Jump to content

Alcatel Idol 5


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμενα μου κανει εντυπωση.εχω το pop up και μια χαρα τις βρισκω.μηπως οι φιλοι πρεπει να δουν λιγο τις ρυθμισεις;

 

Εγώ έχω σαν σημείο αναφοράς το Moto G3 το οποίο έβγαζε καλές, για τον μέσο χρήστη, φωτογραφίες. Απλά η κάμερα του idol είναι αναξιόπιστη. Πότε βγάζει καλές πότε μάπα. Για τη μπροστινή δε μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί σε κανένα κινητό δε τη χρησιμοποιώ.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@conan1 από μπαταρία πως τα πάει? Είναι μάλλον το αδύνατο σημείο του. Με τι χρήση?

Οπως έχω γράψει και σε προηγούμενο post, Εγώ με μια Sim και κάρτα μνήμης, με ανοιχτά 4g και WiFi, χρήση, κλήσεις, ίντερνετ, messenger - Facebook, φτάνω το βράδυ περίπου μεσάνυχτα με 35% μπαταρία. Πιστεύω για μέση χρήση, καλά είναι.

Αν δεν το "πειράζω" και πολύ, μου βγάζει 1.5 ημέρα. Φωτεινότητα την έχω σταθερή στο 75%.

Εγώ πάντως τις κάμερες ικανοποιητικές τις βρίσκω. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσουμε "δείγματα" φωτογραφιών εδώ για σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

το έχω από τον Δεκέμβρη για 129 ευρώ είναι καλούτσικο ...το μεγαλο μείον του είναι η κάμερα εντελώς απαράδεκτη ουτε κινητό των 50 ευρώ δεν έχει τόσο κακή κάμερα...ελπίζω σε κάποια αναβάθμιση μήπως φτιάξει λίγο γιατί η φώτο είναι λές και έχουν φίλτρο λαδομπογια ααχαχαχαχ αν κάνεις και ζουμ στην φώτο κλάψτα χαραλαμπε ...κατα τα αλλα ενα απλό βασικό τηλ μέτριο
OTRELOS
Link to comment
Share on other sites

το έχω από τον Δεκέμβρη για 129 ευρώ είναι καλούτσικο ...το μεγαλο μείον του είναι η κάμερα εντελώς απαράδεκτη ουτε κινητό των 50 ευρώ δεν έχει τόσο κακή κάμερα...ελπίζω σε κάποια αναβάθμιση μήπως φτιάξει λίγο γιατί η φώτο είναι λές και έχουν φίλτρο λαδομπογια ααχαχαχαχ αν κάνεις και ζουμ στην φώτο κλάψτα χαραλαμπε ...κατα τα αλλα ενα απλό βασικό τηλ μέτριο

 

Συμφωνώ για την κάμερα, αλλά δε πιστευω ότι μπορεί να πει κάποιος μέτριο ένα κινητό που σου προσφέρει αυτά που προσφέρει το Idol στα 130€.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται να ανεβάσετε φωτογραφίες? (εννοώ από τους κανόνες του φόρουμ)
Εγώ πάντως τη βλέπω καλή την κάμερα. Δεν είναι τόσο χάλια.

Ανεβάζω μια φωτογραφία και αν δεν επιτρέπεται, ας τη σβήσει κάποιος moderator.

8f338fc0ec9a1bb21ae0e6cad06c9328.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αντικειμενική η εκτίμηση των δυνατοτήτων της κάμερας πρέπει να υποβληθεί σε τεστ, που δεν πρόκειται να βρούμε εύκολα.

Από κει και πέρα, το ποιοτικό επίπεδο με το οποίο ικανοποιείται ο καθένας είναι διαφορετικό.

 

Επειδή δεν είμαστε και πάαααρα πολλοί οι κάτοχοι της συσκευής, παραθέτω και την δικιά μου αίσθηση.

