Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθαν και οι δύο θηκουλες της MSVII. Όσες και αν έχω δοκιμάσει, τις συγκεκριμένες δεν τις αλλάζω με τίποτα.

Είχα ήδη μια μαύρη και πήρα και άλλη μία spare συν την μπορντό που το φοράω τώρα και είναι πανέμορφη. 55ea19b99900f5a88403192fa3ee83a4.jpg

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του καρπουζιού και το ΑΙ πάλι αυτό που γράφεις είναι ανακρίβεια. Το γεγονός ότι αναγνώρισε το καρπούζι, δεν σημαίνει ότι εστίασε σε αυτό. Απλά το κινητό όταν αναγνωρίσει μια σκηνή, βελτιστοποιει τις συνθήκες για την συγκεκριμένη σκηνή.

Αν πατήσεις πάνω στο εικονίδιο του ΑΙ το γράφει κιόλας.

 

Σωστά, αναγνώρισε το καρπούζι και εστίασε μετά στο χαρτί (που αν συνέβαινε αυτό, αυτομάτως θα σταμάταγε να εμφανίζει το εικονίδιο του "φαγητού", ακριβώς δλδ όπως συμβαίνει με τα πρόσωπα, αναγνωρίζει ένα πρόσωπο και αν κουνήσεις λίγο τη συσκευή, σταματάει να εμφανίζει το εικονίδιο του προσώπου ακριβώς επειδή γίνεται out of focus, μέχρι πάλι να το αναγνωρίσει...) :

 

"On most cameras these modes are manually selected; not so on the HUAWEI Mate 10 Pro. Using its NPU to help it analyse the environment, the Mate 10 can recognise different objects and scenes, from text to food and faces, adjusting colour, contrast, brightness, and exposure in an instant. Not only that, but the Mate 10 also uses its NPU to help the camera select the perfect focus mode for the scene at hand."

 

"The Huawei Mate 10 Pro’s camera has excellent specs on paper. Two 12-megapixel sensors with f/1.6 lenses - that’s class-leading! But specs are only part of the story. Thanks to the new Kirin 970 processor, aka, the phone’s brain, the Mate 10 Pro can recognise a scene, optimise colors, focus and overall appearance and make your photos Instagram ready before a single filter is applied."

 

"One of the statements made in the DxOMark testing is that the Mate 10 Pro provides very fast and repeatable autofocus experiences. This may be due in part to the AI being used by the camera to provide consistent experiences for similar subjects"

 

Να βάλω κι άλλα? Ας σοβαρευτούμε λίγο. Για να αναγνωρίσει κάτι σημαίνει ότι έκανε focus εκεί. Το "βελτιστοποιει τις συνθήκες για την συγκεκριμένη σκηνή" σημαίνει οτι προφανώς βελτιστοποιεί και το focus, πως ακριβώς το αναιρείς εσύ αυτό ? Και άλλωστε τσεκαρετε το μόνοι σας. Αφήστε το να αναγνωρίσει κάτι, κουνήστε λίγο τη συσκευή και θα δείτε ότι "χάνεται" η αναγνώριση μέχρι να ξανακάνει focus και το ξανα-αναγνωρίσει... Κοινή λογική...

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αναγνώρισε το καρπούζι και εστίασε μετά στο χαρτί (που αν συνέβαινε αυτό, αυτομάτως θα σταμάταγε να εμφανίζει το εικονίδιο του "φαγητού", ακριβώς δλδ όπως συμβαίνει με τα πρόσωπα, αναγνωρίζει ένα πρόσωπο και αν κουνήσεις λίγο τη συσκευή, σταματάει να εμφανίζει το εικονίδιο του προσώπου ακριβώς επειδή γίνεται out of focus, μέχρι πάλι να το αναγνωρίσει...) :

 

"On most cameras these modes are manually selected; not so on the HUAWEI Mate 10 Pro. Using its NPU to help it analyse the environment, the Mate 10 can recognise different objects and scenes, from text to food and faces, adjusting colour, contrast, brightness, and exposure in an instant. Not only that, but the Mate 10 also uses its NPU to help the camera select the perfect focus mode for the scene at hand."

