Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιάς και δεν υπήρχε κάτι σχετικό είπα να ανοίξω εγώ ένα θέμα για το νέο Alcatel Idol 5 που κυκλοφόρησε πρόσφατα στην Ελληνική αγορά με αρχική τιμή 199 ευρώ. Εντυπώσεις; Το έχει αγοράσει κανείς να μας πεί περισσότερα;

 

Το IDOL 5, το νέο μέλος της σειράς Alcatel IDOL, έχει σχεδιαστεί για την 'Now Generation' που αγαπά τις συντομεύσεις, απαιτεί γρήγορο και αντιδραστικό περιεχόμενο και νέες, συναφείς εμπειρίες. Σκοπός του είναι να προσφέρει το τέλειο πακέτο για αυτόν που θέλει εντυπωσιακό ύφος και ένα τηλέφωνο που του επιτρέπει να κάνει εκπληκτικά πράγματα και να καταγράφει εκπληκτικές στιγμές. Το IDOL 5 διαθέτει μια απίστευτη κάμερα και σας προσφέρει τη δυνατότητα να μοιράζεστε αυτές τις στιγμές, άμεσα, με τους καινοτόμους Διπλούς Λογαριασμούς στα Social Media.

 

Εντυπωσιακή σχεδίαση

Το IDOL 5 είναι η απόδειξη ότι η τελευταία τεχνολογία και η τελευταία σχεδίαση ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Έχει μια εκπληκτική και λεπτή κατασκευή 7,5 χιλιοστών, φιλοξενώντας ένα στερεό μεταλλικό σώμα και μια εξαιρετικά φωτεινή οθόνη 5.2 ιντσών 423ppi, όλα δεμένα σε γυάλινη κυρτή επιφάνεια 2.5D με λείες άκρες. Ο απλός σχεδιασμός του από αλουμίνιο συνδυάζεται με κομψά λαμπερό κυρτό γυαλί και παρουσιάζει το Best of Alcatel. Μια πραγματικά εικονική αντίληψη που θα κάνει τους φίλους να μιλούν και να μοιράζονται.

 

Συναρπαστικές εμπειρίες πολυμέσων για κάθε χρήστη

Σήμερα, δεν ξεκινάμε το φαγητό μας εάν δεν έχουμε ανεβάσει στο Instagram φωτογραφία από το πιάτο μας, και είναι σημαντικό να κρατάμε κάθε στιγμή μας. Γι’ αυτό το λόγο το IDOL 5 διαθέτει μια απίστευτη κάμερα 13MP, με f/2.0 διάφραγμα, 1,12μm μέγεθος pixel και εξαιρετικά γρήγορη υβριδική αυτόματη εστίαση (PDAF+CAF) με dual-tone LED φλας. Καθώς οι selfies είναι εξίσου σημαντικές, το IDOL 5 διαθέτει μπροστινή κάμερα 5MP με εκπληκτικό 84° ευρυγώνιο φακό και μπροστινό φλας. Αυτό διασφαλίζει ότι οι selfies και τα πλάνα θα είναι εντυπωσιακά κάθε φορά.

 

Τέλος, καθώς το μοίρασμα στα Socia Media είναι σημαντικό, το IDOL 5 προσφέρει διασκεδαστικές και δημιουργικές λειτουργίες Video Story, οι οποίες επιτρέπουν να επιλέξετε τις αγαπημένες φωτογραφίες/βίντεο και να τις συνδυάσετε σε ένα σύντομο και κοινόχρηστο κλιπ.

