Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμμμ...πρέπει να έχετε δίκιο...

Βέβαια έχω εφαρμογές μόνο από play store

Και η μόνη από άγνωστη πηγή που έχω βάλει είναι η Stoiximan app...

Λέτε;;

 

Δεν τις βγάζει και πολύ συχνά αυτές τις διαφημίσεις για να είμαι κατηγορηματικός από ποια είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμμμμ...πρέπει να έχετε δίκιο...

Βέβαια έχω εφαρμογές μόνο από play store

Και η μόνη από άγνωστη πηγή που έχω βάλει είναι η Stoiximan app...

Λέτε;;

 

Δεν τις βγάζει και πολύ συχνά αυτές τις διαφημίσεις για να είμαι κατηγορηματικός από ποια είναι..

καλημέρα.κανε μια δοκιμη σε άλλη συσκευη,η αν δεν εχεις σε καποιο κινητο φιλου σου η γνωστου σου.κατεβασε την εφαρμογή για λιγες ημερες για να δεις αν και σε εκεινη την συσκευη ερχονται διαφιμησεις.η αν εχεις ταμπλετ δοκιμασε το εκει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ...πρέπει να έχετε δίκιο...

Βέβαια έχω εφαρμογές μόνο από play store

Και η μόνη από άγνωστη πηγή που έχω βάλει είναι η Stoiximan app...

Λέτε;;

 

Δεν τις βγάζει και πολύ συχνά αυτές τις διαφημίσεις για να είμαι κατηγορηματικός από ποια είναι..

Aκομα και απο το play store οι εφαρμογες εχουν διαφημισεις

Link to comment
Share on other sites

Aκομα και απο το play store οι εφαρμογες εχουν διαφημισεις

 

Δεν εννοώ pop up διαφημίσεις την ώρα που είσαι σε εφαρμογή..

Πετάει μια full screen pop up ξεμπαρκη την ώρα που ξεκλειδώνω το κινητό.

Το μόνο που έχω καταφέρει να δω ότι αν πατήσω το multitasking μου δείχνει ότι είναι από τον μαμά browser η διαφήμιση.

Που προφανώς πιστεύω κάποια άλλη εφαρμογή τον βάζει και την πετάει.

 

Έχω σβήσει κάνα δυο εφαρμογές που μπορώ να ζήσω χωρίς...

Και αν δω ότι δεν στρώνει θα πέσει wipe/factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ pop up διαφημίσεις την ώρα που είσαι σε εφαρμογή..

Πετάει μια full screen pop up ξεμπαρκη την ώρα που ξεκλειδώνω το κινητό.

Το μόνο που έχω καταφέρει να δω ότι αν πατήσω το multitasking μου δείχνει ότι είναι από τον μαμά browser η διαφήμιση.

Που προφανώς πιστεύω κάποια άλλη εφαρμογή τον βάζει και την πετάει.

 

Έχω σβήσει κάνα δυο εφαρμογές που μπορώ να ζήσω χωρίς...

Και αν δω ότι δεν στρώνει θα πέσει wipe/factory reset.

Σιγουρα ειναι απο εφαρμογή το πρόβλημα αν σβηνεις μια μια τις εφαρμογές σου θα βρεις και ποια προκαλει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα 2 καμμένα pixels...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση, ή δεν τα καλύπτει;

 

Υποθέτω ότι το καλύπτει αλλά να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ. Το πήρα 134€ και σε 1,5-2 χρόνια θα το αλλάξω, οπότε...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αλλα ακόμα από εργοστασιακή/wipe data και λοιπά ακόμα μου πετάει την διαφήμιση...

Πολύ αραιά (ανά κάποιες μέρες) αλλά την πετάει.

Και για κάποιο λόγο με τρελάνει.

Πάντως βλέπω να δείχνει να προέρχεται από τον μαμά internet browser.

Δεν ξέρω αν γίνεται να είναι από εφαρμογή.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το κάνει σε κανέναν άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αλλα ακόμα από εργοστασιακή/wipe data και λοιπά ακόμα μου πετάει την διαφήμιση...

