οταν ο repeater κανει 150€ ποσους θα παρεις...?
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και είναι "ευχή" να μπορείς να στείλεις ένα video, ήχο ή εικόνα απευθείας στο κινητό κάποιου άλλου! Ο προβληματισμός που εξέφρασα αφορούσε στο εάν με τόσες αδυναμίες, ασυμβατότητες, προβλήματα και υψηλή (κατά τη γνώμη μου) χρέωση, παραμένει ευχή!

 

Είναι τελικά ευχή να στέλνεις ένα όμορφο μήνυμα με συνδυασμό ήχου και εικόνας, ή video, και να εμφανίζεται στον παραλήπτη μισό, αλλοιωμένο ή να μη φθάνει ποτέ; :confused:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά. :)

Μέσα στο αναμενόμενο, ρεαλιστικό για GPRS. Δεν είδα να ψήφισες όμως...

Για κοίτα καλύτερα :D :p :lol:

 

Πάντως δε βλέπω καθόλου προσέλευση γιατί έτσι; Δε χρησιμοποιεί κανείς το κινητό του ως μόντεμ; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι το προηγούμενο Panasonic dect που είχα έπιανε 3 τετράγωνα μακριά απο την βάση του..και μιλούσες μια χαρά :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του myphone,

 

κάνω αυτό το post γιατί ειλικρινά πιστεύω ότι μπορείτε να βοηθήσετε αν αφιερώσετε κάποια λεπτά από τον χρόνο σας, και ταυτόχρονα θεωρώ ότι μπορεί να αναπτυχθεί μια συζήτηση που να παρουσιάζει το ίδιο ενδιαφέρον και σε εσάς.

 

Δουλεύω στα ερευνητικά εργαστήρια της Philips στην ολλανδία όπου προσπαθούμε να αξιολογήσουμε και να ανακαλύψουμε σενάρια όπου τα "nomadic user interfaces" προσφέρουν αξία. Nomadic User Interfaces, ονομάζονται οι διεπαφές χρήσης που δεν είναι δεσμευένες σε μία συσκευή αλλά μπορούν να μετακινηθούν σε διάφορες συσκευές. Πχ. μπορώ να ξεκινήσω να βλέπω μια ταινία στην τηλεόραση του σαλονιού και να μετακινηθώ σε μια άλλη τηλεόραση. Μπορώ να βλέπω μαζί με την οικογένεια μου φωτογραφίες στο tablet pc ή στο palmtop και να τις προβάλλω στην τηλεόραση. Μπορώ να ακούω μουσική στο δωμάτιο και αυτή να με ακολουθεί όταν εγώ μετακινούμαι στο σαλόνι.

 

Θα είχα εξαιρετικό ενδιαφέρον στο να ακούσω τις απόψεις και ιδέες σας στο πως θα μπορούσαν οι συσκευές του μελλοντικού σπιτιού (π.χ. υπολογιστές κάθε κατηγορίας, ΤV, ηχοσυστήματα, τηλεφωνικές συσκευές, ηλεκτρονικούς πίνακες ανακοινώσεων, φορητές, θυροτηλέφωνα ή οτιδήποτε ηλεκτρονικές συσκευές μπορείτε να φανταστείτε) να συνεργαστούν για να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες σε εμάς.

 

Ζητώ βοήθεια σε αυτό τον χώρο γιατί έχετε όλοι σας μια αυξημένη οικειότητα και ενδιαφέρον για "έξυπνες" συσκευές και μπορούμε να αναπτύξουμε μια συζήτηση που έχει ενδιαφέρον.