Η (κύρια) κάμερα δεν είναι απογοητευτική από μόνη της. Αλλά δεν έπρεπε να διαφημίζεται σαν "εκπληκτική κάμερα" από τον κατασκευαστή. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά μου δίνει την εντύπωση, ότι έχει δυνατότητες σαν υλικό, αλλά αδικείται από το λογισμικό. Ίσως μέρος της λεπτομέρειας που χάνεται είναι από την προσπάθεια upscaling από τα 13 στα 16MP μέσω λογισμικού, που για άγνωστο λόγο ενσωμάτωσε. Οπότε το πρώτο που έχει να κάνει κανείς, είναι να διαλέξει σαν μέγεθος τα 13MP.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσάς πόση ώρα σας κάνει να φορτίσει; Ρωτάω γιατί εγώ το έβαλα ένα βράδυ στις 00:00 για φόρτιση στο 5% και στις 04:30 ήταν μόλις στο 80%! Είναι φυσιολογικό; Το κάνει και σε εσάς; Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ φορτιστή Lenovo του 1Α (όσο και ο "μαμησιος"), έχω απενεργοποιήσει το screen saver φόρτισης και το φορτίζω ανοιχτό.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να το κάνει μια φορά κι άλλο να το κάνει συνέχεια. Φυσιολογικό δεν είναι. Αν δεν φαίνεται να τρέχει κάποια εφαρμογή την ώρα που φορτίζεις, θα πρέπει να δοκιμάσεις και άλλο φορτιστή ή/και καλώδιο USB.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσάς πόση ώρα σας κάνει να φορτίσει; Ρωτάω γιατί εγώ το έβαλα ένα βράδυ στις 00:00 για φόρτιση στο 5% και στις 04:30 ήταν μόλις στο 80%! Είναι φυσιολογικό; Το κάνει και σε εσάς; Να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ φορτιστή Lenovo του 1Α (όσο και ο "μαμησιος"), έχω απενεργοποιήσει το screen saver φόρτισης και το φορτίζω ανοιχτό.
Πάνω κάτω μου κάνει 3.5 ώρες με το μαμά φορτιστή. Άλλον δεν έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά! Μερικές φορές φορτίζει κανονικά, δ λέω. Αρκετές φορές όμως φορτίζει αργά, με ρυθμό 1%/5m, περίπου.... Θα κοιτάξω μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο κατά τη διάρκεια τη φόρτισης και θα πράξω ανάλογα από κει και πέρα. Ελπίζω μόνο να μην είναι τίποτα άλλο

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά! Μερικές φορές φορτίζει κανονικά, δ λέω. Αρκετές φορές όμως φορτίζει αργά, με ρυθμό 1%/5m, περίπου.... Θα κοιτάξω μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο κατά τη διάρκεια τη φόρτισης και θα πράξω ανάλογα από κει και πέρα. Ελπίζω μόνο να μην είναι τίποτα άλλο

 

Σε idol 4 είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε ο φορτιστής. Ήταν ένας παλιότερος που χρησιμοποιούσα. Με το που άλλαξα και χρησιμοποίησα τον δικό του δεν μου εμφάνισε κάποιο πρόβλημα ξανά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει η ποιοτητα του φορτιστη αλλα και του καλωδιου!!

Προσωπικα εχω βγαλει πολλα αχρηστα καλωδια με αυτον τον μετρητη https://www.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search&cur_warehouse=UK

Σημαντικο εργαλειο ελεγχου !!!

 

Eπισης ο καθε φορτιστης συνεργαζεται διαφορετικα με το καθε κινητο...

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα διαφορετικούς φορτιστές, διαφορετικά καλώδια και διαφορετικές πρίζες. Το πρόβλημα παραμένει! Έχεις κάποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι;

 

ΥΓ.: Φορτίζει 1% κάθε 4,2 λεπτά με 1Α φορτιστή και αν το χρησιμοποιώ το κινητό κατά τη διάρκεια της φόρτισης μπορεί να πέσει κιόλας το ποσοστό της μπαταρίας!!