 

Διπλοί λογαριασμοί μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης

Το IDOL 5 είναι εξοπλισμένο με τη νέα λειτουργία App Cloner, επιτρέποντας στους χρήστες να παραμένουν συνδεδεμένοι σε πολλούς λογαριασμούς σε μια κοινωνική εφαρμογή. Διαφορετικοί λογαριασμοί μπορούν τώρα να χρησιμοποιηθούν σε μία μόνο συσκευή για να γίνει διάκριση -για παράδειγμα- μεταξύ προσωπικών και επαγγελματικών σκοπών ή προσωπικών και γενικών συνομιλιών ή ομάδων. Δε χρειάζεται πια να κρατάμε δύο συσκευές ή να αποσυνδεόμαστε συνεχώς από το WhatsApp και άλλους λογαριασμούς μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

ΟΘΟΝΗ

FHD 5,2" με ανάλυση 1920 x 1080 pixel IPS LTPS 423 PPI (pixel ανά ίντσα) Γυαλί 2.5D Dragontrial GFF Full Lamination Oleophobic επίστρωση Οθόνη πολλαπλής αφής capacitive

 

ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ

Δίκτυο 2G: GSM Quadband (850/900/1800/1900), Δίκτυο 3G: UMTS (B1/2/5/8) Δίκτυο 4G: LTE (B1/3/7/8/20/28A) Δεδομένα 3G: HSPA+ (42 Mbit/s downlink, 5,76 Mbit/s uplink) Δεδομένα 4G: Cat. 4 (150 Mbit/s DL, 50 Mbit/s UL) VoWifi, VoLTE, Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4GHz), Wi-Fi direct, Wi-Fi display, Wi-Fi Bluetooth 4.2, Support OTG GPS με A-GPS Micro USB 4FF (Nano-SIM) 1 κάρτα Nano SIM / TF

 

ΜΠΑΤΑΡΙΑ

Μπαταρία: 2800mAh Χρόνος φόρτισης: 3 ώρες 30 λεπτά

 

ΜΝΗΜΗ

Εσωτερική μνήμη: 16GB + 3GB RAM, LPDDR3 Μνήμη χρήστη: 8GB Micro SD έως 128GB (μορφή FAT32)

 

ΚΑΜΕΡΑ

Κύρια κάμερα 13MP (16MP μέσω λογισμικού), PDAF + CAF, φακός 5P, φλας δύο τόνων, f/2.0, μέγεθος αισθητήρα 1/3", μέγεθος pixel 1,12µm, ευρεία γωνία 76,3° (FOV) Λήψη βίντεο: 1080p@30fps Αναπαραγωγή βίντεο: 1080p@60fps Λειτουργίες: γεωγραφική σήμανση, Burst Shot, HDR, Photo Collage, Super Resolution, ZSL, νυχτερινή λειτουργία, πανόραμα, στιγμιότυπο κατά την εγγραφή βίντεο, φωτογραφικά φίλτρα σε πραγματικό χρόνο, σταθεροποίηση βίντεο (EIS), Time Lapse, Καλλωπισμός προσώπου (Face Beauty), Προβολή πορτρέτων (Face Show) Μπροστινή κάμερα 5MP (8MP μέσω λογισμικού), FF, φλας, f/2.4, μέγεθος αισθητήρα 1/5", μέγεθος pixel 1,12µm, ευρεία γωνία 84° (FOV), φλας για selfie Λήψη βίντεο: 720@30fps Λειτουργίες: Καλλωπισμός προσώπου (Face Beauty)

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ

Chipset: MediaTek MT6753 OS: AndroidTM N Συχνότητα CPU: 8 x 1,3GHz GPU: ARM Mail-T720 MP3 450MHz Επιταχυνσιόμετρο (G-Sensor), Αισθητήρας εγγύτητας, Αισθητήρας φωτός, Ηλεκτρονική πυξίδα, Γυροσκόπιο, Φακός Δακτυλικό αποτύπωμα (ξεκλείδωμα, λειτουργία απορρήτου)

 

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

148 x 73 x 7,5 mm Βάρος: 155 g Πλαϊνά πλήκτρα : 2 - πλήκτρο ενεργοποίησης και έντασης Φινίρισμα: Ματ αλουμίνιο με diamond cut Χρώμα: Metallic Black Metallic Silver Γυαλί 2.5D, μέταλλο

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Xiaomi redmi 4x. Το μόνο αρνητικό του η μπαταρία αλλά αν έχει σχεδόν stock Android θα βγάζει σχετικά άνετα την ημέρα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Xiaomi redmi 4x. Το μόνο αρνητικό του η μπαταρία αλλά αν έχει σχεδόν stock Android θα βγάζει σχετικά άνετα την ημέρα.

