Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως δεν διαβάζεις σωστά τα χαρακτηριστικά. Αν ήταν 0,15Α θα ήθελε μέρες να φορτίσει. Ο γνήσιος είναι 1Α, συχνοί είναι και με 2Α.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν διαβάζεις σωστά τα χαρακτηριστικά. Αν ήταν 0,15Α θα ήθελε μέρες να φορτίσει. Ο γνήσιος είναι 1Α, συχνοί είναι και με 2Α.

Μετα λεει output 0,55A δεν εχει τιποτα αλλο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα πει οτι εχει αξιοπρεπη καμερα σημερα αναθεωρω η καμερα ειναι ΓΤΠ καβαλα εντελως αθλια ειδικα με φλας αλλα Alcatel τη να πεις

Edited by Razoras
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πει οτι εχει αξιοπρεπη καμερα σημερα αναθεωρω η καμερα ειναι ΓΤΠ καβαλα εντελως αθλια ειδικα με φλας αλλα Alcatel τη να πεις

 

Εγώ από την άλλη, είχα πει ότι ήταν χάλια η κάμερα αλλά τελικά, για τα λεφτά του είναι αρκετά καλή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το "Idol 5" εμφανίζεται για 1 δευτερόλεπτο. Το "enjoy.now" πρακτικά κρατάει την οθόνη με εφέ αναβοσβήματος μέχρι να φορτώσει το Android. Και σίγουρα ήταν έτσι από την αρχή. ;)

 

Φυσικά όταν πάρουμε την Oreo θα το ξανασυζητήσουμε. :p

 

Μάλλον έχεις δίκιο. Προφανώς δε το είχα παρατηρήσει ποτέ. Μου έκανε εντύπωση ο ήχος ενεργοποίησης γιατί τον έχω αφαιρέσει.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

@razoras Το 0,55Α τουλάχιστον είναι πιο λογικό (είχε γράψει 0,15) που σημαίνει ότι είναι πολύ φθηνός και ανεπαρκής φορτιστής για τη συσκευή. Θα τη φορτίζει μεν, αλλά πολύ αργά.
Link to comment
Share on other sites

@razoras Το 0,55Α τουλάχιστον είναι πιο λογικό (είχε γράψει 0,15) που σημαίνει ότι είναι πολύ φθηνός και ανεπαρκής φορτιστής για τη συσκευή. Θα τη φορτίζει μεν, αλλά πολύ αργά.

Kai o,15Α λεει και 0,55Α επισης αν αυτος ο ανεπαρκης φορτιζει το κινητο σε 4 ωρες και κατι ψηλα ο δικος ο επαρκης που η Alcatel δηλωνει οτι το φορτιζει σε 3,5 ωρες ειναι ΓΤΠ καβαλα ασχετα αν υποστιριζει fast charge το περισσοτερο σε ενα 3ωρακι επρεπε να ηταν φορτισμενο το τηλ απο 0% σε 100%

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι προσπαθούμε να συζητάμε λύσεις σε προβλήματα. Και λέω ότι οι μπαταρίες φορτίζουν με ταχύτητα ανάλογα του ρεύματος που θα τους δώσεις. Οι μετασχηματιστές (φορτιστές) δηλώνουν δύο χρήσιμα χαρακτηριστικά στο output: την τάση και την ένταση του ρεύματος που θα δώσουν στην συσκευή που θα τους συνδέσεις.

 

Αυτός που συνοδεύει το Idol 5 και χορηγεί ο κατασκευαστής -- φαντάζομαι ισορροπώντας μεταξύ ταχύτητας φόρτισης και διάρκειας ζωής μπαταρίας σε βάθος χρόνου -- είναι ένας 5V-1A. Από κει και πέρα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει έναν 5V-2A και να έχει θεωρητικά ταχύτερη φόρτιση και ίσως επίπτωση στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Μπορείς επίσης με τον 5V-0,55Α να έχεις μια πιο αργή φόρτιση, αλλά πάλι θα φορτίσει.