Πολύ αραιά (ανά κάποιες μέρες) αλλά την πετάει.

Και για κάποιο λόγο με τρελάνει.

Πάντως βλέπω να δείχνει να προέρχεται από τον μαμά internet browser.

Δεν ξέρω αν γίνεται να είναι από εφαρμογή.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το κάνει σε κανέναν άλλον.

 

Αν όντως προέρχεται από τον "μαμά" browser μπορείς να τον απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις και να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο. Άμα και πάλι σου πετάξει διαφήμιση τότε είναι άλλη εφαρμογή. Μπορεί να είναι το enjoy.now...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως προέρχεται από τον "μαμά" browser μπορείς να τον απενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις και να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο. Άμα και πάλι σου πετάξει διαφήμιση τότε είναι άλλη εφαρμογή. Μπορεί να είναι το enjoy.now...

 

εχω απενεργοποιησει 1-2 αχρηστες εφαρμογες και βλεπουμε.

δεν ξερω αν γινεται να κολησει χλαπατσα το συστημα android και πρακτικα ακομα και εργοστασιακη να κανω να μην αλλαζει κατι.

anyway ελπιζω να μην εχω κουρασει με κατι σχετικα ασημαντο σαν αυτο αλλα πραγματικα με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

εχω απενεργοποιησει 1-2 αχρηστες εφαρμογες και βλεπουμε.

δεν ξερω αν γινεται να κολησει χλαπατσα το συστημα android και πρακτικα ακομα και εργοστασιακη να κανω να μην αλλαζει κατι.

anyway ελπιζω να μην εχω κουρασει με κατι σχετικα ασημαντο σαν αυτο αλλα πραγματικα με ενοχλει.

Να το πας στο σερβις για φορματ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποθέτω ότι το καλύπτει αλλά να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ. Το πήρα 134€ και σε 1,5-2 χρόνια θα το αλλάξω, οπότε...

Αμα εχεις εγγυηση αξιζει να ασχοληθεις αν δεν εχεις τοτε δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Να το πας στο σερβις για φορματ/QUOTE]

εχει μερες να πεταξει κατι..

απενεργοποιησα τελειως τον μαμα browser και πεταξα την enjoynow εφαρμογη...σαν να δειχνει οτι εγινε δουλεια..

 

ασχετο...

αυτη η καμερα στην καταγραφη βιντεο...

ειναι στιγμες που εχει τοσο low framerate που ειναι σαν να βλεπεις slideshow...

ελεος ρε alcatel...:(

Link to comment
Share on other sites

Να το πας στο σερβις για φορματ/QUOTE]

εχει μερες να πεταξει κατι..

απενεργοποιησα τελειως τον μαμα browser και πεταξα την enjoynow εφαρμογη...σαν να δειχνει οτι εγινε δουλεια..

 

ασχετο...

αυτη η καμερα στην καταγραφη βιντεο...

ειναι στιγμες που εχει τοσο low framerate που ειναι σαν να βλεπεις slideshow...