 

Εγώ έχω το idol 4 που έχει μικρότερη μπαταρία και μπορώ να πω οτι με αρκετή χρήση μου βγάζει άνετα μία μέρα. Βέβαια ο καθένας χειρίζεται με διαφορετικό τρόπο το κινητό του. Πάντως το idol 5 είναι πανέμορφο! Το idol 5 έχει ραδιόφωνο;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παρακάτω σαιτ, ναι, έχει...

https://www.devicespecifications.com/en/model/fdf2457d

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσφορά black friday σε όλες σχεδόν τις μεγάλες αλυσίδες το Alcatel Idol 5 με 129€ μόνο!!!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά black friday σε όλες σχεδόν τις μεγάλες αλυσίδες το Alcatel Idol 5 με 129€ μόνο!!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιθώριο έχουν και τη δίνουν τόσο φθηνά.

 

Νομίζω έχει και με το παραπάνω χαρακτηριστικά για την κατηγορία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι περιθώριο έχουν και τη δίνουν τόσο φθηνά.

 

Νομίζω έχει και με το παραπάνω χαρακτηριστικά για την κατηγορία της συσκευής.

 

Στην τιμή αυτή είναι κλεψιά! Το κινητό έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά. Το έχει πάρεις κανείς να μας πει εντυπώσεις;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φίλος στα 129,9€ αλλα υπάρχει πρόβλημα με συμβατά αξεσουάρ (θήκες κυρίως, αλλά και προστασία οθόνης). Συγκεκριμένα κυκλοφορούν στην αγορά θήκες και τζαμάκια-ζελατίνες με κωδικό προιόντος 6058X ενώ το κινητό έχει κωδικό 6058D, τα οποία ενώ τα πωλούν ως απόλυτα συμβατά, δεν είναι, η θήκη για παράδειγμα έχει λάθος εγκοπές στην κάμερα αλλά και στο κάτω μέρος στην υποδοχή του φορτιστή. Ελπίζω πως λόγω ότι είναι πολύ καινούργιο κινητό θα κυκλοφορήσουν σύντομα συμβατά. Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φίλος στα 129,9€ αλλα υπάρχει πρόβλημα με συμβατά αξεσουάρ (θήκες κυρίως, αλλά και προστασία οθόνης). Συγκεκριμένα κυκλοφορούν στην αγορά θήκες και τζαμάκια-ζελατίνες με κωδικό προιόντος 6058X ενώ το κινητό έχει κωδικό 6058D, τα οποία ενώ τα πωλούν ως απόλυτα συμβατά, δεν είναι, η θήκη για παράδειγμα έχει λάθος εγκοπές στην κάμερα αλλά και στο κάτω μέρος στην υποδοχή του φορτιστή. Ελπίζω πως λόγω ότι είναι πολύ καινούργιο κινητό θα κυκλοφορήσουν σύντομα συμβατά.

 

Εγώ στο idol 4 πήρα θήκες και τζαμάκι από Κίνα. Και εδώ είχα βρει αλλά σε 4πλάσια τιμή σε σχέση με Κίνα. Ακόμα είναι καινούριο μοντέλο οπότε λογικό να μην βρίσκει προς το παρόν.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι καινούριο μοντέλο οπότε λογικό να μην βρίσκει προς το παρόν.

 

Αφού ούτε στα επίσημα site της εταιρείας (ανεξαρτήτως χώρας) δεν έχει διαθέσιμα αξεσουάρ ακόμα για το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα και από εμένα παιδια το πηρα για την γυναικα μου και μπορω να πω από λιγο που το δουλεψα μου αρεσε αρκετα είναι γρηγορο σε πlohghsh internet δεν ειχε κολυματα μια χαρα για τα λεφτα που το πηραμε!

