Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς σε εμένα ο Nova Launcher Prime δεν δουλεύει χωρίς προβλήματα (εμφανίζει Force Close μετά από 1-2 μέρες χρήσης).

 

Δοκίμασα και τον Microsoft Launcher ο οποίος είναι πολύ γρήγορος και δέχεται αρκετές παραμετροποιήσεις. Το πρόβλημα βέβαια με αυτόν είναι η κατανάλωση μπαταρίας, όπου εμφανίζεται στην κορυφή της κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ύστερα από τα παράπονα που έχω κάνει για την κάμερα στο αυτόματο ήρθε η ώρα να τη δοκιμάσω και σε κάποιες άλλες λειτουργίες όπως το wide aperture. Ο φωτισμός ήταν πάρα πολύ καλός ήταν μέρα μεσημέρι αλλά κάτω από δέντρο υπό σκιά. Οι φωτογραφίες βγήκαν καταπληκτικές δεν το περίμενα αυτό ύστερα από τα παράπονα που έχω κάνει για το αυτόματο. Όπου εστίαζε η φωτογραφία ήταν εκπληκτικά καθαρή καμία σχέση με το αυτόματο. Δεν γνωρίζω γιατί γίνεται αυτό αλλά εντυπωσιάστηκα. Εκεί όμως που το κινητό τα σπάει είναι η μπαταρία. Μα να μιλάω όλη μέρα στο κινητό λογω δουλειάς τρία email να συγχρονίζουν συνέχεια να δέχομαι συνέχεια επισυναπτόμενα με μεγάλο όγκο όλη μέρα τα δεδομένα ανοιχτά wi-fi ,τοποθεσία, και ποτέ δεν με έχει αφήσει. Σήμερα το πρωί πήρα και το p10 lite που έχω σαν δεύτερη συσκευή να δω την αλλαγή. Έπαθα πολύ μεγάλη ήττα εκεί κατάλαβα πως το κινητό μας είναι τρομερά γρήγορο. Δεν πέρασε μία ώρα και αμέσως άλλαξα συσκευή. Κατευθείαν στο Mate 10 pro. Δυόμιση μήνες μέχρι τώρα και δεν έχει κολλήσει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια ενημέρωση με το θέμα των 2-3 κοκκων σκόνης που έχω στην πίσω κάμερα, επικοινώνησα και μέσω fb με την huawei Hellas και μου είπε οι καλύτερα είναι να το δει κάποιος τεχνικός να διαπιστωθεί αν υπάρχει θέμα, αλλά μου έστειλε και αυτο σαν υποσημείωση ότι

*Το HUAWEI Mate 10 Pro είναι ανθεκτικό σε νερό, πιτσιλιές και σκόνη και δοκιμασμένο σε εργαστηριακές συνθήκες. Φέρει πιστοποίηση IP67 υπό το πρότυπο IEC 60529. Η προστασία από το νερό, τη σκόνη και τις πιτσιλιές δεν είναι μόνιμη και η ανθεκτικότητα της συσκευής στις καταστάσεις αυτές ενδεχομένως να μειωθεί ως απόρροια χρήσης. Μην αποπειραθείτε να φορτίσετε το HUAWEI Mate 10 Pro ενώ αυτό είναι υγρό. Η εγγύηση δεν καλύπτει ζημιές και βλάβες που προκλήθηκαν από υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ύστερα από τα παράπονα που έχω κάνει για την κάμερα στο αυτόματο ήρθε η ώρα να τη δοκιμάσω και σε κάποιες άλλες λειτουργίες όπως το wide aperture. Ο φωτισμός ήταν πάρα πολύ καλός ήταν μέρα μεσημέρι αλλά κάτω από δέντρο υπό σκιά. Οι φωτογραφίες βγήκαν καταπληκτικές δεν το περίμενα αυτό ύστερα από τα παράπονα που έχω κάνει για το αυτόματο. Όπου εστίαζε η φωτογραφία ήταν εκπληκτικά καθαρή καμία σχέση με το αυτόματο.

 

Αν διαβάσεις αρκετά πιο πίσω και εγώ και άλλα μέλη, έχουμε πει οτι το Auto είναι αρκετά προβληματικό. Και γι αυτό αρκετοί από εμάς έχουμε κατηγορήσει τη Huawei για τις επιλογές της στις ρυθμίσεις και τους αλγόριθμους που χρησιμοποιεί στο camera app της. Γι αυτό επίσης έχουμε πει τόσες φορές ότι το πρόβλημα δεν είναι το hardware και ότι ελπίζουμε με κάποιο update να βελτιωθεί η κατάσταση. Όπως επίσης έχουμε πει εμμέσως ή αμέσως ότι σε manual (pro) mode κάνει παπάδες (άλλο αν εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό γιατί έχω dslr για τέτοιες περιπτώσεις)...

