Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσύ ξέρεις αλλά πολύς κόσμος είτε δεν ξέρει είτε βαριέται ν' ασχοληθεί. Και δικαιολογημένα πολλές φορές, ειδικά στην περίπτωση των κινητών το θέμα είναι να το έχεις πρόχειρο όταν θες να βγάλεις κάτι με αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Με software update θα μπορούσε να βελτιωθεί πάντως, γιατί το αποκλείεις; Αν και ειδικά στο βίντεο δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα, στο image stabilization δεν το πολυέχει η Huawei.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ παιδιά έχει πάρει τις υψηλότερες βαθμολογίες σε αναγνωρισμένα site με reviews όπως το dxomark, τι μέτρια κάμερα αναφέρετε? Και κάποια δείγματα που έχει ανεβάσει κάποιο παιδί εδώ στο myphone είναι πολύ ποιοτικές και σίγουρα ανώτερες από το mate 9.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εδώ παιδιά έχει πάρει τις υψηλότερες βαθμολογίες σε αναγνωρισμένα site με reviews όπως το dxomark, τι μέτρια κάμερα αναφέρετε? Και κάποια δείγματα που έχει ανεβάσει κάποιο παιδί εδώ στο myphone είναι πολύ ποιοτικές και σίγουρα ανώτερες από το mate 9.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ανώτερες από ΜΑΤΕ9 είναι, απλά χάνει στις ναυαρχίδες Νοτε8 και iPhone X. Τουλάχιστον προσωρινά μέχρι και αν σωθεί update
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωραία δεν το ήξερα.

Πάντως επειδή δεν υπάρχει ανάλογο θέμα, σήμερα μου ήρθε email από κοτσόβολο, για προπαραγγελία του Lite στα 369€ και το σκέφτομαι σοβαρα

 

Έχω το mate 10 lite για δοκιμή και θα το κάνω hands-on μέσα στις μέρες

 

399 είχαν πεί αρχικά... είναι κάποια ειδική έκπτωση από κωτσόβολο τα 369?

 

Για το mate 10 pro, η κάμερά του είναι σχεδόν ίδια με του mate 9, οπότε μη περιμένετε θαύματα με software update...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο βίντεο έχει EIS μόνο σε 1080p@30fps. Άρα τα βίντεο σε 1080p@60fps ή 4k@30fps δεν είναι και τα πιο σταθερά, ειδικά αν κινείσαι...
Link to comment
Share on other sites

Ανώτερες από ΜΑΤΕ9 είναι, απλά χάνει στις ναυαρχίδες Νοτε8 και iPhone X. Τουλάχιστον προσωρινά μέχρι και αν σωθεί update
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το Dxomark την έβγαλε την καλύτερη κάμερα μετα το pixel 2. Το note 8 πήρε βαθμολογία 94 και το mate 10 πήρε 97, ενώ το pixel 2 που έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητό 98. Και τα δείγματα που έχουμε δει από κατόχους εδώ στο φόρουμ είναι εξαιρετικά.

Όπως και να έχει, Η κάμερα του είναι στις καλύτερες κάμερες σε ναυαρχιδες. Μεγάλο κατόρθωμα για την Huawei αν αναλογιστεί κανείς τι κάμερα είχε το mate 8.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η μέτριες φωτογραφίες και βίντεο σε auto mode πάντως είναι μεγάλο μείον.

 

Που είδατε μέτριες φωτογραφίες??

Καμία σχέση με Mate 9

Επίπεδο Note 8 είναι, έχω και είχα τα δυο

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Έχω το mate 10 lite για δοκιμή και θα το κάνω hands-on μέσα στις μέρες

 

399 είχαν πεί αρχικά... είναι κάποια ειδική έκπτωση από κωτσόβολο τα 369?

 

Για το mate 10 pro, η κάμερά του είναι σχεδόν ίδια με του mate 9, οπότε μη περιμένετε θαύματα με software update...