 

Σε ακριβότερες συσκευές, που έχουν χαρακτηριστικό "ταχείας φόρτισης", μιλάμε για πολύ γρηγορότερη φόρτιση, ξεφεύγοντας από το πρότυπο της τάσης των 5V των κοινών θυρών USB και πηγαίνοντας συνήθως στα 9V, επιτρέποντας παροχή σαφώς μεγαλύτερης ισχύος στην προς φόρτιση μπαταρία.

 

Και μπορούμε να προσθέσουμε ακόμα και την ποιότητα του καλωδίου μεταξύ φορτιστή και συσκευής, που παίζει επίσης ρόλο στο ρεύμα που θα φτάσει στη συσκευή. Και δεν μιλάμε για υπερβολές ή μικροδιαφορές. Γι αυτό όποιος μπορεί, καλύτερα να χρησιμοποιεί το φορτιστή που συνοδεύει την εκάστοτε συσκευή.

 

Αυτά επειδή κάποιοι ανέφεραν "προβλήματα φόρτισης", που μπορεί να μην είναι από αστοχία υλικού που θα λυθεί σε service και τσάμπα θα ταλαιπωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι προσπαθούμε να συζητάμε λύσεις σε προβλήματα. Και λέω ότι οι μπαταρίες φορτίζουν με ταχύτητα ανάλογα του ρεύματος που θα τους δώσεις. Οι μετασχηματιστές (φορτιστές) δηλώνουν δύο χρήσιμα χαρακτηριστικά στο output: την τάση και την ένταση του ρεύματος που θα δώσουν στην συσκευή που θα τους συνδέσεις.

 

Αυτός που συνοδεύει το Idol 5 και χορηγεί ο κατασκευαστής -- φαντάζομαι ισορροπώντας μεταξύ ταχύτητας φόρτισης και διάρκειας ζωής μπαταρίας σε βάθος χρόνου -- είναι ένας 5V-1A. Από κει και πέρα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει έναν 5V-2A και να έχει θεωρητικά ταχύτερη φόρτιση και ίσως επίπτωση στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Μπορείς επίσης με τον 5V-0,55Α να έχεις μια πιο αργή φόρτιση, αλλά πάλι θα φορτίσει.

 

Σε ακριβότερες συσκευές, που έχουν χαρακτηριστικό "ταχείας φόρτισης", μιλάμε για πολύ γρηγορότερη φόρτιση, ξεφεύγοντας από το πρότυπο της τάσης των 5V των κοινών θυρών USB και πηγαίνοντας συνήθως στα 9V, επιτρέποντας παροχή σαφώς μεγαλύτερης ισχύος στην προς φόρτιση μπαταρία.

 

Και μπορούμε να προσθέσουμε ακόμα και την ποιότητα του καλωδίου μεταξύ φορτιστή και συσκευής, που παίζει επίσης ρόλο στο ρεύμα που θα φτάσει στη συσκευή. Και δεν μιλάμε για υπερβολές ή μικροδιαφορές. Γι αυτό όποιος μπορεί, καλύτερα να χρησιμοποιεί το φορτιστή που συνοδεύει την εκάστοτε συσκευή.

 

Αυτά επειδή κάποιοι ανέφεραν "προβλήματα φόρτισης", που μπορεί να μην είναι από αστοχία υλικού που θα λυθεί σε service και τσάμπα θα ταλαιπωρούνται.

 

Εγώ σαν πρόβλημα φόρτισης ανέφερα ένα πραγματικό πρόβλημα. Δε γίνεται να φορτίζω το κινητό μου από το 5% στο 100% σε 6,5-7 ώρες με τον εργοστασιακό φορτιστή. Αυτό είναι πρόβλημα.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν πρόβλημα φόρτισης ανέφερα ένα πραγματικό πρόβλημα. Δε γίνεται να φορτίζω το κινητό μου από το 5% στο 100% σε 6,5-7 ώρες με τον εργοστασιακό φορτιστή. Αυτό είναι πρόβλημα.