ελεος ρε alcatel...:(

Εγω και τον μαμα browser εχω και το enjoynow δε πεταει και ουτε πετουσε ποτε τιποτα οσο για την καμερα ειναι αξιοπρεπει για τα χρηματα του τηλ αλλα καλη δεν ειναι και οι φωτο που βγαζει ετσι κ ετσι ειναι ενω αν βαζεις και φλας μερα οι φωτο βγαινουν σκατα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά από πολύ καιρό παρατηρήσεων και δοκιμών ανακάλυψα ότι για το πρόβλημα της φόρτισης που αντιμετωπίζω (κάνει πάνω από 5 ώρες να φορτίσει μερικές φορές) ευθύνεται η οθόνη. Τι εννοώ: για να φορτίσει σωστά, δηλαδή στις 3-4 ώρες, θα πρέπει με το που βάλω το καλώδιο της φόρτισης στο κινητό θα πρέπει επιτόπου να κλειδώσω την οθόνη και να μην την ανοίξω μέχρι να υπολογίσει πόση ώρα χρειάζεται να φορτίσει. Αν χρειαστεί να ανοίξω την οθόνη δε πρέπει να τη κρατήσω ανοιχτή για πάνω από 1 λεπτό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό παρατηρήσεων και δοκιμών ανακάλυψα ότι για το πρόβλημα της φόρτισης που αντιμετωπίζω (κάνει πάνω από 5 ώρες να φορτίσει μερικές φορές) ευθύνεται η οθόνη. Τι εννοώ: για να φορτίσει σωστά, δηλαδή στις 3-4 ώρες, θα πρέπει με το που βάλω το καλώδιο της φόρτισης στο κινητό θα πρέπει επιτόπου να κλειδώσω την οθόνη και να μην την ανοίξω μέχρι να υπολογίσει πόση ώρα χρειάζεται να φορτίσει. Αν χρειαστεί να ανοίξω την οθόνη δε πρέπει να τη κρατήσω ανοιχτή για πάνω από 1 λεπτό...

Λογικο αυτο με την οθονη (συμβαινει σε πολλα κινητα)...παντα κλειστη κατα την φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο αυτο με την οθονη (συμβαινει σε πολλα κινητα)...παντα κλειστη κατα την φορτιση.

 

Λογικό;; Δεν έχω ξανά ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο!! Πάντως δεν είναι τόσο το πρόβλημα (γιατί πρόβλημα το θεωρώ) καθεαυτό όσο το ότι δεν είναι πρακτική η συσκευή πλέον. Άμα εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το gps για ένα μεγάλο ταξίδι τι γίνεται;;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λογικό;; Δεν έχω ξανά ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο!! Πάντως δεν είναι τόσο το πρόβλημα (γιατί πρόβλημα το θεωρώ) καθεαυτό όσο το ότι δεν είναι πρακτική η συσκευή πλέον. Άμα εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το gps για ένα μεγάλο ταξίδι τι γίνεται;;

Καταρχας ειναι λαθος να φορτιζεις συσκευη και ταυτοχρονα να "εργαζεται", οπως συμβαινει και στο λαπτοπ...ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, μειωνεται η ζωη της μπαταριας κτλ..

Mε οθονη ανοιχτη, η συσκευη καλειται να κανει 2 εργασιες, να φορτιζει και ταυτοχρονα να καταλωνει (δηλαδη φορτιζει και μαζι ξεφορτιζει)...οποτε ειναι λογικοτατο ο χρονος φορτισης να αυξανεται..

Gps και ταυτοχρονα να φορτιζει εννοεις? Σαν λυση αναγκης ισως χρειαστει καποια στιγμη να συμβει αλλα θα πρεπει να ειναι σπανια ή να εχεις απο πριν καλα φορτισμενο το τηλ...

Προσωπικα δεν βλεπω προβλημα!:)

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ειναι λαθος να φορτιζεις συσκευη και ταυτοχρονα να "εργαζεται", οπως συμβαινει και στο λαπτοπ...ανεβαινουν οι θερμοκρασιες, μειωνεται η ζωη της μπαταριας κτλ..

Mε οθονη ανοιχτη, η συσκευη καλειται να κανει 2 εργασιες, να φορτιζει και ταυτοχρονα να καταλωνει (δηλαδη φορτιζει και μαζι ξεφορτιζει)...οποτε ειναι λογικοτατο ο χρονος φορτισης να αυξανεται..

Gps και ταυτοχρονα να φορτιζει εννοεις? Σαν λυση αναγκης ισως χρειαστει καποια στιγμη να συμβει αλλα θα πρεπει να ειναι σπανια ή να εχεις απο πριν καλα φορτισμενο το τηλ...

