Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:worry: - αν θυμαμαι καλα εδω και χρονια γινεται στην αγγλια ,μεσω εταιριας που πληρωνει μηνιαιο παγιο ανα πασα στιγμη ο γονιος βλεπει με στιγμα που ειναι το παιδι του μεσω του κινητου του (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι οκ αλλα το να αγορασει μια εταιρια του εξωτερικου 300 iphone η 300 ηλεφωνα που δεχονται παρεμβαση με προγραμμα μεσω gps μιλαμε για ενα τεραστιο κοστος η κανω λαθος ??

 

Μα οποιαδήποτε τηλέφωνα με λογισμικά που δέχονται εφαρμογές υποστηρίζουν τέτοια δεν είναι τίποτα τρομερό.

 

Πολύ σωστά. Μπορεί κάλλιστα να πάρει 300 android φθηνά (tatoo, magic, wildfire) και να κάνει την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου αν πει αν μπορουν να χρησιμποιηθουν σε ελληνικο δικτυο αυτες οι καρτες?? ( καλεις καποιον φιλο σου και βγαζει αλλο τηλ)
Link to comment
Share on other sites

αγοραζοντας μια τετοια καρτα βαζεις τον κωδικο της και μετα καλεις οποιον θελεις και φαινεται αλλο νουμερο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σε κατάστημα Cosmote και στο πεδίο "Gold Numbers" δεν του εμφάνιζε καθόλου αριθμούς.

 

Προσπαθούσε ο πωλητής να με πείσει να κάνω σύνδεση με κάτι νούμερα της πλάκας , αλλά ... δεν!!

 

Πραγματικά με Cosmote δεν μπορώ να βγάλω άκρη καθόλου για να βρω κάποιον εύκολο αριθμό ή αριθμό της επιλογής μου. Και email που έστειλα στην εξυπηρέτηση πελατών δεν ήξεραν τι να μου απαντήσουν!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει στην cosmote τα εύκολα νούμερα τα παίρνουν αυτοί.

ακούστε το παρακάτω είναι αληθινό.

μια φορά έπαιρνε κάποιος με αποκρύψει και αναγκάστηκα να κάνω προώθηση σε αριθμό που δεν υπήρχε. για αυτό σκέφτηκα να γράψω κάποιον εύκολο γιατί λογικό ήταν να μην υπήρχε. και έκανα προώθηση στο 6977777777. εν τω μεταξύ με έπαιρναν και φίλοι όσο ήταν προώθηση και απαντούσε άλλος και νόμιζαν οτι τους έκανα πλάκα. γιατί ο κάτοχος του παραπάνω κινητού ήταν κάποιος διευθυντής απο την cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο αυτό μέχρι πρότινος το είχε ο λεμονι.κομ (το όνομά του δε θα το γράψω, είχε λάβει μέρος σε reality τηλεπαιχνίδι όμως με την ιδιότητα του προγραμματιστή!)

Τώρα αν το έχει πάρει άλλος δε γνωρίζω. Το νούμερο το έχει ακόμα στο site του πάντως.

 

Συνήθως τα εύκολα νούμερα δεν τα παίρνουν οι διευθυντές των εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο αυτό μέχρι πρότινος το είχε ο λεμονι.κομ (το όνομά του δε θα το γράψω, είχε λάβει μέρος σε reality τηλεπαιχνίδι όμως με την ιδιότητα του προγραμματιστή!)

Τώρα αν το έχει πάρει άλλος δε γνωρίζω. Το νούμερο το έχει ακόμα στο site του πάντως.

 

Συνήθως τα εύκολα νούμερα δεν τα παίρνουν οι διευθυντές των εταιριών.

 

μάλλον θα τους έκανε πλάκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις εγγυήσεις των κινητων τηλεφώνων.

Συμφωνα με τον νομο ολα τα κινητα τηλεφωνα μεσα στην ΕΕ εχουν εγγυηση 2 χρονια!

Η Apple ομως δινει μονο ενα χρονο εγγυηση.

Εχω ενα iPhone 3G και αντιμετωπισα ενα γνωστο προβλημα αυτου του μοντελου.

Αγορασμενο Απριλιο 2009 απο Γερμανο.

Το πηγα στον Γερμανο για σερβις και μου ειπαν οτι ανεξαρτητα απο τον νομο περι 2 ετων εγγυηση η Apple δινει μονο ενα χρονο, οποτε συμφωνα με αυτους δεν εχω εγγυηση!:(

 

Τι ισχυει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει τροπος εκτος αν ειχες κανει κανενα backup στον υπολογιστη σου..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Λίγο-πολύ όλοι την έχουμε αυτή την απορία με κάτι τέτοιες εγγυήσεις. Θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το ΙΝ.ΚΑ πρώτα για να μάθεις τι ακριβώς ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία..Παλια βγαινανε κινητα κυριως με WM με ενσωματομενο δεκτη Sirf Star III ...κυριως απο μαρκες οπως Acer , Mio κτλ

Tωρα πια , κανενα , μα κανενα ( απο οτι γνωριζω δηλαδη) απο καινουργια κινητα ανεξαρτητου λειτουργικου οπως : HTC Hd2 , Galaxy S , Htc Desire , Motorola Milestone , Nokia N8 δεν εχουν ενα τετοιο δεκτη , και η απορια μου ειναι γιατί;;

 

Στα συγκρονα PNA (συσκευες αποκλειστικα για GPS) υπαρχουν , και νομιζω εχει βγει Sirf Star IV?