 

Ε ναι, αυτό είναι πρόβλημα. Αλήθεια, πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αυτό είναι πρόβλημα. Αλήθεια, πώς πάει;

 

Ως δια μαγείας, χωρίς να κάνω εγώ κάτι, έστρωσε!:confused:

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγείας, χωρίς ξανακάνω εγώ κάτι, έστρωσε!:confused:

 

Μάλλον το μάτιασα! Μόλις το ξανά έκανε!:p

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολλη θεμα software μου φαινετε αυτο παρα hardware καποιο bug ισως

 

Και γω προς τα εκεί τείνω αλλά ψιλό βαριέμαι το wipe data/factory reset ρε ****το...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φορτισα το τη ξανα απο το 0% στο 100% με το δικο του φορτιστη το εβαλα 20:25 και τωρα 11:44 ειναι στο 97% περιπου 3,5 ωρες οπως λεει η alcatel χαλι μαυρο οταν με κατωτερο φορτιστη φορτιζει σε 4 ωρες και κατι
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω, λίγο κάτω από τις 3,5 ώρες πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα. Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι στο θέμα φόρτισης η συσκευή είναι αναξιόπιστη. Δε θα έπρεπε να έχουμε το άγχος του "θα φορτίσει κανονικά τώρα ή θα κάνει πολύ ώρα;", "θα φορτίσει με αυτό τον φορτιστή;", "μήπως δεν είναι συμβατό αυτό το καλώδιο;". Αυτά δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Θα έπρεπε, οταν θελήσουμε να φορτίσουμε τη συσκευή απλά να τη συνδέουμε με ένα φορτιστή 0.55Α και πάνω και να κάνουμε τη δουλειά μας. Όπως γίνεται με όλα τα υπόλοιπα smartphone.

 

ΥΓ.: Παρατήρησα κι άλλο glitch. Την ώρα που μιλάω, μερικές φορές ανοιγοκλείνει η οθόνη. Σα να βγάζω το κινητό από το αυτί μου και να ανοίγει, μόνο που δε το βγάζω. Παρόμοιο πρόβλημα (να μην κλείνει καν η οθόνη) είχα και με ένα Meizu M2 Note. Αρχίζω να πιστεύω ότι για όλα φταίει ο mediatek καθώς ήταν το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι 2 συσκευές.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω, λίγο κάτω από τις 3,5 ώρες πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα. Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι στο θέμα φόρτισης η συσκευή είναι αναξιόπιστη. Δε θα έπρεπε να έχουμε το άγχος του "θα φορτίσει κανονικά τώρα ή θα κάνει πολύ ώρα;", "θα φορτίσει με αυτό τον φορτιστή;", "μήπως δεν είναι συμβατό αυτό το καλώδιο;". Αυτά δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Θα έπρεπε, οταν θελήσουμε να φορτίσουμε τη συσκευή απλά να τη συνδέουμε με ένα φορτιστή 0.55Α και πάνω και να κάνουμε τη δουλειά μας. Όπως γίνεται με όλα τα υπόλοιπα smartphone.

 

ΥΓ.: Παρατήρησα κι άλλο glitch. Την ώρα που μιλάω, μερικές φορές ανοιγοκλείνει η οθόνη. Σα να βγάζω το κινητό από το αυτί μου και να ανοίγει, μόνο που δε το βγάζω. Παρόμοιο πρόβλημα (να μην κλείνει καν η οθόνη) είχα και με ένα Meizu M2 Note. Αρχίζω να πιστεύω ότι για όλα φταίει ο mediatek καθώς ήταν το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι 2 συσκευές.

Δεν εχω τετοιο θεμα με την οθονη μετα στο θεμα φορτισης με εναν 0.55Α 4 ωρες και κατι ψιλα κανει εννοητε παντα το τηλ ΚΛΕΙΣΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω, λίγο κάτω από τις 3,5 ώρες πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα. Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι στο θέμα φόρτισης η συσκευή είναι αναξιόπιστη. Δε θα έπρεπε να έχουμε το άγχος του "θα φορτίσει κανονικά τώρα ή θα κάνει πολύ ώρα;", "θα φορτίσει με αυτό τον φορτιστή;", "μήπως δεν είναι συμβατό αυτό το καλώδιο;". Αυτά δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Θα έπρεπε, οταν θελήσουμε να φορτίσουμε τη συσκευή απλά να τη συνδέουμε με ένα φορτιστή 0.55Α και πάνω και να κάνουμε τη δουλειά μας. Όπως γίνεται με όλα τα υπόλοιπα smartphone.

