Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, πληροφορήθηκα ότι τα κινητά που όπως μέχρι σήμερα ήξερα ότι δουλεύουν στο 1 ή στα 2 W τα τελευταία χρόνια έχουν ρίξει την ισχύ στην οποία λειτουργούν και δεν ξεπερνάνε ένα maximum της τάξεως των 200mW. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι από πότε? Ευχαριστώ.

 

Βασικά το πρωτόκολλο GSM λέει ότι το μέγιστο για ένα κινητό GSM 900 είναι τα 2W ενώ για GSM 1800 είναι 1W.

Δεν δουλεύουν συνέχεια σε αυτή την ισχύ. Είναι η μέγιστη. Όταν έχεις δυνατό σήμα, δηλαδή καλή κάλυψη, τότε ξεκινάνε από μια ισχύ αρκετά χαμηλότερη και ανεβαίνουν κλιμακωτά σε συγκεκριμένα βήματα. Πιθανόν η χαμηλότερη δυνατή ισχύς ή το βήμα να είναι 200 mW.

 

Πάντως για μέγιστο 200mW το θεωρώ αδύνατο αφού το GSM δεν λειτουργεί έτσι...

Για 3G δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ως φανατικός οπαδός της πρακτικότητας: slide.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Την νεα κατηγορια με τις μεγαλες touch οθονες σχεδον χωρις καθολου πληκτρολογιο[i-phone,omnia κ.λ.π.]πως θα την χαρακτηρισουμε?:confused:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν τα clamshell αλλά λόγω του ότι έχει πολύ καιρό να κυκλοφορίσει αξιόλογο μοντέλο τέτοιου σχεδιασμού τώρα πήρα slide.
Link to comment
Share on other sites

εγώ παρήγγειλα έναν τέτοιο αντάπτορα...το χαζό είναι πως ενώ,οκ,η σιμ 1 χωράει με τον emulator,η σιμ 2 έχει κ ένα σιδεράκι να κρατιέται,σαν του κινητού και κάτω από τη μπαταρία δε χωράει και πάνω δε φτάνει...
Link to comment
Share on other sites

Tελικα η καταντια μας εφτασε στο οι Αμερικανοι να εχουν τρελο ρυθμο αναπτυξης-αποροφησης 3g τεχνολογιας και εμεις να παραμενουμε στασιμοι ψαχνωντας ακομα μετα απο τοσο καιρο για 3g σημα...μηπως και χρησιμοποιησουμε καποια απο τις πανακριβες υπηρεσιες αν το βρουμε:mad:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Περασε ο καιρος και τα κινητα πια τα κανουν ολα....φτασαμε στα 8+mp,gps,wi-fi,εξωτικες αναλυσεις οθονης.......το κινητο πλεον τα κανει ολα....να εφτιαχνε και εσπρεσο......:lol:

http://pics.homere.jmsp.net/t_24/64x64/031106_tiger.gif I'M NOT PERFECT BUT I'M SO CLOSE THAT SCARES ME

LIVE YOUR LIFE ;) :!:LIFE IS SHORT.......AND YOU'RE TALL :this:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγεται Sms export το οποιο μετατρεπει τα sms σε αρχεια txt χωρις να χρειαζεται υπολογιστης.

Ειναι ομως για symbian λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλά δεν είναι χρήσιμη για εμένα δυστηχώς:( Καμία άλλη λύση?!:(
%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,τόσο άχριστος είμαι?:( Δεν μπορώ να το κάνω:( Μου βγάζει ότι δεν βρέθηκε συσκευή και τις ακόλου8ες "χρήσιμες" συμβουλές!

 

• Αφαιρέστε την μπαταρία της συσκευής για 2 λεπτά

• Κάντε μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή σας

• Εάν έχετε Bluetooth: Σιγουρευτείτε ότι είναι ενεργοποιημένο στην συσκευή. ΚΑΙ επίσης. Ότι η υπηρεσία "Serial Port" είναι ενεργοποιημένη στο πρόγραμμα σύνδεσης. Της συσκευής Bluetooth με τον υπολογιστή σας.

• Εάν χρησιμοποιείτε καλώδιο USB: Εάν εμφανισθεί νέο παράθυρο επιλέξτε "Phonemode" και ΟΧΙ "Filetransfer"!

• Εάν χρησιμοποιείτε καλώδιο USB: Βεβαιωθείτε ότι έχετε το πρόγραμμα οδηγού συσκευής εγκατεστημένο.