350 είναι τελικά και 850 το pro
Link to comment
Share on other sites

350 είναι τελικά και 850 το pro

Να το χαιρονται,ετσι κι αλλιως απο γερμανικο amazon θα το παρω αν αποφασισω να το παρω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Που είδατε μέτριες φωτογραφίες??

Καμία σχέση με Mate 9

Επίπεδο Note 8 είναι, έχω και είχα τα δυο

Φίλε μου σχολιάζω με βάση αυτά που ειπώθηκαν πριν και πάντα για auto mode. Δεν έχω πιάσει τη συσκευή στα χέρια μου. Εννοείται μακάρι να'ναι όπως τα λες γιατί συγκεντρώνει πολλά θετικά και είναι κρίμα να τα "χαλάει" εκεί (πάντα σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό μιλάω και για auto mode - ότι έχει καλή κάμερα γενικά δε διαφωνεί κανένας νομίζω). Πάντως η έλλειψη EIS σε βίντεο 1080p@60fps και 4k@30fps είναι αντικειμενικά αρνητική.

 

Από 'κει και πέρα τέλειο κινητό δεν υπάρχει. Ο καθένας λοιπόν διαλέγει με βάση τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του. Άλλος δίνει περισσότερο βάρος στο smoothness του λειτουργικού, άλλος στην κάμερα, άλλος στην τιμή και ούτω καθεξής. Οπότε καλό είναι να εντοπίζουμε τις "αδυναμίες" του καθενός για να κάνουμε καλύτερες επιλογές. Όπως φυσικά καλό είναι να καταλαβαίνουμε και για τι είδους αδυναμίες μιλάμε, υπό την έννοια ότι σε επίπεδο ναυαρχίδας συνήθως δεν έχουμε κάποιο σοβαρό αρνητικό απλά σημεία που η μία υπερέχει της άλλης.

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Σε video performance παντως και το dxmark το κατατασει σε χαμηλοτερα επιπεδα απο το οτι σε photo performance.

https://www.dxomark.com/huawei-mate-10-pro-oustanding-still-image-performance/

 

Cons

Slightly low texture detail in all lighting conditions

Slight lack of dynamic range in high-contrast scenes

Visible orange color cast under tungsten light sources

 

Και τελος παντων δεν ειναι η αξιολογηση που κανει το αλάθητο του πάπα μην τρελαθούμε δηλαδή και το παίρνουμε σαν ιερό ευαγγέλιο.

 

Και το Notebookcheck έβγαλε τρωτά στην κάμερα του.

https://www.notebookcheck.net/Huawei-Mate-10-Pro-Smartphone-Review.261376.0.html

 

Although the cameras are really good as well, they cannot reach the current top models, since the performance of the hybrid zoom, the low-light performance, and that in the video area are simply not good enough for this.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν λογική ορισμένες φορές. Αν το dxo δεν πρέπει να το παίρνουμε σοβαρά για το mate να μη το παίρνετε ούτε για το note η pixel.

Αν δε σε ενδιαφέρει το manual είναι δικη σου προτίμηση. Από τη στιγμή που σου δίνει αυτή τη δυνατότητα το κινητό, προφανώς πάει στα συν.

Το note έχει καλύτερη διαχείριση θορύβου προφανώς. Αλλά τα auto modes του huawei δε τα χει όπως silky water και δε μπορείς να τα κάνεις εύκολα.

Τέλος το note είναι κινητό 2μηνου με ότι αναβαθμίσεις έχει πάρει. Περιμένετε να πάρει και το mate και μετά συγκρίνετε!

Και στο YouTube θα βρείτε όσα βίντεο θέλετε όπου λένε πως οι διαφορές είναι μικρές και εξαρτάται το τι θέλεις. Η Huawei χρόνια τώρα το χει ρίξει στις καλλιτεχνικες και το κάνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μα για τις δικές μου προτιμήσεις μιλάω πάντα, δε νομίζω να παρουσίασα τις απόψεις μου ως θέσφατα. Αφού μ' ενδιαφέρει το auto mode, εκεί θα δώσω βάρος. Το γεγονός ότι έχει καλό manual είναι αδιαμφισβήτητα θετικό αλλά για μένα - και για πολύ κόσμο - επίσης αρκετά αδιάφορο. Τώρα αν πάρει αναβάθμιση σε χ μήνες που το απογειώσει εδώ είμαστε να ενημερωθούμε και να ενημερώσουμε. Κάθε στιγμή όμως μιλάμε με τα δεδομένα που έχουμε.