 

Θα χαρώ εάν παρουσιάζει ενδιαφέρον και σε εσάς

 

Άγγελος

--------

Where is my invisible computer?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άγγελε έχω ασχοληθεί λιγάκι με το θέμα, και μπορώ εν ολίγοις να σου πώ το εξής: Το πιο σημαντικό κομμάτι ενος "έξυπνου σπιτιού" είναι το λεγόμενο home gateway ή residential gateway. Υπάρχουν τέτοιες συσκευές που είναι προγραμματισμένες βάσει κάποιων προτύπων όπως το πρότυπο OSGi πού μπορούν ακριβώς να επιτρέψουν τέτοιες λειτουργείες. Μια τέτοια λύση είναι αυτή της eNeo Labs. Έχω αρκετό υλικό, εάν θέλεις στείλε ΠΜ για να μιλήσουμε πιο επισταμένα.

 

Ένα απλό σενάριο που μπορώ να σκεφτώ είναι το εξής: Θέλεις να δεις μια ταινία, είτε από το DVD είτε αυτή είναι αποθηκευμένη στο PC είτε από την λειτουργία Video On Demand που προσφέρουν σήμερα οι λεγόμενες IPTV - τηλεόραση βασισμένη στο δίκτυο IP μεσω της τεχνολογίας DSL. Με το που ξεκινά η ταινία χαμηλώνουν τα φώτα. Σε λίγο χτυπάει το ρηλέφωνο και στην οθόνη της τηλεόρασης εμφανίζεται ο αριθμός του καλούντος. Εκεί εσύ μπορείς είτε να απαντήσεις από το σταθερό βιντεοτηλέφωνο σου (videophone) είτε από την τηλεόραση αφού έχεις κάμερα για την πραγματοποίηση βιντεοκλήσεων ή απλά να επιλέξεις να μην δεχτείς την κλήση και να την αποθηκεύσεις για να επικοινωνήσεις μετά το πέρας της ταινίας.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

eriksa mia matia sto google gia Repeater brhka arketa site... auto einai ena apo ta site pou brhka. 8elw na rwthsw an kserete kanenan pou na xrhsimopoiei Repeater kai poso euxaristhmenos einai kai apo poio montelo.

 

thnx gia tis apanthseis...

Link to comment
Share on other sites

Λες αυτό με την κεραία στην ταράτσα, έτσι; :lol:

 

 

(Πλάκα κάνω, εεε!)

Χαχα:) Δεν ξέρω για κεραία στην ταράτσα, πάντως εκείνα είχαν σχετικά μεγάλη κεραία. Φαντάζομαι και η βάση τους δεν θα ήταν και ό,τι πιο κομψό:)

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και είναι "ευχή" να μπορείς να στείλεις ένα video, ήχο ή εικόνα απευθείας στο κινητό κάποιου άλλου! Ο προβληματισμός που εξέφρασα αφορούσε στο εάν με τόσες αδυναμίες, ασυμβατότητες, προβλήματα και υψηλή (κατά τη γνώμη μου) χρέωση, παραμένει ευχή!

 

Είναι τελικά ευχή να στέλνεις ένα όμορφο μήνυμα με συνδυασμό ήχου και εικόνας, ή video, και να εμφανίζεται στον παραλήπτη μισό, αλλοιωμένο ή να μη φθάνει ποτέ; :confused:

Όντως η παραμόρφωση των μηνυμάτων είναι πολύ σπαστική. Από Vodafone σε Vodafone για παράδειγμα, αν στείλεις μία φωτογραφία 640*480 αυτή μετατρέπεται σε 320*240 συνήθως. Είναι αλήθεια ότι μερικές συσκευές, παλιές ώς επί το πλείστον, υποστηρίζουν mms μέχρι 30kb και από αυτήν την άποψη είναι καλό που γίνεται αυτή η μετατροπή. Όμως, όταν στέλνεις από smartphone σε smaptphone η μετατροπή γίνεται και πάλι. Να πώ την αλήθεια η μόνη περίπτωση που επεμβαίνει η vodafone είναι στις φωτογραφίες που τις μικραίνει. Τόσο πολύ τσιγκουνεύονται μερικά kilobytes? Κανονικά θα μπορούσε να τους κάνει κάποιος μήνυση. Εγώ π.χ. στέλνω στην κοπέλα μου μία φωτογραφία 640*480 και εκείνη θέλει να την τυπώσει. Αν η φωτογραφία μικρύνει στο μισό τότε η εκτύπωση σε μέγεθος φωτογραφίας VGA θα είναι 2 φορές χειρότερη. Από τη στιγμή που το πληρώνεις, χρυσό κιόλας, θα πρέπει να δουλεύει απροβλημάτιστα και κυρίως να πηγαίνει αυτό που έστειλες και όχι κάποια παραμορφωμένη εικόνα.