 

***Off topic:

Επειδή ακριβώς κάποιοι το πήραν αργότερα από όσους από εμάς τα έχουμε πει αυτά, είναι λογικό να μην τα ξέρουν ή να μην καταλαβαίνουν πώς λέμε ότι λέμε... Λογικό όμως ΔΕΝ είναι να πηγαίνουν σε άλλα τοπικ και να μας κράζουν, θεωρώντας ότι όσοι λέμε την άποψη μας, είμαστε είτε άσχετοι, είτε έχουμε κάποιο σκοπό... Ο νοών νοείτω... Επίσης όποιος δεν έχει παρακολουθήσει τι έχω πει εγώ ή κάποιος άλλος παλιότερα, πριν αυτός αποκτήσει τη συγκεκριμένη συσκευή, μπορεί να ενημερωθεί βρίσκοντας τα μηνύματά μας απ το προφιλ μας...

Τέλος off topic***

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ συζήτηση έχει πέσει για τη διαφορά auto/manual και προσωπικά με ενδιαφέρει να αρχίσω να σκαλίζω το manual έχει κανένα παιδί τη διάθεση να εξηγήσει σύντομα τι κάνουν οι λειτουργίες που υπαρχουν στο manual ?

Θέλω να το ψάξω αλλά χρόνο δε βρίσκω ελέω παιδιών

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ συζήτηση έχει πέσει για τη διαφορά auto/manual και προσωπικά με ενδιαφέρει να αρχίσω να σκαλίζω το manual έχει κανένα παιδί τη διάθεση να εξηγήσει σύντομα τι κάνουν οι λειτουργίες που υπαρχουν στο manual ?

Θέλω να το ψάξω αλλά χρόνο δε βρίσκω ελέω παιδιών

Στην λειτουργία pro, πάνω δεξιά έχει ένα "i", πάτα το και θα δεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ συζήτηση έχει πέσει για τη διαφορά auto/manual και προσωπικά με ενδιαφέρει να αρχίσω να σκαλίζω το manual έχει κανένα παιδί τη διάθεση να εξηγήσει σύντομα τι κάνουν οι λειτουργίες που υπαρχουν στο manual ?

Θέλω να το ψάξω αλλά χρόνο δε βρίσκω ελέω παιδιών

 

Θεωρώ ότι σύντομες απαντήσεις περισσότερο θα σε μπερδέψουν παρά θα σε βοηθήσουν. Δυστυχώς πρέπει να ψάξεις λίγο τα βασικά περί φωτογραφίας όπως κλείστρο, διάφραγμα, ISO κτλ. Κι όπως είπε κι ο φίλος από πάνω κάποιες τυπικές πληροφορίες δίνει το app...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι σύντομες απαντήσεις περισσότερο θα σε μπερδέψουν παρά θα σε βοηθήσουν. Δυστυχώς πρέπει να ψάξεις λίγο τα βασικά περί φωτογραφίας όπως κλείστρο, διάφραγμα, ISO κτλ. Κι όπως είπε κι ο φίλος από πάνω κάποιες τυπικές πληροφορίες δίνει το app...

 

Τώρα το είδα αυτό με τις πληροφορίες που δίνει το app , καλή φάση θα το παλέψω

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις αρκετά πιο πίσω και εγώ και άλλα μέλη, έχουμε πει οτι το Auto είναι αρκετά προβληματικό. Και γι αυτό αρκετοί από εμάς έχουμε κατηγορήσει τη Huawei για τις επιλογές της στις ρυθμίσεις και τους αλγόριθμους που χρησιμοποιεί στο camera app της. Γι αυτό επίσης έχουμε πει τόσες φορές ότι το πρόβλημα δεν είναι το hardware και ότι ελπίζουμε με κάποιο update να βελτιωθεί η κατάσταση. Όπως επίσης έχουμε πει εμμέσως ή αμέσως ότι σε manual (pro) mode κάνει παπάδες (άλλο αν εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό γιατί έχω dslr για τέτοιες περιπτώσεις)...

 

***Off topic:

Επειδή ακριβώς κάποιοι το πήραν αργότερα από όσους από εμάς τα έχουμε πει αυτά, είναι λογικό να μην τα ξέρουν ή να μην καταλαβαίνουν πώς λέμε ότι λέμε... Λογικό όμως ΔΕΝ είναι να πηγαίνουν σε άλλα τοπικ και να μας κράζουν, θεωρώντας ότι όσοι λέμε την άποψη μας, είμαστε είτε άσχετοι, είτε έχουμε κάποιο σκοπό... Ο νοών νοείτω... Επίσης όποιος δεν έχει παρακολουθήσει τι έχω πει εγώ ή κάποιος άλλος παλιότερα, πριν αυτός αποκτήσει τη συγκεκριμένη συσκευή, μπορεί να ενημερωθεί βρίσκοντας τα μηνύματά μας απ το προφιλ μας...