 

(σε περίπτωση που αναφέρεσαι - και - σ' εμένα).

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα μα όλα θέμα προτεραιοτητων,αναγκων και που δίνει παραπάνω βάση ο καθένας μας σε κάθε μια και απο βασικές και λιγότερες βασικές παράμερους η λεπτομέρειες.

Όλα εν δυνάμει μπορεί να παίζουν ρόλο σαν κριτήριο επιλογής η κρίσης σε μια συσκευή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

BTW στο γερμανικό αμαζον το έχει 799.

Εγώ που έχω αφμ ελεύθερου επαγγελματία μου το βγάζει 680. Το σκέφτομαι αρκετά.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

BTW στο γερμανικό αμαζον το έχει 799.

Εγώ που έχω αφμ ελεύθερου επαγγελματία μου το βγάζει 680. Το σκέφτομαι αρκετά.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τσάμπα το περνεις, παρτο ΔΕΝ θα το μετανιώσεις

Το κινητο είναι πύραυλος σε όλα, κάμερα επίπεδο Samsung ταχύτητα Oneplus 5...zero lag και πολύ ποιοτικό σε όλα. Μπαταρία ατελείωτη

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το Dxomark την έβγαλε την καλύτερη κάμερα μετα το pixel 2. Το note 8 πήρε βαθμολογία 94 και το mate 10 πήρε 97, ενώ το pixel 2 που έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητό 98. Και τα δείγματα που έχουμε δει από κατόχους εδώ στο φόρουμ είναι εξαιρετικά.

Όπως και να έχει, Η κάμερα του είναι στις καλύτερες κάμερες σε ναυαρχιδες. Μεγάλο κατόρθωμα για την Huawei αν αναλογιστεί κανείς τι κάμερα είχε το mate 8.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Έχει την ίδια βαθμολογία στην φώτο με το Note8 αν δεν κάνω λάθος αλλά τα νούμερα δεν είναι αυτά που λένε την αλήθεια π.χ benchmark.
Τσάμπα το περνεις, παρτο ΔΕΝ θα το μετανιώσεις

Το κινητο είναι πύραυλος σε όλα, κάμερα επίπεδο Samsung ταχύτητα Oneplus 5...zero lag και πολύ ποιοτικό σε όλα. Μπαταρία ατελείωτη

Ελληνικό review σε σύγκριση MATE10 vs Note8 vs iphone X το Mate έχει την χειρότερη φωτογραφεία επιπέδου samsung δεν είναι. Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω εσύ την έχεις δουλέψει την συσκευή και την προτείνεις με κλειστά μάτια;
Link to comment
Share on other sites

Σε κινητά τέτοιου βεληνεκούς όλα είναι καλά. Απλά κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Το note έχει λίγο καλύτερη φωτογραφία, το mate πιο καλλιτεχνικες δυνατότητες.

Από την άλλη η μπαταρία του mate είναι ανώτερη. Επίσης διαθέτει AI με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως πιο γρήγορο διάβασμα φωτογραφιών και όχι μόνο, όπως φάνηκε τουλάχιστον στην αρχική παρουσίαση του mate.

Τέλος, έχοντας πιάσει s7 ενός έτους, κι έχοντας P10 plus 6 μήνες, μπορώ να πω πως καμία σχέση το πόσο πιο γρήγορα κυλάει το huawei. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το 6μηνο παραπάνω, αλλά πραγματικά το S7 είχε αισθητό lag όπως έχει το p9 lite πχ, που ξέρω επίσης.

Από την άλλη spen, amoled της Samsung κτλ δε θα τα βρεις στο mate. Γενικά προτιμήσεις είναι αυτές... TouchWiz η emui πχ έχουν μεγάλη διαφορά.

