Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα σέρβις της Alcatel για το πρόβλημα με τη φόρτιση που αντιμετωπίζω (2112111551 για όποιον ενδιαφέρεται) και αφού τους ανέφερα το πρόβλημα μου έδωσαν σαν λύση το wipe data/factory reset μέσω recovery menu. Είχα σκεφτεί και γω να το κάνω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία. Τώρα βέβαια, αναγκαστικά θα το κάνω....

 

Έχω ξεχάσει να αναφέρω ότι αν κάνω επανεκκίνηση στο κινητό και το βάλω αμέσως στη φόρτιση, φορτίζει σε κανονικούς χρόνους!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια εφαρμογή στην κάνει τη δουλειά. Το θέμα είναι και μετά το reset να μη βιαστείς να φορτώσεις εφαρμογές και πέσεις στην ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το πήρε το κινητό ο γιος μου. Του άρεσε.

Οπότε, επειδή χρήματα στην παρούσα φάση, δεν παίζουν, πήρα ένα xiaomi note 4.

Θα συνεχίσω βέβαια να παρακολουθώ το θέμα.

(το alcatel πάντως είναι πιο όμορφο).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το πήρε το κινητό ο γιος μου. Του άρεσε.

Οπότε, επειδή χρήματα στην παρούσα φάση, δεν παίζουν, πήρα ένα xiaomi note 4.

Θα συνεχίσω βέβαια να παρακολουθώ το θέμα.

(το alcatel πάντως είναι πιο όμορφο).

 

Πράγματι είναι πολύ όμορφο κινητό!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι οι θήκες για το 6058D είναι πάλι διαθέσιμες https://www.agorashop.gr/store/thikes-kiniton1.html?montelo=615

Ναι θα μου στειλει τη δευτερα εμενα δυο μια μαυρη μια κοκκινη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να τσερκαρετε όταν κοντεύει να τελειώσει η μπαταρία αννπατε στις λεπτομέρειες πόσο % περίπου το κομμάτι που λέει "σύστημα android";

Εμένα είναι περίπου στο 20% και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να τσερκαρετε όταν κοντεύει να τελειώσει η μπαταρία αννπατε στις λεπτομέρειες πόσο % περίπου το κομμάτι που λέει "σύστημα android";

Εμένα είναι περίπου στο 20% και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικο.

 

Δεν είμαι ειδικός στο λογισμικό του Android, αλλά αν πατήσεις πάνω στο "Σύστημα Android" θα δεις, ότι κάτω από αυτή την ομάδα τρέχουν πάρα πολλές διεργασίες. Μία από αυτές να έχει κολλήσει ή έστω βάσει μιας δικής σου ειδικής χρήσης να χρησιμοποιείται περισσότερο, μπορεί να δεις τέτοια νούμερα.

 

Αν θεωρείς ότι κάτι δεν πάει καλά, δοκίμασε ένα reboot στη συσκευή και δες αν συνεχίζει η κατανάλωση ισχύος από κει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στο λογισμικό του Android, αλλά αν πατήσεις πάνω στο "Σύστημα Android" θα δεις, ότι κάτω από αυτή την ομάδα τρέχουν πάρα πολλές διεργασίες. Μία από αυτές να έχει κολλήσει ή έστω βάσει μιας δικής σου ειδικής χρήσης να χρησιμοποιείται περισσότερο, μπορεί να δεις τέτοια νούμερα.

 

Αν θεωρείς ότι κάτι δεν πάει καλά, δοκίμασε ένα reboot στη συσκευή και δες αν συνεχίζει η κατανάλωση ισχύος από κει.

Σε screen on time δείχνει να τα πηγαίνει φυσιολογικά η συσκευή.

3 και κατι ωρες.

Όχι σούπερ αλλά νταξξ αξιοπρεπές.

Απλά μου φάνηκε περίεργο αυτό το "Σύστημα android" δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει σε άλλη συσκευή τόσο ψηλά σε καταναλωση

Link to comment
Share on other sites

Σε screen on time δείχνει να τα πηγαίνει φυσιολογικά η συσκευή.

3 και κατι ωρες.

Όχι σούπερ αλλά νταξξ αξιοπρεπές.

Απλά μου φάνηκε περίεργο αυτό το "Σύστημα android" δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει σε άλλη συσκευή τόσο ψηλά σε καταναλωση

Εξοικονομηση ενεργειας εχει;αν εχει του εχεις βαλει;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονομηση ενεργειας εχει;αν εχει του εχεις βαλει;

 

Δεν έχω βάλει και δεν με ενδιαφέρει να βαλω...θέλω όλες τις λειτουργίες σε εγρήγορση πάντα.

Στην κατανάλωση δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερο παράπονο έτσι και αλλιώς 3και ώρες screen είναι ενταξ για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Το πρόβλημα είναι άλλο τελικά.