Προσωπικα δεν βλεπω προβλημα!:)

 

Δεν είναι λάθος. Ίσως, αν η μπαταρία ήταν να χαλάει στα 3 χρόνια, με ταυτόχρονη χρήση και φόρτιση ίσως να χαλάσει στα 2. Δεν είναι λάθος όμως. Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να φορτίζεις τη συσκευή για 3 ώρες και να μη τη χρησιμοποιείς. Κάποια φορά θα χρειαστεί. Τα κινητά είναι σχεδιασμένα για να υποστηρίζουν τέτοια χρήση αρκεί ο φορτιστής να βγάζει αρκετά mAh ούτως ώστε να καλύψει τη κατανάλωση και να φορτίσει κιόλας. Εννοείται πως θα είναι πιο αργή η φόρτιση σε τέτοια περίπτωση αλλά εγώ μιλάω για 5-7 ώρες φόρτισης ενώ κανονικά θέλει 3-3,5.

Όσο για τη χρήση gps εννοείται πως το κινητό ήταν πλήρως φορτισμένο αλλά με χρήση gps σε 4ωρο ταξίδι στα 3/4 της διαδρομής έφτασε στο 50% και όταν το έβαλα στη φόρτιση δε φορτιζε επειδή ήταν ανοιχτή η οθόνη. Αυτό δεν είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Εννοείται πως όλοι οι φορτιστές στους οποίους αναφέρομαι είναι από 1Α και πάνω.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λάθος. Ίσως, αν η μπαταρία ήταν να χαλάει στα 3 χρόνια, με ταυτόχρονη χρήση και φόρτιση ίσως να χαλάσει στα 2. Δεν είναι λάθος όμως. Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να φορτίζεις τη συσκευή για 3 ώρες και να μη τη χρησιμοποιείς. Κάποια φορά θα χρειαστεί. Τα κινητά είναι σχεδιασμένα για να υποστηρίζουν τέτοια χρήση αρκεί ο φορτιστής να βγάζει αρκετά mAh ούτως ώστε να καλύψει τη κατανάλωση και να φορτίσει κιόλας. Εννοείται πως θα είναι πιο αργή η φόρτιση σε τέτοια περίπτωση αλλά εγώ μιλάω για 5-7 ώρες φόρτισης ενώ κανονικά θέλει 3-3,5.

Όσο για τη χρήση gps εννοείται πως το κινητό ήταν πλήρως φορτισμένο αλλά με χρήση gps σε 4ωρο ταξίδι στα 3/4 της διαδρομής έφτασε στο 50% και όταν το έβαλα στη φόρτιση δε φορτιζε επειδή ήταν ανοιχτή η οθόνη. Αυτό δεν είναι φυσιολογικό να συμβαίνει. Εννοείται πως όλοι οι φορτιστές στους οποίους αναφέρομαι είναι από 1Α και πάνω.

Ξερεις ποσο ρευμα καταναλωνει η οθονη ανοιχτη?

Προτεινω να παρεις εναν μετρητη και να δεις με ακριβεια χρονους φορτισης με οθονη και χωρις κτλ...

https://www.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search&cur_warehouse=USA

 

Αυτο που λες για το ταξιδι ειναι οντως περιεργο να μην φορτιζει...

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποσο ρευμα καταναλωνει η οθονη ανοιχτη?

Προτεινω να παρεις εναν μετρητη και να δεις με ακριβεια χρονους φορτισης με οθονη και χωρις κτλ...

https://www.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search&cur_warehouse=USA

 

Αυτο που λες για το ταξιδι ειναι οντως περιεργο να μην φορτιζει...

 

Πιστεύω, πάντως, ότι είναι θέμα κινητού. Κάποιο bug δηλαδή που με ένα wipe data μπορεί να στρώσει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής μπορεί να είναι 1Α, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο ρεύμα δίνει η πρίζα του εκάστοτε αυτοκινήτου. Η χρήση του κινητού ως πλοηγού σε αυτοκίνητο πρέπει να είναι από τις πιο στρεσογόνες για την μπαταρία: ανοικτή οθόνη, ανοικτή κεραία GPS, ανοικτά δεδομένα αν το απαιτεί το λογισμικό, ήλιος που ψήνει την μπαταρία αν είναι τοποθετημένο στο παρμπρίζ.