Γιατί πραγματικά στις φωτογραφίες ιδιαίτερη διαφορά δε θα δει το τυπικό μάτι που τραβάει Auto. Θα δει ίσως το μάτι του φωτογράφου, ο οποίος όμως θα χρησιμοποιεί και manual.

Για iPhone X παιδιά είναι λίγο περίεργη σύγκριση. Μιλάμε για 400 ευρώ παραπάνω! Και πάλι επειδή μιλάμε για σύνολο κινητού εδώ πέρα, είναι όλα υπό συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει την ίδια βαθμολογία στην φώτο με το Note8 αν δεν κάνω λάθος αλλά τα νούμερα δεν είναι αυτά που λένε την αλήθεια π.χ benchmark. Ελληνικό review σε σύγκριση MATE10 vs Note8 vs iphone X το Mate έχει την χειρότερη φωτογραφεία επιπέδου samsung δεν είναι. Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω εσύ την έχεις δουλέψει την συσκευή και την προτείνεις με κλειστά μάτια;

 

Τα νούμερα μην τα πιστεύετε ούτε από επαγγελματίες reviewers για πάντα πέφτει $$$ στη μέση..

Παράδειγμα σε ένα τεστ είδα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες iPhone 8 plus από το Note 8 και έτσι το πήρα και το πούλησα αμέσως

Και σε άλλο τεστ το έβγαλε με ούτε SOT 5 ώρες το Mate 10 pro και χειρότερη μπαταρία από το Note 8 αλλά εγώ όμως που το έχω το κινητό εχω δει έως και 7+ ώρες... (αυτή τι στιγμή είμαι σχεδόν 6 ωρες SOT και με πολύ μπαταρία ακόμα...

Λέω,τωρα μήπως κάποια άτομα βγαζουν γρήγορα συμπέρασματα? Δεν έχω σχέση με Huawei, εγώ μέχρι πριν μια εβδομάδα είχα το S8 plus dual Snapdragon 835 6/128 και ειμουνα πολύ ευχαριστημένος, μέχρι που έπιασα το Mate 10 pro (είχα Note 8 και μου φάνηκε μεγαλο/μακρόστενο για τα γούστα μου και για ταχύτητα το Oneplus 5)

Το Mate 10 pro είναι ένα Samsung Note σε φωτογραφίες και Οneplus 5 σε ταχύτητα και μην ξεχνάμε ότι είναι αδιάβροχο, IR blaster, τεράστια αυτονομία, φοβερή οθόνη, άνετο στο χέρι, design, ποιότητα, γρήγορο, ZERO LAG, και προχωρημένο επεξεργαστη intelligent που δεν ζέσταινεται ποτέ, 6gb ram με μπόλικο αποθηκευτικό χώρο και δικαρτο ..

Ααα έχει ένα μείον δεν περνει κάρτα sd, αλλα κατά τα άλλα(για εμένα τουλάχιστον) είναι ένα ολοκληρωμένο κινητό σε τιμή ούτε Note (1000ευρω) ούτε iPhone X (1300 ευρώ) γιατί με τέτοια κινητά συγκρίνεται μόνο!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φύγε διαολε με κολαζεις

 

Χαχαχα, την αλήθεια λέω φίλε μου!

 

 

Ορίστε SOT από mate 10 pro( χωρίς το smartwatch συνδεμένο)

http://i65.tinypic.com/10d5xr8.png

Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα μην τα πιστεύετε ούτε από επαγγελματίες reviewers για πάντα πέφτει $$$ στη μέση..

Παράδειγμα σε ένα τεστ είδα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες iPhone 8 plus από το Note 8 και έτσι το πήρα και το πούλησα αμέσως

Και σε άλλο τεστ το έβγαλε με ούτε SOT 5 ώρες το Mate 10 pro και χειρότερη μπαταρία από το Note 8 αλλά εγώ όμως που το έχω το κινητό εχω δει έως και 7+ ώρες... (αυτή τι στιγμή είμαι σχεδόν 6 ωρες SOT και έχω 20% μπαταρία ακόμα!!!!