 

"The Huawei Mate 10 Pro’s camera has excellent specs on paper. Two 12-megapixel sensors with f/1.6 lenses - that’s class-leading! But specs are only part of the story. Thanks to the new Kirin 970 processor, aka, the phone’s brain, the Mate 10 Pro can recognise a scene, optimise colors, focus and overall appearance and make your photos Instagram ready before a single filter is applied."

 

"One of the statements made in the DxOMark testing is that the Mate 10 Pro provides very fast and repeatable autofocus experiences. This may be due in part to the AI being used by the camera to provide consistent experiences for similar subjects"

 

Να βάλω κι άλλα? Ας σοβαρευτούμε λίγο. Για να αναγνωρίσει κάτι σημαίνει ότι έκανε focus εκεί. Το "βελτιστοποιει τις συνθήκες για την συγκεκριμένη σκηνή" σημαίνει οτι προφανώς βελτιστοποιεί και το focus, πως ακριβώς το αναιρείς εσύ αυτό ? Και άλλωστε τσεκαρετε το μόνοι σας. Αφήστε το να αναγνωρίσει κάτι, κουνήστε λίγο τη συσκευή και θα δείτε ότι "χάνεται" η αναγνώριση μέχρι να ξανακάνει focus και το ξανα-αναγνωρίσει... Κοινή λογική...

Δεν υπάρχει νόημα να συνεχίσω. Δεν είναι σκοπός μου η αντιπαράθεση αλλά η ενημέρωση. Προφανώς οι γνώσεις σου στην φωτογραφία είναι πάρα πολλές και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Ας διαβάσει ο καθένας και ας κρατήσει ότι θεωρεί σωστότερο κατά την κρίση του.

Εχουμε κουράσει και δεν είναι σωστό για τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω οτι η Huawei αποφάσισε να αφαιρέσει το ξεκλείδωμα του Bootloader. Άσχημα τα πράγματα. Πολλές λανθασμένες επιλογές από πλευράς τους....
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι. Επιστροφή στο κατάστημα Εάν είσαι σε DOA

 

Ενημέρωσε μας τι θα σε πουν φίλε μου να έχουμε μια ιδέα τι γίνετε! :)

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

 

Δυστυχως το εχω σχεδον 4 μηνες οποτε το DOA δεν με πιανει..

Λοιπον πηρα τηλ στο σερβις και μου ειπαν καλυτερα να το δει απο κοντα καποιος τεχνικος για να εχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη. Απο το τηλ δεν μου ειπαν βεβαια οτι αυτο ειναι προβλημα, αλλα ουτε κι οτι δεν ειναι! Αν καταφερω να κατεβω καποια στιγμη αθηνα θα το παω σιγουρα να το δουν..

Link to comment
Share on other sites

Η επερχόμενη έκδοση 141 προσθέτει το face unlock στη συσκευή.

Στην 140 εχει μπει. Απλα πιστευω στο FF θα ερθει κατευθειαν 141 ,μιας και φτιαχνει κ την αυτονομια παλι

 

 

Διαβάζω οτι η Huawei αποφάσισε να αφαιρέσει το ξεκλείδωμα του Bootloader. Άσχημα τα πράγματα. Πολλές λανθασμένες επιλογές από πλευράς τους....

 

Απο την στιγμη που το ξεκλειδωμα το κανεις μεσω huawei και χανεις εγγυηση,δν βλεπω το λογο να μας απασχολει ιδιαιτερα.Εκτος αν θα το κρατησεις το κινητο περαν της εγγυησης ;)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το ξεκλειδωμα το κανεις μεσω huawei και χανεις εγγυηση,δν βλεπω το λογο να μας απασχολει ιδιαιτερα.Εκτος αν θα το κρατησεις το κινητο περαν της εγγυησης ;)

 

Είχα ακόμα την ελπίδα οτι θα βγει μία πλήρως λειτουργική LineageOS, χωρίς να σκέφτομαι την εγγύηση η αλήθεια είναι... Απορώ αν απλά πάνε να κόψουν κάθε επιλογή ροοταρίσματος ή αν έχει να κάνει με brickαρισματα όπως υποστηρίζουν...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Η επερχόμενη έκδοση 141 προσθέτει το face unlock στη συσκευή.
Έχουμε εικόνα ποτέ έρχεται?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη απο μενα για οσους μπορουν κι εχουν λιγο χρονο..