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασα διαφορετικούς φορτιστές, διαφορετικά καλώδια και διαφορετικές πρίζες. Το πρόβλημα παραμένει! Έχεις κάποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι;

 

ΥΓ.: Φορτίζει 1% κάθε 4,2 λεπτά με 1Α φορτιστή και αν το χρησιμοποιώ το κινητό κατά τη διάρκεια της φόρτισης μπορεί να πέσει κιόλας το ποσοστό της μπαταρίας!!

 

Κλειστό δοκίμασες να φορτίσεις; Εχει την ίδια συμπεριφορά;

Μήπως και καμιά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει η ποιοτητα του φορτιστη αλλα και του καλωδιου!!

Προσωπικα εχω βγαλει πολλα αχρηστα καλωδια με αυτον τον μετρητη https://www.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search&cur_warehouse=UK

Σημαντικο εργαλειο ελεγχου !!!

 

Eπισης ο καθε φορτιστης συνεργαζεται διαφορετικα με το καθε κινητο...

Κάποτε, σε άλλο κινητό που είχα, καλώδιο αγορασμένο από μαγαζί που πουλάει θήκες, ζελατίνες κ.τ.λ, μου έκανε το εξής κουλό. Οταν το έβαζα να φορτίσει, φόρτιζε, αλλά ταυτόχρονα ενεργοποιούσε το προφίλ "αυτοκινήτου".

Οταν το πήγα πίσω για αλλαγή, η κοπέλα στο κατάστημα γέλασε με το πρόβλημα που της ανέφερα και τα πήρα στο κρανίο, λέγοντας της ννα το δοκιμάσει μπροστά μου εκεί.

Με ύφος λέει "κανένα πρόβλημα". Το έβαλε σε ένα φορτιστή και στο κινητό της, και οταν είδε τι έγινε, τότε γέλασα εγώ. Ζήτησα χρήματα πίσω και έφυγα.

Από τότε σχετικά "καλό" καλώδιο και προτιμώ αυτά που υπάρχουν ήδη στη συσκευασία του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό δοκίμασες να φορτίσεις; Εχει την ίδια συμπεριφορά;

Μήπως και καμιά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Το δοκίμασα και κλειστό. 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα για 1% φόρτισης. Να αναφέρω εδώ ότι το παρατήρησα (δε ξέρω αν τότε έγινε απλά εγώ τότε το παρατήρησα) να συμβαίνει μετά από μια φόρτιση με φορτιστή Motorola των 0,55Α με το κινητό να είναι στο 4%

 

ΥΓ.: Και με φορτιστή 2Α, με την ίδια συχνότητα φορτίζει. Καμιά αλλαγή.

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και κλειστό. 4 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα για 1% φόρτισης. Να αναφέρω εδώ ότι το παρατήρησα (δε ξέρω αν τότε έγινε απλά εγώ τότε το παρατήρησα) να συμβαίνει μετά από μια φόρτιση με φορτιστή Motorola των 0,55Α με το κινητό να είναι στο 4%

 

ΥΓ.: Και με φορτιστή 2Α, με την ίδια συχνότητα φορτίζει. Καμιά αλλαγή.

Μόλις το δοκίμασα και εγώ. Έτσι από περιέργεια. Για 1% φόρτιση, πήρε περίπου 2 λεπτά και 50 ".
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και εγώ. Έτσι από περιέργεια. Για 1% φόρτιση, πήρε περίπου 2 λεπτά και 50 ".

 

Εμένα παίρνει περίπου το διπλάσιο. Σήμερα το βράδυ θα το αφήσω να κλείσει από μπαταρία και θα το φορτίσω κλειστό μπας και φτιάξει

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παίρνει περίπου το διπλάσιο. Σήμερα το βράδυ θα το αφήσω να κλείσει από μπαταρία και θα το φορτίσω κλειστό μπας και φτιάξει

Ωπα μισο λεπτο,

αλλος χρονος (και ποσοστο) να φορτιζεις απο το 90%, αλλος χρονος απο το 70% κτλ...

