Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμενα το ίδιο.

Πολύ αραιά κανει καμία αποσύνδεση.

Δεν έχω ελπίδα οτι θα διορθωθεί αυτό.

Το κινητο τα ειχε απο day one που βγήκε και έχει πάρει καμια 10αρια update από τότε δε θα φτιαχνόταν στο 11ο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δουλεύω 2 βδομάδες και σε διαφορετικά WiFi δεν μου το έχει κάνει καμία φορά από όταν το έπιασα στα χέρια μ. Επίσης έχω μείνει έκπληκτος με την διάρκεια της μπαταρίας, σε σχεση με τα μιλιαμπερ της
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/oyfCIuW.jpg

http://i.imgur.com/9Xp4fjk.jpg

 

Huawei p20 κ xperia xz1 στο auto και τα 2

(χυμός μπανάνα) μου φαίνεται αρκετά πιο φυσικό το χρώμα στο xz1. Κατά τα άλλα μόλις τα έβαλα κάτω απ το τραπέζι που ήταν σκοτεινά εκεί φάνηκε ότι το p20 ήταν πιο δυνατό...

Link to comment
Share on other sites

εκτός του οτι το p20 εχει καλυτερο δυναμικο εύρος γενικα σαν φακος-software απο το δικο μας εδω εχουν φωτομετρησει και διαφορετικα.

το p20 σαν να εχει κανει πολλαπλη φωτομετρηση ισως και να εχει μπει το αυτοματο hdr το δικο μας εχει φωτομετρησει στο κεντρο,για αυτο και στο sony το ποτηρι εχει φως και παραλληλα εχει καψει το backround ενω το huawei εχει ενα κλικ πιο χαμηλα το ποτηρι αλλα εχει σωσει το γενικοτερο καδρο.

στα της νυχτας σαφεστατα ειναι μπροστα το huawei,εμας λογο μη ois με αποτελεσμα υψηλο iso και γρηγορο κλειστρο εχοντας και μικρα πιξελ με f2 ο φακος η νυχτα θελει να εχεις υπομονη και λιγη γνωση αλλιώς περνεις μετριες για τα δεδομενα των ναυαρχιδων φωτογραφιες,και οχι μονο η νυχτα,γενικα οπου θα πεσει ο φωτισμος η θα ειναι τεχνητος.

γενικα ας μη περιμενουμε να δει στα ισα ανταγωνισμο τετοιου επιπεδου,ευτυχως εμας ειναι το απολυτο vfm η συσκευη,στα της καμερας σε σχεση με τους κορυφαιους ας αφησουμε τους κατοχους του xz3 η και xz2p να κλαψουν σε εισαγωγικα !!!!

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Τα xz3 και xz2p είναι στα ίδια επίπεδα με το xz1 στην κάμερα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα η διαφορά απο reviews και δείγματα που εχω δει είναι μικρή.

Λιγο στα σκοτεινά να βγάζει καλύτερα και αυτό ελάχιστα.... μέχρι εκεί.

Για να μη παρεξηγηθω μια χαρα ειναι τα sony αλλα οχι οπως αλλες ναυαρχίδες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα η διαφορά απο reviews και δείγματα που εχω δει είναι μικρή.

Λιγο στα σκοτεινά να βγάζει καλύτερα και αυτό ελάχιστα.... μέχρι εκεί.

Για να μη παρεξηγηθω μια χαρα ειναι τα sony αλλα οχι οπως αλλες ναυαρχίδες.

εδώ θα διαφωνήσω,συγγνώμη κι όλας.

Σε σύγκριση με ένα s9+ είναι στα σημεία καλύτερο το SONY (xz3) βέβαια ανάλογα το τι θέλει να βλέπει κάποιος.