Έχω σχεδόν το ίδιο θέμα με τον attilas24.

Είναι φορές που φορτίζει απίστευτα αργά.

Από 42% το έβαλα και πέρασαν 2 ώρες και έφτασε μετά βίας 72-74%

Και μάλιστα με 2Α Samsung φορτιστή

 

Την προηγούμενη μέρα από 29% σε πλήρη φόρτιση σε λίγο λιγότερο από 2 ώρες πάλι με τον 2Α

 

Έφαγε wipe data /factory reset και αν δεν στρώσει έφυγε για σεβις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει και δεν με ενδιαφέρει να βαλω...θέλω όλες τις λειτουργίες σε εγρήγορση πάντα.

Στην κατανάλωση δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερο παράπονο έτσι και αλλιώς 3και ώρες screen είναι ενταξ για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Το πρόβλημα είναι άλλο τελικά.

Έχω σχεδόν το ίδιο θέμα με τον attilas24.

Είναι φορές που φορτίζει απίστευτα αργά.

Από 42% το έβαλα και πέρασαν 2 ώρες και έφτασε μετά βίας 72-74%

Και μάλιστα με 2Α Samsung φορτιστή

 

Την προηγούμενη μέρα από 29% σε πλήρη φόρτιση σε λίγο λιγότερο από 2 ώρες πάλι με τον 2Α

 

Έφαγε wipe data /factory reset και αν δεν στρώσει έφυγε για σεβις

 

Και γω πήγαινα για wipe data, όπως ανέφερα και πιο πάνω, αλλά παρατηρώ ότι, ως δι μαγείας, τις τελευταίες 2 μέρες δε το κάνει! :blink::wacko::confused:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Και γω πήγαινα για wipe data, όπως ανέφερα και πιο πάνω, αλλά παρατηρώ ότι, ως δι μαγείας, τις τελευταίες 2 μέρες δε το κάνει! :blink::wacko::confused:

 

εκει που καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα ειναι που το εβαλα σε powerbank 2A και εχανε αντι να παρει επειδη το χρησιμοποιουσα.

την αλλη μερα επαιρνε κανονικα με την ιδια χρηση

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να αναφερθούμε σοβαρά σε προβλήματα φόρτισης πρέπει να έχουμε σαν αναφορά τον "επίσημο" φορτιστή. Μπορεί ηλεκτρολογικά να δικαιολογείται η χρήση άλλου φορτιστή, αλλά για λόγους διερεύνησης βλάβης δεν θα μπορέσει να βοηθήσει κανείς (και πολύ περισσότερο το service). Οι σύγχρονοι φορτιστές είναι αρκετά έξυπνοι, ώστε να επικοινωνούν κατά κάποιο τρόπο αμφίδρομα με την συσκευή που τους δίνεις να φορτίσουν (βλ. quick charging κλπ). Μπορεί να μην φταίει σε τίποτα το καημένο το Alcatel, ακόμα κι αν ο συγκεκριμένος φορτιστής φορτίζει υπέροχα όλες τις υπόλοιπες συσκευές μας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει και δεν με ενδιαφέρει να βαλω...θέλω όλες τις λειτουργίες σε εγρήγορση πάντα.

Στην κατανάλωση δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερο παράπονο έτσι και αλλιώς 3και ώρες screen είναι ενταξ για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Το πρόβλημα είναι άλλο τελικά.

Έχω σχεδόν το ίδιο θέμα με τον attilas24.

Είναι φορές που φορτίζει απίστευτα αργά.

Από 42% το έβαλα και πέρασαν 2 ώρες και έφτασε μετά βίας 72-74%

Και μάλιστα με 2Α Samsung φορτιστή

 

Την προηγούμενη μέρα από 29% σε πλήρη φόρτιση σε λίγο λιγότερο από 2 ώρες πάλι με τον 2Α

 

