Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του για τη μητέρα μου. Είχε το Nexus 5x με απόλυτο συνδυασμό ταχύτητας και κάμερας αλλά μας την έκανε το γνωστό πρόβλημα με τη πλακέτα με το που τελείωσε η εγγύηση. Σκέφτομαι ότι το XZ1 θα την καλύψει αλλά αν γίνει καμιά στραβή με την οθόνη, ποιος την ακούει... Πρέπει να δω και δείγματα από τη κάμερα του, το ξέρω ότι η Sony θα μπορούσε καλύτερα αλλά σκοπός είναι να συγκρίνω με συσκευές στα 229 ευρώ.

 

Στα 229 είναι ότι καλύτερο υπάρχει... Αυτό..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του για τη μητέρα μου. Είχε το Nexus 5x με απόλυτο συνδυασμό ταχύτητας και κάμερας αλλά μας την έκανε το γνωστό πρόβλημα με τη πλακέτα με το που τελείωσε η εγγύηση. Σκέφτομαι ότι το XZ1 θα την καλύψει αλλά αν γίνει καμιά στραβή με την οθόνη, ποιος την ακούει... Πρέπει να δω και δείγματα από τη κάμερα του, το ξέρω ότι η Sony θα μπορούσε καλύτερα αλλά σκοπός είναι να συγκρίνω με συσκευές στα 229 ευρώ.

 

 

Το πήρα στη γυναίκα μου σε αντικατάσταση επίσης του nexus 5x...μην το σκέφτεσαι είναι μια χαρά.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισως..το ποιο αδικημενο κινητο ναυαρχίδα...το εχω δει να πουλιέτε σε forum με αγγελιες 150-180 με εγγυηση σαν καινουριο..και λεω αδικημενο σε σχεση με την τιμη που πουλιετε..οσοι το παιρνουν σε αυτη την τιμη και το κινητο ειναι ενταξει..μπορουν να αισθανονται τυχεροι..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ίδιο (δυστυχώς) ισχύει για όλες τις συσκευές της Sony, έχω δουλέψει XZ2 & XZ3, συσκευές πλήρεις που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις υπόλοιπες ναυαρχίδες της εποχής. Απλά έχει σταματήσει η προώθηση των συσκευών από την εταιρία και γιαυτό είναι ελάχιστοι οι ενδιαφερόμενοι για αυτές τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ισως..το ποιο αδικημενο κινητο ναυαρχίδα...το εχω δει να πουλιέτε σε forum με αγγελιες 150-180 με εγγυηση σαν καινουριο..και λεω αδικημενο σε σχεση με την τιμη που πουλιετε..οσοι το παιρνουν σε αυτη την τιμη και το κινητο ειναι ενταξει..μπορουν να αισθανονται τυχεροι..

 

Καλό όμως για εμάς που το θέλουμε. Πολύ καλό θα έλεγα. Ηθελα να το πάρω στην περσινή προσφορά των παμπλικ που τότε το είχε 400 ευρώ αλλά λόγω οικονομικών δεν τα κατάφερα και έτσι το βρήκα σε τιμή ξεφτίλα σε φόρουμ όπως λες και το τσίμπησα στα 140. Το κινητό είναι τέλειο για την τιμή αυτή και μακάρι να πέσουν τόσο και τα επόμενα μοντέλα που δεν θα τα θέλει ο κόσμος μετά την αγορά τους

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Η sony εχει τοσο παίσει στην αφανεια πια που εκαναν κινηση και το πηραν ανθρωποι και μετα το εδιωξαν κιολας,ακους εκει 140!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως λόγω design δεν το προτιμάει ο κόσμος,αλλιώς θα το έπαιρναν όλοι σε αυτή την τιμή,θα αφάνιζε κάτι Xiaomi σε πωλήσεις που είναι πολύ κατώτερα σε hardware και ποιότητα κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος πριν αγοράσει κινητό (αλλά και γενικά οτιδήποτε) δεν ψάχνεται. Παίρνουν ότι τους πουν και ότι είναι της μόδας

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος πριν αγοράσει κινητό (αλλά και γενικά οτιδήποτε) δεν ψάχνεται. Παίρνουν ότι τους πουν και ότι είναι της μόδας

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ισχύει αυτό.