 

Συγκριση φορτισης μεταξυ 2 τηλεφωνων κανονικα πρεπει να γινει μονο με τον ιδιο φορτιστη!

Ο μετρητης που εβαλα παραπανω απο banggood εχει επιλογη ευρωπη και σε 10 μερες θα τον εχετε, αξιζει να τον παρετε!!

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Ωπα μισο λεπτο,

αλλος χρονος (και ποσοστο) να φορτιζεις απο το 90%, αλλος χρονος απο το 70% κτλ...

 

Συγκριση φορτισης μεταξυ 2 τηλεφωνων κανονικα πρεπει να γινει μονο με τον ιδιο φορτιστη!

Ο μετρητης που εβαλα παραπανω απο banggood εχει επιλογη ευρωπη και σε 10 μερες θα τον εχετε, αξιζει να τον παρετε!!

 

Να το θέσω αλλιώς, όταν χρησιμοποιώ φορτιστή του 1Α και η μπαταρία του ειναι κατά από το 10% κάνει περίπου 6-7 ώρες να φορτίσει, ενώ κανονικά (σύμφωνα με το κουτί) θέλει 3,5 ώρες. Επίσης όταν χρησιμοποιώ φορτιστή 1Α φορτίζει 1% ανά 4,2 λεπτά

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς, όταν χρησιμοποιώ φορτιστή του 1Α και η μπαταρία του ειναι κατά από το 10% κάνει περίπου 6-7 ώρες να φορτίσει, ενώ κανονικά (σύμφωνα με το κουτί) θέλει 3,5 ώρες. Επίσης όταν χρησιμοποιώ φορτιστή 1Α φορτίζει 1% ανά 4,2 λεπτά

Θεωρητικα κανει το 2πλασιο χρονο και αρα δεν τραβαει 1Α αλλα το μισο...

 

Δεν τραβαει 1Α επειδη εχει προβλημα η συσκευη ή επειδη εχουν προβλημα οι φορτιστες-καλωδια?

Για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα, πρεπει να δεις με μετρητη ποσα αμπερ πραγματικα τραβα το κινητο..και με αξιοπιστους φορτιστες-καλωδια..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα κανει το 2πλασιο χρονο και αρα δεν τραβαει 1Α αλλα το μισο...

 

Γιατί όμως άρχισε να το κάνει 2 βδομάδες μετά την αγορά και όχι αμέσως;;!! Και γιατί το κάνει;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως άρχισε να το κάνει 2 βδομάδες μετά την αγορά και όχι αμέσως;;!! Και γιατί το κάνει;;!!

Κατι τα΄παιξε :( ...φορτιστης? καλωδιο? συσκευη?

 

Στην αποφορτιση πως το βλεπεις. αδειαζει ομαλα ή αποτομα?

 

Μου εχει συμβει η θυρα του κινητου να ξεκολλησει και ενω πριν φορτιζε με 1Α, επεσε στο 0,3Α....το ανακαλυψα με τον μετρητη και αλλαζοντας θεση στο καλωδιο που εκανε επαφη με την θυρα, ανεβοκατεβαιναν τα αμπερ...

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Κατι τα΄παιξε :( ...φορτιστης? καλωδιο? συσκευη?

 

Στην αποφορτιση πως το βλεπεις. αδειαζει ομαλα ή αποτομα?

 

Μου εχει συμβει η θυρα του κινητου να ξεκολλησει και ενω πριν φορτιζε με 1Α, επεσε στο 0,3Α....το ανακαλυψα με τον μετρητη και αλλαζοντας θεση στο καλωδιο που εκανε επαφη με την θυρα...

 

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι άριστη!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...