Οσοι μπορειτε ριξτε μια ματια στις καμερες πισω, μπρος, μηπως υπαρχει καποιος κοκος σκονης και σε σας! Πιο πολυ για να ξερω αν οντως ηταν μονο το δικο μου.

Υ.Γ. λιγο που ψαχνω στο ιντερνετ γιαυτο το θεμα, βλεπω πολλα iphone x να εχουν προβλημα με σκονη στην καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ήταν το πρώτο που έκανα μόλις έγραψες για το δικό σου.:rolleyes:

Είμαι καθαρός.;)

 

PS: Είναι η ποιότητα κατασκευής των iPhone .... :chair:

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Προερχόμενος από OnePlus 3t αγόρασα το Mate 10 pro.

Πρώτη φορά επαφή με EMUI το βρίσκω εξαιρετικά μπερδεμένο.

 

Αγόρασα μία θήκη (αυθεντική) S-view. Δύο ερωτήσεις.

1ον Είναι κάπως εφικτό να είναι η ώρα πάντα ορατή, όπως δηλαδή γίνεται και όταν δεν φοράει τη θήκη;

2ον Με την θήκη φορεμένη, γίνεται κάπως να φαίνονται κι άλλα εικονίδια ειδοποιήσεων πέρα της ώρας/καιρού και των βημάτων;

Αχρηστέυεται το notification led βάζοντας αυτήν την θήκη, αν πρέπει να το ξεκλειδώνω και τελείως για να δω ειδοποιήσεις, καήκαμε!

 

Τέλος, με το rootaρισμα και τη Huawei τι γίνεται; Βγαίνουμε εκτός εγγύησης αν ρουταριστεί η συσκευή;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ήταν το πρώτο που έκανα μόλις έγραψες για το δικό σου.:rolleyes:

Είμαι καθαρός.;)

 

PS: Είναι η ποιότητα κατασκευής των iPhone .... :chair:

 

χαχαχαχα, shit happens λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

 

Απ´οτι βλεπω ολοι τοσο το εχουν βγαλει. Τσεκαρα Πλαισιο και Γερμανο και το εχουν στα 599€

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη απο μενα για οσους μπορουν κι εχουν λιγο χρονο..

Οσοι μπορειτε ριξτε μια ματια στις καμερες πισω, μπρος, μηπως υπαρχει καποιος κοκος σκονης και σε σας! Πιο πολυ για να ξερω αν οντως ηταν μονο το δικο μου.

Υ.Γ. λιγο που ψαχνω στο ιντερνετ γιαυτο το θεμα, βλεπω πολλα iphone x να εχουν προβλημα με σκονη στην καμερα.

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν διάβασα το ποστ που ανέβασες. Τελικά είμαι "καθαρός" όλα ok.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ σωστά .αυτη θα έπρεπε να ήταν η αρχική του τιμή και όχι 800

 

Ακριβώς αυτό είχα γράψει και στην αξιολόγηση μου στο Skroutz ότι η αρχική τιμή έπρεπε να είναι 600 ευρώ. Βέβαια όλα τα κινητά σήμερα ειδικά οι ναυαρχίδες είναι υπερεκτιμημένα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μηδενίσει το υπόλοιπο της κάρτας wind με τα δεδομένα και σου έχει κλειδώσει την κάρτα.Αν ο λογαριασμός της κάρτας είναι 0 και δεν έχεις έστω και 20 λεπτά του ευρώ υπόλοιπο κλειδώνει.

 

Η κάρτα της Wind είναι σύνδεση με mobile internet και η άλλη whats up.

μόνο στην wind χάνει το ίντερνετ συνέχεια, σταματάει να δείχνει το εικονίδιο του lte η H+ ανάλογα για ένα δευτερόλεπτο το βγάζει παλι αλλά το χάνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

δεν το κάνει πάντα, αλλά αν το πιάσει το κάνει για αρκετή ώρα.