Παίζει μεγάλο ρόλο το μαρκετινγκ που στην Sony mobiles είναι ανύπαρκτο

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο κύκλος του 6μήνου έχει κάνει ζημιά. Δεν προλαβαίνεις να αγοράσεις συσκευή και έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα σχέδια της επόμενης, το pride of ownership που λένε οι ξένοι είναι στο "πάτωμα" και όταν ζητάς τόσα χρήματα, μετράει.
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει το αγόρασα για τη μητέρα μου αφού στη wallet case που θέλει δεν έχει κολλήματα με design κτλ. Οι πρώτες εντυπώσεις:

 

1. Το IPS panel είναι υψηλής ποιότητας και δεν με ξένισε παρ'όλο που προσωπικά είμαι εθισμένος στα χρώματα των amoled.

 

2. Πολύ καλή απόδοση ήχου από τα stereo ηχεία. Έχουν λιγότερη ένταση από τα αντίστοιχα του 6P αλλά θεωρώ ότι είναι πιο ποιοτικά συγκρίνοντας τα στη μέγιστη τους ένταση.

 

3. Η κάμερα στο αυτόματο στις φωτογραφίες πράγματι είναι μέτρια (για το εκπαιδευμένο μάτι χωρίς να υπολογίζω αντίστοιχες προτάσεις σε αυτά λεφτά που πιθανόν να μην υπάρχουν) . Έπαιξα λίγο με τις manual ρυθμίσεις και η απόδοση βελτιώθηκε αισθητά. Βέβαια το συγκριτικό με το HDR+ της Google που είναι και ο λόγος που κρατάω ακόμα το 6P αδικεί το κινητό της Sony. Με λίγο πείραγμα ακόμα στο manual θα είναι εντάξει για τη μητέρα μου, η οποία βέβαια λόγω 5x και HDR έχει κάποιες απαιτήσεις. Για video κτλ θα γράψω άποψη σε άλλο ποστ.

 

4. Ταχύτατο φυσικά, ο 835 δεν μασάει.

 

Overall, πολύ θετικές εντυπώσεις. Αν ξεπεράσει κάποιος το design και δεν ζητάει συγκεκριμένα πράγματα όπως ui της Xiaomi κτλ, αποτελεί πολύ καλή επιλογή με τα πάντα όλα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω κάνα δυο βδομάδες. Σήμερα μου έκανε την πρώτη αποσύνδεση και έχασε το WiFi. Και πάνω που χαιρόμουν ότι δεν το έχω πάθει. Είμαι με το τελευταίο update
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην ομαδουλα μας.

Εμενα το κάνει αραιά και που και βαριέμαι την διαδικασια της εγγυησης σε ενα θεμα που αν δε το κανει δε θα το δουν (ύπουλη βλάβη) και έχω συμβιβαστεί.

Αυτο που έχω παρατηρήσει ειναι οτι θα το κανει οταν δεν κάνω restart για πολλές μέρες.

Περιπου 10;;;;δε μπορώ να πω με σιγουρια.

Ειναι σαν να μου θυμίζει να κάνω μια απανεκινηση ενα πράμα.

Αφου κάνω όλα καλά.

Οποτε παρατηρηστε το.

Ειναι σαν να λεει ο κατασκευαστής προτείνει μια επανεκκίνηση το πενθήμερο!!!!

Οπως λεγανε για τα ψυγεία παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Το ματιαξα σήμερα. Μου το έκανε άλλες δυο φορές. Την τελευταία δεν έλεγε να συνδεθεί αφού το έκανα 3 φορές επανεκκίνηση
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Το ματιαξα σήμερα. Μου το έκανε άλλες δυο φορές. Την τελευταία δεν έλεγε να συνδεθεί αφού το έκανα 3 φορές επανεκκίνηση

Οταν προτείνω το συγκεκριμένο κινητό σε κάποιον,γράφω για το πρόβλημα του Wi-Fi και για την οθόνη που σε κάποιους εμφανίζει γραμμές.Οπότε να γνωρίζει το ρίσκο.

