Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλασσικός mediatek SOC. Δε μπορείς να έχεις και φλας και HDR στο αυτόματο ταυτόχρονα. Ή το ένα ή το άλλο. Μόνο αρνητικό, αμελητέο βέβαια, που έχω βρει.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί όταν πάω να το ξεκλειδώσω με το αποτύπωμα άλλες φορές με βγάζει κατευθείαν στην αρχική οθόνη και άλλες μου ζητάει το μοτίβο;;!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί όταν πάω να το ξεκλειδώσω με το αποτύπωμα άλλες φορές με βγάζει κατευθείαν στην αρχική οθόνη και άλλες μου ζητάει το μοτίβο;;!

 

Όταν ζητάει μοτίβο ή όποιον άλλο εναλλακτικό τρόπο ξεκλειδώματος έχεις ορίσει, αν προσέξεις, εξηγεί για ποιον λόγο τον ζητάει. Τα μηνύματα που έχω διαβάσει αφορούν: αποτυχημένες προσπάθειες με το αποτύπωμα, μετά από επανεκκίνηση, ανά μερικές μέρες συνεχούς χρήσης σαν επιπλέον ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζητάει μοτίβο ή όποιον άλλο εναλλακτικό τρόπο ξεκλειδώματος έχεις ορίσει, αν προσέξεις, εξηγεί για ποιον λόγο τον ζητάει. Τα μηνύματα που έχω διαβάσει αφορούν: αποτυχημένες προσπάθειες με το αποτύπωμα, μετά από επανεκκίνηση, ανά μερικές μέρες συνεχούς χρήσης σαν επιπλέον ασφάλεια.

 

"Η συσκευή κλειδώθηκε από τον διαχειριστή". Αυτό το μήνυμα μου εμφανίζει συνέχεια

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

"Η συσκευή κλειδώθηκε από τον διαχειριστή". Αυτό το μήνυμα μου εμφανίζει συνέχεια

 

Οκ, το βρήκα. Είχα ορίσει στον nova launcher να κλειδώνει με διπλό χτύπημα της οθόνης και αναγκαστικά είχε οριστεί σαν διαχειριστής και για αυτό μου έβγαζε το μοτίβο κάθε φορά

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θήκες δεν υπάρχουν πουθενά. Μέχρι και τον επίσημο αντιπρόσωπο πήρα τηλέφωνο (smart 4all) και λέει ότι είναι δύσκολο να ξανά φέρουν! Έχει κανείς κάποια ιδέα; Όχι universal εννοείται!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θήκες δεν υπάρχουν πουθενά. Μέχρι και τον επίσημο αντιπρόσωπο πήρα τηλέφωνο (smart 4all) και λέει ότι είναι δύσκολο να ξανά φέρουν! Έχει κανείς κάποια ιδέα; Όχι universal εννοείται!

Εγώ έχω πάρει αυτή, https://techhut.gr/alcatel-translucent-shell-idol-5-6058-transparent-original.html

Και παρήγγειλα και μια "ολόσωμη" από ebay.

Μόλις είδα και αυτή. https://www.stoucky.gr/thermatine-theke-portofoli-me-vase-sterixes-yia-alcatel-idol-5-ma-ro-2086193541.html

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτή, https://techhut.gr/alcatel-translucent-shell-idol-5-6058-transparent-original.html

Και παρήγγειλα και μια "ολόσωμη" από ebay.

Μόλις είδα και αυτή. https://www.stoucky.gr/thermatine-theke-portofoli-me-vase-sterixes-yia-alcatel-idol-5-ma-ro-2086193541.html

 

Δυστυχώς η πρώτη που λες δεν υπάρχει, έχει εξαντληθεί. Από εξωτερικό δυστυχώς δε ψωνίζω. Όσο για τη θήκη από το stoucky, δεν είναι του γούστου μου...! Ευχαριστώ πάντως.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η πρώτη που λες δεν υπάρχει, έχει εξαντληθεί. Από εξωτερικό δυστυχώς δε ψωνίζω. Όσο για τη θήκη από το stoucky, δεν είναι του γούστου μου...! Ευχαριστώ πάντως.
Δες και εδώ μήπως υπάρχει.

https://www.agorashop.gr/store/thiki-silikonis-alcatel-idol-5.html

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ μήπως υπάρχει.

https://www.agorashop.gr/store/thiki-silikonis-alcatel-idol-5.html

Την συγκεκριμένη θήκη την αγόρασα για την γυναίκα μου, είναι πάρα πολύ καλή, αγκαλιάζει όλο το κινητό, δεν γλυστράει και οι εγκοπές της είναι απόλυτα ακριβείας.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ μήπως υπάρχει.

https://www.agorashop.gr/store/thiki-silikonis-alcatel-idol-5.html

 

Φίλε, πραγματικά, σε ευχαριστώ πολύ!!! :up::respect:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την είχα δει πως υπάρχει εδώ και την παρήγγειλα από ebay... Δεν πειράζει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την είχα δει πως υπάρχει εδώ και την παρήγγειλα από ebay... Δεν πειράζει.