όσον αφορά την παραπάνω φωτογραφία ναι είναι πολύ καλύτερη του pro 20

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτωσεις τα samsung εχουν καλυτερη καμερα,εχω δοκιμασει τα περισσοτερα και απο τα μεν και απο τα δε
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις περιπτωσεις τα samsung εχουν καλυτερη καμερα,εχω δοκιμασει τα περισσοτερα και απο τα μεν και απο τα δε

 

αν αρέσκεται κάποιος να βλέπει φωτογραφία χωρίς ίχνος "θορύβου" αλλά με ξεπλυμένα χρώματα χωρίς λεπτομέρειες ναι,αλλά η λεπτομέρεις και η φυσικότητα στα χρώματα που δίνει το XZ3 δεν το έχουν ακόμα τα samsung.

Και αυτό ευτυχώς δεν το έχω προσέξει μόνο εγώ αλλά υπάρχει παντού σε συγκριτικά.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την συσκευή δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω και μακάρι το xz3 να εχει καλύτερη κάμερα απο εμας γιατί δείχνει βελτίωση της εταιρείας και ισως με το xz4 δούμε πολύ δυνατά αποτελέσματα.

Η sony κανονικά θα έπρεπε να ειναι μπροστά απο τον ανταγωνισμό στα της κάμερας.

Τωρα γιατι τόσα χρόνια είναι πισω ακομα δεν έχω καταλάβει την φιλοσοφία τους σε αυτό το κομμάτι η την αδυναμία να γράψουν software αντίστοιχο με τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα xperia z του 2015 μετα πηρα s6 επισης του 2015 τεραστια η διαφορα στην καμερα.παιρνω xz1 και αργότερα s8,επίσης τεράστια διαφορά.αμεσο auto focus και πολύ καλές βραδινές φωτο από τη samsung.την κάμερα γενικά τη δουλεύω πολύ γι αυτό και επιμένω σ αυτά που λεω
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την συσκευή δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω και μακάρι το xz3 να εχει καλύτερη κάμερα απο εμας γιατί δείχνει βελτίωση της εταιρείας και ισως με το xz4 δούμε πολύ δυνατά αποτελέσματα.

Η sony κανονικά θα έπρεπε να ειναι μπροστά απο τον ανταγωνισμό στα της κάμερας.

Τωρα γιατι τόσα χρόνια είναι πισω ακομα δεν έχω καταλάβει την φιλοσοφία τους σε αυτό το κομμάτι η την αδυναμία να γράψουν software αντίστοιχο με τον ανταγωνισμό.

 

δεν ξέρω για το xz4 και κατα πόσο θα είναι μπροστά απο τον ανταγωνισμό.

Θα έχει τον IMX586 και δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι καλό.

Θα το δούμε στην συνέχεια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα xperia z του 2015 μετα πηρα s6 επισης του 2015 τεραστια η διαφορα στην καμερα.παιρνω xz1 και αργότερα s8,επίσης τεράστια διαφορά.αμεσο auto focus και πολύ καλές βραδινές φωτο από τη samsung.την κάμερα γενικά τη δουλεύω πολύ γι αυτό και επιμένω σ αυτά που λεω

 

σε αυτά τα συγκριτικά έχεις δίκιο,ιδίως για το z1 vs s6

Θα σου πω κι όλας ότι σε πολλές περιπτώσεις το S8+ ήταν καλύτερο και απο το S9+

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα συγγενή συσκευή (Xz1) στην Omnitech για ένα μόνο κολλημένο pixel ακριβώς στην άκρη της οθόνης (ακριβώς εκεί που ξεκινάει το bezel στα αριστερά). Χωρίς καμία χρέωση και ιστορίες (μέσα στην εγγύηση βέβαια) του άλλαξαν την οθόνη και του έκαναν και αναβάθμιση. Μπράβο τους. Πρέπει να λέμε και τα καλά.