 

 

βοηθήστε με pls:)

 

Πρέπει να έχεις εγκαταστήσει και τους drivers της συσκευής από το CD της...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Έσβησα κατά λάθος κάποια μηνύματα τα οποία είχαν κάποιους κωδικούς που χρειάζομαι...Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να μπορέσω να ανακτήσω σβησμένα αρχεία??Το κινητό μου δεν είναι smartphone, είναι απλό...
Link to comment
Share on other sites

το 3g δεν με απασχολει,το χω απενεργοποιημενο παντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έγκυρες πηγές αναφέρουν ότι θα χρησιμοποιήσουν αυτή την δυνατότητα στους Ολυμπιακούς... του 2008 στο Πεκίνο! :p

Οι Ολυμπιακοί αγώνες του Πεκίνου τελείωσαν αλλά ακόμα cell info...

Link to comment
Share on other sites

Το GSΜ έχει το πλεονέκτημα του πλήρους localization λόγω φυσικού "περιορισμού",δηλαδή ότι συχνότητες συνήθως καλύπτουν μια συγκεκριμένη περιοχή. Με τη κατάλληλη διανομή καναλιών σε μία κεραία αλλά ΠΛΕΟΝ και με άλλες τεχνικές μπορεί να μεταδίδει πληροφορίες κυψέλης ακριβείας στα κινητά. Επιπλέον μπορεί να γίνει ανάπτυξη υπηρεσιών λόγω πληροφορίας κυψέλης! Τώρα γιατί οι ελληνικές εταιρείες δεν αξιοποιούνε τη δυνατότητα του κυψελοειδούς δικτύου που έχουν στήσει για να πληροφορούν του πελάτες...δε ξέρω!

Στο εξωτερικό δουλεύουν πολύ με πληροφορίες κυψέλης για να βλέπεις που είσαι,για κίνηση δρόμων και είναι πολύ χρήσιμο!

Στο Ελλάντα ακόμη τίποτα,και της WIND δεν είναι χρήσιμο. Απλά "υπάρχει"...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:lol: Που το θυμηθήκατε το θέμα ρε παιδιά; Είχα λάθος στο αρχικό μου post. Εννοούσα «Λονδίνου» αντί «Πεκίνου». :p

 

Στα σοβαρά τώρα, προφανώς το καρτέλ έχει αποφασίσει να μην επενδύσουν σε μια τέτοια προσπάθεια, με αποτέλεσμα κανένας παροχός κινητής να μην έχει κάνει σημαντικό βήμα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κι εγω, οπως και οι περισσοτεροι νομιζω, διαφημισεις για διαφορες υπηρεσιες μεσω sms, με ειδικη χρεωση.

Δεν μιλω για κακες δραστηριοτητες, αλλα για καθολα νομιμες.

 

Ας πουμε οτι εχω μια δραστηριοτητα(πχ μια εφημεριδα ή ενα site) και θελω να εχω μια συνεργασια με μια εταιρια τηλεπικοινωνιων η οποια θα μου δωσει τον τροπο να δεχομαι και να διαχειριζομαι sms και να μου αποδιδονται χρηματα από την αποστολή αυτων των sms.

 

Αυτα που διαβαζουμε κατα καιρους πχ. στειλε μηνυμα ως 20 λεξεις, στο ταδε νουμερο, με τιτλο ταδε κλπ. Χρεωση 1,3ε το μηνυμα ή τελωσπαντων οτι νομιζεις οτι πρεπει να χρεωσεις, αναλογως πως τιμολογεις την υπηρεσια.

 

Ξερει κανεις, εχει ακουσει, υπαρχει καμια σχετικη εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα?

Σε ενα φορουμ οπως το mphone ελπιζω οτι καποιος απο τα χιλιαδες μελη κατι θα ξερει να με διαφωτισει.

 

Πχ. ποσα κρατα η εταιρια τηλεπικοινωνιων, ποσα αποδιδει (περιπου), αν αξιζει τον κοπο, αν ειναι αξιοπιστο το συστημα(σε κλεβουν?), αν ειναι ευκολη η διαχειριση, αν υπαρχουν παγιδες στη συνεργασια κλπ.

 

Οποιαδηποτε πληροφορια ή βοηθεια ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

1. δεν ξέρω τι νόημα έχει να ξανα-ανοίγουμε θέμα του 2004, χωρίς να υπάρχει οποιαδήποτε εξέλιξη ή ερώτηση.....

2. Στην Ελλάδα μας τα δίκτυα που έχουν στήσει οι εταιρίες έχουν μια μοναδικότητα: σημαντικό ποσοστό των κεραιών είναι "περίπου νόμιμες", ή "μη-σύννομες" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο τις χαρακτηρίζουν.... με αποτέλεσμα υπηρεσίες όπως αυτές, που πιθανόν θα πρόδιδαν την λειτουργία μιας "κρυφής" κεραίας να μην έχουν αναπτυχθεί όσο θα μπορούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Γνωριζει καποιος να μου πει τι συστημα χρειαζεται να βαλω στο μαγαζι μου για να στελνω Bluetooth μυνηματα στους πελατες?

 

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...