Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να μην γίνονται οι αναβαθμίσεις λογισμικού.

Άλλωστε είναι θέμα της Apple η μη υποστήριξη των VoLTE/VoWiFi στην 12.1, όχι της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από την αναβάθμιση του p20 lite στην 9.1 μου εμφανίστηκε κανονικά ο διακόπτης για wifi-calling το οποίο λειτουργεί άψογα τώρα για volte δεν ξέρω καν που να κοιτάξω επειδή δεν παίζω με δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει άψογα επειδή ανοίγει ο διακόπτης ή όντως λειτουργεί αν βάλεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και ανοίξεις το WiFi; Γιατί ο διακόπτης έχει εμφανιστεί στους περισσότερους αλλά η Vodafone ενεργοποιεί επιλεκτικά την υπηρεσια.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει άψογα επειδή ανοίγει ο διακόπτης ή όντως λειτουργεί αν βάλεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και ανοίξεις το WiFi; Γιατί ο διακόπτης έχει εμφανιστεί στους περισσότερους αλλά η Vodafone ενεργοποιεί επιλεκτικά την υπηρεσια.

 

Μου το είχαν ήδη ενεργοποιήσει μέσω μηνύματος αλλά ειμουνα σε αναμονή γιατί με ενημέρωσαν ότι δεν υποστηριζοταν ακόμη από το κινητό μου. Λειτουργεί κανονικά το βάζω σε airplane Mode με WiFi και κάνω κανονικά κλήσεις όπως και δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τη vodafone και έτυχα σε πολύ εξυπηρετικό υπάλληλο. Ενεργοποίησε την υπηρεσία στη γραμμή μου, μετά από λίγο ήρθαν και η ρυθμίσεις δικτύου και μετά από μια επανεκκίνηση λειτούργησε και παρόλο που δεν έχω καλό ιντερνετ στη περιοχή μου (στο σταθερό) μια χαρά έκανα τη δουλεία μου. Το μόνο θέμα για εμένα (για να κάνω οικονομία στα δεδομένα και στη μπαταριά) είναι οτι δεν έχω πλέον την επιλογή για εναλλαγή 2g/3g/4g.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε εμένα είχαν στείλει το μύνημα για την ενεργοποίηση εδώ και 3 εβδομάδες αλλά τίποτα ακόμα. Βέβαια δεν είχα πει την αλήθεια ότι έχω το mi note 3. Στην cosmote εχω κανονικά vovifi και volte μήπως πρέπει να περάσω κάποιο firmware; To κουμπάκι του vowifi υπάρχει κανονικά και το έχω ενεργό αλλά στην πτηση με wifi δεν ενεργοποιηειτε το wowifi. Κουμπάκι για το volte δεν μου βγάζει στη vodafone. Είμαι με android 9 την τελευταια developer
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τη vodafone και έτυχα σε πολύ εξυπηρετικό υπάλληλο. Ενεργοποίησε την υπηρεσία στη γραμμή μου, μετά από λίγο ήρθαν και η ρυθμίσεις δικτύου και μετά από μια επανεκκίνηση λειτούργησε και παρόλο που δεν έχω καλό ιντερνετ στη περιοχή μου (στο σταθερό) μια χαρά έκανα τη δουλεία μου. Το μόνο θέμα για εμένα (για να κάνω οικονομία στα δεδομένα και στη μπαταριά) είναι οτι δεν έχω πλέον την επιλογή για εναλλαγή 2g/3g/4g.

 

Μικρο το κακο,βαζεις λειτουργια πτησης αν εχεις wifi calling και κακο σημα κινητης.Αρκει να μην αποσυνδεεται η συσκευη απο το ρουτερ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε εμένα είχαν στείλει το μύνημα για την ενεργοποίηση εδώ και 3 εβδομάδες αλλά τίποτα ακόμα. Βέβαια δεν είχα πει την αλήθεια ότι έχω το mi note 3. Στην cosmote εχω κανονικά vovifi και volte μήπως πρέπει να περάσω κάποιο firmware; To κουμπάκι του vowifi υπάρχει κανονικά και το έχω ενεργό αλλά στην πτηση με wifi δεν ενεργοποιηειτε το wowifi. Κουμπάκι για το volte δεν μου βγάζει στη vodafone. Είμαι με android 9 την τελευταια developer

 

αν έχεις διαβάσει προηγούμενα μνμ εδω έχουμε αναφέρει τι πρέπει να κάνεις σε miui

η miui δεν έχει τις ρυθμίσεις για vodafone gr οπως έχει για cosmote στο firmware

στο pocophone με τελευταία dev με το qualcomm pdc ενεργοποίησα το profile vodafone uk και το wificalling λειτουργεί χωρίς πρόβλημα

 

επίσης προσοχή στα υπόλοιπα προγράμματα που θα εγκατασταθούν με το PDC αν δεν ξέρετε τι κάνουν ΜΗΝ τα χρησιμοποιήσετε.μπορεί να καταστήσετε το modem του κινητού μη λειτουργικό