Μάλλον το πρόβλημα με το Wi-Fi είναι πιο συχνό,για την οθόνη έχεις ελπίδα να φτιάξει με την αντικατάσταση οθόνης,με το Wi-Fi δεν νομίζω να βγαίνει άκρη με την Sony.

 

Διάβασε πιο πίσω κάποιες προτεινόμενες λύσεις για το Wi-Fi.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες που είμαι στο εξωτερικό, παραδόξως δεν μου παρουσίασε ποτέ το πρόβλημα με το WiFi. Και αναφέρομαι σε χώρους όπως ξενοδοχεία που είμαι πολλές χώρες, φεύγω και ξαναγυρνάω στην διάρκεια της ημέρας, όπως δηλαδή και στο σπίτι μου που κάποιες φορές παρουσιαζοταν αυτό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Από παλιά που είχα συνέχεια σονυ, τα είχαν τα θέματα και τους σε οθόνη και WiFi (z2, z3, z5). Είχαν οριζόντιες και κάθετες γραμμές κάτω από τον έντονο ήλιο στις οθόνες και όποτε πήγαινα σε αποθηκευμένο δίκτυο wifi δεν μου συνδέονταν από μόνο τους εκτός αν δεν ανοογοκλεινα το σηματάκι του WiFi. Οπότε δεν μου προκαλεί πρόβλημα και εντύπωση έχω μάθει να ζω με αυτά. Και στο σέρβις εντός εγγύησης Ειχα μείνει ευχαριστημένος 2 φορές (την μια μάλιστα μου είχαν αλλάξει και το γρατζουνισμενο σασί), οπότε προσωπικά είναι άπαιχτο για το κόστος του μιας και δεν κολλάει σε τίποτα
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Τη μανία να ανοίγει μόνο του τα data ενώ είναι απενεργοποιημενα δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Παλαιότερα συμφορουμιτης το είχε αποδόσει στη sim όμως σε μένα δεν ισχύει, δεν το κάνει σε άλλο τηλ. Είμαι με cosmote και ευτυχώς έχω ενεργό το myinternet αλλά κάθε μέρα έρχονται sms ότι προσπαθεί να μπεί το κιν με data.
Link to comment
Share on other sites

Τη μανία να ανοίγει μόνο του τα data ενώ είναι απενεργοποιημενα δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Παλαιότερα συμφορουμιτης το είχε αποδόσει στη sim όμως σε μένα δεν ισχύει, δεν το κάνει σε άλλο τηλ. Είμαι με cosmote και ευτυχώς έχω ενεργό το myinternet αλλά κάθε μέρα έρχονται sms ότι προσπαθεί να μπεί το κιν με data.

Λογικά έχει by default ενεργοποιημένη την ρύθμιση να ανοίγει data όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο Wi-Fi,τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε επιλογες προγραμματιστη-δικτυωση-παντα ενεργα δεδομενα κινητης τηλεφωνιας και πες μου ειναι ενεργο;

κλεισε το και πες μας ξανα αν καναμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση, εννοείται ότι τις εχω τσεκαρει τις επιλογές αυτές όπως και έχω διαβάσει όλο το νήμα
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εγώ το είχα αναφέρει. Μου το έκανε μόνο με σιμ κοσμοτε. Όταν έβαλα της wind που είναι το κανονικό μου νούμερο σταμάτησε να το κάνει, ενώ με την ίδια σιμ cosmote συνέχισε να το κάνει σε άλλη συσκευή. Ήθελα να πάω σε Γερμανό να ρωτήσω τι παίζει, αλλά το ξέχασα..
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα σε ένα ξένο forum από 3 4 διαφορετικούς και το λέω..

Για όποιους έχουν θέμα με το Wifi όταν υπάρχει το πρόβλημα ενεργοποιήστε το 4G και κάντε μια κλήση στο κινητό και αφηστε το να χτυπαει μεχρι να δειτε το σηματακι του Wifi εννοείτε χωρίς να κλείσετε το Wifi ... το πολύ σε 10 δευτερόλεπτα θα έχει επανέλθει το Wifi... Σίγουρα είναι σκαλωμα του κινητού αλλά κι αυτή είναι μια λύση...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...