Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορώ πως ακόμα δεν το έχουν ενεργοποιημένο και για την σειρά s9 s9 plus. Τι διαφορά μπορεί να έχει και από το s8 πάει στο s10?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα S9 πήραν update για dual 4gvolte... Μπορεί γι αυτό...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι Ινδοί είναι πολύ μπροστά .

Εδώ οι εταιρείες μέχρι να υιοθετήσουν τις νέες τεχνολογίες είναι φέξε μου και γλύστρησα !!!

Παρακάτω οι συσκευές που το υποστηρίζουν και διάφορες απλές οδηγίες :

https://discover.vodafone.in/super-volte-4g-hd-voice-calls

Στις Ινδίες όμως δυστυχώς .

Link to comment
Share on other sites

Αμα τους πω οτι και καλα εχω το Iphone 7, θα μου εμφανισει την επιλογη Wifi Calling στο CU APP ετσι ωστε να κατεβασω την εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

Αμα τους πω οτι και καλα εχω το Iphone 7, θα μου εμφανισει την επιλογη Wifi Calling στο CU APP ετσι ωστε να κατεβασω την εφαρμογη;

 

Όχι, η εφαρμογή είναι σε private beta στο play store, μόνο με πρόσκληση από Vodafone developer θα σου εμφανιστεί στο play store (ή αν διαρρεύσει το APK)

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το live chat και μου το ενεργοποίησαν. Σε Huawei P Smart 2019 δεν έχει VoLTE ως επιλογή ούτε προτίμιση στο WiFi Calling (το ήξερα από πριν - λογικά είναι θέμα λογισμικού, σε COSMOTE έχει τα πάντα όλα)

 

Το VoWifi φαίνεται να λειτουργεί και θα μου φανεί πολύ χρήσιμο σε σπίτι που δεν έχει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα σε live chat και μου είπαν ότι σε Samsung δεν δουλεύει ακόμα. Περιμένουν να βγάλει αναβάθμιση η Samsung.... Κατά πόσο ισχύει ένας Θεός ξέρει...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα σε live chat και μου είπαν ότι σε Samsung δεν δουλεύει ακόμα. Περιμένουν να βγάλει αναβάθμιση η Samsung.... Κατά πόσο ισχύει ένας Θεός ξέρει...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν εξαρτάται από τη Vodafone. Η Vodafone υποστηρίζει την υπηρεσία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαρτάται από τη Vodafone. Η Vodafone υποστηρίζει την υπηρεσία.
Δεν την ενεργοποιεί σε όλους. Κι εμένα με Samsung με έβαλαν στην αναμονή παρόλο που την υποστηρίζει το κινητό.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ενεργοποιεί σε όλους. Κι εμένα με Samsung με έβαλαν στην αναμονή παρόλο που την υποστηρίζει το κινητό.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ μίλησα σε live chat και μου είπαν ότι σε Samsung δεν δουλεύει ακόμα. Περιμένουν να βγάλει αναβάθμιση η Samsung.... Κατά πόσο ισχύει ένας Θεός ξέρει...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για να τα ξεκαθαρίζουμε. Ευθύνη της Samsung είναι να υποστηριχθεί μέσω αναβάθμισης λογισμικού η υπηρεσία. Η Vodafone τη δίνει. Ας φροντίσει και η Samsung από τη μεριά της να αναβαθμίσει έγκαιρα το λογισμικό της. Σε ορισμένα Samsung (π.χ. σειρά S10, Note 9 κλπ) με την αναβάθμιση του Απριλίου υποστηρίζεται κανονικά. Υπομονή λοιπόν και για τις άλλες σειρές να πάρουν αναβάθμιση της ROM. Λογικά μέχρι αρχές του επόμενου μήνα θα την έχετε πάρει.

 

Αν πάντως η ROM σας το υποστηρίζει ή αν περάσετε χειροκίνητα νεότερη έκδοση άλλης χώρας, πείτε ότι έχετε iPhone και θα ενεργοποιηθεί κανονικά. Όσο η Samsung δεν τους δίνει το οκ ότι υποστηρίζεται η υπηρεσία, όσο λέτε ότι έχετε Samsung θα παίρνετε την ίδια τυποποιημένη, επίσημη απάντηση από την εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που γράφει ότι ενεργοποιείται σε όλες τις συσκευές Android 4.2+ σημαίνει ότι θα μπορέσουμε να κατεβάσουμε την εφαρμογή? μπαίνω στο google play αλλά δεν μου την βγάζει

και έχω Android 4.4.4 και δεν μπορώ να κατεβάσω το my cu app λόγω ότι γράφει ότι δεν υποστηρίζεται από την συσκευή μου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί σταμάτησα να βλέπω την ένδειξη VoLTE. Δοκιμάζοντας να πραγματοποιήσω κλήση ρίχνει το δίκτυο σε H+ όπως παλιότερα. Δοκίμασα επανεκκίνηση και δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι.