Από την άλλη τα videos και τα .amr πάνε κανονικά σε όσες συσκευές τα υποστηρίζουν και αυτό γιατί δεν χωράνε συμπίεση.

Επίσης το πρόγραμμα mms it που κυκλοφορούσε κάποτε και μπορούσες να στείλεις οποιοδήποτε αρχείο επιθυμούσες, δεν "πιάνει" πια καθώς .sis , .jar, .mp3 , .app κλπ κλπ τα κόβει η vodafone χωρίς προειδοποίηση. Δεν ξέρω με τα άλλα δίκτυα τι γίνεται αλλά η παρεμβολή της Vodafone είναι ενοχλητική και κατα τη γνώμη μου παράνομη

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι. Κι εγώ από Ιταλία το κάνω που έχω μια σύνδεση τζαμπέ μετά τις 18. Αλλιώς είναι πολλά τα γκαφρά για σερφάρισμα από mobile IP.
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να πάει καλά - όχι μόνο εμπορικά.. - αλλά δεν πολύ αισιόδοξος..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα ενα παλαιοτερο test του hitech για την εμβελεια των ασυρματων dect.

Στο κτηριο που ειναι τα γραφεια του στησαν μια βαση στον 1ο οροφο και ανεβαιναν σταδιακα μεχρι την ταρατσα στον 10ο.Η πλειοψηφια των dect λειτουργουσε (με λιγα προβληματα ομιλιας)

Αν βρω το περιοδικο θα πω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρέσουν οι διαφημίσεις της Siemens απο θέμα εξέλιξης (ξέρετε βάζω τα ρουχα στο πλυντηριο και βγαίνουν σιδερωμένα ή βαζω τα υλικά στην κουζίνα και βγαίνει παστίτσιο) :lol: :lol: :lol:

 

τωρα εκτός απο αυτό η αλήθεια οτι η εξέλιξη σε αυτό τον τομέα είναι ραγδαία. οι έξυπνες συσκευές ήδη υπάρχουν: ψυγεία που σε ενημερώνουν με μηνυμα τι λείπει απο μέσα, ή κουζίνα που να της στέλνεις μηνυμα για να κατεβάσει την ένταση της φωτιάς ή να κλέισει. Για συσκευές σε στυλ DVD, video κτλ με έχετε καλύψει. Απλα όταν μιλάμε για δικτυωμένο σπιτι μην σκεφτόμαστε μόνο dvd βιντεο αλλα και τις άλλες συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bestman, όσον αφορά το τεχνικό θέμα ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν την έιχα υπόψη μου την συγκεκριμένη εταιρία και φαίνεται ότι κάνουν καλή δουλειά.

 

Εδώ είμαστε μία ομάδα που δουλεύουμε στο Remote UI protocol. Εγώ βέβαια το βλέπω από την πλευρά του χρήστη. Σύμφωνα με το UI protocol όλα τα sessions τρέχουν σε ένα κεντρικό μηχάνημα. Ένα πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι αν το δούμε από την πλευρά του χρήστη, κάθε συσκευή έχει τον δικό της ρόλο στη διεκπεραίωση μιας διεργασίας και το Remote UI protocol δεν υποστηρίζει την διαφορετικότητα ζωτικών λειτουργιών παρα μόνο των UI elements. πχ. σκεφτείτε το παρακάτω σενάριο:

 

Η Μαρία φέυγει από το σπίτι της και ενώ είναι στην πόρτα, ένας ηλεκτρονικός πίνακας στην έξοδο την ενημερώνει για μια συνάντηση και τότε συνειδητοποιεί ότι θα αργήσει, οπότε μεταφέρει το session sto κινητό τηλεφωνο και καθώς οδηγεί προς την εταιρεία, στέλνει φωνητικό μήνημα στα άλλα μέλη του meeting ότι θα αργήσει 10 λεπτά.