 

Και μάλιστα την έχει και σε κόκκινο χρώμα που δε το ανεβάζει στο site. Ο ίδιος μου το είπε που πήγα σήμερα και τη παρέλαβα. Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή θήκη, όντως!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

 

Πριν μου προτείνει ο φίλος conan1 τη θήκη της kw, γι αυτή πήγαινα αλλά αυτή που έχω τώρα είναι πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου. Ευχαριστώ πάντως!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....μετά από αρκετές ημέρες χρήση μπορώ να πω λίγα πράγματα για την συσκευή.

Υποτίθεται ότι την συσκευή την εχω πάρει ως μεταβατική μιας και αποφάσισα κάποια στιγμή να πάρω ναυαρχίδα...απλά δεν θέλω κάποια από αυτές που υπάρχουν ήδη.

 

Προερχόμενος από το best seller χιλιοπουλημενο Α5 2016 ως μέτρο σύγκρισης.

Απόκριση,ταχυτητα,εμπειρία πλοήγησης είμαι υπερευχαριστημενος για τα 126 ευρώ που έδωσα.

Μπαταρία 3 με 3.5 ώρες οθόνη...πολύ καλά δεν είναι άλλα με βάση τα χρήματα του πλήρως αποδεκτό.

 

Τα ψιλοαρνητικα είναι οι καμερες..ακόμα και για τα χρήματα του.

Η μπροστα είναι τελείως απαράδεκτη.

Και δεν μιλάω για φωτό..δεν βγάζω σελφι ποτε....κάνεις βιντεοκλήση και είναι όλα πολυ σκοτεινά.

Η πίσω είναι για τα τελείως βασικά...δεν υπαρχει καθόλου οξύτητα και λεπτομέρεια.

χωρίς να έχω κάνει άμεση σύγκριση από την γενικότερη εμπειρία μου από κινητά πάω στοίχημα ότι αν συγκρίνω τις κάμερες με μια κινεζια των 100 ευρω (π.χ xiaomi 4α) θα είναι σιγουρα ανωτερο.

 

Προσωπικά όσο πιστεύω ότι ικανοποιούμαι με αυτό + χρήση της ολοκαίνουργιας dslr d3400 που έχω δεν πρόκειται να το αλλαξω.

Και αν το αλλαξω θα είναι με high end μόνο για την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στα σημεία, κι εγώ ερχόμενος από ακριβότερη συσκευή (Asus Zenfone 2).

 

+ Η μεταλλική κατασκευή πίσω και το κυρτό γυαλί μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ομολογώ πως το αγόρασα με κρύα καρδιά, αλλά δεν ήθελα να δώσω στην παρούσα φάση παραπάνω χρήματα από τα 129€ που το αγόρασα.

Εφόσον έπαιξα μαζί του αρκετή ώρα στο κατάστημα, το αγόρασα για το σχεδόν pure android και την πολύ καθαρή οθόνη που έχει σε σχέση με άλλα smartphones μπορώ να πώ αρκετά πιο ακριβά.

Από θέμα ταχύτητας είμαι καλυμμένος. Κάμερες αξιοπρεπέστατες για την καθημερινή χρήση. Μένει το θέμα της αντοχής. Ελπίζω να μου βγάλει κανένα χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και πιστευω να στον βγάλει.εγω έχω το pop up, εδώ και ενάμιση χρόνο.του έχω πιει το αίμα και είναι σκυλί.δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και πιστευω να στον βγάλει.εγω έχω το pop up, εδώ και ενάμιση χρόνο.του έχω πιει το αίμα και είναι σκυλί.δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Ελπίζω... Γενικά προσέχω πολύ τα πραγματά μου. Τα κινητά μου τα κρατάω μέσο όρο 2-3 χρόνια. Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

@conan1 από μπαταρία πως τα πάει? Είναι μάλλον το αδύνατο σημείο του. Με τι χρήση?

 

Το αδύνατο σημείο του είναι η κάμερα! Από μπαταρία τα πάει αρκετά καλά. Από τις 8:30 μέχρι τις 23:30 με 3G συνέχεια ανοιχτό και συνεχή χρήση (τηλέφωνο, καμιά φωτογραφία, λίγο σερφαρισμα κλπ.) πάει από 100% στο 15% αντίστοιχα. Not bad...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το αδύνατο σημείο του είναι η κάμερα! Από μπαταρία τα πάει αρκετά καλά. Από τις 8:30 μέχρι τις 23:30 με 3G συνέχεια ανοιχτό και συνεχή χρήση (τηλέφωνο, καμιά φωτογραφία, λίγο σερφαρισμα κλπ.) πάει από 100% στο 15% αντίστοιχα. Not bad...

 

Ρε παιδιά τόσο χάλια είναι η κάμερα του; Υποτίθεται η alcatel υποστηρίζει οτι είναι το δυνατό του σημείο. Εγώ που έχω το IDOL 4 βγάζει εκπληκτικές φωτογραφίες με ζωντανά χρώματα και πολύ καλη ευκρίνια.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου κανει εντυπωση.εχω το pop up και μια χαρα τις βρισκω.μηπως οι φιλοι πρεπει να δουν λιγο τις ρυθμισεις;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...