Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λειτουργεί κανονικά. Απλά αν έχεις παραπάνω απο ένα caller id στο λογαριασμό σου και θες να τηλεφωνήσεις με άλλο θα πας απο την εφαρμογή της cc και θα το αλλάξεις. Ο native dialer πιανει πάντα την τελευταία επιλογή στην εφαρμογή. Για να το ρυθμίσεις πας στον dialer -->μενού-->ρυθμίσεις-->κλήσεις-->λογαριασμοί κλήσης-->λογαριασμοί sip.

Πατάς το + και ως όνομα χρήστη βάζεις το όνομα λογαριασμού σου στην cc. Κωδικός και διακομιστής --->sip.callingcredit.com και αποθηκεύεις

Πας πισω στο λογαριασμοί κλήσης και στο ολα οι λογαριασμοί κλήσης τσεκάρεις το sip που μόλις έφτιαξες. Απο πανω ερώτηση πάντα αν θες και το κλασικό τηλ και στο χρήση κλήσεων sip-->για όλες τις κλήσεις και είσαι έτοιμος

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά. Απλά αν έχεις παραπάνω απο ένα caller id στο λογαριασμό σου και θες να τηλεφωνήσεις με άλλο θα πας απο την εφαρμογή της cc και θα το αλλάξεις. Ο native dialer πιανει πάντα την τελευταία επιλογή στην εφαρμογή. Για να το ρυθμίσεις πας στον dialer -->μενού-->ρυθμίσεις-->κλήσεις-->λογαριασμοί κλήσης-->λογαριασμοί sip.

Πατάς το + και ως όνομα χρήστη βάζεις το όνομα λογαριασμού σου στην cc. Κωδικός και διακομιστής --->sip.callingcredit.com και αποθηκεύεις

Πας πισω στο λογαριασμοί κλήσης και στο ολα οι λογαριασμοί κλήσης τσεκάρεις το sip που μόλις έφτιαξες. Απο πανω ερώτηση πάντα αν θες και το κλασικό τηλ και στο χρήση κλήσεων sip-->για όλες τις κλήσεις και είσαι έτοιμος

έχω όμως και τις προαιρετικές ρυθμίσεις,που περιλαμβάνουν τον τύπο μεταφοράς και μάλλον πρέπει να λειτουργεί με το πρωτόκολλο tcp και όχι το udp που είχε προεπιλεγμένο.τελικά,μετά από δοκιμές,έκανα λάθος σ αυτό το σημείο και λειτουργεί με το προεπιλεγμένο udp.δεν χρειάζεται να πάμε δλδ,στις προαιρετικές ρυθμίσεις και να συμπληρώσουμε οτιδήποτε.μόνο αυτά που γράφεις στις οδηγίες σου

στην εφαρμογή στο callerid,έχω επιλέξει τον αριθμό του κινητού

στους λογαριασμούς κλήσης εμφανίζει πρώτα gr cosmote και μετά τον λογαριασμό sip που δημιούργησα,φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο η σειρά αφού επέλεξα η πραγματοποίηση κλήσεων να γίνεται με τον sip

άρα,αφού έχω κάνει όλα αυτά,θα πρέπει να πραγματοποιώ κλήσεις κατευθείαν απ τον dialer του κινητού και όχι να μπαίνω στην εφαρμογή της cc

Edited by kxtsao
KT23
Link to comment
Share on other sites

To udp και την πόρτα 5060 μην τα πειράξεις. Στα έγραψα όπως τα έχω στο δικό μου xz1. Ναι απο τον dialer και εγω κάνω και επιλέγω κατά την κλήση αν θέλω την cosmote (κλήσεις απο wu προς wu κάνω) ή την cc για τους άλλους
Link to comment
Share on other sites

To udp και την πόρτα 5060 μην τα πειράξεις. Στα έγραψα όπως τα έχω στο δικό μου xz1. Ναι απο τον dialer και εγω κάνω και επιλέγω κατά την κλήση αν θέλω την cosmote (κλήσεις απο wu προς wu κάνω) ή την cc για τους άλλους

ναι οκ,τα άφησα όπως έχουν τα συγκεκριμένα και δούλεψε.για codecs χρειάζεται να δοκιμάσω κάτι και από πού ή το αφήνω έτσι όπως είναι?

KT23
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μενω ικανοποιημενος απο το πως δουλευει και δεν εχω πειραξει κατι αλλο
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μενω ικανοποιημενος απο το πως δουλευει και δεν εχω πειραξει κατι αλλο

 

ελπίζω το ίδιο και για μένα

ευχαριστώ για την βοήθεια

KT23
Link to comment
Share on other sites

......... 241dad995c5337f59f5cd345665c8a95.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Google app > More (κάτω δεξιά) > Settings > Google Assistant >Assistant (καρτέλα) > Phone (κάτω κάτω στο assistant devices) > Personalisation.