Τέλος off topic***

 

H Απαντηση σου φιλε με καλυψε.Και εγω με την σειρα μου ειμαι νεος κατοχος και δεν εχω διαβασει για να δω τι παιζει με την καμερα του mate 10.Αν αν και στην αρχη την κατεκρινα οσο περναει ο καιρος με κερδιζει αλλωστε το εχω γραψει.Αυτο που θελω να με πει καποιος αν γινεται μπορει να εχει απαντηθει στις low light αφου υπαρχει θεμα με το αυτοματο γενικα (προσωπικα μονο εκει βρισκω το θεμα με την καμερα στις αλλαες συνθηκες μια χαρα ειναι το αυτοματο) υπαρχει αλλος τροπος να βγαινουν καλυτερα?Π.χ αν το γυρναω στο pro χωρις ομως να πειραζω ρυθμισεις η οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αν μπαινει σε λειτουργια wide aperture

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μπαίνω στο μενού apps μου κολλάει λίγο το scrolling στην αρχή.

Είναι λόγω των πολλών εφαρμογών που έχω βάλει; έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πίσω στη συσκευή για τρίτη φορά και ελπίζω να μείνω καιρό, η κάμερα του Mate είναι μέσα στις τοπ 5 αυτή στιγμή

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μπαίνω στο μενού apps μου κολλάει λίγο το scrolling στην αρχή.

Είναι λόγω των πολλών εφαρμογών που έχω βάλει; έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

Ναι, είναι φυσιολογικό, μέχρι να διαβάσει τις πληροφορίες που βγάζει για την κάθε εφαρμογή. Μετά πάει αέρας. Όλα το κάνουν αυτό.

 

 

 

Ξανά πίσω στη συσκευή για τρίτη φορά και ελπίζω να μείνω καιρό, η κάμερα του Mate είναι μέσα στις τοπ 5 αυτή στιγμή

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τριτη?

Τι σε έδιωξε τις άλλες δύο?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι φυσιολογικό, μέχρι να διαβάσει τις πληροφορίες που βγάζει για την κάθε εφαρμογή. Μετά πάει αέρας. Όλα το κάνουν αυτό.

 

 

 

 

Τριτη?

Τι σε έδιωξε τις άλλες δύο?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Με δυσκολεύει το emui, αν και άρχισα να το συνηθίζω, πάντως είναι φοβερά ποιοτική συσκευή

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανά πίσω στη συσκευή για τρίτη φορά και ελπίζω να μείνω καιρό, η κάμερα του Mate είναι μέσα στις τοπ 5 αυτή στιγμή

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαχαχα χαράς το κουράγιο σου Βαγγέλη. Απορώ πως το κάνεις. Δεν σε κουράζει όλο αυτό; στο θέμα κάμερας συμφωνώ απόλυτα όπως το έχω γράψει η κάμερα του pro είναι εξαιρετική.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι φοβερά ποιοτική συσκευή

 

 

Θέλω τόσο πολύ να βγάλω τη θήκη (σιλικόνης) και τη ζελατίνα, ακριβώς γι αυτό το λόγο, αλλά....

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα χαράς το κουράγιο σου Βαγγέλη. Απορώ πως το κάνεις. Δεν σε κουράζει όλο αυτό; στο θέμα κάμερας συμφωνώ απόλυτα όπως το έχω γράψει η κάμερα του pro είναι εξαιρετική.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρε πήρα ένα oneplus 5T αλλά είχε πρόβλημα, οπότε γύρισα πίσω, ελπίζω να κάτσω επιτέλους

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε πήρα ένα oneplus 5T αλλά είχε πρόβλημα, οπότε γύρισα πίσω, ελπίζω να κάτσω επιτέλους

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντε με το καλό και πάλι καλορίζικο. Τι προβλήματα αντιμετωπισες με το 5t; περίεργο σπάνια ακούω προβλήματα για αυτήν την συσκευή.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τόσο πολύ να βγάλω τη θήκη (σιλικόνης) και τη ζελατίνα, ακριβώς γι αυτό το λόγο, αλλά....