 

Ειναι δυνατον να πληρωνεις τοσα λεφτα και να μην υπαρχει ενα κινητο με αυτο το chipακι;Ειδικα οταν διαβαζεις για προβληματα GPS στο Galaxy S κτλ..(αλλο δεν μου ερχεται)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Άδικο δεν έχεις, αλλά από την άλλη, το gps των κινητών τηλεφώνων λειτουργεί πολύ καλά στις περισσότερες περιπτώσεις (ο γαλαξίας είναι μια εξαίρεση) διότι υπάρχει και η υποβοήθηση από το δίκτυο συνήθως (a-gps).

Οπότε, στο τέλος η απόδοση του gps είναι εξαιρετική, ανεξάρτητα από την ύπαρξη Sirf Star III ή όχι.

Γενικότερα πάντως, υπάρχει αυτή τη τάση για μείωση του κόστους.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άδικο δεν έχεις, αλλά από την άλλη, το gps των κινητών τηλεφώνων λειτουργεί πολύ καλά στις περισσότερες περιπτώσεις (ο γαλαξίας είναι μια εξαίρεση) διότι υπάρχει και η υποβοήθηση από το δίκτυο συνήθως (a-gps).

Οπότε, στο τέλος η απόδοση του gps είναι εξαιρετική, ανεξάρτητα από την ύπαρξη Sirf Star III ή όχι.

Γενικότερα πάντως, υπάρχει αυτή τη τάση για μείωση του κόστους.

 

ναι οντως ειναι η μονη δικαιολογια που μπορω να σκεφτώ..Κρίνοντας παντως απο το Vivaz μου , δορυφορους κλειδώνει πολύ γρήγορα με το A-GPS απλα το βλεπω οτι ζοριζεται λιγο-εως πολυ στα στενά της Αθηνας και καμια φορα με δειχνει στο διπλανο στενο..Σε κεντρικους δρομους δεν υπαρχει καμια διαφορα ομως με ενα PNA για παραδειγμα..

Δεν ξερω τωρα ποσο το HD2 για παραδειγμα μπορει να ανταπεξέλθει στις συνθηκες αυτες , που το GPS του θεωρειται αριστο ..

 

Δηλαδη δεν ειναι μονο το κλειδωμα των δορυφορων που πρεπει να μας απασχολεί , αλλα και η ακρίβεια του..πραγμα που μπορουσε να βελτιωθει σημαντικα με αυτον τον δεκτη..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει ακρίβεια όμως παίζουν ρόλο κ άλλοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα η ευαισθησία του επιταχυνσιομέτρου.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πως λέγεται το τσιπ, αλλά η τελική απόδοση στο σύνολο, και μιλάμε για θεαματικά αποτελέσματα.

Το Χ10 κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα, δουλεύει και σε εσωτερικούς χώρους πολλές φορές. SirF III ή Snif35 δεν έχει πλέον σημασία.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εχω την απορια που γραφω στον τιτλο.

 

ξερει κανενας γιατι οι κατασκευαστες αποφευγουν σχετικα ολοκληρωμενες καμερες στα οικονομικα (μικρα, ελαφρια, λεπτα) κινητα πλεον ?

 

πριν 5 χρονια, ήδη το K750 ειχε μια πολυ καλη καμερα. επισης θυμαμαι και ενα LG λεπτο ειχε κυκλοφορησει με καλουτσικη καμερα .

 

ποια η αποψη σας ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλάνε πλέον τα megapixels. Πουλάει περισσότερο το facebook στο κινητό... ;)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου πόσο έκανε το Κ750 που αναφέρεις πριν απο 5 χρόνια. Ήταν απο τα καλύτερα κινητά της αγοράς τότε και είχε AF και φλας.:)

 

Επίσης δεν βάζουν με την λογική του αν θέλει κάποιος κάμερα καλή να χεις AF κτλ θα πρέπει να ξοδέψει κάτι παραπάνω και να πάρει κάποιο high-end μέ ότι συνεπάγεται αυτόσ χετικά με τα οικονομικά οφέλη μιας εταιρίας.;)

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια μετριότατα sensors που φορούν τα "φτηνά" κινητά τι να το κάνεις το autofocus; Βάζεις έναν hyperfocal focused φακό και τελείωσες χωρίς το overhead του AF. Επιπλέον όπως σωστά είπε και ο odontiatros λίγη εμπορική σημασία έχει πλέον η κάμερα, τα social και τα online specs πωλούν σαφώς περισσότερο ακόμα και στα dump phones. :)
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

η απαντηση ισως φανει καπως,αλλα αν ειχαν autofocus και φλας δεν θα ηταν στην κατηγορια "φθηνα"...
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπαν οι προλαλήσαντες:

Στην αρχή πουλούσε η σύνθεση μελωδίας, μετά τα παιχνίδια, μετά το μικρό μέγεθος, μετά η έγχρωμη οθόνη, μετά το mp3, μετά τα megapixels και τώρα πουλάει η οθόνη αφής "με το δάχτυλο", τα παιχνίδια τύπου "πίνω μπύρα" και "βαράω πιστολιές", το facebook, το twitter, αυτά.

 

Συνειδητοποίησαν ότι καλύτερα να πουλάνε και κινητά και φωτογραφικές παρά μόνο κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...