 

Εκεί υπάρχει η επιλογή ambient display σε εσάς;

Εμένα όχι.

Ενα παιδί στο insomnia μου είπε ότι υπάρχει αυτή η επιλογή εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Google app > More (κάτω δεξιά) > Settings > Google Assistant >Assistant (καρτέλα) > Phone (κάτω κάτω στο assistant devices) > Personalisation.

 

Εκεί υπάρχει η επιλογή ambient display σε εσάς;

Εμένα όχι.

Ενα παιδί στο insomnia μου είπε ότι υπάρχει αυτή η επιλογή εκεί.

 

Μπήκα τώρα, τα έχει στα Ελληνικά.Μάλλον είναι η επιλογή "Χρήση περιβάλλοντος οθόνης" που βρίσκεται στην Εξατομίκευση(Personalization)-Γενικά-1η επιλογή.

Την 3η επιλογή "ειδοποιήσεις" δεν με αφήνει να την ενεργοποιήσω.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε την 228 θα την πάρουμε εμεις με customize gr η στα π@π@ρι@ τους το xz1 ακομα και στα security πλεον;

Τι νε αυτοι ρε;

Με ενημέρωση ασφαλείας απο τον Ιούλιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε η αναβάθμιση λοιπόν! Για να δούμε αν διορθώνει κάτι... Το κινητό συνεχίζει να είναι σταθερό και ταχύτατο...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε η αναβάθμιση λοιπόν! Για να δούμε αν διορθώνει κάτι... Το κινητό συνεχίζει να είναι σταθερό και ταχύτατο...

Σε εμένα επίσης σήμερα ήρθε.Σε άλλους έχει έρθει από Οκτώβριο.Αργούν πλέον οι ενημερώσεις ασφαλείας.Στο ιστορικό ενημερώσεων δεν έχει του Ιουλίου και του Αυγούστου.Αυτή που ήρθε η 47.2.A.11.228 για ποιόν μήνα είναι, για Σεπτέμβριο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εγκατέστησα κι εγώ στης γυναίκας μου. Καμία διαφορά με πριν.

 

 

Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Security patch September δηλαδή αναβάθμιση ασφαλείας τριμήνου Απλώς αντί για να μας δώσουνε του Δεκεμβρίου Μας δώσανε του Σεπτεμβρίου αυτό τον καιρό και δεν έχει παιδιά καμία άλλη αναβάθμιση τέλος
Link to comment
Share on other sites

Security patch September δηλαδή αναβάθμιση ασφαλείας τριμήνου Απλώς αντί για να μας δώσουνε του Δεκεμβρίου Μας δώσανε του Σεπτεμβρίου αυτό τον καιρό και δεν έχει παιδιά καμία άλλη αναβάθμιση τέλος

Εννοείς οτι δεν θα πάρει Android 10 η δεν θα πάρει αλλά security patches;

Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως θα δίνει πλέον τα security patches κάθε τρίμηνο, μέχρι πότε όμως;

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως θα δίνει πλέον τα security patches κάθε τρίμηνο, μέχρι πότε όμως;

Καλό αυτό αν ισχύει. Έχεις μήπως την πηγή που το διάβασες;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό αν ισχύει. Έχεις μήπως την πηγή που το διάβασες;

Δεν νομίζω να έχει ανακοινωθεί επίσημα απο την Sony, το είχα διαβάσει νομίζω απο σχόλια σε ξένο forum, ίσως στο Reddit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας παιδιά έχει κάνει κανείς ροοτ? Θέλω να ροοταρω και να δοκιμάσω νέες ΡΟΜ.

Έχουμε κανένα λινκ για το πως?

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidinfotech.com/root-sony-xperia-xz1-pie/

 

Δεν εχω root συσκευή αλλα αυτό βρήκα ως root μεθοδος για pie.

Και μεσο xda εχουν γράψει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα τελικά σήμερα στην omnitech για την κιτρινίλα στην οθόνη. Έγραψα και για την μπαταρία στο σημείωμα, αλλά δεν βλέπω να την περνάνε στην εγγύηση. Έχει βρει κανείς κάποιο tempered glass για το συγκεκριμένο κινητό που έστω να παλεύεται? Γιατί τέλειο δεν υπάρχει.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γυαλί της προκοπής άστο γυμνό. Το δικό μου με θήκη βιβλίο δεν έχει ίχνος γρατζουνιάς ένα χρόνο τώρα.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρόβλημα με την κιτρινίλα στην οθόνη είναι εκνευριστικό. Έχουμε 2 συσκευές στην οικογένεια αγορασμένες με διαφορά 7-8 μηνών. Και στις δύο εμφανίστηκε το πρόβλημα και μάλιστα σε μία που στείλαμε για αντικατάσταση, χάλασε και η καινούρια οθόνη.... :angry::angry::angry::angry:
Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club.

Βέβαια με το LG G2 που είχα όριο πριν ήταν πολύ εντονότερο το πρόβλημα

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...