Έφαγε wipe data /factory reset και αν δεν στρώσει έφυγε για σεβις

Aν και το χω πολλη λιγο καιρο απο 14 του μηνα μεχρι στιγμης τετοιο θεμα δεν εχω βεβαια το φορτιζω κλειστο εγω ειχα αλλο θεμα εναω δουλευε σωστα το τηλ εξαφανιζοταν στα ξαφνικα εκειν το κυκλακι στην αρχικη οθονη που σε παει πισω και συνεχεια καθε φορα που το ανοιγα με ελεγε η εφαρμογη now key σταματησε να λειτουργει εκανα επαναφορα και ολα οκ για λιγο μετα παλι τα ιδια βεβαια μετα την ενημερωση που πηρα 400mb αν θυμαμαι καλα ολα οκ απο τοτε μονο ο browser του κινητου κρασαρει οχι το chrome το αλλο και λεει οτι διακοπηκε η λειτουργεια του οποτε το απενεργοποιησα και να παει να γαμηθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε μαγκες βλεπω οτι δε μπορουμε να μεταφερουμε εφαρμογες απο τη μνημη της συσκευης στην micro sd να ελευθερωσουμε λιγο χωρο που δεν εχουμε και πολλη ειναι θεμα Alcatel η Nougat αυτο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Aν και το χω πολλη λιγο καιρο απο 14 του μηνα μεχρι στιγμης τετοιο θεμα δεν εχω βεβαια το φορτιζω κλειστο εγω ειχα αλλο θεμα εναω δουλευε σωστα το τηλ εξαφανιζοταν στα ξαφνικα εκειν το κυκλακι στην αρχικη οθονη που σε παει πισω και συνεχεια καθε φορα που το ανοιγα με ελεγε η εφαρμογη now key σταματησε να λειτουργει εκανα επαναφορα και ολα οκ για λιγο μετα παλι τα ιδια βεβαια μετα την ενημερωση που πηρα 400mb αν θυμαμαι καλα ολα οκ απο τοτε μονο ο browser του κινητου κρασαρει οχι το chrome το αλλο και λεει οτι διακοπηκε η λειτουργεια του οποτε το απενεργοποιησα και να παει να γαμηθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε μαγκες βλεπω οτι δε μπορουμε να μεταφερουμε εφαρμογες απο τη μνημη της συσκευης στην micro sd να ελευθερωσουμε λιγο χωρο που δεν εχουμε και πολλη ειναι θεμα Alcatel η Nougat αυτο ξερει κανεις?

Εγώ που το επεξεργαζόμουν όταν το πήρα, για να μεταφέρω εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη, έπρεπε να την φορμάρω ως εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να αναφερθούμε σοβαρά σε προβλήματα φόρτισης πρέπει να έχουμε σαν αναφορά τον "επίσημο" φορτιστή. Μπορεί ηλεκτρολογικά να δικαιολογείται η χρήση άλλου φορτιστή, αλλά για λόγους διερεύνησης βλάβης δεν θα μπορέσει να βοηθήσει κανείς (και πολύ περισσότερο το service). Οι σύγχρονοι φορτιστές είναι αρκετά έξυπνοι, ώστε να επικοινωνούν κατά κάποιο τρόπο αμφίδρομα με την συσκευή που τους δίνεις να φορτίσουν (βλ. quick charging κλπ). Μπορεί να μην φταίει σε τίποτα το καημένο το Alcatel, ακόμα κι αν ο συγκεκριμένος φορτιστής φορτίζει υπέροχα όλες τις υπόλοιπες συσκευές μας.

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες..θα κανω μερικες δομιμες με τον δικο του φορτιστη να ειμαι πιο σιγουρος αν υπαρχει θεμα.

παντως για πληρη φορτιση με τον δικο του φορτιστη ποση ωρα θελει επισημα αραγε να φορτισει και να ειναι φυσιολογικο?

2,5 με 3 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες..θα κανω μερικες δομιμες με τον δικο του φορτιστη να ειμαι πιο σιγουρος αν υπαρχει θεμα.

παντως για πληρη φορτιση με τον δικο του φορτιστη ποση ωρα θελει επισημα αραγε να φορτισει και να ειναι φυσιολογικο?

2,5 με 3 ωρες?

 

Επίσημα η Alcatel γραφει ότι η συγκεκριμένη συσκευή θέλει 3,5 ώρες με τον δικό της φορτιστή.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα η Alcatel γραφει ότι η συγκεκριμένη συσκευή θέλει 3,5 ώρες με τον δικό της φορτιστή.

α..οκ ευχαριστω

καπου θυμομουν οτι το ειχα δει..

με την ανεση του φορτιζει.

μαρεσει παντως καπου που ειδα οτι το θεωρουν και fast charge αυτο...οτι ναναι.

 

ψαχνοντας πριν το θεμα ειδα που αναφερεις και αλλα συο προβληματα...με το *bluetooth και το 4g.

αυτο με το 4g θα το δικιμασω ετσι απο περιεργεια...

 

με το bluetooth ακου κατι περιεργο μπας και σε βοηθησει...

wifi και bluetooth οταν εχουν καποιου ειδους conflic (αλληλοπαρεμβαλονται)

 

Εχω ανοικτο το BT με συνδεδεμενο το handsfree (planctronic expl 10) και βγαινω απο το σπιτι οπου λογικα χανω το wifi και μπαινει σε mode αναζητησης wifi..

αν δεν το κλεισω το wifi λοιπον και ας μην ειναι σε καποιο δικτυο συνδεδεμενο, εχω απανωτες συνδεσεις και αποσυνδεσεις του BT

 

επισης τσεκαρισμενο...