 

Θα μεινει εκει μεχρι να πουληθει στον επομενο. Δεν το ρισκαρω :D

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό και πάλι καλορίζικο. Τι προβλήματα αντιμετωπισες με το 5t; περίεργο σπάνια ακούω προβλήματα για αυτήν την συσκευή.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Είχε θέμα με το focus η κάμερα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την θήκη της spigen, πολύ καλή προστασία και ποιοτική ,έγινε λίγο παντόφλα το κινητό βέβαια αλλά με την σιλικόνης έτρεμε λίγο η καρδιά μού.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στο Mate 10,10 pro λειτουργεί το παρακάτω αλλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας μπας και λύσετε και εσείς το πρόβλημα

Λειτουργεί στο P20 pro

Βρήκα οριστική λύση για να βάλετε όποιον ήχο θέλετε στο Viber σαν ήχο ειδοποιήσεων ξεχωριστά από τον γενικό ήχο ειδοποιήσεων

Εν συντομία πάτε στα στοκ app "αρχεία", "περισσότερα", "Ρυθμίσεις" και τσεκάρετε "εμφάνιση κρυφών αρχείων" & "εμφάνιση κρυμμενων αρχείων μέσων"

Πάτε πίσω στα αρχεία σας ανοίγετε τους φακέλους "Android - media - com.viber.voip" και εκεί μέσα είναι ο στοκ ήχος που βαράει το Viber.

Εγώ έκανα "copy" την ονομασία του ήχου και την αντέγραψα στον δικό μου ήχο που ήθελα να χτυπάει... Κράτησα σε έναν διαφορετικό φάκελο για backup το αρχείο ήχου του viber και έριξα εκεί το δικό μου. Τέλος πλέον το Viber θα χτυπάει με τον δικό σας ήχο.

(δεν δόκιμασα αν λειτουργεί και χωρίς μετονομασία του δικού μου ήχου απλά ρίχνοντας μέσα στον φάκελο μόνο το δικό μου αρχείο ήχου Mp3)

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Είχε θέμα με το focus η κάμερα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το συγκεκριμένο κομμάτι είχε πρόβλημα ή γενικά σαν κάμερα έχει πρόβλημα με το focus.

Δεν ξέρω, εμένα πάντως το emui μου αρέσει. Το έχω συνηθίσει μιας και είμαι με hua από το Ρ8 και ακόμη και το μαμά launcher τον βρίσκω μια χαρά.

Πήρα την θήκη της spigen, πολύ καλή προστασία και ποιοτική ,έγινε λίγο παντόφλα το κινητό βέβαια αλλά με την σιλικόνης έτρεμε λίγο η καρδιά μού.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτήν έχεις πάρει?

https://www.spigen.com/products/huawei-mate-10-pro-case-rugged-armor

 

Είναι όμορφη και πρέπει να κάνει και δουλειά. Την βλέπω αρκετά "ζωρικη".

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

[Αυτήν έχεις πάρει?

https://www.spigen.com/products/huawei-mate-10-pro-case-rugged-armor

 

Είναι όμορφη και πρέπει να κάνει και δουλειά. Την βλέπω αρκετά "ζωρικη".

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Ναι αυτή

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κομμάτι είχε πρόβλημα ή γενικά σαν κάμερα έχει πρόβλημα με το focus.

Δεν ξέρω, εμένα πάντως το emui μου αρέσει. Το έχω συνηθίσει μιας και είμαι με hua από το Ρ8 και ακόμη και το μαμά launcher τον βρίσκω μια χαρά.Αυτήν έχεις πάρει?

https://www.spigen.com/products/huawei-mate-10-pro-case-rugged-armor

 

Είναι όμορφη και πρέπει να κάνει και δουλειά. Την βλέπω αρκετά "ζωρικη".

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Αυτή έχω εγώ από day 1! Εξαιρετικά ποιοτική, ανθεκτική και όμορφη! Στις τελευταίες συσκευές μόνο spigen φοράω, εκτός από μια που είχα βάλει tudia που είναι στα ίδια επίπεδα!

 

Και συμφωνώ για το emui, το έχω συνηθίσει από mate 8-9 και δε μου φαίνεται καθόλου περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή

 

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την έψαχνα όταν πήρα το κινητό αλλά δεν ήθελε να κάτσει με τίποτα. Ο ένας του είχε τελειώσει, ο άλλος του μπλοκαραν τα εμπορεύματα λόγω Πάσχα καθολικών, και τι δεν είχα ακούσει τοτε.

Τελικά βρέθηκα με αυτήν:

https://www.uniqueshop.gr/catalog/product/view/id/12054/s/thiki-fusion-mate-10-pro-smoke-black/?___store=default

Καλουτσικη φαίνεται αλλά δεν έχει την ομορφιά της spigen. Το μόνο καλό είναι οτι είναι διάφανη και βλέπεις το πανέμορφο αυτο κινητό, "όπως το έκανε η μαμά του".

Έδινε και μια μεμβράνη για το πίσω μέρος.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...