 

Η ταυτόχρονη χρήση και φόρτιση είναι πέρα για πέρα ανεκτή από τις σύγχρονες συσκευές, δεν προτείνεται όμως.

 

Το να βάζεις για φόρτιση και να φοβάσαι να ανοίξει η οθόνη για πάνω από λεπτό γιατί ακολουθεί κατανάλωση μπαταρίας, προφανώς έχει να κάνει με κάποια διεργασία που κρατάει το κινητό ξύπνιο, ακόμα και με σβηστή οθόνη.

 

Γίνεται να φορτίζεις και να μην το χρησιμοποιείς: όταν κοιμάσαι. Είναι ασφαλές, οπότε αν βολεύει, μπορεί να γίνει συνήθεια. Ίσως μάλιστα μια επανεκκίνηση αμέσως πριν τη φόρτιση να δώσει μια πρόχειρη λύση στο δυσεύρετο bug.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περίεργο πρόβλημα με μπαταρία και φόρτιση!

Το κινητό το αγόρασα στην γυναίκα μου πριν από 7 μήνες, ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία του αδειάζει σαν τρελή, δεν κρατάει ούτε μέρα με ελάχιστη χρήση και το πιο κουφό, το κινητό δεν φορτίζει ανοιχτό! Μόνο σβηστό φορτίζει, αλλά και πάλι μετά η μπαταρία του αδειάζει σαν νερό!

Δεν εγκατέστησε καμιά νέα εφαρμογή, δεν άλλαξε συνήθειες χρήσης και κυρίως δεν το έριξε ούτε το έβρεξε...

Μάλλον πάει για service...

Κρίμα πάντως γιατί μέχρι τώρα μόνο θετικά λόγια είχα γι αυτό το κινητό σε σχέση πάντα με τιμή αγοράς του.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρόβλημα με μπαταρία και φόρτιση!

Το κινητό το αγόρασα στην γυναίκα μου πριν από 7 μήνες, ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία του αδειάζει σαν τρελή, δεν κρατάει ούτε μέρα με ελάχιστη χρήση και το πιο κουφό, το κινητό δεν φορτίζει ανοιχτό! Μόνο σβηστό φορτίζει, αλλά και πάλι μετά η μπαταρία του αδειάζει σαν νερό!

Δεν εγκατέστησε καμιά νέα εφαρμογή, δεν άλλαξε συνήθειες χρήσης και κυρίως δεν το έριξε ούτε το έβρεξε...

Μάλλον πάει για service...

Κρίμα πάντως γιατί μέχρι τώρα μόνο θετικά λόγια είχα γι αυτό το κινητό σε σχέση πάντα με τιμή αγοράς του.

ναι βουρ για service.στην εγγυηση δεν είναι; Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρόβλημα με μπαταρία και φόρτιση!

Το κινητό το αγόρασα στην γυναίκα μου πριν από 7 μήνες, ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία του αδειάζει σαν τρελή, δεν κρατάει ούτε μέρα με ελάχιστη χρήση και το πιο κουφό, το κινητό δεν φορτίζει ανοιχτό! Μόνο σβηστό φορτίζει, αλλά και πάλι μετά η μπαταρία του αδειάζει σαν νερό!

Δεν εγκατέστησε καμιά νέα εφαρμογή, δεν άλλαξε συνήθειες χρήσης και κυρίως δεν το έριξε ούτε το έβρεξε...

Μάλλον πάει για service...

Κρίμα πάντως γιατί μέχρι τώρα μόνο θετικά λόγια είχα γι αυτό το κινητό σε σχέση πάντα με τιμή αγοράς του.

 

Ίσως να δοκίμαζες ένα wipe data/factory reset πριν το πας στο σέρβις. Μπορεί να φτιάξει και να γλυτώσεις τη ταλαιπωρία....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...