Να σημειώσω πως η εμπειρία που είχα με VoLTE δεν ήταν απροβλημάτιστη. Αν μιλούσα και προχωρούσα εντός χώρου που το δίκτυο 4G δεν έπιανε και γύριζε σε H ή E, τότε η κλήση έπεφτε. Είναι λογικό ή θα έπρεπε να αλλάξει απλά δίκτυο κρατώντας την κλήση ρίχνοντας την ποιότητα άραγε;

Το WiFi calling λειτουργεί κανονικά πάντως

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί σταμάτησα να βλέπω την ένδειξη VoLTE. Δοκιμάζοντας να πραγματοποιήσω κλήση ρίχνει το δίκτυο σε H+ όπως παλιότερα. Δοκίμασα επανεκκίνηση και δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι.

Να σημειώσω πως η εμπειρία που είχα με VoLTE δεν ήταν απροβλημάτιστη. Αν μιλούσα και προχωρούσα εντός χώρου που το δίκτυο 4G δεν έπιανε και γύριζε σε H ή E, τότε η κλήση έπεφτε. Είναι λογικό ή θα έπρεπε να αλλάξει απλά δίκτυο κρατώντας την κλήση ρίχνοντας την ποιότητα άραγε;

Το WiFi calling λειτουργεί κανονικά πάντως

 

Sent from my SM-G970F

 

Προφανώς είναι ακόμα υπό ρύθμιση η όλη ιστορία και για να μην χάνουν κλήσεις οι πελάτες το έκλεισαν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι ακόμα υπό ρύθμιση η όλη ιστορία και για να μην χάνουν κλήσεις οι πελάτες το έκλεισαν.

 

Μπορεί να υπάρχει ασυμβότητα στο interface μεταξύ eNB και IMS για bearer setup. Από όσο ξέρω η Vodafone GR έχει πολύ advanced IMS και ίσως πρέπει να γίνουν κάποια άλλα updates στο RAN προηγουμένως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει ασυμβότητα στο interface μεταξύ eNB και IMS για bearer setup. Από όσο ξέρω η Vodafone GR έχει πολύ advanced IMS και ίσως πρέπει να γίνουν κάποια άλλα updates στο RAN προηγουμένως.

Εγώ σε pocophone βλέπω IMS offd678d919d51ddb8ad0bc17916b9799c4.jpg 1892e5db78a92a109de44f6a5ea5c8b2.jpgμάλλον για αυτό δεν μπορώ να κάνω WiFi κλήση?

 

 

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε update για carrier settings.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα της Vodafone και μου είπαν ότι είχαν κρατήσει τα στοιχεία μου για ενεργοποιήση του wifi calling και από σήμερα ξεκίνησαν να ενεργοποιούν σε συσκευές Samsung. Εγώ κάτοχος Samsung note 9.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα της Vodafone και μου είπαν ότι είχαν κρατήσει τα στοιχεία μου για ενεργοποιήση του wifi calling και από σήμερα ξεκίνησαν να ενεργοποιούν σε συσκευές Samsung. Εγώ κάτοχος Samsung note 9.
Προσωπικό ή εταιρικό νούμερο;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό νούμερο (CU)
Για κάνε δοκιμές να δεις ενεργοποιείται? Εμένα σε note 8 τπτ....

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε δοκιμές να δεις ενεργοποιείται? Εμένα σε note 8 τπτ....

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι μια χαρά δουλεύει. Σε λειτουργία πτήσης κάνει κανονικά κλείσεις μέσω WiFi.

Link to comment
Share on other sites

σε poco με την τελευταια dev μου εμφανισε διακοπτη για το VoWifi επισης και επιλογη για πρτιμηση για κλησεις wifi αλλα ακομα δεν λειτουργει σε poco
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με note 8 τιποτα ακόμη. Είναι για γέλια εκεί στη Vodafone..

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες με κάλεσαν για ενεργοποίηση και αμέσως βγήκε το σήμα volte. Σήμερα εξαφανίσθηκε πριν από λίγο, θα περιμένω να κλείσει 24ωρο όπως είπαν και μετά τους καλώ για διερεύνηση
Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE δεν είναι ακόμη διαθέσιμο. Κι εγώ που είχα για 2 βδομάδες κανονικά, ξαφνικά μια μέρα το έκοψαν. Μόνο VoWiFi.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...