Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο. Από μπαταρία πως τα πάει; Ας μας πει κάποιος κάτοχος.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς να περιμένεις θαύματα από τα 2800mAh με τη full HD οθόνη και το 28nm επεξεργαστή. Από κει και πέρα νομίζω κινείται τίμια στο στόχο του "ξεκινάω τη μέρα μου φορτισμένος και επιστρέφω το απόγευμα για φόρτιση".
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να περιμένεις θαύματα από τα 2800mAh με τη full HD οθόνη και το 28nm επεξεργαστή. Από κει και πέρα νομίζω κινείται τίμια στο στόχο του "ξεκινάω τη μέρα μου φορτισμένος και επιστρέφω το απόγευμα για φόρτιση".

 

Με μέτρια χρήση δηλαδή σου βγάζει μέχρι το βράδυ; Τι χρήση κάνεις και το φορτίζεις μέχρι το απόγευμα;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν το φορτίζω στο 100%. Από 90% ας πούμε στην αρχή της μέρας με ανοικτό 4G, δύο SIM (μην το ξεχνάμε κι αυτό!), περιστασιακή προσωπική (όχι επαγγελματική) χρήση, δηλαδή καμία φωτό, κανένα GPS στο δρόμο, πλοήγηση διαδίκτυο κλπ, θα γυρίσει άνετα στο σπίτι αργά το απόγευμα για φόρτιση ας πούμε στο 20%.

 

Να πω με την ευκαιρία ότι με εξέπληξε θετικά η άμεση απόκριση του GPS και του δακτυλικού αποτυπώματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Από μπαταρία πως τα πάει; Ας μας πει κάποιος κάτοχος.
Εγώ με μια Sim και κάρτα μνήμης, με ανοιχτά 4g και WiFi, χρήση, κλήσεις, ίντερνετ, messenger - Facebook, φτάνω το βράδυ περίπου μεσάνυχτα με 35% μπαταρία. Πιστεύω για μέση χρήση, καλά είναι.

Προχθές μου έκανε update 488mb.

Μέχρι τώρα είναι μια χαρά για τα 129€.

Σήμερα παρέλαβα και την διάφανη θήκη για μια μικρή προτασία και να το παχύνω λίγο γιατί είναι αρκετά λεπτό για τη χερούκλα μου...

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

το αγορασα στην κόρη μου τη μαυρη παρασκευη .

ειναι ευχαριστημενη , έχει βάλει sd που αναγνωριστηκε αμεσως , αλλα δε βρηκαμε τροπο να βαλουμε τις 2 sim μεσα.

πριν 2 μερες της επεσε και το τζαμακι της οθονης ραγισε πριν προλαβουμε να βρουμε προστατευτικο τζαμακι . εξακολουθει να λειτουργει αλλά η αντικατασταση της οθονης εχει απαγορευτικο κοστος .

μπορει καποιος να μου προτεινει θηκη- προστασια που να ταιριαζει ;

( μηπως αποφυγουμε την ολικη καταστροφη ;

Link to comment
Share on other sites

βρηκατε κατι τελικα;

 

Εγώ πήρα αυτή. https://techhut.gr/alcatel-translucent-shell-idol-5-6058-transparent-original.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιες πληροφορίες για τις κάμερες ?

 

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχετε, αλλά σε εμένα που είμαι πολύ απλός χρήστης καλές μου φαίνονται. Καθαρές τη μέρα, με λίγο μπιμπίκι τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το παρηγγειλα τελικα στα 127 περιπου για δευτερο μετα απο ενα a5 2016 που εχω

και πολυ πιθανο αν βγει καλο για πρωτο για λιγο καιρο

(λεω να διωξω το α5)

μιας και εχω αποφασισει να παρω μια ναυαρχιδα καποια στιγμη φετος απλα δεν με ικανοποιουν αυτες που υπαρχουν τωρα.

ισως οταν κοψουν αυτο το καινουριο σχεδιο με το 18:9 που δεν μου αρεσει.