Το πρόβλημα όπως προαναφερθηκε είναι να βρεις συμβατα αξεσουάρ όπως λετε και αλλοι.

Πήραμε μια θήκη που έλεγε για idol 5 αλλα οι εγκοπές για μπουτόν θυρα φορτιστη κτλ ηταν σε αλλα σημεια.

Λίγο που το εψαξα ειδα στο youtube το alcatel idol 5s που όπως το εκοψα με το ματι η θηκη που εχουμε στα χεραι μας είναι για αυτό φτιαγμενη

Το μονο σαιτ που βρηκα θηκες για το κινητο είναι αγγλια γαλλια κατι τετοιο..

αν καποιος βρει κατι που να κανει ας ειδοποιησει και τους υπολοιπους ...

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρο unboxing. Τίμια συσκευασία με καλό χαρτόνι. Γενικά κατά τη φιλοσοφία της Alcatel η αίσθηση είναι πολύ ανώτερη από το επίπεδο τιμής. Συνοδεύεται από φθηνό στερεοφωνικό handsfree και φορτιστή 5.0V-1.0A.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Με το καλό μόλις το δουλέψεις λίγο πες μας εντυπώσεις για την απόδοση του και την μπαταρία του...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Γενικές εντυπώσεις θετικές, δηλαδή θα το συνιστούσα σαν συσκευή. Κάποιες σημειώσεις:

 

  • Συμπαθητική μεταλλική κατασκευή με στρογγυλεμένες γωνίες παντού. Λεπτή, ούτε ελαφριά ούτε βαριά.
     
  • Έρχεται με σχεδόν stock Android 7.0 (όχι 7.1 όπως γράφουν στα μαγαζιά). Οι προσθήκες που έχει είναι λίγες και πρόκειται για τα αναμενόμενα (browser, μηνύματα, μουσική και κάποια δημοφιλή app προεγκατεστημένα). Όλα αυτά απεγκαθίστανται πλήρως ή απενεργοποιούνται μόνιμα εύκολα.
     
  • Η συσκευή ΔΕΝ κολλάει στη χρήση της. Lag θα καταλάβουν μόνο συγκριτικά όσοι έχουν χρησιμοποιήσει συσκευή με διπλάσια επεξεργαστική ισχύ. Τα 3GB RAM βοηθούν στο άμεσο πέρασμα από εφαρμογή σε εφαρμογή.
     
  • Η 2η SIM καταλαμβάνει τη θέση της MicroSD, όπως συμβαίνει σε αρκετές συσκευές.
     
  • Η μπαταρία του είναι αυτή που είναι σε μέγιστη χωρητικότητα και φαίνεται πως γίνεται καλή διαχείρισή της από το υλικό της συσκευής (μην ξεχνάμε είναι και full HD).
     
  • Το διαφημιζόμενο App Cloner υποστηρίζει τα εξής 5: Whatsapp, Facebook, Messenger, Snapchat, Instagram.

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα και από εμένα παιδια το πηρα για την γυναικα μου και μπορω να πω από λιγο που το δουλεψα μου αρεσε αρκετα είναι γρηγορο σε πlohghsh internet δεν ειχε κολυματα μια χαρα για τα λεφτα που το πηραμε!

Το πρόβλημα όπως προαναφερθηκε είναι να βρεις συμβατα αξεσουάρ όπως λετε και αλλοι.

Πήραμε μια θήκη που έλεγε για idol 5 αλλα οι εγκοπές για μπουτόν θυρα φορτιστη κτλ ηταν σε αλλα σημεια.

Λίγο που το εψαξα ειδα στο youtube το alcatel idol 5s που όπως το εκοψα με το ματι η θηκη που εχουμε στα χεραι μας είναι για αυτό φτιαγμενη

Το μονο σαιτ που βρηκα θηκες για το κινητο είναι αγγλια γαλλια κατι τετοιο..