 

ΥΓ.: Παρατήρησα κι άλλο glitch. Την ώρα που μιλάω, μερικές φορές ανοιγοκλείνει η οθόνη. Σα να βγάζω το κινητό από το αυτί μου και να ανοίγει, μόνο που δε το βγάζω. Παρόμοιο πρόβλημα (να μην κλείνει καν η οθόνη) είχα και με ένα Meizu M2 Note. Αρχίζω να πιστεύω ότι για όλα φταίει ο mediatek καθώς ήταν το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι 2 συσκευές.

Μετα απο καποιες δοκιμες νομιζω οτι το προβλημα που συναντησα στην φορτιση το κανει με συγκεκριμενο φορτιστη.

που φυσικα για το περιεργο του πραγματος εχει ακριβως τα ιδια specs(για να μην πω ειναι οι ιδιοι samsung) με αλλους 2 που φορτιζω κανονικα.

παντως να γνωριζετε οτι πιο συχνα φορτιζω με 2A και αν δεν κανω λαθος φορτιζει κοντα στις 2 και κατι ωρες(πρεπει να το μετρησω)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω τη λειτουργία Faceshow που μου έχει σπάσει τα νεύρα;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω τη λειτουργία Faceshow που μου έχει σπάσει τα νεύρα;;!!

 

Αν ξέραμε τι είναι αυτό το faceshow μπορει και να σε βοηθούσαμε

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέραμε τι είναι αυτό το faceshow μπορει και να σε βοηθούσαμε

 

Έχω τραβήξει 4 βιντεάκια με το κινητό και κάθε μέρα δημιουργείται ένα κολάζ, αυτόματα, με εικόνες από τα βιντεάκια αυτά. Το σβήνω εγώ, τσουπ την επόμενη μέρα το ξανά βλέπω! WTF;;!! Έχω ψάξει και στις ρυθμίσεις και δε βρίσκω κάτι

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έιχα μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην alcatel αλλά κάνει το παν να την αντιπαθησω...

Υποθέτω και εσάς σας πετάει διαφημίσεις σαν την παρακάτω....

Γι'αυτό θα παραμείνει μια φτωχοκινεζικη εταιρία...

 

oA7kU6

Link to comment
Share on other sites

Έιχα μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην alcatel αλλά κάνει το παν να την αντιπαθησω...

Υποθέτω και εσάς σας πετάει διαφημίσεις σαν την παρακάτω....

Γι'αυτό θα παραμείνει μια φτωχοκινεζικη εταιρία...

 

oA7kU6

 

Δε μου έχει "πετάξει" πότε διαφήμιση παρά μόνο, δύο φορές, μια έρευνα της ίδιας της Alcatel που το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Διαφήμιση όμως ποτέ

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έιχα μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην alcatel αλλά κάνει το παν να την αντιπαθησω...

Υποθέτω και εσάς σας πετάει διαφημίσεις σαν την παρακάτω....

Γι'αυτό θα παραμείνει μια φτωχοκινεζικη εταιρία...

 

oA7kU6

 

Δεν πετάει τέτοιες ή άλλες διαφημίσεις. Έλεγξε τη συσκευή σου για κακόβουλες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Έιχα μια ιδιαίτερη συμπάθεια στην alcatel αλλά κάνει το παν να την αντιπαθησω...

Υποθέτω και εσάς σας πετάει διαφημίσεις σαν την παρακάτω....

Γι'αυτό θα παραμείνει μια φτωχοκινεζικη εταιρία...

 

oA7kU6

Δε μου εχει πεταξει ουτε μια διαφήμιση μαλλων καποια εφαρμογή σου την κανει τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...