 

Από την άλλη πριν τους το στείλω μίλησα με Sony support και αρνήθηκαν επισκευή. Μέχρι δύο δεν αναλαμβάνουν. Επίσης η tssolutions μου είπε από 1/1/19 δεν έχουν τα Sony.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 χρονια και κατι με lg g3 και μετα απο κατι νερα που αρχισε να κάνει,έπεσε παραγγελία για το Xz1 :) ..Εχω διαβάσει το μισό θέμα.Με προβλημάτισε περισσότερο το θέμα με τις γραμμές στην οθόνη!Τελικά οι γραμμές εμφανίζονται και εξαφανίζονται;Η της εχει μόνιμα;;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 χρονια και κατι με lg g3 και μετα απο κατι νερα που αρχισε να κάνει,έπεσε παραγγελία για το Xz1 :) ..Εχω διαβάσει το μισό θέμα.Με προβλημάτισε περισσότερο το θέμα με τις γραμμές στην οθόνη!Τελικά οι γραμμές εμφανίζονται και εξαφανίζονται;Η της εχει μόνιμα;;

Απ'ότι έχω διαβάσει στο παρών θέμα οι γραμμές εμφανίζονται και μετά φεύγουν.Επίσης σε κάποιους υπάρχει πρόβλημα με το Wi-Fi,κάνει αποσυνδέσεις,κάτι που ίσως βελτιώθηκε με τα τελευταία security patches.

 

Κατά την γνώμη μου η συσκευή έχει 3-4 μειονεκτήματα(Ελλειψη OIS, on screen buttons,μέτρια stock camera,μεγάλα bezel και γωνίες που δεν βολεύουν στην τσέπη), αλλά πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα συν την χαμηλή τιμή, με αυτά τα χρήματα μόνο χειρότερο κινητό βρίσκεις.Αν θες αρκετά καλή κάμερα κοιτάς σε ακριβότερες συσκευές,ειδικά για βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω διαβάσει στο παρών θέμα οι γραμμές εμφανίζονται και μετά φεύγουν.Επίσης σε κάποιους υπάρχει πρόβλημα με το Wi-Fi,κάνει αποσυνδέσεις,κάτι που ίσως βελτιώθηκε με τα τελευταία security patches.

 

Κατά την γνώμη μου η συσκευή έχει 3-4 μειονεκτήματα(Ελλειψη OIS, on screen buttons,μέτρια stock camera,μεγάλα bezel και γωνίες που δεν βολεύουν στην τσέπη), αλλά πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα συν την χαμηλή τιμή, με αυτά τα χρήματα μόνο χειρότερο κινητό βρίσκεις.Αν θες αρκετά καλή κάμερα κοιτάς σε ακριβότερες συσκευές,ειδικά για βράδυ.

 

Έχει καποια αρνητικά αλλα τα θετικά και ειδικά σε αυτή την τιμή υπερέχουν κατα πολύ..Απο την αλλη με έχει προβληματίσει το θεμα με την οθόνη,σε σημείο που σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία..Το Εχω δουλέψει ομως απο συνάδελφο και ειναι πυραυλακι το άτιμο!!Όμως αλλάζω το g3 λόγω προβλήματος στην πλακέτα που κάνει τρεμοπαιγμα στην οθόνη,αλλα μετα απο 3 + χρόνια χρήσης..Αμαρτία να πάρω καινούργιο και να έχει τέτοια θέματα!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καποια αρνητικά αλλα τα θετικά και ειδικά σε αυτή την τιμή υπερέχουν κατα πολύ..Απο την αλλη με έχει προβληματίσει το θεμα με την οθόνη,σε σημείο που σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία..Το Εχω δουλέψει ομως απο συνάδελφο και ειναι πυραυλακι το άτιμο!!Όμως αλλάζω το g3 λόγω προβλήματος στην πλακέτα που κάνει τρεμοπαιγμα στην οθόνη,αλλα μετα απο 3 + χρόνια χρήσης..Αμαρτία να πάρω καινούργιο και να έχει τέτοια θέματα!!

 

Είναι πολύ λίγα κομμάτια φίλε μου.

Εδώ να το έχει ένας χρήστης;άντε 2 το πολύ.