αν καποιος βρει κατι που να κανει ας ειδοποιησει και τους υπολοιπους ...

 

Πέρνα μια βόλτα από την Ερμού αν είσαι Αθήνα, έχει ένα μαγαζί περίπου στα 200 μέτρα στα δεξιά σου όπως έρχεσαι από πλατεία Συντάγματος που φέρνει θήκες κινητών για όλα σχεδόν τα μοντέλα, ακόμα και τα κινέζικα! (Δυστυχώς δεν θυμάμαι την ονομασία του). Εκεί είχα βρει για το Blade s6 flex που είχα φάει όλο το ιντερνέτ και δεν έβρισκα με τίποτα!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρε από καπου δεν καταλαβα που μια θηκη universal που πεφτει πολύ καλα στη καμερα αλλα εννοείται δεν εχει ανοιγμα για τον αισθητηρα δακτ. αποτυπ'ωματος.

Οσο το εχω δουλεψει εχει ωραια χρωματα αρκετα γρηγορο ωραια ανταποκριση η οθονη στο αγγιγμα για απλα καθημερινα πραγματα στη τιμη που το πηραμε το θεωρο vfm.

ηθελα να ρωτησω αν εχετε βρει οσοι το εχετε δουλεψει που βρίσκεται η επιλογή "σηκωμα για αφυπνιση"

όταν το πιανεις και το φερνεις μπροστα σου να ενεργοποιείται η οθονη

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν εχετε βρει οσοι το εχετε δουλεψει που βρίσκεται η επιλογή "σηκωμα για αφυπνιση"

όταν το πιανεις και το φερνεις μπροστα σου να ενεργοποιείται η οθονη

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια επιλογή χωρίς επιπλέον εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

οκ νομιζα ότι ηταν γενικα διαθεσιμο στα android επειδή το εχω σαν επιλογή στο nexus μου και εψαχνα να της το βρω .

επίσης κατι ακομη μπορούμε να περασουμε το "εξοικονομηση μπαταριας" στο συρταρι επανω?

Link to comment
Share on other sites

οκ νομιζα ότι ηταν γενικα διαθεσιμο στα android επειδή το εχω σαν επιλογή στο nexus μου και εψαχνα να της το βρω .

επίσης κατι ακομη μπορούμε να περασουμε το "εξοικονομηση μπαταριας" στο συρταρι επανω?

 

Στο συρτάρι που εμφανίζεται με απλό scroll από την κορυφή της οθόνης εμφανίζονται τα πρώτα 5 εικονίδια, ενώ με ένα δεύτερο scroll εμφανίζονται και τα υπόλοιπα διαθέσιμα. Εκεί υπάρχει και η επιλογή Επεξεργασία. Απλά σύρε το εικονίδιο της μπαταρίας ώστε να έρθει σε μία από τις πρώτες 5 θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τις επόμενες 9 ώρες 129€ στον κωτσοβολο!!!

Edit. Η προσφορά συνεχίζεται και στο νέο φυλλάδιο τους. Τελικά έχει ραδιόφωνο και nfc;

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο έχει, NFC όχι.
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Μέχρι τώρα για τα 129€, είναι μια χαρά. Ούτε κολλήματα, ούτε κάτι περίεργο. Απαιτήσεις δεν έχω, οπότε μάλλον θα με καλύψει.

Κάτι για τους υποψήφιους αγοραστές. Αν το δείτε στο κατάστημα, θα παρατηρήσετε πως η οθόνη δεν έχει καλή φωτεινότητα. Αν μπείτε στις ρυθμίσεις της οθόνης έχει ένα tab Miravision. Από εκεί αλλάζουν όλα. Απόχρωση, οξύτητα,αντίθεση...

Εγώ στην αρχή απογοητεύτηκα με τη φωτεινότητα. Αλλά παίζοντας στις ρυθμίσεις το είδα.

Εβαλα μια κάρτα μνήμης kingston 32gb που είχα και την είδε με τη μία.

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...