Μέσα απο twrp καλό θα ήταν να κάνετε ένα backup το efs partition και να το αποθηκεύσετε στον υπολογιστή. Σε περίπτωση προβλήματος επαναφέρετε το partition και το κινητό θα είναι στην αρχική του κατάσταση

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις διαβάσει προηγούμενα μνμ εδω έχουμε αναφέρει τι πρέπει να κάνεις σε miui

η miui δεν έχει τις ρυθμίσεις για vodafone gr οπως έχει για cosmote στο firmware

στο pocophone με τελευταία dev με το qualcomm pdc ενεργοποίησα το profile vodafone uk και το wificalling λειτουργεί χωρίς πρόβλημα

 

επίσης προσοχή στα υπόλοιπα προγράμματα που θα εγκατασταθούν με το PDC αν δεν ξέρετε τι κάνουν ΜΗΝ τα χρησιμοποιήσετε.μπορεί να καταστήσετε το modem του κινητού μη λειτουργικό

Μέσα απο twrp καλό θα ήταν να κάνετε ένα backup το efs partition και να το αποθηκεύσετε στον υπολογιστή. Σε περίπτωση προβλήματος επαναφέρετε το partition και το κινητό θα είναι στην αρχική του κατάσταση

εγω δεν τα κατφερα με τον οδηγο για το poco δεν δεν μου ανοιγε το serial port
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τα κατφερα με τον οδηγο για το poco δεν δεν μου ανοιγε το serial port

η συσκευη πρέπει να είναι rooted

ανοιγεις adb shell απο τον υπολογιστή (ενεργοποίηση απο το κινητο επιλογές για προγραμματιστές-εντοπισμός σφαλμάτων usb)

 

adb shell

su

setprop sys.usb.config diag,serial_cdev,rmnet,adb

 

μετά τις αλλαγές στο pdc κάνεις επανεκκίνηση (μπες ξανά στο pdc μετά την επανεκκίνηση και κάνε έλεγχο αν έχει κρατήσει τις νέες ρυθμίσεις αν όχι κάνε διαγραφή το προφίλ row )

 

επίσης οταν περνάς νέα rom που έχει firmware μπορεί να χρειαστείς να ξανα κάνεις τα βήματα στο pdc

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

αν η συσκευή στο *#*4636#*#* έχει την επιλογή VoLTE, αλλά είναι απενεργοποιημένη, μπορεί να δουλέψει αν γίνει ενεργοποίηση από τη vodafone;

 

(συγνώμη αν έχει ξανά-γίνει η ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την επιλογή την έχει σε κάθε συσκευή που έχει τύχει να περάσει από τα χέρια μου και μπαίνει στο συγκεκριμένο μενού. Προφανώς ισχύει ότι τεχνικά η συσκευή μπορεί να υποστηρίξει VoLTE. Ωστόσο πρέπει να υποστηρίζεται και από το λογισμικό που φοράει. Σαν να λέμε να έχει περασμένες τις ρυθμίσεις της Vodafone στο ίδιο το λειτουργικό, εκτός από το να σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία. Κάτι που σε παλιές συσκευές είναι λιγάκι απίθανο.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σε note 9 δουλεύει κανονικά...bdd219cdf10ca56923c27ddd7a97abfe.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα έχεις iphone. Πήγαινε ρυθμίσεις > δεδομένα > ενεργοποίηση 4g και επέλεξε μόνο δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα για οποιον θελησει να το ενεργοποιησει μεσω Live Chat στον Tobi επιλεγεις Πληροφοριες->Ναι στο αν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα->γραφεις τον αριθμο και περιμενεις στο Chat να συνδεθει καποιος υπαλληλος.

Μετα του λες οτι θες να ενεργοποιησεις την υπηρεσια WiFicall στο κινητο σου, θα σε ρωτησει τι συσκευη εχεις, αφου του πεις ποια εχεις αν ειναι συμβατη θα σου πει οτι οταν ερθει το sms να κανεις restart την συσκευη.

Οι επιλογες στην αρχη στον Tobi ειναι σημαντικες ωστε να σας συνδεσει με το καταλληλο τμημα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα για οποιον θελησει να το ενεργοποιησει μεσω Live Chat στον Tobi επιλεγεις Πληροφοριες->Ναι στο αν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα->γραφεις τον αριθμο και περιμενεις στο Chat να συνδεθει καποιος υπαλληλος.

Μετα του λες οτι θες να ενεργοποιησεις την υπηρεσια WiFicall στο κινητο σου, θα σε ρωτησει τι συσκευη εχεις, αφου του πεις ποια εχεις αν ειναι συμβατη θα σου πει οτι οταν ερθει το sms να κανεις restart την συσκευη.

Οι επιλογες στην αρχη στον Tobi ειναι σημαντικες ωστε να σας συνδεσει με το καταλληλο τμημα.

Έχουμε κάποιο link για το live chat?

 

sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το τσατ, σε εταιρικά ακόμα η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη, πολύ σύντομα όμως θα ενεργοποιηθεί χωρίς όμως να καθορίζουν ημερομηνία

 

sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE γύρω πότε θα ενεργοποιηθεί;;

Γιατί πλησιάζουμε καλοκαίρι και χρειάζεται...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...