 

λιγο αξιοπρεπης αν αποδειχθει η μπαταρια

και αξιοπιστο σε κλησεις και ηχο κατα την κληση θα ειμαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα τζάμι για προστασία της οθόνης.

Το έβαλα αλλά στο περίγραμμα, δεν κόλλαγε καλά. Αφηνε από κάτω "ασπρίλα".

Μάλλον λόγω της καμπυλωτής οθόνης.

Το έβγαλα με προσοχή και θα πάρω μάλλον μεμβράνη η οποία ελπίζω να κολλήσει στις άκρες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχός του για τη ποιότητα κλήσης; (Σήμα, ένταση ακουστικού κλπ.)

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει κάποιος κάτοχός του για τη ποιότητα κλήσης; (Σήμα, ένταση ακουστικού κλπ.)

Δεν έχω να πω κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Ένα τελευταίο, από ένταση σε συνδεδεμένα ακουστικά πως πάει; Ρωτάω γιατί ξέρω ότι η mediatek δεν βάζει πολύ ένταση.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Ένα τελευταίο, από ένταση σε συνδεδεμένα ακουστικά πως πάει; Ρωτάω γιατί ξέρω ότι η mediatek δεν βάζει πολύ ένταση.

 

Δεν χρησιμοποιώ συχνά ακουστικά, αλλά τώρα που έκανα μια δοκιμή σε μέγιστη ένταση μου φάνηκε αρκετά δυνατή. Δε με ανάγκασε να βγάλω και τα ακουστικά από τα αυτιά, αν αυτό περίμενες. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ συχνά ακουστικά, αλλά τώρα που έκανα μια δοκιμή σε μέγιστη ένταση μου φάνηκε αρκετά δυνατή. Δε με ανάγκασε να βγάλω και τα ακουστικά από τα αυτιά, αν αυτό περίμενες. :happy:

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Μία τελευταία ερώτηση αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει: το gps πως πάει από απόδοση; (Lockαρισμα, ισχύς κλπ.) Το χρησιμοποιώ αρκετά μέσα στη μέρα και θέλω να είναι αποδοτικό για να μη χαθώ! :lol:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Μία τελευταία ερώτηση αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει: το gps πως πάει από απόδοση; (Lockαρισμα, ισχύς κλπ.) Το χρησιμοποιώ αρκετά μέσα στη μέρα και θέλω να είναι αποδοτικό για να μη χαθώ! :lol:

 

Είχα γράψει ήδη παραπάνω. Σε ανοικτό χώρο με καθαρό καιρό κλειδώνει αμέσως και χωρίς geolocation services.

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ήδη παραπάνω. Σε ανοικτό χώρο με καθαρό καιρό κλειδώνει αμέσως και χωρίς geolocation services.

 

Ευχαριστώ και πάλι! Μόλις το παρήγγειλα στα 134€ και περιμένω.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση σε αυτή τη τιμή που εξακολουθούν και το μοιράζουν, δώρο είναι.

Agree. Δουλεύει μια χαρά και σχετικά γρήγορο. Υπέροχη οθόνη αν την "κουρδίσεις" από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχες αναφερθεί στην οθόνη. Εγώ δεν την πείραξα ποτέ, συνηθισμένα χρώματα είχε από την αρχή...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που είχες αναφερθεί στην οθόνη. Εγώ δεν την πείραξα ποτέ, συνηθισμένα χρώματα είχε από την αρχή...

 

Στο κατάστημα που το πήρα, κάποιος είχε μπεί στις ρυθμίσεις και είχε πειράξει τα πράγματα εκεί.

Αποτέλεσμα, η οθόνη του demo τηλεφώνου ήταν απογοητευτική σαν φωτεινότητα και καθαρότητα.

Παίζοντας για να το δώ, ανακάλυψα τις ρυθμίσεις και μπήκα και άλλαξα και εγώ με τη σειρά μου τα πράγματα και έλαμψε η οθόνη.

Πριν ήταν μουντή και χωρίς καλή φωτεινότητα και αντίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...