Άλλαξα τις κάρτες και τις έβαλα ανάποδα αλλά πάλι το κάνει, οπότε είναι κάποιο θέμα μόνο με την wind και νομίζω με το lte της wind.

το έβαλα μόνο 2g/3g από τις ρυθμίσεις και το κάνει ελάχιστα πλέον 2 μέρες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά .αυτη θα έπρεπε να ήταν η αρχική του τιμή και όχι 800
Αφού τρέχουν και τα παίρνουν με το που βγαίνουν καλά κάνουν και τα βαράνε οι εταιρίες. Εγώ το πήρα 500€ μεταχειρισμένο και πάλι το σκεφτόμουν καμία εβδομάδα..Βασικά ακόμα το σκέφτομαι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Πιθανών ν' αλλάξανε κάτι στο security απο την Google και ξεκίνησε αυτή η βλακεία.

Εμένα με παραξενευει πάλι που σε ενα Ρ9 και ενα Ρ10 που επείσης υπάρχουν και λειτουργούν, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Και απ' οτι φαίνεται και στους περισσότερους εδώ μέσα. Εκτώς αν δεν δουλεύουν την native εφαρμογή της hua αλλά κάποιον άλλον client.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Μόλις μου έβγαλε ξανά το μήνυμα. Δεν την παλεύω. Γυρίζω πάλι στο Gmail μέχρι να στρώσει πραγματικά.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου το έβγαλε και μένα δυστυχώς.

Τουλάχιστον είναι 1 φορά μέχρι τώρα. Για τόσο δεν τρέχει μια.

Αυτό το gmail (εφαρμογή), δεν ξέρω! Δεν το μπορώ με τπτ, δηλαδή!

Έχω βάλει το μαύρο μενού στο τηλεφωνο και μια φορά που την έβαλα να δω αν έχει αλλάξει τίποτα, μόλις μου πέταξε αυτη την ασπριλα με τα κόκκινα και τα πορτοκαλί την απενεργοποίησα με την μία.

Θα παραμείνω λοιπον στην εφαρμογή της hua, όσο κρατιέται στην 1-2 φορές την ημέρα ή και τις δυο μερες, έχει καλώς. Σε σχέση με την "λατέρνα" της Google το προτιμώ.

 

 

PS: Τους έστειλα e-mail μέσα απο το hi-care. Για να δουμε τι θα απαντήσουν.

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρέχουν και τα παίρνουν με το που βγαίνουν καλά κάνουν και τα βαράνε οι εταιρίες. Εγώ το πήρα 500€ μεταχειρισμένο και πάλι το σκεφτόμουν καμία εβδομάδα..Βασικά ακόμα το σκέφτομαι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

& εγώ 500 το πήρα καινούριο & πάλι είχα τις επιφυλάξεις μου. Αν έβγαζα 5000 το μήνα ούτε που θα με ένοιαζε, αλλά το να αγοράζεις ένα τηλέφωνο το οποίο κοστίζει κοντά 150€ ακριβότερα από τον βασικό μισθό είναι τραγικό. Την εποχή του iPhone 3,4 & note 2&3 (δλδ 2006 περίπου) που οι ναυαρχίδες είχαν 600 ταβάνι & με ψηλότερους μισθούς ήταν νομίζω καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

& εγώ 500 το πήρα καινούριο & πάλι είχα τις επιφυλάξεις μου. Αν έβγαζα 5000 το μήνα ούτε που θα με ένοιαζε, αλλά το να αγοράζεις ένα τηλέφωνο το οποίο κοστίζει κοντά 150€ ακριβότερα από τον βασικό μισθό είναι τραγικό. Την εποχή του iPhone 3,4 & note 2&3 (δλδ 2006 περίπου) που οι ναυαρχίδες είχαν 600 ταβάνι & με ψηλότερους μισθούς ήταν νομίζω καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην νομίζεις ότι όσοι τα παίρνουν βγάζουν 5000 χάχα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

500 καινούργιο πώς το πηρατε βρε παιδιά?

600 κάτι το πήρα και πίστευα οτι το πήρα σε εξαιρετική τιμή!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...