Και στο φόρουμ το επίσημο που διαβάζω δε υπάρχει θέμα τετοιο.

Εάν η οθόνη είναι αυτό που σε κρατά από την αγορά προχώρα κανονικά στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καποια αρνητικά αλλα τα θετικά και ειδικά σε αυτή την τιμή υπερέχουν κατα πολύ..Απο την αλλη με έχει προβληματίσει το θεμα με την οθόνη,σε σημείο που σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία..Το Εχω δουλέψει ομως απο συνάδελφο και ειναι πυραυλακι το άτιμο!!Όμως αλλάζω το g3 λόγω προβλήματος στην πλακέτα που κάνει τρεμοπαιγμα στην οθόνη,αλλα μετα απο 3 + χρόνια χρήσης..Αμαρτία να πάρω καινούργιο και να έχει τέτοια θέματα!!

Υπάρχει κάποιο μικρό ρίσκο,εγώ γνώριζα μόνο για το πρόβλημα της οθόνης αλλά το ρίσκαρα.

Το Nokia 7 Plus επίσης έχει προβληματικές παρτίδες με οθόνη.Το LG G6 αν και παλιό είναι σχετικά καλή επιλογή,όμορφο,μαζεμένο με καλή οθόνη και τα έχει όλα,μετά πας σε κατώτερα Xiaomi κλπ.Η πας σε S7.

Η καλύτερα να δώσεις παραπάνω χρήματα για S8.

Το XZ1 έχει 1 ηλίθιο περιορισμό,δεν στέλνει αρχεία μέσω Wi-Fi direct.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λίγα κομμάτια φίλε μου.

Εδώ να το έχει ένας χρήστης;άντε 2 το πολύ.

Και στο φόρουμ το επίσημο που διαβάζω δε υπάρχει θέμα τετοιο.

Εάν η οθόνη είναι αυτό που σε κρατά από την αγορά προχώρα κανονικά στην αγορά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση γιατι με ζώνουν φίδια :D..Θα αποφασίσω μεχρι τις 8 αν θα το ακυρώσω..Διαβασα οτι η φωτεινότητα το βράδυ και στο τέρμα χαμηλο να τη βάλεις είναι ενοχλητική.Ισχύει και αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση γιατι με ζώνουν φίδια :D..Θα αποφασίσω μεχρι τις 8 αν θα το ακυρώσω..Διαβασα οτι η φωτεινότητα το βράδυ και στο τέρμα χαμηλο να τη βάλεις είναι ενοχλητική.Ισχύει και αυτο;

 

Η οθόνη το βράδυ στο κρεβάτι στο αυτόματο δηλαδή στο 0% είναι μια χαρά ξεκούραστη.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση γιατι με ζώνουν φίδια :D..Θα αποφασίσω μεχρι τις 8 αν θα το ακυρώσω..Διαβασα οτι η φωτεινότητα το βράδυ και στο τέρμα χαμηλο να τη βάλεις είναι ενοχλητική.Ισχύει και αυτο;
Ενοχλητική δεν την λες. Απλά ότι θα μπορούσε να περισσότερο χαμηλή

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το XZ1 δεν στέλνει αρχεία μέσω Wi-Fi direct.

 

Δοκίμασε το Files της Google.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.nbu.files

Να είναι εγκατεστημένο και στις δύο συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του για τη μητέρα μου. Είχε το Nexus 5x με απόλυτο συνδυασμό ταχύτητας και κάμερας αλλά μας την έκανε το γνωστό πρόβλημα με τη πλακέτα με το που τελείωσε η εγγύηση. Σκέφτομαι ότι το XZ1 θα την καλύψει αλλά αν γίνει καμιά στραβή με την οθόνη, ποιος την ακούει... Πρέπει να δω και δείγματα από τη κάμερα του, το ξέρω ότι η Sony θα μπορούσε καλύτερα αλλά σκοπός είναι να συγκρίνω με συσκευές στα 229 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...