 

Όλες οι ερευνητικές εργασίες σε Model Based User Interface Development για Nomadic User Interfaces παίρνουν ως υπόψην τους τη διαφορετικότητα σε UI elements και context αλλά όχι στον ρόλο της κάθε συσκευής στην διεκπεραίωση των εργασιών. Ίσως γιατί δεν μας υποστηρίζει η παρούσα υποδομή.

 

Πιο πολύ όμως θα με ενδιέφερε να δω πιθανά σενάρια που βλέπουν οι τελικοί χρήστες.

 

Το σενάριο σου, φίλε Βestman, πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια ενσωματώνει context awareness και περιπλέκει την κατάσταση. Υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις όσον αφορά το dialog initiating δηλαδή με λίγα λόγια τι ρόλο έχει άνθρωπος και τι ρόλο έχει η συσκευή στο σπίτι. Ίσως να μην θέλουμε τον υπολογιστή να παίρνει πρωτοβουλίες και πολλές έρευνες επικεντρώνονται στο πως να προσφέρουμε αυτοματισμός έχοντας τον χρήστη ως master.

 

Πολύ μου άρεσε και το comment του Γιώργου, εξάλλου τουλάχιστον στην Philips δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουμε τα home appliance έξω από τον χώρο γιατί η Philips κυρίως σε embedded systems δουλεύει.

 

Αυτόν τον καιρό τρέχουν project σε συναργασία με Nokia, Samsung, Sony και κάποιες άλλες εταιρείες ώστε να καθιερωθούν πρότυπα. Εάν γίνει αυτό θα μπορούμε να δικτυώνουμε κάθε απλή συσκευή (τηλεφωνητή, πλυντήριο) και να έχουμε access σε αυτή έχοντας το UI σε ΧΜL π.χ.

 

Θα χαρώ να ακούσω και άλλες ιδέες.

 

Άγγελος

--------

Where is my invisible computer?

Link to comment
Share on other sites

πιστευεται οτι το παιχνιδι του marketing και των κερδων που παιζουν οι εταιριες πανω στις πλατες μας [και κυριως στο πορτοφολι και την νοημοσυνη μας :mad: ] με το βομβαρδισμο διαρκως με παραπλησια με προηγουμενα <<νεα μοντελα>>[βλεπε samsung] και το γνωστο τρυκ [τυπου nokia με τις i versions :lol: ]το παιζουμε κι εμεις? μας χειραγωγουν?ειμαστε αξιοι της μοιρας μας?σχολιαστε πεστε αποψεις :!: P.S. Eχουμε :wacko: απο τους πολλους κωδικους :!: :lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσοι οι χρηστες κινητων τηλεφωνων και τοσο λιγοι οι διαβασμενοι που ειναι η καλυτερη ευκαιρια για τις εταιριες να βγαλουν ευκολα λεφτα. τι αλλο θελουν απο το να πουλανε ευκολα οποιοδηποτε κινητο σε αδαεις καταναλωτες. πολλοι π.χ. παιρνουν ενα κινητο γιατι εχει τα ταδε χαρακτηριστικα και δε ξερουν καν οτι το ακριβως προηγουμενο μοντελο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα σε μικροτερη τιμη. επισης εκμεταλλευονται την αναγκη και τον εθισμο μας στα κινητα, κατι που ισχυει για ολους ανεξαιρετως.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...