Λέω,τωρα μήπως κάποια άτομα βγαζουν γρήγορα συμπέρασματα? Δεν έχω σχέση με Huawei, εγώ μέχρι πριν μια εβδομάδα είχα το S8 plus dual Snapdragon 835 6/128 και ειμουνα πολύ ευχαριστημένος, μέχρι που έπιασα το Mate 10 pro (είχα Note 8 και μου φάνηκε μεγαλο/μακρόστενο για τα γούστα μου και για ταχύτητα το Oneplus 5)

Το Mate 10 pro είναι ένα Samsung Note σε φωτογραφίες και Οneplus 5 σε ταχύτητα και μην ξεχνάμε ότι είναι αδιάβροχο, IR blaster, τεράστια αυτονομία, φοβερή οθόνη, άνετο στο χέρι, design, ποιότητα, γρήγορο, ZERO LAG, και προχωρημένο επεξεργαστη intelligent που δεν ζέσταινεται ποτέ, 6gb ram με μπόλικο αποθηκευτικό χώρο και δικαρτο .. Ααα έχει ένα μείον δεν περνει κάρτα sd και τα άλλα(για εμένα τουλάχιστον) είναι ένα ολοκληρωμένο κινητό σε τιμή ούτε Note (1000ευρω) ούτε iPhone X (1300 ευρώ) γιατί με τέτοια κινητά συγκρίνεται μόνο!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μετάβαση στο Mate 10 Pro από note 8, παρόλο που είμαι υπερευχαριστημένος μέχρι στιγμής στους σχεδόν 2 μήνες που το έχω.

Το touch response της οθόνης πως είναι; Είναι άριστο όπως του note 8;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μετάβαση στο Mate 10 Pro από note 8, παρόλο που είμαι υπερευχαριστημένος μέχρι στιγμής στους σχεδόν 2 μήνες που το έχω.

Το touch response της οθόνης πως είναι; Είναι άριστο όπως του note 8;

 

Φίλε μου είμαι poweruser και γενικά αλλάξω κινητά πάντα, ο λόγος... γιατί ΠΆΝΤΑ υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο βελτιωμενο, για εμένα (στα γούστα μου) είναι κορυφή το Mate 10 pro , εάν δεν είχε το Note και γενικά τα Samsung αυτό το Lag και καλύτερη μπαταρία θα έλεγα ότι είναι κορυφή, από τι στιγμή που έχει το Mate 10 pro καθόλου lag και πολύ καλύτερη μπαταρία, τότε είναι μονόδρομος

Όσο για αυτό που ρώτησες, το touch του είναι απίστευτα καλό! Καμία σχέση με φθηνά Κινέζο κινητό. Μιλάμε για ναυαρχίδα

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είμαι poweruser και γενικά αλλάξω κινητά πάντα, ο λόγος... γιατί ΠΆΝΤΑ υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο βελτιωμενο, για εμένα (στα γούστα μου) είναι κορυφή το Mate 10 pro , εάν δεν είχε το Note και γενικά τα Samsung αυτό το Lag και καλύτερη μπαταρία θα έλεγα ότι είναι κορυφή, από τι στιγμή που έχει το Mate 10 pro καθόλου lag και πολύ καλύτερη μπαταρία, τότε είναι μονόδρομος

Όσο για αυτό που ρώτησες, το touch του είναι απίστευτα καλό! Καμία σχέση με φθηνά Κινέζο κινητό. Μιλάμε για ναυαρχίδα

Φυσικά και είναι ναυαρχίδα.

Φυσικά και είναι ένα από τα καλύτερα κινητά.

Φυσικά και θα είναι no lag και με απίστευτη μπαταρία αυτά είναι δεδομένα.

Εγώ διάλεξα να πάω σε Note8 μόνο και μόνο για να μην βαρεθώ τα Mate έχοντα και το 8 και το 9 και λογικά θα επιστρέψω στο 11 πρώτα ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...