εχω το ΒΤ ανοιχτο αλλα κλειστο το handsfree

οποτε το ΒΤ πρεπει να ειναι σε μια μονιμη αναζητηση της συσκευη απο οτι βλεπω...

ειμαι στο wifi του σπιτιου μου συνδεδεμενος κανονικα και το δειχνει αλλα δεν εχω καθολου προσβαση στο Ιντερνετ.

με το που κλεισω το ΒΤ εχω..

και το εχω συναντησει και με αλλη συσκευη το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το επεξεργαζόμουν όταν το πήρα, για να μεταφέρω εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη, έπρεπε να την φορμάρω ως εσωτερική.

Ετσι ομως δε μπορεις να χρησιμοποιησεις την sd σε αλλο τηλ η στο pc δε ξερω αν το οτι δε μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην sd ειναι μειονεκτημα του τηλεφωνου η του Nougat η βλακεια ειναι οτι εχει μικρο αποθηκευτικο 16 γιγα επρεπε να εχει 32

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το Boot animation ή εγώ δε το είχα παρατηρήσει ποτέ;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ετσι ομως δε μπορεις να χρησιμοποιησεις την sd σε αλλο τηλ η στο pc δε ξερω αν το οτι δε μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες στην sd ειναι μειονεκτημα του τηλεφωνου η του Nougat η βλακεια ειναι οτι εχει μικρο αποθηκευτικο 16 γιγα επρεπε να εχει 32

 

Έχω διαβάσει ότι είναι και κάπως προβληματική η λειτουργία αυτή... Just sayin'

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

α..οκ ευχαριστω

καπου θυμομουν οτι το ειχα δει..

με την ανεση του φορτιζει.

μαρεσει παντως καπου που ειδα οτι το θεωρουν και fast charge αυτο...οτι ναναι.

 

Το 3,5 ώρες αναφέρεται σε φόρτιση 0->100% και φυσικά δεν θεωρείται "ταχεία φόρτιση". Η τελευταία είναι ειδικό χαρακτηριστικό συσκευών που την υποστηρίζουν (για την ακρίβεια κομμάτι της CPU τους) και απαιτεί και ειδικό φορτιστή (υψηλότερη τάση εξόδου).

 

Άλλαξε το Boot animation ή εγώ δε το είχα παρατηρήσει ποτέ;;

 

Όχι ότι κάνω ποτέ shutdown ή reboot, αλλά πώς να άλλαξε χωρίς πρόσφατη ενημέρωση λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ειπα να δω σε ποσες ωρες φορτιζει απο 0% μεχρι 100% με ενα samsung φορτιστη που χρησιμοποιησα απο το e2252 που εχω το εβαλα 11:30 και γεμισε 15:35 η 40 δηλαδη σε 4ωρες και 35 η 40 λεπτα καλα σχετικα για τηλ που δεν εχει fast charge το κινητο εννοητε πως ηταν παντα κλειστο
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ειπα να δω σε ποσες ωρες φορτιζει απο 0% μεχρι 100% με ενα samsung φορτιστη που χρησιμοποιησα απο το e2252 που εχω το εβαλα 11:30 και γεμισε 15:35 η 40 δηλαδη σε 4ωρες και 35 η 40 λεπτα καλα σχετικα για τηλ που δεν εχει fast charge το κινητο εννοητε πως ηταν παντα κλειστο

 

Πόσα Α ο φορτιστής;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι κάνω ποτέ shutdown ή reboot, αλλά πώς να άλλαξε χωρίς πρόσφατη ενημέρωση λογισμικού;

 

Πρόσφατη ενημέρωση δεν υπάρχει, αλλά επειδή εγώ κάνω restart τη συσκευή κάθε πρωί μου φάνηκε διαφορετικό το animation. Αρχικά είχε ήχο παρόλο που τον έχω απενεργοποιήσει και 2° μου εμφανισε, εκτός από το logo της Alcatel και το enjoy.now, και ένα logo που έγραφε Idol 5. :confused:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατη ενημέρωση δεν υπάρχει, αλλά επειδή εγώ κάνω restart τη συσκευή κάθε πρωί μου φάνηκε διαφορετικό το animation. Αρχικά είχε ήχο παρόλο που τον έχω απενεργοποιήσει και 2° μου εμφανισε, εκτός από το logo της Alcatel και το enjoy.now, και ένα logo που έγραφε Idol 5. :confused:

 

Το "Idol 5" εμφανίζεται για 1 δευτερόλεπτο. Το "enjoy.now" πρακτικά κρατάει την οθόνη με εφέ αναβοσβήματος μέχρι να φορτώσει το Android. Και σίγουρα ήταν έτσι από την αρχή. ;)

 

Φυσικά όταν πάρουμε την Oreo θα το ξανασυζητήσουμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...